LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Hmmmm... chiar ca e infim de putin, aici NIMENI dintre cei care stiu eu ca fac traduceri nu ia mai putin de 1 penny/cuvant (se negociaza la volum de lucru mare). Ma gandesc, oare nu cumva voi suteti platiti la "mana a doua sau a treia", adica faceti munca altcuiva, care cere 1 cent/cuvant, va plateste pe voi 0.2 centi pe cuvant, verifica dupa aceea traducerea si baga cea mai mare parte din bani primiti de la cel care a comandat traducerea in buzunarul propriu. De unde vine lucrul? De la vreo agentie, sau de la particulari? Ca la agentie tariful e de obicei fix, acelasi pentru toata lumea, in functie de ce calificari ai, sau tu ca traducator le spui tariful tau si negociezi cu ei, exista contract, clauze, tot.
Am observat ca multe proiecte "se liciteaza" online, si de multe ori castiga cine spune ca va face proiectul pe o suma cat mai mica...Ca la 0.01 centi/cuvant, asta inseamna 1 cent la 10 cuvinte, un euro la 100... 1000 de cuvinte adica vreo 3 pagini 10 euro... tradus, verificat, asta-i munca de ceva ore bune, mai ales in domeniu tehnic, juridic..medical... clar ca e exploatare in ultimul hal. De aia zic...sigur nu e vorba de traduceri "la a doua" mana? Adica tu faci munca si cineva de fapt castiga marea majoritate a banilor? Asa, e mai bine cu editurile....

Dark Bendis 6+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Porumbita noi facem acum rapelul la Infarix, bine ca mi-ai adus aminte sa cer reteta sa ma duc sa-l cumpar...sau daca nu ma insel, s-a introdus si Infarixul in schema nationala de vaccinare?!

Eu trebuie sa-i fac si Andrei vaccinul de 1 an, tot Infarix, am facut ROR-ul la 1 an si urma la 1 an si o luna Infarixul, dar s-a tot imbolnavit. Acum e Ok, dar, sincer, imi e frica de vaccin sa nu o dea peste cap.

O saptamana usoara tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor
gata oficial cu vacanta, toata lumea la treaba lui
ceva maraieli de dimineata cauzate de trezitul la 7... dar in rest ok. sper ca si la voi sa fie totul bine.

Citat:
citat din mesajul lui Daiopri
In schimb cel mic tot vrea la scoala, asa ca am sperante

hehe, da, vrea la scoala ca nu stie cu ce se mananca . parca vad ca le trece dupa aia

Porumbita, dtp se face acum.

Micola, succes in toate.

o zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

porumbita, crisspy noi am facut in timpul saptamanii, cand e mai ieftin. Am dat cu totul in jur de 1.000 lei (mancare copii, consumatie parinti, animator); am avut 13 sau 14 copii, nu mai stiu exact.
Se plateste o suma pentru fiecare copil (parca 35 lei?); animatorii sunt separat; pentru parinti se pot comanda menuri sau saratele/prajituri/fursecuri.
Petrecerile dureaza 3 ore.
Dati un tel si va trimit ei oferte pe mail.

De dormit, eu dorm cu Ioana in camera ei, iar Nadia in dormitorul nostru, cu ta-su (dar in patul ei, separat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

naty asa am vazut si eu ca in cursul sapt e mai ieftin

eu as face vineri pe 25 pt ca desi ziua lui robert e sambata pe 26 as vrea sa plecam sambata si duminica undeva (nu stiu unde, aproape de bucuresti, sa aiba piscina si conditii bune pt ca duminica aia serbam 12 ani de cand suntem impreuna eu si sotul) dar nu stiu vinerea de la cat sa incepem, dc ar fi ok si pt ceialalti sa aduca copii,

voi de la cat ati inceput?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

tuturor sarbatoritilor de zilele astea!

Porumbita, ca intrebai de pat: ai mei dorm in paturi suprapuse. Din pacate nu mai stiu exact de la ce varsta. Am avut si noi la inceput temeri ca o sa cada Tudor din pat, mai ales ca el doarme foarte agitat, mult mai agitat decat Ilinca. Insa n-a fost cazul. Poti eventual sa-i iei un acoperis (se gasesc la Ikea), care nu are rolul sa tina copilul sa nu cada, dar ma gandesc ca ajuta la delimitarea spatiului.
Mai periculos ar fi poate ca in timpul noptii, daca are nevoie la toaleta, trebuie sa coboare scari, si noaptea, adormit, ar putea fi mai dificil.
Eu deja ma gandesc ca in vreo 2-3 ani trebuie sa-i separ, ca-s fata si baiat si pentru ca va incepe si Ilinca scoala, vor avea amandoi teme, deci vor avea nevoie fiecare de spatiul lui. Alte cheltuieli .

Ilinca e mai bine cu varicela. Mai are coji la bubite, dar e pe trecute. Abia astept sa o duc la cresa ca acasa nu oboseste suficient :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

porumbita noi am inceput de la 18.00.
Cred ca e OK sa incepeti vineri la 18,00, lumea pleaca mai devreme de la servici si a doua zi nu trebuie sa se trezeasca devreme.

Dupa atata timp de umblat pe la gastroenterologi, se pare ca avem diagnosticul Ioanei. Bauielile doamnei doctor Leseanu s-au adeverit, a iesit pozitiv testul de intoleranta la lactoza.

Duminica Nadia a inceput scoala de patinaj. De fapt, am vrut sa o duc pe Ioana (care patineaza foarte bine dar vrea mai mult, vrea piruete, concursuri, etc) si s-a tinut si mica dupa noi, asa ca am dat-o la grupa "Primii Pasi". Era cea mai mica dintre copii si ... s-a descurcat excelent. Ne-a intrebat instructoarea daca merge pe role sau schiaza, nu-i venea sa creada ca are asa echilibru bun.Are mama doua sportive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Crisspy, eu citesc din urma ca nu am reusit capitolul asta...:))) faceti-va casa in Berceni ca sa fiti aproape de noi :D si noi speram sa o facem anul asta. si Claudia are acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

LA MULTI ANI FETELOR!
sa aveti un an nou fericit si plin de bucurii si sanatate!

antonia are 104-110cm si fix 16 kg
a luat f bine in ultima vreme de cand a inceput sa manance normal
sper ca nu ati uitat ca ea a mancat pisat pana asta vara
aaaaa si inca fructele tot asa le mancam
nu stiu cum sa o fac sa ii placa altfel

noi dormim f simplu
eu cu fetele si sotul singur
dar in seara asta mi-au adormit ambele singurele
antonia ultima
tinandu-si sora in brate
asa ca sper ca in curand sa le las sa doarma singurele

deci INFARIXUL IL FACEM?
SI ASTA PARCA TREBUIE COMANDAT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

anna da chiar mai stii ceva de claudia?
tare draga mi-a fost cand scria
si nu a mai dat nici un semn de o mie de ani
daca cumva vorbiti salut-o si din partea mea

Mergi la inceput