Dovlecei de sept-oct 2009 **23**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata LAura !

Azi am baut cafeaua si cu vecina, in jumatate de ora pleaca spre aeroport . Beau una si cu tine .

Noutati nici eu nu am ,ai mei mesteca guma in momentul asta,amandoi,si sunt tare mandri de asta .

Danuka prietenii vostri nu au si ei copii,ca sa socializeze puiul ?

Va pup, ma duc sa fac curat in baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Salutare tuturor si un 2013 cum va doriti!!!

Ma bucur ca ati petrecut frumos de Revelion!
danangie, aici in sat (nu orasel ) am fost.

La multi ani Ioanelor, cu intarziere!

Eu am avut primul examen pe 7 si nu prea am stat pe net...doar asa, fugitiv.Loris s-a intors la gradi de luni, primele 2 zile s-au lasat cu lacrimi amare si strans de gatul nostru, azi era zambaretz
De acum trebuie sa ma pun iar pe invatat, am pe 22 exam si deja am pierdut 2 zile plimbandu-ma dupa cumparaturi, ca sunt reduceri
Au inceput iar problemele cu dermatita atopica a lui Loris, nu stiu de la ce se umpfla pielea pe alocuri, zici ca s-a zgariat, apoi ii trece
Am decis sa il duc pe Loris la o scoala de musica, azi avem lectia de proba.
O saptamana buna!



Mami de   Loris Stefan, o minune de baiat (2 oct 2009)

 Raisa are nevoie de noi

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna Kemsy!

Felicitari pt examen si bafta la celelalte!
Succes si la lectia de muzica, asteptam impresii.
Noi inca in vacanta, dar de luni suntem si noi pe baricade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Am revenit. Lectia a fost faina, chiar mi-a placut. A facut in general cantecele cu folosire de instrumente (triunghi, orga si..inca ceva, nu stiu cum se numesc) pentru a marca ritmul. Mie mi-a placut, lui Loris nu


Mami de   Loris Stefan, o minune de baiat (2 oct 2009)

 Raisa are nevoie de noi

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Laura , Multumesc A fost frumos pana in momentul in care Leo a impins fetita de doi ani din patul etajat sau de pe scari ( nu a vazut nimeni exact de unde a caZut ) fetele in graba care masura capul fetitei care I palpa corpul sa vada daca sunt toate oasele la locul lor apoi sa observe daca are Stari de voma . Fetele nici nu va imaginati ce rusine si ce frica am tras si cate scuze mi am cerut . Dar stiti cum e Iti Ceri scuze omului dupa ce I dai cu parul in cap .... Aceeasi fetita cu un an in urma a dat I cu capul de perete
O prietena de a mea l a atentionat si el a repetat actiunea.
Rezultatul prietena mea l a batut pe fiul meu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Lali sunt copii dar sunt mai mari 6-8 ani chiar si Asa Leo II bate pe toti
Si nu mare mi a fost mirarea cand ceilalti copii Au pus un dulap in usa ca sa nu Mai intre Leo in camera . Toti copiii fug de el si sau il evita datorita comportamentului necontrolat . Mi se face inima ghem cand vad ca fiul meu este respins dar mi r mila si de ceilalti copii . Singurele solutii ar fi copiii din parc dar sa fie la o distanta appreciabila
Si gradinita unde sa fie supravegheat de educatoare non stop pentru a evita incidentele.
Off nu degeaba va scriu Mai rar pana si eu m am saturat sa ma plang mereu si sa scriu numai despre necazurile noastre....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!

Lali hai ca te astept cu o !
Kemsy sa va fie de bine ora de muzica!
Danuka nu stiu ce sfat sa-ti dau, poate sa-l indrumi spre un sport sa-i mai ia din energie? Si stai linistita chiar daca te plangi, noi suntem aici. Macar cu un gand bun daca altceva nu stim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimi !

Eu cu o cafea sub nasuc,asa cum am promis ,alaturi de voi si in dimineata asta !

