somn foarte agitat noaptea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iutzy spune:

stiu ca nu toti sunt la fel,si nici o zi nu ii ca alta,dar inainte de 4 luni aveam nopti in care nu se trezea deloc,la ora 6 ii dadeam prin somn laptele,sau se trezea o sg data pe la 5 bea umpic de ceai si somn mai departe pana la 8
am sa incerc sa fac temp camerei mai scazuta si sa ii maresc doza de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Copii mici isi schimba ritmul de somn/masa foarte des. Sunt in crestere vertiginoasa, au acumulari motrice, psihice in fiecare zi. E normal ca la 4 luni sa doarma 6 ore legat, apoi peste o luna sa se trezeasca dupa 2-3 ore doar. La fel cum e normal sa manance la 2 noaptea, apoi peste cateva saptamani sa nu o mai faca. Cand va incepe sa mearga in 4 labe sau in picioruse, posibil sa aiba nopti cu multe treziri pt ca viseaza si 'retraieste" noaptea tot ce a facut/vazut peste zi. Apoi mai sunt dureri de burtica, dureri din cauza eruptiilor dentare. E normal, e ok.


Uite, la acest subiect http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176398&nm=Piersicute-de-iulie-august-19 - gasesti mamici cu bebelushi de aceeasi varsta cu al tau. Scrie, citeste acolo. Vei vedea ca multi copii fac ca al tau . Sanatate si crestere usoara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iutzy spune:

multumesc frumos pt sfaturi,
o sa am grija la caldura si la masa si daca tot asa ii asta este,o sa trecem si peste asta cumva...vin altele
primul dintisor il avem...urmeaza restu
iar peste o sapt incepem cu suculetul,diversificarea
important este sa fim sanatosi

va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Noi am bifat prima noapte de somn integral la aproape 2 ani si 9 luni. Probabil si faptul ca a fost alaptat mult timp a contribuit. Poate nu. Ideea e ca acum are 3 ani si 3 luni si tot se trezeste noaptea sa faca pipi sau sa bea apa macar 1 data.

La 5 luni,pff..cred ca nici la 1 an jumate nu dormea 2 ore legat.
Da-i lapte! Rotocoalele de acum se duc incet incet dupa ce incepe sa mearga.
Cu temperatura, eu aveam 23 de gr. Chiar azi am vazut la "Ce se intampla doctore" ca temperatura trebuie sa fie 21 ziua si 19 noaptea.
Mie si la 23 imi e frig

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iutzy spune:

difera de la copil la copil
eu l-am alaptat doar 3 sapt dupa care artificial...dar pana la 4 luni am avut 3 nopti in care nu s-a trezit deloc,sau doar o data...dar acuma se trezeste ca si cand era de cateva zile-sapt tot la 1-2 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

Cum Doamne iarta-ma regim la 5 luni?! Sunt f multe pusee de crestere si regresii de somn in primul an si jumatate, si prima e in jur de 4 luni. Nu ii mai da ceai, da-i sa bea lapte cat vrea, poate fi orice, eruptie dentara, caldura, etc. 23 de grade este f mult pentru majoritatea copiilor, sfatul meu esta sa pui un prosop ud pe calorifer sa fie umezeala in camera. Poate are nevoie sa te simta aprope, este inca f mic. Are suzeta? Pe unii copii in ajuta sa suga... parerea mea e ca atata timp cat suzeta nu inlocuieste o masa de lapte este ok.

Si al meu era pufos pana pe la un an jumatate, acum la 2 ani s-a inaltat f mult, a slabit si nu sta locului o clipa. Sunt saptamani cand mananca foarte mult, apoi saptamani cand abia se atinge de mancare.Dupa o perioada in care mananca mult observ, de obicei, ca a avut un puseu de crestere - fie fizic, fie mental. Ai incredere in copilul tau, da-i lapte cand cere, si mult curaj, ca treci tu si peste lipsa asta de somn. Sper ca ai ajutor in afara forumului, dormi cum prinzi o ora-doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

Inca una si ma duc. Cum doarme in timpul zilei? Paradoxal, daca sunt supraobositi si nu dorm bine ziua, sunt agitati si noaptea, sau cel putin asta e experienta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu nu am vrut sa comentez legat de regim si ceai... dar cand ai internet, carti, etc nu te documentezi? asculti orbeste un doctor? la primul copil trebuie sa inveti multe, sa te bazezi si pe instinct nu sa te lasi pe mana altora. copilul e cel mai important.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

tot pe la 5 luni a inceput si fetita mea sa se trezeasca noaptea mai des..si dupa 2 saptamani i-a iesit un dintosor si s-a mai linistit..






Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Imi permit si eu sa raspund la subiect din perspectiva unei mame care s-a confruntat cu acest gen de probleme. Ma refer in special la "regimul alimentar".
Pediatra mi-a recomandat la 4 luni ale fetitei sa-i dau noaptea doar ceai cand se trezeste pt. ca era f grasuna si ea fiind mancacioasa si cuminte crestea mult prea mult intr-o singura luna. Am incercat varianta sa vad daca o sa accepte, si a acceptat-o, in sensul ca se trezea la ora la care obisnuia sa se trezeasca noaptea, bea ceai si adormea la loc pana dimineata, asa cum spui ca s-a intamplat si cu bebele tau. In timpul zilei nu-i dadeam deloc ceai pt. ca nu eram de acord cu el dar am ascultat medicul. De la 5 luni nu s-a mai trezit deloc noaptea. Nu a fost in nici un caz traumatizata in nici un fel, nu am privat-o de hrana, era multumita si adormea la loc.

Toate mamicile stiu ca fiecare copil e diferit, creste in ritmul lui insa eu nu regret deloc faptul ca am ascultat de medic. Asa mi se spunea si mie, ca rotocoalele acelea de grasime vor disparea cand va incepe sa mearga, cand ii vor iesi dintii (i-au iesit dupa 1 an si nici nu mi-am dat seama cand), cand se va mai imbolnavi (pana la 3 ani cand a mers la gradinita a facut febra de 2 ori, antibiotic niciodata, nu s-a imbolnavit deloc) si oricum chiar si cand e bolnava apetitul ii ramane neafectat. A trebuit mereu sa am grija la alimentatie pt. ca a fost mereu grasuna (eu sunt ca o scobitoare).

Eu zic ca e bine sa asculti medicul, sa il consulti in orice problema, cred ca este agitat din alte cauze si poti verifica asa cum ai fost sfatuita mai sus. Depinde de multe si depinde de la copil la copil.

Discuta si cu medicul si combina instinctul tau cu indicatiile primite.
Multa sanatate si numai bine.

Mergi la inceput