dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

buna dimineata, ladies!


stau acasa si beau cafea linistita, ca scoala copiiilor atata s-a frecat sucit invartit cu greva ca azi dimi la 4 au decis ca da mai e ilegal si n-o s-o facem after all (am inteles ca amenda era de 2000/ invatator/ zi de greva)

eu trimisesem pruncimea sa doarma in deplasare cateva strazi mai incolo la bunica, ca tot acolo era programul sa-si petreaza ziua de greva. sa se bucure si ei de balba autoritatilor si-a scolii

asa ca in 10 min plec relaxata la servi si-mi vad de treaba mea.

michelle, stii ca ii esti datoare baiatului acela al tau, nu? sunt tare impresionanti cand se ofera ei sa-ti dea banii lor.

roxana yupii am un aliat in no-diet resolution :) si eu sunt hotarata doar sa fiu cuminte si sa merg la sala si deja se vede ca m-am lasat de cheesecacke si m-am apucat de cycle.

vivi, tinem pumnii sa nu ramai fara net!

o zi grozava va doresc tuturor!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Sa va spun de ce belea …pai aseara toti 4 lacrimam, bine fiu-meu era rosu si iritat de semana cu un zombi, dar fica-mea se scarpina si ea, eu parca aveam nisip si barbatul cred ca lacrima de panica sa nu se imbolnaveasca si el.

Drept urmare, conform sfaturilor de pe net, m-am apucat sa schimb toate lenjeriile – aoleu, aoleu ce effort. Scoate-le pe alea vechi, punele pe alea noi, mai ales baga paturile in fatza aia de patura, scutura, intinde, baga colturi scutura iar sa se distribuie patura uniform, damn it, damn it. In plus, copiii au si cearsafuri din alea care se prind cu elastic pe sub saltea – cheama barbatul, ridica salteaua, pune cearsaful, indreapta-l …of!, of ! of !.Dupa care mi s-au umplut cosurile de rufe de carpe, mari, lungi …

In fine, dupa ce am terminat i-am aliniat pe toti, cu ochii in sus si le-am pus picaturi, sa-I fi vazut pe toti 3, insirati ca clatitele, cu ochii inchisi, cerand ajutor miorlaind: auuuu, ustura, curge, de ce simt solutia in gura, vrem servetel, vrem apa, e prea tare lumina, schimba TV-ul pe Disney, nuuuu- schimba-l pe Military Channel (asta era ala mare), pot sa deschid ochii …etc, etc, etc.
Sa dea naiba, sa dea vreunul vreo bacterie oculara pe lenjeriile mele proaspat schimbate, ca ii pun sa mi le spele legati la ochi.

Ca tot vorbim de lenjerii, voi cam la cat timp schimbati lenjeriile …ca eu tocmai le schimbasem de Craciun pana mi s-au inmultit bacteriile pe ele.

P.S. Aqai, soro, la voi la facultate nu se inchide anul ? de ce ma rog tu esti in tot felul de greve si pauze cand toata suflarea contabilitatii mondiale este bagata in reconcilieri pana in gat. Mie fiind mai mica de inaltime, mi-a trecut de cap …

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cate bube rele...of,Bufleo....da` sa stii ca trece repede conjunctivita.

Eu am rezultatul la o parte din analize...operatia reusita,pacientul mort.Alea care ar fi trebuit sa fie mari daca-s bolnava sunt mici si alea care ar fi trebuit sa fie mici nu-s deloc.

Toateca toate,da` colesterolu`......Si eu nu mananc gras,nu pun ulei,nu consum decat carne de curcan si pui..ce mai eco si bio de numa...mi se trage de la hormoni,da ` zau daca inteleg ceva din analizele astea care au iesit.Bun,colesterolu mare mare,da` restu`s mici.Asta nu e mare asa,singur...de maine pelin scrie pe fruntea mea...mama lui de colesterol.Deci colesterol mare,acid uric ser sub limita de jos...ori organismul meu nu izbuteste sa alunge ureea si aia isi face de cap,orie de la ceaiurile pe care le beau,da` ce treaba are colesterolu`?

