hsg si alte sfaturi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

eu sunt pacienta dnei dr Tarlea Virginia de mai multi ani si sunt foarte multumita de ea. Cu dansa am facut si hsg-ul si a fost ok. Nu cred ca am fost tratata altfel atat de asistente cat si de dr, doar pt ca sunt "client vechi". eu personal la sanador n-am avut pana acum parte de neplaceri sau de tratamente neplacute, indiferent cu ce problema m-am dus la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Strutza, este obligatoriu sa faci analizele pe care ti le-am scris. Nu iti face nimeni HSG fara analize recente si secretia curata lacrima.
Nu conteaza ca le-ai mai facut. La HSG clasic sau la histerosonografie analizele nu trebuie sa fie mai vechi de o luna.
Bafta!

Criss, pe ce s-a bazat medicul tau cand a zis ca e mai ok sa faci HSG clasic? A avut o explicatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Bob, mie dr Gero imi urmareste sarcina, cu ea o sa nasc prin cezariana, ea mi-a facut histero cu anestezie (n-am avut nevoie de nici un calmant inainte sau dupa ca n-am simtit nimic nimic pt ca anestezia a fost mai mult decat perfecta), m-a trimis la laparo la dr budu de la cf2 care a facut o treaba fff buna (si desfundare trompe si drilling ovarian), mi-a sos firele si mi-a facut ecografia de dupa laparo, mi-a facut schema de tratament pt stimularile ovariene si mi-a tinut sindromul ovarelor polichistice sub control (cred ca eram cheala si grasa acum daca nu erau ea si Cristofor Dominic), mi-a facut zeci daca nu sute de ecografii si inainte sa raman si in timpul sarcinii si mi-a dat mii de explicatii si trimiteri pt analize si scrisori medicale pentru retete, mi-a raspuns la telefon si in week-end, a venit la spital special pentru mine chiar si cand nu avea program si nici nu aveam eu in mod deosebit o urgenta, n-as fi gravida azi daca n-ar fi fost ea medicul meu, prietena mea cea mai buna a nascut cu ea, sefa mea si-a facut ecografiile de sarcina la ea si ar fi nascut cu ea daca nu ar fi decis din motive financiare sa mearga la Sanador pentru nastere, toate colegele mele de birou sunt paciente multumite de-ale ei si inca 2 fete de la Aspirante au mers la ea la sfatul meu si au fost multumite (dana si maria mrenescu) deci nu stiu de unde stii tu de rau dar eu stiu zeci de persoane care zic numai de bine despre ea. E adevarat ca avem un alt stil, pt ca mie imi plac medicii comunicativi, draguti si respectuosi, eu nu suport medicii care nu vorbesc, care nu explica, care se tin de sotii in loc sa se tina de medicina 100% din timp si te trateaza ca si cand esti ultimul prost, iti pun reteta in brate, iti refuza ecografii si analize suplimentare si te reped ca ei stiu mai bine (asa am patit la dr A. Hamid).
Deci daca n-ai fost la un medic nu vorbi de rau de el doar din auzite.
Uite linkuri gasite la o simpla cautare google cu pareri pozitive ale unor pacienti de-ai ei pe care eu nu ii cunosc:
www.reclamamascataatentie/Doctori-u71/Dr-Gero-Vasilika-s7203.html" target="_blank">http://www.reclamamascataatentie/Doctori-u71/Dr-Gero-Vasilika-s7203.html
www.reclama ilegala - avertizare.ro/forum/index.php?showtopic=13585" target="_blank">http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/forum/index.php?showtopic=13585
www.mamicamea.ro/forum/sarcina/2598-mamici-de-iunie-2012-a-282.html" target="_blank">http://www.mamicamea.ro/forum/sarcina/2598-mamici-de-iunie-2012-a-282.html


27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss83 spune:

medicul mi-a pus ca in cazul in care trompele sunt infundate ,prin metoda clasica poate sa le si desfunde ca sa zic asa prin presiunea cu care introduce acea substanta.
Mi-a mai zis ca de data asta nu imi mai va face anestezie ca la histerografie ca sa ii pot zice daca simt vreo durere ,ca sa nu forteze prea mult..
nu stiu ce sa zic ..este un medic foarte bun si nu il intereseaza banii . de fiecare data imi cere trimitere ca sa nu platesc...mai rar oameni asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Sunt de acord cu ce a spus Emilia. Intamplator am fost pacienta dr Gero ( despre care nu pot sa spun decat de bine) si a dr Hamid, care din pacate mi-a lasat o impresie tare proasta... Inabordabil, neimplicat, dezinteresat si insensibil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

