Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Ali cumnata mea a patit cu fetita ei asa ceva, are acum 3 ani si toti dintisorii de sus sunt mancati pana la radacina, cica le zice carii de biberon, ea papa lapte noaptea, vreo 4 sticle, dormea si manca, cand se termina sticla cerea alta si tot asa, in fine, a fost aici la timisoara la o clinica si tot asa voiau s-o adoarma si s-o intubeze si parintii nu au fost deacord, riscurile nu le stiu, dar cumnata mea este medic si cred ca se pricepe ea. nu stiu ce sa zic am mai auzit ca exista o procedura, se imbraca dintisorul in ceva protector, nu stiu poate stiu fetele, nici cumnata inca nu stie ce sa faca cu fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Ati scris o gramada.Acum am terminat de citit. soacra e plecata lapomana.Asa, ca suntem noi cu baiatu.
ASa, in primul rand LML lui DAVID de Nycosia.
VERA, vreau si eu la munte. Sunt convinsa ca a fost frumu rau.
OLIVETTE, nu deranjezi pe nimeni, noua ne face placere.
BALANTA, o imbratisare pentru tine. Sunt convinsa ca-ti este foarte greu, dar stiu ca esti puternica si ERIC este si el un puternic.Iar, referitor la scaune, stai linistita, fiecare cumpara cu crede ea.
MARIA, cu cine raman copii cand incepi serviciul?
MIHA, pup papuselele de la avatar.
ROXY< si eu spun sa nu-ti faci griji.La fel cum au zis si fetele. Ori e de la diversifcare, ori s-a mai lungit.
PORUMBITA, asa e. Singura trebuie sa am grija de mine.
Si, acum sa va intreb si eu ceva. NECTAREL, daca este pe spate , isi baga cumva capul se ridica in coate si merge pe spate.Daca nu suntem atenti aterizeaza.Ce-o mai fi si asta?
DANETTE, cum ii dai cerealele?Nectarel nu le bea in bibe, iar cu lingurita nu va spun cat dureaza , si cum ma trec toate apele, ca-mi este frica ca se ineaca. Parca sunt cu capul.Eu, am avut o experienta urata cu TUDOR la unrestaurant. S-a inecat cu spaghete . Si, parca era un facut ca peste tot numai asta dorea sa manance.Nu va spun , ca am crezut ca fac infarct.Ei, si de atunci, am ramas cred ca socata.
Era dimineata un polei...Am cazut in fata notariatului ca in desene animate.
Despre gatit. cred ca maine fac si eu ceva. Ma inspir de la ROXY, clar.Cu iesitul, nu stiu, ca trebuie sa facem vaccinul joi.
ALI, poate daca mai intra ROXI, ea este medic stomatolog si poate iti spune ea. ARUBA, IIULI, ce faceti?
AAA, cred ca luam si noi tarc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

zilele astea ati fost tare harnicute, abia apuc sa citesc tot

si Ana mea este o balerina (iar eu balena ) are 6.5 kg, 65 cm
papa doar tzitzi, si ne pregatim, adica eu, de diversificare.
am salvat toate informatiile voastre despre acest subiect, multumesc fetelor ca ne dati atatea sfaturi utile, mai ales mamicilor care suntem la primul bebe.
de dormit doarme de pe la ora 22, la 4 jumate 5 papam apoi somn pana la 9, ziua doarme doua somnuri scurte de 30 minute si unul mai lung de 2 ore.
va doresc o noapte placuta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Scuze de intarzierela multi davidsa cresti mare si sanatos.
Ca Mila mersi
Ada la roxi ma gandeam si EU.
Porumbita si rafi avea spasmul hohotului de plans.urat era.sper sa nu mai faca.
EU dorm cu ei in pat si sotul pe canapea.inca nu mi am pus problema mutarii lor singuri in cam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Ada, cerealele i le dau cu lingurita, facute ca o smantana ff groasa, cu apa plata sau cu seama de la fiert legumele.
De inecat nu cred ca are cum sa se inece. Isi mai fac ei greata.
Stiu ca dureaza pana le mananca, dar cu rabdare...
La inceput pe Ecaterina abia reuseam sa o conving sa inghita ceva ceva, ne maimutaream in toate felurile in fata ei poate, poate deschidea gurita un pic. Bineinteles ca ce reuseam sa ii bag in gura scuipa imediat.
Acum mananca cam 60ml odata. I le dau repede, repede ca se plictiseste sa stea atat in scoica (am un scaun Chicco imprumutat dar o pierd in el).
Chiar am filmat-o azi cat de comic facea ea "miam-miam" cand se trezea cu lingurita in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ROXY: in ceea ce priveste pb cu G, cred ca este de la legume si fructe, au aport caloric mic, i se umple stomacelul si suge mai putin dupa masa.
chiar daca ii faci proba suptului, nu e relevant, fiindca ea per ansamblu paote manca la fel (150 ml in total: legume+lapte), dar fiind mai putin lapte decat inainte, sunt si mai putine calorii.
eu cred ca ar tb sa i dai mai putina mancarica, ca sa suga ea mai mult.
intr adevar daca o sa i introduci cerealele, se va vedea la cantar repede, fiindca au carbohidrati, calorii si se va simtii...

ADA: legat de "mersul" lui Nectarel: inainteaza si ei cum pot, important e sa se miste...
cat despre lingurita: stie el mai bine ca asa tb sa manance, ca doar e baiat mare acum, cel mai mare dintre piesicute :)

ALI: eu l as duce sa i repare dintii, pe toti, dar pe rand (cate 1/zi sau 1 la 2 zile) si fara anestezie. daca lucreaza bine (finutz) nu l va durea. important e sa stea copilul cu gura cascata, deci sa coopereze!
cat despre SIGILAREA dintilor (se trateaza cu o solutie speciala, ca un film protector) aceasta se face numai pe dinti sanatosi, deci acum nu merge.
noi ne pregatim sa i sigilam la M pe cei noi, cate unul pe rand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Dannett, clar, o petim si noi pe Ecaterina. Al meu la 6 luni si 2 zile are, oficial, 6.95 kg si 66 cm. Si dr ne-a spus din nou "Pai, cu cine sa semene?". Eu eram cea mai ingrijorata dintre noi 3 (eu, dr si sotul care a venit cu genele de balerin). A cazut un pic de pe curba lui cand a fost racit, dar altfel, asa e el.

De maine incepem cerealele. Am fost surprinsa si bucuroasa sa vad ca dr lui ne sprijina dorinta de a merge combinat, cu cerealele astea (ca sa mai ia in greutate) si apoi cu mancare pusa pe tavita. Mai dureaza pana la tavita, dar va tin la curent.

Roxy, stai linistita. Si eu as pune si pe seama cantaririi in sine, e greu sa ii cantaresti in fix aceleasi conditii mereu. Poate sapt trecuta a iesit mai mult, acum mai putin, si cu diversificare cu tot...se explica.

Ali, si eu as merge pe varianta de a repara rand pe rand, dar e micut, o sta el atat? Ti-au propus si varianta asta?
Eu stiu ca al tau e primul umblator, de cand ai zis ca l-ai gasit in alta camera. Inainte de Craciun. Al meu nu stie cu mainile inca, dar se lasa pe burta si in fata si e destul de rapid si asa. Il tot laud, cra cra, ca daca tot nu ii plac lui skillurile sociale (consoane, intins la luat in brate, imitat - nimiiic), ma bucur de ceea ce poate sa faca.

Ada, era sa-mi trezesc baiatul, am ras la faza cu desenele animate. Ultima oara am cazut asa cand eram insarcinata. Intr-o fractiune de secunda am fost la orizontala, pe spate. Sper ca nu te-ai lovit rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Da, mai fetelor. Multu de raspunsuri.INA< DANNETTE.Asa e INA, noi suntem cei mai batrani.
ANA, am fost de ras nu alta.La mine la intrare unde am biroul e putina panta. Dimineata era polei si incercam sa imping de usa, dar, alunecam.ASa ca, m-am intins pe burta ca o balena esuata. Oricum, mi-a prins bine ca ma trezi automat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetelor, cititi aici despre mobile si ce tregedii se pot intampla cand se agata copiii de ele sau incearca sa se catere pe ele!!! Va rog, cititi!!!

http://lovelightlaughterandchocolate.blogspot.com/2012/12/be-with-me-just-for-today.html

Ali -- dupa ce citesti blogul de mai sus, poti sa decizi daca ai nevoie de tzarc sau daca poti sa gasesti o alta solutie. Eu nu am avut tzarc, dar nici nu am avut prea des situatii in care sa fiu complet singura acasa si sa trebuiasca sa trebaluiesc. In general, eu curat/spalat/vase nu fac, le face femeia, iar mancare fac cand e ea aici, asa ca nu sunt copiii nesupravegheati.

Balanta -- ganduri bune pentru familia voastra de peste mari si tari... Sper ca nu de mine te-ai simtit judecata ca ai cumparat scaune de masa scumpe, nici prin cap nu mi-a trecut, eu ce am spus despre cele de la ikea nu se bazeaza pe pret, pentru ca eu cumpar totul second hand aici, asa ca mare diferenta nu e, pur si simplu, cele de la ikea sunt incomparabile dpdv al curatatului, cat sunt de usoare, cat loc ocupa, etc.

Ina -- intr-adevar, antemergatorul merge foarte repede pe podele de lemn, insa pe covor sau pe floor tiles din cauciuc merge ok si pentru un incepator.

Tre sa fug, mai revin, acum ma duc sa fac micul dejun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Porumbita -- noi la cum dormitul am facut asa: john a dormit cu noi in pat pana spre un an, apoi in crib lipit de pat si cu o latura lasata. Cand a venit Jodie, in pat cu noi pana la un an, apoi, cand John a implinit 3 ani, s-a mutat la el in camera iar Jodie a trecut in crib. Cand a facut Jodie 3 ani, deci John avea 5, am luat paturi suprapuse, John sus si Jodie jos, iar patul de jos era mai lat decat cel de jos, asa ca daca ar fi cazut, Doamne fereste, cadea pe patul de jos.

Ina -- si la noi cand e liniste si e vreunul din copii (pana in 5 ani sa zicem) in afara campului nostru vizual, stim ca e trouble hahaha

Ali -- nu e de gluma cu dintii cariati, afecteaza si mai tarziu. Nu se pot sigila decat dintii sanatosi. Si cred ca e traumatizant, chiar spre imposibil, pentru un copil asa mic ca mearga la dentist separat pentru fiecare dinte, fara anestezie, eu spun cinstit, daca ar fi copilul meu, l-as adormi si i-as face pe toti odata.

Gata, fetelor, va las si va doresc un weekemd minunat!

Mergi la inceput