Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Marryan si , hai mai ca prea le iei in serios [:D ]! Eu cel putin nu criticam pe nimeni in mesajul meu. Pur si simplu ti-am scris cum cred ca as face eu,si de ce. Poate cineva scrie ceva ce este mai pentru tine decat ce am scris eu,sau iei putin de aici,putin de acolo. Despre ce face Lera, am scris exact ceea ce ai scris tu,dar cu alte cuvinte. Nepoata mea (care in martie implineste 7 ani) la mot, exact la un an, ne stia numele tuturor rudelor, stia care copilul cui e , fratele,sora ,etc . La un an si doua luni repeta poezii dupa sora-mea,si la un an jumatate le spunea singura. Eu citind ce ai scris tu, doar mi-am amintit ce faceau rudele mele, in nici un caz nu am spus ca tu faci asa. Si eu cu ai mei in pat, la pregatirea de somn ,mai spun nume, ca doarme si mamaia,si tataie,si matusa Oana,si catelul Pufi , mai numaram jaluzelele, pana ne ia somnul, dar PAul abea la doi ani a inceput sa repete cand avea chef . Desi stia multe,si desi stie Teodora multe , va spun voua,stim noi,familia, si cam atat. Nu fac din ea mascarici de balci, atat voiam sa spun, facand aluzie fix la oamenii care o fac. Hai ca incep sa ma explic prea mult si nu imi place. Pe scurt,eu una nu criticam nimic, nu comparam in sensul ala de " ia uite cate face, ia sa il oblig si pe al meu" si nici cu semn de "parca nu cred " nu era mesajul.

Jade, abea astept sa prind putin timp sa pun si eu poze din ultima jumatate de an pe grup,daca mai am acces,ca nu mai stiu ,si sa il si vad pe bebe T.Stii ca il am in fata ochilor mintii acum cu bascuta aia si cu zambetul smecheras,da ? Doamne si cate nazdravanii face ! Cateodata imi vine in minte ca parca prea suntem atente numai la ce mananca,ce imbraca, sa nu fie slabi,sa nu fie grasi, sa zica si faca de toate,si uitam sa vedem ce stiu ei sa faca,uitam sa ne bucuram de un cucu-bau pe dupa perna sau o joaca in cada cu apa, gustand nitel si din apa cu clabuc,nu-i asa ? Noi chiar aseara am avut o astfel de balaceala, am ras de m-a durut burta,ca se spalau unul pe celalalt ... Teodora ii spunea lui Paul " taaaaai, nashuuuu? " Adica sa stea sa il spele in nas. Apoi el ii spunea ca are "caca de pisica in urechi" si ea statea sa o spele in urechi ... ai mei chinuie foarte tare papagalul. Teodora il striga "pacolo",cel putin asa se aude , ii da sa manance paine, il scoate din colivie, ii varsa apa, il uda ... Si inca are o mare placere sa spele closetul.Cred ca ala e cel mai curat din casa ... Si le place la amandoi sa se joace cu "talking cat" pe telefon.


Mihaela.i , germinatorul ala pana la rma e doar un capac cu gauri,nu ? Sau ceva de genul? Pui semintele ude in el, si le lasi acolo pana incoltesc ? Mie imi plac semintele incoltite,germenii, vlastarii .. in salate sunt foarte buni! Legat de lapte ,nu stiu ce sfat sa iti dau,dar iti zic ce patesc eu. Daca il consum facut iaurt, smantana,cu paste,cu orez nu am nimic.Daca beau simplu,crud sau fiert , imi e rau,ma balonez,imi e greata ,deci evit. Daca nu il tolereaza mai bine nu il fortezi,il inlocuiesti cu altceva .
Si despre chestia cu sanii,unul sa placa ,celalalt sa nu, am mai auzit. La mamica respectiva cica sanul refuzat producea lapte sarat... Il gustase sotul ei ,sa vada de ce refuza copilul laptele .
Alayna,nici Teodorei nu i-a palcut nici un Mos Craciun de pe unde am fost . S-a speriat rau de ei,asa ca numai Paul a fost pozat cu mosii . Eu tusesc si acum, in sfarsit imi trece bronsita aia ciudata , dar tare naspa a fost sa nu simt nici un miros aproape trei saptamani ... ASta am urat eu acasa. Nu am avut niciodata un program de masa,ca atare eu ma chinui sa mananc trei mese pe zi de cand il am pe Paul,si nu imi iese intotdeauna. Eu la omleta pun tot albusul de cand am vazut ca Teodora nu are nimic de la el . Pana intr-un an.

