LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Raluca, ah, cred ca atunci nu citisem. deci si tu ca mine cum mai e Ioana cu burtica? ok?

Andre_ea hai mah, cum sa nu poti scrie? eu ziceam de dilema mea. bafta la inscris voi n-aveti nicio prioritate daca steti vis-a-vis de colegiu....? distractie placuta mandrei cu tort de ziua ei amanata

ia sa vaz daca Evei ii plac astea cu uneste punctele. nu stiu daca a facut vreodata. dar la pictura e record - avem vreo 4 planse noi pe zi. acasa, ca de, la gradi n-au timp de pictura in fiecare zi. ultima creatie se intituleaza "noaptea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

rox Ioana e OK acum, de cand i-am scos lactatele (nu stiu daca ai citit, s-a dovedit ca are intoleranta la lactoza). Nu a mai durut-o burta, nu mai are greturi, e OK, ce mai.

Si Nadia picteaza mult si frumos.
F. tare aia cu "Noaptea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Pai nu l-am pus inca sa uneasca puncte si sa faca ovale. Dar inafara de masini si modelat in fondant, sau mai bine zis taiat cu decupatoare, nu vad ceva talente, preferinte.
Observ insa mai nou ca a inceput sa ii placa sa construiasca, deci ne orientam acum sa cumparam si noi Lego, momentan doar Duplo sa nu am piese mici prin casa pentru Bogdan. Si a mai inceput sa ii placa sa picteze, ma rog..momentan doar aiurea pune niste culori pe plansa dar macar ii place. Poezii, cantece mai ingana cate ceva de pe la gradi dar tot nu par sa fie idealul lui in viata , cat despre matematica nu am mari sperante momentan ca nu invata nici sa numere oricat ma chinui de ani de zile de acum. Nu e interesat si pace.

In vine..sa vedem ce o fi mai incolo si ce o sa prefere. Zilele astea nu vreau decat sa le treaca bolile si sa suflu si eu.
De ziua lui vrea tort cu masini si cu trenuri..dar n-ar fi rau si un castel cum am facut pentru cineva, n-ar fi rau nici x sau y din ce am mai facut eu. Dar banui ca ramanem la ceva cu masini ca alea sunt pe primul loc.
Ii place sa faca puzzle-uri si se si pricepe dar si astea trebuie sa fie cu masinile din Cars altfel nu il tenteaza foarte tare.

Am uitat sa urez si La multi ani Alexiei pentru ieri
La multi ani Alexandru si Stefan pentru astazi!!
Multa fericire sa aveti in anul ce urmeaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu o tin pe a mea sus si tare - copiii sunt diferiti. unii adora sa coloreze, altii sa nu vada, unii sa construiasca, altii lego, etc. la fel ca si adultii. de aia este in regula sa il lasam sa vedem ce ii place sa faca. si chiar nu conteaza ca unora le plac cifrele si altora nu. ca altfel.. am face toti aceeasi meserie. vai ce plictisitor ar fi

Raluca, aaa, deci lactoza era problema. doar lapte sau si branza si derivate? branza ar trebui sa fie ok, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
Andre_ea hai mah, cum sa nu poti scrie?

Pai pe Dark o pusesi rapid la punct, d'aia .
Citat:
eu ziceam de dilema mea. bafta la inscris voi n-aveti nicio prioritate daca steti vis-a-vis de colegiu....? distractie placuta mandrei cu tort de ziua ei amanata


Da, si eu is de parere ca 5.8ani e ok pentru clasa pregatitoare. Nu va primeste?

Aci prioritatie e cum erau in Ro: apropierea de casa, frati mai mari in scoala. Da' prima prioritate sunt cei care sunt deja in clasa intai acolo anul asta. Intelegi? Ca parca nu ma exprim bine.
Ma rog, oi vedea eu ce fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

La multi ani, Alexandru si Stefan!

Bee, sanatate multa! Cum mai sunteti?

Lui Vlad ii plac jocurile cu uneste punctele in ordinea cifrelor, dar sa faca modele pe linii punctate nu-i place, nu-i place in general sa scrie ( asta pt ca are o problema cu tinutul creionului in mana si pt ca stie asta prefera sa evite activitatile de genul asta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor din ultima vreme.

Si mie mi se pare mic pt scoala la 5 ani si 9 luni..si mare apoi pt cl 1.Insa vom vedea la momentul respectiv ce si cum,ca pana una alta el nici la gradi nu a fost.
Pe de alta parte el stie multe chestiii,ca nu-i el un bun orator si cu un limbaj de pici jos,dar compenseaza la greu cu altele.Si sunt in dilema..si pana sa puna Rox in discutie acest subiect nu m-am gandit asa departe.Acum mi-a dat ea de gandit.

Paula,nici David nu coloreaza..el mazgaleste,nu face puzzle-uri,nu vrea si nu am insistat.Nu stie sa taie cu foarfeca ca nu i-am dat o foarfeca de frica sa nu-si taie degetele..o data a facut cu ea langa mine si nu stia s-o tina cum trebuie in mana..mai e si stangaci si mie mi-e asa peste mana sa lucrez cu mana lui stanga in mana mea dreapta...cel putin la scris..grrr.Insa tu stii bine ca ei sunt diferiti,ca si noi adultii..si fiecare cu pasiunile lui si inclinatiile lui.

Eu intr-o noapte,pt ca tot am insomnii m-am apucat sa scriu intr-o agenda ce stie David sa faca si ce cunostiinte are la momentul asta..ca nush ce naiba citisem pe net si ma luasera iar gandurile..,mai mult pe limbaj,ca face greseli gramaticale.Asa-i cand nu poti dormi..crosetezi,dar cum unii nu stiu sa croseteze cu ate din alea..croseteaza idei.Si punand totul pe hartie,m-am mai linistit..Oricum in ultima vreme m-a lasat masca cu multe chestii,pe matematica in special,ca el e cu cifrele,asta e pasiunea lui..deja formeaza cifre cu sute,mii..si stie clar ce formeaza..Dar il intrebam intr-o zi,cat fac 1 plus 1..chestii din astea simple si-mi raspundea..si apoi ma intreaba el pe mine..cum faci sa fie 1? si eu..cum faci?si el..1 plus 0..cu asta m-a lasat masca..pt k 0 e nimic.Bine si cu multe altele,ca pricepe f rapid..a invatat ceasul in 10min..cand mama-sa l-a invatat abia in cl 2 .,daca-mi aduc eu bine aminte.Noah,la gradi se marseaza mult pe colorat,pe decupat..chestii care nu-s taman pasiunea lui.insa acolo sunt obligatorii.
gata..va pup,ma duc la cratita ca am scris cat pt toata perioada in care am lipsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Paula macar al tau modeleaza in fondant , al meu nici macar asta nu-l pasioneaza. La noi totul decurge cam asa:

Eu: Razvi vrei sa desenam / coloram / pictam / jucam cu trenuletul, plastilina...etc
Razvi: Daaaaaa, vreau, vreau
Eu: Hai
Razvi: Da, mami, fa tu

Lego tocmai ce am luat si eu, tot Duplo, sa vedem daca ii place.

Puzzle-ul nu-l mai pasioneaza si eu ca berbecul i-am luat de Craciun numai puzzle-uri. Stau bine mersi in dulap, i le mai fac o data cadou si de ziua lui sa vedem poate ii plac atunci .

Face, sau mai bine zis facea, jocuri cu unitul punctelor, dar pe tableta, pe hartie nu vrea si pace, cam din acelasi motiv ca si Vladut al Annei.

Cu foarfeca ne-am mai invatat, sa zic, la inceput o tinea cu 2 maini, acum taie dar ii place la nebunie sa marunteasca hartia, inca nu stie sa taie pe contur...de fapt el nici cand deseneaza nu respecta conturul, ce sa mai zic de decupat . Dimineata cand il duc la gradi mai vad si eu ce au facut in ziua precedenta si il laud, dar el o tine sus si tare ca e urat ce a facut.

Poezii, cantecele...exclus, sunt bau-bau, de cand cu serbarea de Craciun e tare inversunat impotriva lor.

Andruska pare sa fie altfel, sper sa ramana asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna dupa-masa/seara la voi

Bre, pe mine nu ma pune nimeni la punct sau la colt , si chiar daca ma pune, ma duc eu de acolo, nu stau

Deci: noi incepem scoala peste 7 luni si
NU facem liniute, ovale, bastonase
NU facem exercitii cu multimi
NU completam nici un fel de fise

de unit puncte... doar acasa, prin reviste pentru copii.

Ce facem la gradinita: ne jucam in primul rand, desenam (cand vrem), modelam, coloram, facem colaje (tot cand vrem), ascultam povesti si ne uitam la carticele, cantam, dansam, facem jocuri... invatam despre natura, anotimpuri, arta, toate in joaca. Invatam sa primim instructiuni, sa ascultam, sa luam parte la activitati in grup.

Mi-a placut ce i s-a raspuns unei mamici aici,pe un forum local, ea nefiind sigura daca ce stie copilasul ei e indeajuns pentru ca sa inceapa scoala in cateva luni:

"If you want him to get the most out of school, then honestly you'd do better to make sure he has the skills to get the most out of the teacher, rather than trying to get ahead on the actual teaching.

