Ce stiti de tinctura?

Ce stiti de tinctura? | Autor: totosika

Link direct la acest mesaj

Am descoperiti de curand pe niste forumuri ,despre o tinctura miraculoasa! Nu deschid acest subiect ca sa-i fac reclama ci sa va intreb daca ati folosit-o si daca v-a ajutat cu ceva.Este vorba de tinctura de nuc negru(american).Sa va spun ce am aflat eu despre ea:

Nucul negru (Juglans nigra) este un arbore cu raspandire larga in America de Nord fiind utilizat de popoarele amerindiene gratie actiunilor sale antiparazitare, antiseptice, antibacteriene, antivirale si antifungice. Coaja de nuc negru con#355;ine un numar de ingrediente active terapeutic, dintre care cele mai importante sunt: Omega 3, juglon, tanin iodin, vitamina C, beta-caroten, vitaminele B1, B2 si B6. Cercetatorii au demonstrat faptul ca juglonul are proprietati fungicide împotriva Candidei albicans, iar agentii anti-tumorali din coaja de nuc negru sunt utili cu precadere în tratamentul cancerului intestinal. Iodul si taninul previn infarctul miocardic. Tinctura de nuc negru se recomanda a fi administrata ca tratament in eliminarea parazitilor intestinali (parazitul Fasciolopsis Buskii, cel care determina aparitia diverselor forme cancerigene, Giardoza, Oxiuraza, Ascaridioza, Teniaza, Chist Hidatic).

Tinctura de nuc negru se recomanda a fi administrata si in urmatoarele afectiuni: constipatie, acnee, guta, reumatism, colesterol ridicat, astm, psoriazis, eczema, prurit, ulcer varicos, herpes, negi, escoriatii, in afectiuni gastro-intestinale favorizand vindecarea mucoaselor, disfunctii glandulare.
Tinctura din coaja de nuca neagra nu este recomandata a se administra pe perioada sarcinii si nici in perioada alaptarii.


Tratamentul de deparazitare poate fi urmat de oricine sufera de:

- eczema cauzata de viermii cilindrici (nematode)
- atacuri de apoplexie cauzate de viermele cilindric, Ascaris, care patrunde in creier.
- astmul cauzat de ascarizii din plamani
- diabetul cauzat de trematodul pancreatic al bovinelor Eurytrema
- migrene cauzate de nematodul Strongylodes
- acneea rozacee cauzata de parazitul Leishmania
- boli de inima cauzate de Dirofilaria, parazit ce se gaseste in inima cainelui.
- boli ale tractului digestiv cauzate de diversi paraziti

Rog pe cine a folosit aceasta tinctura sa ne spune si noua cum s-a simtit dupa acest tratament.


"Daca stii sa citesti, fiecare om este o carte" - E.William

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Stiu ca nucul negru este renumit in lupta cu parazitii insa nu am avut nici o experienta directa.

Am vazut recent filmuletul asta (legat de subiect), dar nu l-am urmarit cu prea mare interes. Poate te ajuta:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui totosika
parazitul Fasciolopsis Buskii, cel care determina aparitia diverselor forme cancerigene


un pic off topic, da' mare-i netul asta, si multe mai suporta el...

persoana care a sustinut cel mai mult aceasta idee, precum si (fireste) faptul ca ea detine metoda de a vindeca orice boala, incluzand cancerul, SIDA etc, doar prin eliminarea acestui parazit, a decedat in 2009 datorita unui mielom multiplu. ironic, nu?

http://en.wikipedia.org/wiki/Hulda_Regehr_Clark

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Cizmarul umbla cu cizmele rupte si gradinarul duce lipsa de castraveti - proverbul asta e foarte adevarat.

nu sint fan al acestei persoane (Hulda Clark) dar mi se pare incorect sa arunci o lumina nefavorabila asupra unui produs doar pt ca cineva care a sustinut o teorie, a murit la 81 de ani de boala pe care sustinea ca poate sa o trateze; in definitiv avea o virsta la care e greu sa te mai vindeci de boli crunte precum cancerul...

tincturile in general sint grozave...si sint foarte multe cele care promit beneficii fabuloase si chiar functioneaza, dar....dar....ca sa ai parte de ele trebuie sa ai grija la stilul de viata, dieta ,alea...nu te poti astepta sa maninci prajeli si dulciuri, sa dormi 3 ore pe noapte si sa reduci bolile din organism cu tincturi. deci atentie...

n-am folosit black walnut pina acum dar am experienta cu multe altele
momentan experimentez cu tinctura de Pau D'arco...mi se pare super mai ales pt femei (nr 1 impotriva candidozei)
http://www.herballegacy.com/Maiden_Medicinal.html


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Fetelor multumesc....

Allure nici nu stii cat de folositor a fost sfatul tau ,multumesc mult....


"Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu." (Socrate)

Mergi la inceput