Ooka,si eu ca si Nanna,abea astept postarile tale,ai un fel aparte de a te exprima . Faci sa para amuzante si cele mai tragice tragedii . Te mai asteptam ! Asta cu predilectia cater anumtie culori am observat-o si eu la ai mei,dar nu stiam de nevoile exprimate astfel. Ba da,acum realizez ca dr-ta mea ma intreba daca au tendinta sa bage nisip in gurita, sa curete varul de pe perete,sa manance mai mult uscat/moale/crud/fiert...







Oana cand spui de linte,la care linte te referi? La cea verde sau cea rosie? Mie imi plac amandoua! Chiar ieri mi-am facut linte rosie, ca pe iahnia de fasole, si am mai facut si supa crema cu cartof,ceapa,morcov si usturoi. Au mancat si copiii de au spart ! Cea verde imi place cu paste, imi place cu un fel de sote de ceapa,pus pe lintea fiarta simpla, o sa incerc si retele lui Zubi .

Zubiii, voi ce mai faceti dragilor ? Of de cand nu am mai vorbit noi doua ! Lasa ca imi fac eu timp dupa ce va mutati si te tin ceva vreme la telefon sa ma satur de tine !

Seidana .

Raluca,ce barbatel bine ai tu acolo ! Atat avea si Paul la un an si un pic. Silfida de sora-sa abea atinge 10 . Am vazut ca si lui ii plac fructele uscate.Ai mei daca au stafide,curmale, miez de nuca ,nu le mai trebuie dulciuri. Ai mei mananca si carne de porc. Ca si Oana,am incercat sa ii hranesc cu ce mancam si noi,avand in vedere modul in care le gatesc.

Camady ,e asa dulce fetita a in poza de la avatar ! Poate vara viitoare veniti la mare,si va vad si eu!


Lena,intrebai cu ce sa ii dai fructele de vara congelate? Eu le fac cu banana si smantana sau iaurt , curmale hidratate,si iese foarte bun ! Bine, pana sa ii am pe astia mici faceam cu zahar si smantana . Mama soacra e de vina,ea m-a invatat !


Rachel,Mikka, ce ma amuza de cate ori imi amintesc de pataniile cu fetele ...

Nanna, spor la munca mamico ! Azi mai cu spor ca ieri ? Si de voi imi e tare dor !

Michella,chiar beau un ceai acum, cand recuperez de zor la ultimul capitol ! E de tei! Era pe lista ta ? Cand vad cat va chinuiti voi cu masa copiilor,ca nu vo sa manance,imi e rusine sa spun ca a mea incearca sa se urce in scaunul de masa cand ii e foame. Numai acolo mananca cuminte. Altfel trebuie sa alerg prin casa dupa ea,sau vine, ia o lingurita, mai fuge la papusi, la masinute, ii mai da o palma peste ochi lui Paul, ma mai scuipa cu mancarea ... Asa ca ala e singurul loc in care mananca cu siguranta .

Raluca,azi cum e Edi? La- luat raceala sau a fost alarma falsa ? Ai mei sunt pe paracetamol si ambroxol, ca e jale cu ei.

Pinky tare ! Ma bucur ca socializezi. Mie imi pleaca vecina in Spania,cu tot cu sot(al ei) si copil, pana in vara,asa ca am intrat in panica! Eu la cine imi mai beau cafeaua ? Dar o beau aici cu voi, numai sa intrati de dimineata !