Do talk to the nursery about it as they'll be doing this kind of stuff too, but he'll be helped by having skills such as listening when someone is giving him instructions, and focussing for long enough to have a go at doing what he was asked. Taking turns, getting on with classmates, asking for help when he needs it, but being able to have a go at what was asked without always wanting the adult to be paying attention to him personally. Also being able to sort out his own clothes, going to the loo, wiping his nose etc.

If he has those sorts of skills, he'll be in a good condition to be able to be taught!"

Deci ideea e ca atunci cand copilul incepe scoala sa stie sa asculte cand i se dau instructiuni, sa se concentreze cat sa poata incerca sa faca ce i se spune, sa stie sa-si astepte randul, sa se inteleaga cu colegii, sa ceara ajutor daca are nevoie dar si sa poata sa incerce sa faca ceva fara sa fie nevoie ca tot timpul un adult sa se ocupe de el in mod personal. De asemenea sa stie sa se imbrace/dezbrace, sa mearga la toaleta, sa isi stearga nasul etc

Noua chiar ni s-a spus sa NU ii invatam noi sa scrie, au metoda lor la scoala pe care o vor folosi. Sa recunoasca cifre, litere, da...sa stie culori, forme... din astea. Dar in joaca.
Asa cum scrisesem si mai sus, in citatul de pe forumul de UK, e mai important sa aiba copilul "skill-urile" care sa-l ajute sa beneficieze la maxim de ce i se spune, ce face si ce invata la scoala, decat sa stie in avans ce se face la scoala.


Dark Bendis 7+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Dark, ce spui tu acolo sunt perfect de acord, sunt cerinte pt un copil care incepe scoala la aproape 5 ani, nu pt unul care va incepe la aproape 8 ani cum e in Ro clasa I...

In fine, si eu cred ca sunt prea mici sa ne facem griji... Asa cum v-am zis, Vladut nu stie sa tina creionul in mana, m-am saturat eu de cate ori l-am invatat cum si de cate ori l-a invatat si mama (care e invatatoare), numai anapoda il ia :))) Dar e innebunit sa faca jocuri din carticele: labirinturi, asemanari, diferente, chiar si jocuri cu puzzle, orice jocuri de logica de pe reviste si carticele... coloratul, nu e innebunit dupa asta, dar daca-l mobilizez coloreaza f frumos si in contur. In schimb ii plac activitatile plastice, decupat - decupeaza pe contur foarte bine (Ledi, exista foarfeci speciale pt copii si nu au cum sa-si taie degetele cu alea, lipit, colaje, modelaje, pictat... Poezii si cantecele, nu-i place sa invete si sa le spuna, dar trebuie sa le invete si sa le spuna pt ca eu consider ca si astea fac parte din antrenarea memoriei..pe mine nu ma intereseaza cate stie, ci sa exersam gandirea si memoria, sa-si formeze diverse deprinderi, sa invete sa fie creativ... De exemplu, in perioada asta de iarna cand iesim mai putin afara nu mai doarme la pranz, dar are o ora in care sa stea in pat si sa ne jucam diverse joculete numai prin vorbe (cine stie mai multe "x", sau facem povesti in lant de propozitii, sau sa ne facem sa radem unul pe altul numai prin vorbe, sau "eu zic una... tu zici doua..... etc) Si stiti la ce avem de lucru, nu poate sa stea linistit cand ne jucam, el se entuziasmeaza asa de tare ca se ridica in picioare in pat si incepe sa sara, dar continua jocurile, asa ca la disciplina si rabdare mai avem de lucru. Apoi, de cate ori mergem afara pe drumul in spre parc vorbim despre tot ce intalnim in jur, explicam fenomene, ne repetam semnele naturii etc..
Am observat ca in ultima vreme nu-i mai place sa se joace cu jucariile si stiu si de ce, pt ca nu mai am timpul necesar pt asta, iar el era innebunit dupa jocul cu jucariile cu personaje si dialog, isi face si singur dialoguri si povesti, dar nu mai e atat de captivant cum era cand se juca in doi. Puzzle-uri adevarate nu face nici el, nu i-au placut niciodata.
Ii place sa asculte povesti seara si a doua zi il pun sa-mi povesteasca povestea de seara, alt exercitiu folositor dupa parerea mea.
Dar nu recunoaste decat cifrele de la 0 la 4, si vreo cateva litere. stie sa numere bine pana la 20 si apoi din 10 in 10 pana la 100... ceasul il cunoaste doar cu ora fixa. dar niciodata nu m-am chinuit sa-l invat cifrele si literele nefiind pasionat de asta, mai are ani suficienti sa le invete...

Mergi la inceput