In ce priveste cazul mrenescu, m-am convins de Gero. A fost depasita, n-a recunoscut, a lungit-o aiurea in loc sa-i recomande un PROFESIONIST!!!, un medic cu competente in ecografii si cu acces la aparatura performanta, nu rasnite de spital de stat.
Ma indoiesc de acele zeci/sute de ecografii. Nu se justifica asemenea cheltuieli. Medicii care urmaresc sarcini normale, fara risc, nu recomanda decat morfologiile si ecografia de constatare a sarcinii. Si cand vorbesc de ecografii, ma refer la investigatii medicale, cu masuratori, cu informare scrisa, nu pus sonda pe burta sa vedem daca mai e acolo fatul si daca ne face cu mana, orice amator poate face asta.
Ma rog, nu e cazul de polemica, fiecare are parerea ei. Mie imi pare rau ca uitasem ce este mai important, dar Ninia a pus punctul pe i foarte bine. Nu te primeste nimeni la HSG fara analize recente.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Bob, am vorbit si cu mrenescu si cu dr.
Mrenescu nu a vrut sa creada ca sarcina e cu probleme si nu va rezista. A cerut alta parere. A fost identica cu a dr Gero si cu a colegului ei chemat de Gero pt a-i confirma spusele. Eco era facuta pe aparat nou performant la spitalul Medicover care e deschis de cam 1 an si e privat deci nu stiu de unde ai scos-o pe aia cu rasnitele din spitalul de stat. In cele din urma mrenescu a sunat-o pe Gero care nu era in tara dar a trimis-o la un coleg de-al dansei care i-a facut intreruperea pt ca era clar pt toata lumea ca avusese dreptate prima data ca sarcina nu e viabila si se oprise. Si ca si competente de eco ea a fost singura dintre cei 14 ecografisti care mi-au facut eco (cu raport ecografic, masuratori si tot) pana in sapt 20 de sarcina care a vazut ca placenta mea are un lob aberant pe peretele posterior. Sarcina mea e cu risc, am facut eco saptamanale pt ca mama pierduse 6 sarcini din motive necunoscute asa ca inainte sa mi se prescrie Clexane, Aspenter, Medyn si altele am stat cu frica in san. Am facut eco saptamanal in primul trimestru, am facut de 2 ori eco de dublu test, de 2 ori cea de triplu test, am facut eco cand am avut o mini raceala, cand imi crescuse mult Tsh-ul si asa mai departe.
Deci sincer, las-o balta ca nu ai dreptate. E un medic f bun si isi da interesul.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Eee, daca e pe d-astea, ma retrag din discutie, e clar ca n-am dreptate, doar asa zice Emilia. M-am si intimidat de la porunca si ma ascund in dulap.

(Ia sa caut butonul ala de ignore, am aversiune fata de cei care stiu totul si vor sa-mi puna botnita)

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu e normal sa iti exprimi parerea despre lucruri pe care le cunosti, gen medici la care ai fost de exemplu? Tu iti formezi pareri din ce ti se pare ca ai auzit de la altii. Eu am vb si la tel si pe fb cu mrenescu si merg la Gero de 6 ani. Tu nici nu ai vazut-o vreodata. Faptele sunt: prietena mea are o fetita de 2 ani si 2 luni, a nascut cu Gero si totul a fost ok, eu am facut histero cu Gero pe 8 iunie, laparo la un medic recomandat de Gero pe 19 iunie, am ovulat pe 16 iulie si acum am aproape 28 sapt de sarcina si sunt monitorizata fff atent pt a preveni orice problema, tu zici despre medicul care a facut aceste lucruri posibile ca e incompetent si depasit pt ca asa ai citit tu printre randuri prin niste postari pe undeva. Nu mai comentez.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strutza spune:

Am fost ieri la doctor Gero si mi-a placut de ea. Dat fiindca am apucat de am luat letrozone-ul luna asta am hotarit sa fac hsg-ul luna viitoare. Mi-a facut test de secretie si mi-a oferit sa-mi monitorizeze ovulatia, asa ca ma duc din nou joi la o ecografie.

Mergi la inceput