Marryan,abea acum am citit mesajul tau exact cu intarcatul . Stiu o alta mamica ce a luat pastile sa opreasca la ctatia,si a pus plasturi pe sfarcuri,si a spus ca au facut buba. Fiind vorba de un tratament, si Lera e destul de mare sa renunte la lapte,nu ii mai e atat de necesar ca pana intr-un an , o sa o faci sa sufere ,dar pana la urma va renunta la supt. Nu stiu,sa nu ii mai dai ocazia sa ceara san, sa te imbraci cu haine care se descheie greu in dreptul sanilor, nu mai stai jos pe langa ea,sa poata cere, ii dai mancare ceva mai consistenta o perioada,si sa aiba apa la indemana, ca sa nu "mai aiba loc" si lapte. Alceva nu imi vine in minte. Dar daca inca suge mult, pentu stoparea lactatiei nu prea vad altceva decat pe cale medicamentoasa. Sau sa te mulgi cate putin,cat sa detensionezi sanii,si scade . Posibil si sa scada brusc.

Eu tuta ma duceam cu gandul la presa de calcat in loc de statie de calcat ...

Raluca,ia sa nu te mai abtii ,ca face rau ! Spuneti mai ce aveti de zis, de multe ori invatam din experientele celor din ju,si atata timp cat nu jignim pe nimeni, nu spunem "ooo,vaaaai, dar nu ai facut bine,ca nenorocesti copilul!" ,sau ceva de genul,nu vad de ce ar deranja. Mie imi place cand nu ma ia lumea pe dupa visin,ca nu cumva sa inteleg eu ceva gresit din ocolis.

Na,va era dor de o autostrada ? Sper sa o citeasca cineva !

Se vede ca dorm copiii de doua ore,nu?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali, se constipa de la banana :((

Raluca, iote ca eu nu ma pot abtine :D, decat rar... de asta ziceam ca ar trebui sa fiu banned :D
deci cum zicea Lali, nu te mai abtine :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Lali dar pana la vara la mare poate mai organizam o intalnire a strugurasilor unde sa putem veni si noi.
Joi plecam la http://www.turistinfo.ro/moeciu/cazare-moeciu/pensiunea_millenium-c576.html.Din poze vad ca e fff frumos vara.O sa va spun cum e........poate o punem de o intalneala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Lali sincer nici nu stiu cum sa procedezi, pentru ca ea si la haina ichisa, ma trage si plinge...poate o fi si dintii ca la noi tare grei iese, noi tot 7 avem inca de la 1 an si 2 luni, de atunci nimik, si e cam miriita...dar sa suga chiar atit de mult, nustiu cind era mai mica parca nu era asa dependeta de sin, uneori o puneam cu forta ca sa suga ca ma dureau sinii de plini ce erau.
O sa vad miine ce imi spune si medicul si cred ca voi apela la calea medicamentoasa pina la uram:( desi tare nu vreau sa bag hormoni in mine.

eu iubesc fr mult copii si daca cineva povesteste despre copilul sau, eu citesc cu multa dragoste si ma uit la Lera sa vad ce face ea sau cum ar face, intr-un fel o comapar si eu..ca na e primul copil si nu am experienta pe care o aveti voi cu doi copii sa stii ce inseamna copil precoce, sau normal la virsta respectiva...dar in nici un caz nu o laud....cel mai mult mi-a placut cind au laudat-o altii, va dati seama cum imi crestea inima, insa eu prefer sa o laud sotului cind vine seara de la servici dar nu la altii:)
Fiecare mamica isi iubeste copilul neconditionat si imi dau seama ca e normal sa si laude copilul, chiar nu vad nimik iesit din comun.
Mie din postarile anterioare mi sa parut asa "sarit" ca eu laud...dar nu este adevarat.
Eu va citesc zilnic, chiar daca nu postezi, si invat enorm de multe lucruri care nu cred ca singurica le intuiam.

Lera face mult mai multe chestii dar nu le-am scris ca imi dau seama ca toti fac asa, uite Seidana zice ca ii varsa apa din caldare si da cu mopul..a mea numai vede cirpele de praf, le ia si incepe sa si stearga masuta, scaunele, pe jos spatiul de joaca...zau ca nu am invatat-o sa faca asa...dar a vazut la mine si asa face, isi arunca jucarii, suzeta in masina de spalat si apoi cauta-le daca iti vine in minte la moment, si multe altele.

