Copilasi iubiti de Sept-Oct 2010(18)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicopic spune:

Buna fetelor! va multumesc pt urari, sunteti niste dragute ca totul sa decurga bine pana la capat
Doina, da, sa stii ca pupicii tai au fost molipsitori, ms DPN e la sf lui sept, deci ambii copilasi or sa aiba zile de nastere apropiate..
Andreea, ce harnicuta esti, bv!

Nico, mami Larisa 15/09/10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna dimineata! este gata

Am doua bataturi intre degetele de la picioare si nu mai stiu ce sa fac,ma dor f tare cand merg si culmea ca se "bat cap in cap",adica se ating. Ce sa pun pe ele sa le scot? Am citit pe net ca rosia cherry ajuta,am pus aseara o felie de rosie intre degetele alea dar nu s-a intamplat nimic Cu ce sa le dau? Aveti idee?

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

Ana, eu tocmai ieri i-am cumparat mamei mele niste plasturi pentru bataturi, de care ea s-a declarat multumita. Mai stiu ca si cei de la Farmec au o crema pt bataturi, dar eu personal nu am folosit-o, nu stiu daca e eficienta.

Au venit rezultatele de la exudat, se pare ca am scapat si de data asta de scarlatina. In schimb am fost azi la ORL si...otita cu puroi. In conditiile in care, o curat zilnic in nas, picaruri si tot tacamul. Cred ca pana isi face ea imunitatea eu o sa fiu dezintegrata.... Fetelor care asteptati barza a 2-a oara sunteti niste curajoase, eu nici macar nu ma gandesc sa iau momentan in considerare varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna!

incep cu felicitarile: Nico, sa ai sarcina usoara, fara probleme si bebe sanatos si la termen Poate o sa nasti in aceesi zi

Pianna, ma bucur ca nu aveti scarlatina, dar imi pare rau ca va confruntati cu otita. Sa stii ca am primit recomandare de un medic bun, la Medlife,Petcu Bianca. Noi n-am ajuns, dar vreau sa-i fac programare cat mai curand!
Ana, sa va treaca repede raceala la amandoua. Despre bataturi, nici eu nu stiu remedii
Anca, ce bine ca Ionut sta fara tine! La noi faza de "mamosenie" a ajuns la apogeu, ieri mi-a spus sa nu ma duc la WC, sa fac pe covor (ca sa nu plec de langa el)
Mari, ce bine ca scapati mai usor acum! Recuperare rapida
Andreea, eu nu mai caut idei noi de mancare, ca nu vrea sa guste nimic nou
Doina, ce face bebe mic? Matei e hotarat sa imparta jucariile? T. si-a adus aminte de niste jucarii de cand era mic, pe care noi le-am dat si mi-a spus ca si el e mic, sa le aduc inapoi. In alta zi, cand l-am certat ca n-a dat jucaria la un baiat cu argumentul ca la gradinita el imparte jucariile cu copiii, mi-a spus ca alea sunt la gradi si astea sunt ale lui

ma duc sa ma strang prin casa, ca maine-i sarbatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna dimineata,
cafea, cappuccino si suc ... cu niste biscuiti, ca altceva nu am acum

Aseara, copilul nostru s-a aruncat in pat cu viteza si s-a lovit de margine. A facut un cucui urat, noroc ca aveam in casa gel de arnica si vad ca acum arata destul de bine, nu mai este umflat si are doar o usoara nuanta de gri. Deci va recomand sa aveti in casa un astfel de gel. Chiar ma gandeam sa ne mai scriem despre o trusa minima de prim ajutor, de avut in casa, ca eu sunt cam pe langa (de ex. spary de arsuri, gel lovituri, substante de dezinfectat rani etc)

sa aveti un weekend placut si sanatate multa la bolnaviori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna dimineata! Multumim CAMI pt cafea!
Bine ca nu s-a lovit mai rau! Maia nu prea s-a lovit si nu prea a cazut,pana acum nu am avut nevoie de "doftorii" Dar e f bine sa le ai in casa .

Eu am ajuns sa schiopatez ma dor degetele pana la jumatatea talpii,degetul mic s-a inrosit si batatura pare inflamata asa ca am inceput sa iau antibiotice pana ajung la doctor



Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

PIANNA o sa incerc si plasturii cand nu va mai fi inflamat degetul

Eu cred totusi ca mi se trage de la sala. M-am cam fortat putin,am alergat cam mult pe banda si picioarele mele nu au fost obisnuite cu asa efort mai ales ca s-au cam "zgandarit" bataturile alea . Am intrerupt mersul la sala deocamdata ...poate imi revin

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

pentru Ana:

1. Bicarbonat de sodiu
Unul dintre cele mai bune moduri de a trata bataturile este bicarbonatul de sodiu stins in apa. Aceasta desface pielea moarta si ajuta la vindecarea bataturii. Adauga 3 linguri cu bicarbonat de sodiu intr-un lighean cu apa si inmoaie picioarele. De asemenea, poti masa babaturile cu pasta formata din 3 parti bicarbonat si o parte apa.

2. Ceaiul de musetel
Inmoaierea picioarelor in ceai de musetel diluat ajuta la calmare si temporar va schimba pH pielii, ajutand la uscadea babataturii. Ceaiul iti va pata piciorul, dar poate fi usor indepartat cu sapun si apa.

3. Otetul
Inmoaie o bucata de vata in otet si tapeaza-ti bataturile. Dupa care lasa vata inmuiata in otet pe batatura, peste noapte. Dimineata freaca zona cu o piatra ponce.

4. Piatra ponce
Pudra sau piatra ponce sunt folosite pentru curatarea pielii, ajutand astfel si la indepartarea "pielii moarte". Dupa ce ti-ai inmuita piciorul in apa calda timp de 20 de minute, foloseste o piatra ponce pentru a indeparta bataturile.

5. Gheata
Bataturile tari sunt de cele mai multe ori dureroase. Daca descoperi ca ai o batatura dureroasa, aplica gheata pe suprafata respectiva, deoarece va reduce umflatura si va ameliora durerea.

6. Suc de lamaie
Formeaza o pasta dintr-o lingura cu suc de lamaie si 5-6 tablete de aspirita pisate. Aplica pasta direct de batatura si infasoara piciorul intr-o punga de plastic. Tine piciorul invelit timp de 10 minute, dupa care trebuie sa indepartezi babatura cu ajutorul unui pietre ponce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Multumesc Anca am citit si eu remediile astea dar din pacate nu ma ajuta. Nu am bataturi din alea cu piele moarta care pot fi inmuiate si rase. Ale mele sunt mici,parca sunt niste pietricele mici sub piele,arata ca niste.....cosuri sa zic asa. Nu le pot rade sau freca cu piatra ponce.Dar sunt f dureroase. O sa incerc plasturii.

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna dimineata. Cafea? Ceai? Avem!
Noi suntem mult mai bine, tusim doar dimineata ca sa ne curatam gatul. Maine dupa amiaza merg cu Vlad la control si poate de marti reincepem cu mersul la cresa. Oricum, nu cred ca acolo s-a imbolnavit Vlad, mai degraba am adus eu virusii de la scoala, ca am avut multi copii bolnavi care pana sa se simta rau de tot au venit la ore normal.
Azi e foarte frumos la noi, vom iesi la plimbare, ca saracul copil a stat mai mult de o saptamana sechestrat la domiciliu...
O duminica frumoasa!

Mergi la inceput