In fine,ceai si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pai colesterolul asta nu e neaparat din alimentatie, poate fi mare si genetic. Si maica-mea care are 50kg are colesterolul cat casa si ca si tine, mananca tot foarte grijuliu. Si eu, de cand ma stiu il am peste limita, spun de cand ma stiu, adica de pe vremea cand eram gazela ... Mama ia medicamente, eu nu fac nimic, adica ma feresc de oua si grasimi dar poftesc zilnic la sorici ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai astept o serie de analize sa vedem daca acea combinatie de trei analize proaste (acum inseamana si afectiune renala///)dar doar daca celelalte sunt proaste.Daca celelalte sunt bune,atunci e doar de la ceaiurile renale pe care le beau ca sa elimin apa retinuta.Maine aflu.Da` trec pe plante.Anghinarea si mesteacanul sunt bune pentru colesterol.Planta aia macinata,nu pliculete.Parca daca beau ap[a cu plante nu e tot una....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Guten Abend pinguinilor

mado, colesterol am si io da de la ce se face...e un mister. asa ca treci rapid pe ceaiuri. bine, colesterolul nu da probleme cu mainile si picioarele sa se umfle si sa te doara, alta e cauza. mergi mai bine la medicul de familie sa-ti faca o citire.

bufleo, rabdare si nervi de fier. in plus prosoape separate ptr toata lumea si schimba-le in fiecare seara, macar pana se domoleste bacteria.
eu schimb lenjeria de pat la 10 zile cel mai mult, fetele de perna la 5 sau 6 zile, ca ai mei sunt mai sensibilicosi daca le pute propria saliva sau transpiratie. da le pun in brate sa schimbe singuri.


ma uit al boabele mele ce cuminti stau ele in bucatarie. apoi imi sar in ochi toate dulciurile si mancarurile posibile si imposibile. si astia la servici au "stricat" meniul chiar acuma cand m-am hotarat eu sa-mi aduc boabe la pachet. stricat inseamna mancaruri foarte bune cred ca ar trebui sa pitesc tot ce-i dulce de prin casa..... sunt cioco/dependenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Kari...a mea esti.Tu lucrezi in spital,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Buflea my dear, asculta la cei patiti.

nu era cazul sa schimbi toata lenjeria, doar fata de perna :D

si te sfatuiesc s-o faci iar dupa vreo 3-4 zile de picaturi si apoi la sfarsitul tratamentului. DAR cel mai si cel mai important, ai grija ca fiecare sa aiba prosopul lui si nou in fiecare zi, ca asa pleaca de la unul la altul nenorocirea de bacterie. in rest, curaj mult, pana sambata daca le pui picaturile nu or sa mai simta nimic

si dupa ce ca esti pana peste cap in reconcilieri, sa-ti dau si un curent debalansator: universitatea inchide anul in aprilie, ca anul fiscal e mapat dupa cel universitar.

asa ca eu acuma fac bugete de zor si cand tu vei fi la mare la vara eu voi face inchidere de an. de fapt, fug chiar acum ca in 20 de min tre' sa tin urmatorul workshop.

mada, pana la urma tie toate belelele de la colesterol ti se trag?

Kari, vad ca ai scris si tu pana sa dau eu cu sendul, seara buna la voi!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aquai,bafta la bugete...stiu cum e....nu stiu cum functioneaza la voi acolo.Aici e ...cah...mai ales la partea de contabilitate bugetara.

Nu stiu daca de la colesterol,posibil,mai astept niste analize si trec pe ceaiuri.Multe ca rau nu au ce face.

Bafta la bugetele alea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Buflea, si eu am cearceaf cu elastic. Uite cum il pun eu pe pat : ridic coltul saltelei din stanga ( sa zicem ), prind coltul cerceafului, apoi, ridic celalalt colt si bag coltul cearceafului. Trec la capatul celalalt si procedez la fel. Dupa aceea, incep sa-l aranjez. Barbata-miu mi-a aratat, ca il exasperasem de cate ori ii spuneam sa ma ajute la schimbatul lenjeriei de pat. :D

Mada,, dupa o anumita varsta,metabolismul este mai lent. Este vital sa faci tratament pt diminuarea colesterolului. Daca il lasi asa, risti sa faci infarct.
Problemele renale netratate, duc chiar la afectiuni grave. Ai facut o urocultura ? Sa nu ai infectie urinara si nisip sau pietre la rinichi. Pt un rezultat si mai concludent, fa o echografie abdominala, care cuprinde si rinchii. Trimitere de la medicul de familie, altfel te usuca de bani.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput