Dovada de iubire

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca n-ai probleme, iti faci singur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Dovada de iubire nu are nici o treaba cu biletelele si florile , astea sunt pentru adolescenti, care oricum nu stiu ce e aia iubirea.
Sa ma iubeasca inseamna sa fie alaturi de mine si atunci cand sunt trista,bolnava,nearanjata,sa mi fie si cel mai bun prieten, sa iubeasca copilul si sa se implice in viata de familie,sa-mi aduca seara paharul cu apa langa pat, ca stie ca beau apa noaptea , sa ma rasfete etc....


Eu dorm cu Victoria si Daddy ne aduce in fiecare seara la pat: 2 ciocolate, 2 bucati de branza si o sticla de apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Gesturile dragute vin de la sine, nu trebuie sa te simti obligat sa le faci si nu astepti ceva in schimb.Contabilizarea lor este o aberatie , un chin pentru ambii parteneri.Pentru cel ce a facut gestul este frustrant sa stie ca celalalt in loc sa ia totul ca atare o sa inceapa sa despice firul in patru interpretand/calculand/asteptand, in loc sa se bucure de ceea ce s-a facut pentru el.Pentru cel caruia i-a fost adresat pentru ca in loc sa se bucure de gest si de faptul ca celalalt s-a gandit sa-i faca o bucurie mica dar care ii v-a insenina ziua, este stresat de raspunsul pe care celalt il asteapta obligatoriu.Asta e pe principiul"da-mi, sa-ti dau".
Viata asta e atat de complicata si in jurul nostru este atata incrancenare si rautate,incat e pacat ca nu reusim sa ne bucuram de raza de soare care mai strapunge norii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Dragostea inseamna atat de multe... dar scrisul zilnic de biletele nu aduce cu asta ci a obsesie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Cred ca m-as topi la un biletel pe an, m-as induiosa la 3 pe an, as surade la 1 pe luna, nu le-as mai citi la unul pe saptamana si as da divort la unul pe zi.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cand am citit topicul exact asta am vrut sa spun ca nenea ala o sa isi ia campii in curand de la atatea dovezi de dragoste la care trebuie sa faca dovada ca le-a citit, le-a inteles si le-a apreciat exact.
Asta nu mai e dragoste e teroare in toata regula.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Sa fiu sincera e o forma de teroare si posesivitate tipic feminina.
Daca tipic masculina e posesivitatea mai ghiolbaneasca, mai inspre gelozie "cine era ala" etc, buba asta cu "pe cine iubeste mitilicul meu? pe cine iubeste pitiloiul meu? pe mitipitzichitzi lui? lugulugulugu!" e curat femeiasca.
nu zic ca mai sunt si cazuri inverse suficiente, insa mie mi se pare ca asta , turnatul de polonice cu siroposenii, e clasic feminina.
si groaznice sunt ambele.

de curand citeam Iv cel Naiv. daca nu l-ati citit, dati un google si cititi-l. De fapt chiar azi s-a nimerit sa citesc niste interviuri date de respectivul poet (ca aia e, un poet). Si care spunea ca s-a hotarat sa le publice cand iubita sa i-a spus ca sunt prea frumoase sa le stie doar ea. Ca erau in mare parte adresate ei, biletele, SMSuri etc.

Well. Iv cel Naiv ramane unul din poetii mei romani favoriti (contemporani mie, mai precis), DAAAARRRRR nu ma pot opri sa nu imi imaginez o iubita plictisita, urmarind cu juma de ochi ceva la TV si domnul Iv incepand sa declame:
"n-am crezut īn astrologie pāna sa
īmi gasesc ascendentul īn tine..."
...."Auzi, Ive? Nu vrei tu sa scrii o carte?"
"Ha, ce idee minunata."
"Mhm. Nu vrei tu s-o scrii acum? "

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ina i-am gasit blogul lui iv; prima postare am citit-o pe un sfert, a doua am citit-o toata si la a treia deja am inchis pagina. Clar lipsa de romantism e contagioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Dar de cuvintele/gesturile dragastoase spuse in contexte nepotrivite ce parere aveti?

De exemplu, eu am intalnit deseori cupluri de toate varstele care la hipermarket, cand stau la rand sa si plateasca cumparaturile se saruta in exces sau ridicand plasa de cartofi sa o puna in carut se gingalesc cu: pisik mic, iubire, dulceata, etc. De obicei femeile initiaza astfel de dulcinerii si de multe ori ,,pisiki mici'' sunt niste ciumpalaci de numa numa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Dar de cuvintele/gesturile dragastoase spuse in contexte nepotrivite ce parere aveti?

De exemplu, eu am intalnit deseori cupluri de toate varstele care la hipermarket, cand stau la rand sa si plateasca cumparaturile se saruta in exces sau ridicand plasa de cartofi sa o puna in carut se gingalesc cu: pisik mic, iubire, dulceata, etc. De obicei femeile initiaza astfel de dulcinerii si de multe ori ,,pisiki mici'' sunt niste ciumpalaci de numa numa

ANNA


Mi se par gretoase, nu le suport.

Mergi la inceput