Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Poate s-a mai discutat despre asta sau ati dat si voi de site-ul cu pricina, dar va las link cu ceva care pe mine m-a ajutat cand am diversificat-o pe ilinca: http://retete bebelusi.ro/grafice-lunare-alimentatie-bebelusi/, cele doua cuvinte legate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

fetelor, in bagajul de cala pot sa duc cu mine fiolele de fier tot'hema, un sirop stodal si chestii de astea? multumesc!


se poate sigur; doar ca ai grija ce si cum ambalezi sa nu se sparga (nu stii cum iti e aruncata geanta si ce vine deasupra)

in bagajul de amna obligatoriu sa ai
- 2 schimburi complete pt bb (poate iese kk si se murdareste tot sau poate regurgiteaza)
- 3-4 pampersi
- servetele umede (ia un set din ala mai mic sa nu cari toata "caramida")
- alezee (de preferat din alea mai mici)
- dezinfecatat maini pt tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Balanta eu am transportat la cala cate o sacosa de medicamente, atunci cand plecam cu cea mica, de la antibiotic, la sirop de tuse, antitermice, ser fiziologic etc. Nu au fost probleme niciodata.

I-am dat si eu un pic de piure de morcov cu patrunjel, succes total, deschidea gurita...Odata cu diversificarea timpul meu se reduce si mai mult, cu preparatul hranei, hranitul, curatatul vaselor...Mi se pare tare scurta ziua desi activitatile in sine sunt monotone..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

la blue air si german wings m-au lasat de fiecare data in bagajul de mana cu termosul cu apa calda pt bibe, borcan de mancare, pufuleti, biscuiti...ce mai aveam eu pt bibi mic de mancare. nu stiu insa in ce masura mai dau voie acum, sau la alte companii aeriene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Zilele astea am fost aglomerati cu diverse cumparaturi. Ca tot vorbeati de scaune, noi a trebuit sa renuntam la scoica, imbracat in costumul de fas nu mai incapea nicidecum. Am luat un scaun 0+, ce poate fi folosit pana la 18 kg.Problema este ca ocupa ambele scaune aproape tot spatiu in spatele masinii, asa ca iar am de reorganizat lucrurile.
Am luat si vase de gatit pt.cel mic de la Ikea,plus seturile de masa, prosopele de bucatarie, un set de bavete de plastic si vorba Laurei iar s-au dus o groaza de bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fetelor merci de raspunsuri cu scaunul. M-ati convins. Miha merci de linkuri . Arata ff bine britax-urile astea. Si eu am scos pernuta reductoare de ceva timp, ca nu mai incapea.

Fetelor eu am alta dilema, trilema..lema... Mie nu mi-a fost virata pana acum alocatia pe decembrie, care intra intre 15-20 dec. am incercat sa sun la ei dar n-au raspuns si uitandu-ma pe site la ei, ia uitati ce-am gasit:

http://www.bucuresti.prestatiisociale.ro/Documente/Norme%20beneficii%20final.ppt
Cica din 6 in 6 luni trebuie depusa o declaratie pe propria rasp privind componenta familiei. Si oana in 20 ian trebuie depusa dovada privind plata impozitelor.

A mai patit cineva ca mine? Oare d-asta n-am primit banii? Am cerut si un extras azi ca alocatia imi intra in brd si ma gandeam ca mi-a umblat cineva in cont... Dar nu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor. Si eu sunt praf cu timpul. Aici in Bucuresti chiar nu am pe nimeni sa ma ajute. Socrela a venit aseara flower power si nici macar nu a luat fata in brate. Puteti sa credeti ca de cand s-a nascut a luat-o in brate de 3 ori si ar fi dragutz daca i-as putea face o poza sa vedeti cum o tine . Zici ca i-a bagat cineva un par in fund. Ma enerveaza rau ca nu ma ajuta deloc si saraca mama, care ar sta cu ea ermanent, e la 400 de km departare si ii vine sa se dea cu capu de pereti ca nu e aproape de Ana. Plange tot timpul si ea si tata. Noroc cu skypele ca o mai vad si ei macar asa...

Legat de alocatie, eu nu am primit inca nici un fel de instiintare. Si pentru copil am depus la 1 oct si cealalta pt indemnizatie, la 1 noiembrie....nu inteleg... in schimb mi-au venit scrisori de la primarie pentru nu stiu ce amenzi neplatite cica si cu amenintare de poprire pe conturi . Stiti ceva de asta?

Asa ca tu Carmen, estio norocoasa

Am o stare proasta azi. Ma dor ovarele de imi vine sa ma sui pe pereti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Pai are legatura. Orice datorie la stat, impozit, amenda, etc, duce la sistarea platii indemnizatiilor. Deci vezi ce ai acolo. Dar eu n-am luat nicio amenda intre timp... Impoz la masina si locul de parcare tre sa mi le platesc.

E greu fara ajutor. Si la mine soacra nexam, mama la 50 de km, dar bunica batrana si bolnava :(. Acum am bona. Si azi a scapat ... :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Roxy, am un deja vu : )).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Roxy e deja seara :))))

Mai scriu si eu din amintiri.

Ref la dormitul ziua, Patrick are max 3 reprize de somn a cate juma de ora fiecare. Una la 12-12.30, una la 15-15.30 afara (uneori doarme 45 min), una la 20-20.30. Toate sunt ceas. 30-35 min.

Ref la reducerea prog de lucru la 6 ore si eu stiu ca e pana la 2 ani, dar mai verific o data legea sa nu se fi modif ceva.

Maria scaunul 0-18 kg se poate pune si cu fata si cu spatele la sensul de mers?


Mergi la inceput