si eu vreau statie de calcat, i-am zis mosuului "sot" ca vreau si mi-a zis ca pina la sf anului imi ia, ca doar eu doresc ceva pu tot anul, eu chiar mi-am scris o lista si am fixat-o de frigider am scirs cu litere mari sa vada bine el in fiecare zi cind deschide frigiderul ce isi doreste sotia si din 8 lucruri abia mi-a achizitiona 3 din ele..deci pina la sf de an poate mi le ia pe toate.

camady cit de tare de invidiez...pozitiv mergi la odihna, eu sunt varsa la capitolul odihna, dar nici ca ne putem duce undeva...poate la vara cumva.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut fetelor

suntem bine, Zoiceana (asa ii spuna Sofia) creste si infloreste, tot in patru labe, e fricoasa. Am tuns-o ca era latoasa inegal, acum arata bine, a inceput sa manance mai bine, tot asa tuseste noaptea (se mai plingea cineva) dar e de la aerul uscat si niscaiva secretii. E o draguta si jumatate si pare cea mai desteapta dintre cele trei capre ale familiei. Nu stiu de ce, dar se prinde mai repede de lucruri.

Despre fier , am achizitionat azi un vas de fonta si in carticica lui scrie ca mareste cantitatea de fier din alimente de sute de ori, asta daca imi amintesc corect. Ca fiind din fonta (fier) se elibereaza nustu ce nanoparticule in mancare si ete cum creste fierul si dispare anemia. Ceramica si smaltul nu is bune ca au plumb, toate cica. Vasele de fonta sunt bune, cu oarece reticente pentru cele facute in china si care costa 30 lei oala de exemplu, pentru ca ar fi interesant sa stim ce pun in ele de au costuri apropae negative.

Asta a mea e suedeza si din cite am observat cele suedeze sunt sub cele frantuzesti sau belgiene care costa in jur de 1000 ron buc. E facuta manual si a fost o afacere ca am prins din zbor o promotie de sarbatori desi am luat-o sapt trecuta sambata. Ma rog, ideea e ca cei cu anemii si care evitati fierul de sinteza, schimbarea oalelor ar fi parte din solutia vindecarii.

Statie de calcat si eu am, e a doua deja si intr-adevar face toti banii insa impreuna cu uscatorul si painea cu maia coapta la cuptor salta factura la enel cu aprox 100 ron pe luna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ooka un link please :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

RECLAMA ILEGALA -/copilul-tau/sanatate-si-dezvoltare/batista-bebelusului-pro-sau-contra

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

eu ma simt exclusa din autostrada lui Lali :D

marryan, dar nu e nicio problema in a ne lauda copiii. a nu se intelegem facem comparatii, ci ne laudam, care-i problema?
ia-o mai usor mami


eu subscriu la ce a zis camady.
ne jucam pe tabere, da? :P

eu cred in continuare ca e a sta mama acasa si a sta copilul cu bona influenteaza dezvoltarea copilului.
eu ma uit cate am invatat-o pe fii-mea in concediul asta.
si asta fiindca eu nu ma stresez mai mult de cum si cat mananca ci de intelectul si dezvoltarea ei.
e absolut normal.
a, ca bineinteles ca trebuie sa vrea si copilul sa invete, de acord.
deci, sa sumarizam, Valeria e o fetita isteata si merita toate felicitarile, dar eu pun pariu cu voi ca azi nu stia sa numere pana la 10 daca statea cu o bona.
nu e nimic gresit, e absolut normal.

va-m pupat. revin mai tarziu :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lali: Eu nu cred ca v-am explicat cum e cu problema lui cu laptele praf obisnuit. De 3 ori am incercat. Si de 3 ori i s-a stricat caca... nu stiu cum sa o zic altfel. A durat o luna pana sa il dregem la burtica cu protectis. Nu ca doar l-a durut burta in ziua aia si in zilele cat a baut laptele ala. A durat si vreo 3-4 saptamani dupa ce nu a mai baut din ala.
Ooka: Cred ca e si nitica reclama in chestia cu vasul de fonta. Mai curand cred ca ajuta afinele. Nu contest faptul ca e bine sa gatesti in fonta dar nici ca vindeca anemia nu o cred. Plus ca e scumpa ca focul. Pe net cred ca gasesti mai ieftine (pe amazon).

Mergi la inceput