Laura
Danuka,m-am gandit mult inainte sa iti scriu... Cu toata sinceritatea iti spun ca daca nu faceti ceva,toti,toata familia, ajungeti sa aveti un copil bataus si refuzat de alti copii, cat se poate de complexat si frustrat. Iar cu astfel de oameni si mai frustrati ca prietena ta,langa el, nu va ajunge altfel decat am scris. In loc sa ii explice consecintele l-a batut? Si ce a rezolvat? Cand o va prinde la inghesuiala o va bate din nou,pentru ca din cauza ei a luat bataie. Si asa e un cerc vicios. Una este sa nu te poti exprima si sa fii violent la un an-doi ani,si alta este sa fii violent intentionat cand deja intelegi foarte bine ce ti se spune. Faceti o sedinta generala cu familia si vedeti unde gresiti, cine il pocneste imediat ce nu face ceva bine, sau ceva ce nu pare bine pentru adult, pentru ca neinentionat el se poarta cu cei mai slabi ca el cum se poarta cei mai puternici cu el.Stiu ca doare ceea ce scriu eu , poate te vei supara pe mine,dar cu cat constientizezi mai repede ca nu e un comportament corect fata de ceilalti copii,si fata de el insusi pana la urma,pentru ca o consecinta a faptelor lui este respingerea celorlalti , nu vei gasi solutia. Din ce spui tu el este dat afara de la crese, batut de prietenele tale, nu e primit la locurile de joaca,si asta ar trebui sa iti dea de gantit. Cand iti apun mai multi oameni ca esti beat,te duci si te culci ,nu? Copilul tau e unul violent. Vezi unde este sursa frustrarilor lui,de unde vine violenta asta si rezolva problema,cauza,nu efectul. Faptul ca a impins o fetita de a fost nevoie de control amanuntit,apoi a repetat sau a vrut sa repete actiunea ar trebui sa iti traga un semnal de alarma foarte serios.

Kemsy , si il mai duci pe Loris la muzica daca nu i-a placut? Poate dupa ce vede si alti copii cantand il va atrage. Sau poate nu i-a placut profesorul...

Eu fac clatite americane . Paul zpune " ca-ti-te = pitite !" , nu ii ies nicicum clatite ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete
Eu fac clatite americane . Paul zpune " ca-ti-te = pitite !" , nu ii ies nicicum clatite ..

Lali , mami de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


Si dai si reteta? Poate fac si eu in week-end. Please

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Pup fetele ! Si Multumesc pentru raspunsuri. Fetele violenta am observat o si eu si am hotarat sa nu ma Mai duc in vizita cand sunt copiii celorlalti acasa . Totusi singur iar nu este Bine Asa m am gandit la gradinita . Sport deocamdata 1 data pe saptamana inot.
Am observat ca I place dansul nu unul oarecare ci breakdance . Astept sa implineasca 4 ani ( am inteles a aici de la 4 ani poti inscrie la Scoala de dans , fotbal , gimnastica ,etc ).De la cresa nu a fost dat Afara nu l am Mai dus eu . La a doua cresa lua bataie si a inceput si el sa bata .( la unele crese de aici este salbaticie curata) Din ce am observat eu ca mama cand si de ce loveste Leo :
Cand sta cineva in calea lui , n are loc etc
Cand cineva ex se urca pe topogan inaintea lui
Cand cineva nu I da ceva
Cand cineva II ia ceva ( jucaria)
Cand nu I se inapoiaza ceva
Cand un copil se joaca cu jucariale lui Leo
Cand cineva II zice ceva ex nu e voie nu face asa
Cand se contrazice cineva cu el
Concluzia mea toti copiii din jurul lui par o amenintare pentru el
Si ceva de genul te bat eu ca sa nu ma bati tu
Ar Mai fi de adaugat cuvintele desi stie sa spuna in ambele limbi ce vrea si ce nu am impresia ca acele cuvintele nu ies cand vrea el si iese pumnul sau palma la inaintare
In fine eu degeaba le explic parintilor stiti Leo nu face intentionat cutare nu I a dat nu stiu ce si cutare nu s a dat Mai incolo ...
Si Mai are fiul meu si o fortza de l a facut pe un baiat de 9 ani sa planga
Vinovata sunt eu si stiu asta pentru ca nu am fost atenta cateva secunde am intors capul sau nu am fost langa el .
Pentru inceput mi am invatat lectia Leo nu trebuie lasat singur langa alti copii nici o clipa



Mergi la inceput