Inhalosedarea cu protoxid de azot

Inhalosedarea cu protoxid de azot | Autor: mariana_alex

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Am o fetita de 3 ani care din pacate are cateva problema dentare. I-a aparut o carie la o maseluta acum 3 luni, am mers la dentist si a stat cumintica sa o curete, sa-i puna plombita provizorie, apoi am mers de cateva ori caci dr. dentist a spus ca are carii de biberon la dintisori si trebuie curatati. La o alta vizita s-a uitat mai bine si a spus ca nu-i carie de biberon ci are o problema cu smaltul dintilor, ca s-a nascut cu o sensibilitate mai mare a dintilor...la baza caninilor superiori s-a macinat smaltul si in contact cu mancare s-au innegrit si trebuie curatat acel loc ca sa nu ajungem la carii.Fetita a stat sa o curete partial la un canin si de atunci nu mai vrea deloc sa coopereze. Mergem la dentist, sta cuminte si asteapta sa-i vina randul dar cand ne asezam pe scaun incepe calvarul...nu mai deschide deloc gura, isi provoaca voma inainte sa inceapa dr. dentist sa ii faca ceva. Specific ca ea este foarte incapatanata din fire si dr. dentist este foarte blanda, rabdatoare si vorbeste f mult cu ea. Aseara am citit despre o clinica in Buc. unde se practica inhalosedarea cu protoxit de azot cu oxigen pentru copii care manifesta teama pentru dentist si vroiam sa stiu daca a apelat cineva la asa ceva si ce efecte secundare sunt(daca sunt caci coform celor scrise nu are exista).
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu raspunsuri...cine a folosit aceasta metoda.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

fetita mea a avut parte de inhalosedare, dupa ce timp de aproximativ 2 ore ne-am chinuit sa o convingem sa lase stomatologul sa-i scoata primul dintisor de lapte care se misca.

efectele secundare sunt mentionate in documentul pe care l-am semnat (ameteala, greata, dezorientare/confuzie), insa in cazul fetitei mele nu am observat nimic nou/schimbat/ciudat dupa ce a trecut efectul sedarii.

daca stiam ca e atat de usor si simplu cu inhalosedarea, nu mai chitaiam copilul timp de 2 ore, sa prinda si frica de dentist . acum ma gandesc cu groaza daca o vrea sa mearga sa scoatem al doilea dintisor de lapte care se misca...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Imi poti trimite un PM cu clinica la care ati fost si cat a costat...eu sunt din Gl si as fi vrut sa strang cat mai multe informatii inainte de a lua o hotarare ...este si la noi in oras un cabinet care practica aceasta metoda dar as merge mai sigur in Buc.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

din pacate nu ai activata optiunea de a primi mesaje private.
nu cred ca este o problema sa scriu numele clinicii (nu ii fac reclama, nu lucrez pentru ei, pur si simplu s-a intamplat ca gradinita sa organizeze un fel de excursie de recunoastere la acest cabinet, cam cu 2 saptamani inainte sa inceapa sa se miste dintosorul buclucas), este first dent 4 kids, insa nu stiu daca ai observat, eu sunt din ploiesti, iar clinica este tot in ploiesti.

in mod normal inhalosedarea ar fi costat 100 lei, insa am avut reducere si am platit doar 60 lei. extractia dintelui de lapte a costat tot 60 lei.

acum caut variante la alte clinici in oras, poate gasesc un abonament anual mai avantajos, ca ma usuca la buzunar sa dau atatia bani la fiecare extractie...

daca vrei sa vii in bucuresti, parca am zarit pe forum o reclama la dent estet for kids, unde membrii DC beneficiaza de anumite reduceri ? cred ca este si subiect pe forum, dar nu mai stiu exact la ce subforum...

later edit : am gasit, dar cred ca ar trebui sa verifici daca mai este valabila promotia. exista si un subiect separat (la clinica virtuala, subforumul cabinet stomatologic pentru copii), unde medicii de la aceasta clinica raspund intrebarilor parintilor.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166677&nm=Reducere-speciala-pentru-membrii-DC-la-DentEstet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

e ok si in Ploiesti ...chiar am o prietena buna care sigur s-ar bucura sa ne primeasca in vizita. La clinica la care m-am uitat eu din Buc. costa cam 350 ron. Multumesc tare mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

si Matei al meu e in tratament pentru cateva cariute la o clinica din bucuresti si a tolerat pana acum f bine inhalo-sedarea, fara niciun efect advers




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput