Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lali, si eu ma gandesc mult la armin si mama lui si ma rog la dd sa ii ajute...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Olla
Lali, eu nici nu pot citi despre copii cu probleme, off Doamne, intradevar, sistemul nostru medical lasa de dorit peste tot si asta e cel mai grav
Fetele eu cand am facut hummus, am facut eu acasa pasta de tahini, este f simplu si plus ca poti tine borcanul in frigider pt vreo sapt, se pun semintele de susan intr-o tigaie incinsa, fara ulei fara nimik, mesteci continuu pana semintele incep sa se faca aurii, dar nu inchise la culoare, se tin foarte putin pe foc, apoi se pun in blender si se ad putin ulei si sare si gata pasta

Nanna poate asta e cel mai bine, sa ii faci testele de alergologie, macar sa gasesti de la ce s-a intamplat ca sa stii pe viitor, va pup si ma bucur ca acum sunteti bine

Eu gatesc lintea in mai multe feluri, de ex, o reteta f simpla de linte pe care i-o dau lui ayan si iese foarte gustoasa: pun lintea bine spalata la fiert in apa cu sare, cand este fiarta si a scazut, adaug ghimbir si usturoi facute pasta, mult patrunjel verde si o lingura de ulei in care frig putin 1 lgt de seminte de chimen, asta este tot.
Alta reteta de linte, asta e pt oameni mari:)
Intr-o tigaie se pune ulei, cand e un pica incins se ad boabe piper, seminte chimen, foi de dafin,cuisoare, baton scortisoara, le lasi f putin sa iasa aroma, apoi se ad ceapa tocata, se lasa la calit, se ad pasta de ghimbir si usturoi, se lasa un min, se ad boia iute sau dulce, curry, coriandru pudra si putina apa, si pui si 2 rosii, lasi cu capac sa fiarba sosul, si va fi gata cand iese uleiul deasupra, se ad patrunjel din belsug si se toarna acest sos peste lintea fiarta bine.

O duminica frumoasa va doresc, noi am fost la o sarbatorita azi noapte , am ajuns acasa la 4, am adormit la 5 si la 8.30 m-am trezit, deci sunt praf




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor

Lali, eu aproape pe fiecare zi ma rog la Dumnezeu sa nu fie nevoie sa ma internez cu Anastasia in spital

May, nu pot sa te ignor.Lingurita in mana i-am dat ca imi cere ea.Apoi ia o papusa si se preface ca-i da sa manance.O pacalesc eu cumva si mananca dar eu ma refer ca ea nu mananca de placere ci doar pacalita.

Eu ma mai enervez ea ma simte si pa mancare.

Lactate ii dau zilnic.Iaurt sau branzica sau lapte cu orez cu gris.Am crezut si eu ca o sa bea lapte seara inainte de culcare dar nu vrea.


Ea nu vrea paine cu ou sau unt sau gem sau mai stiu eu ce.Ori mananca paine goala ori mananca gol fara paine.

Daca o faramitez si i-o pun in mancarica o mananca.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lali: Multumesc pentru urari.
Oana: Era lapte praf - 5 masuri si 40 ml de lapte de vaca. Mai consumase la fel 2 zile la rand. Lui Dani i-a mers f rau cu lapte praf obisnuit. A trebuit sa ii dam pana acum lapte fara lactoza. Am incercat sa schimb de cateva ori la indemnul pediatrei dar de fiecare data a ajuns sa faca un fel de diaree (nu caca moale dar des) si sa slabeasca. Totusi nu am avut niciodata convingerea ca e de la lactoza si nu de la probioticele adaugate in laptele praf. Acum am zis ca trebuie sa incercam sa vedem daca tolereaza laptele de vaca. Fie nu (mai) are intoleranta la lactoza, fie na, are si continuam o perioada cu lapte fara lactoza. Cel fara lactoza nu are nici probiotice adaugate. Nu cred ca a fost de la lapte ci de la biscuite. Nu se descurca cu alimente solide. Desi era muiat, nu era chiar pasta si a muscat si-a incercat sa inghita pe nemestecate. Nici gustul am avut impresia ca nu i-a placut (nu e mare fan de dulciuri). De cate ori am incercat cu un tip de biscuite, mi-a vomitat ce mancase inainte de biscuite (dupa cateva farmaturi doar).
Zubi: Trebuie sa apuc sa incerc reteta pentru adulti. Suna delicios. Si cealalta e interesanta dar aia de adulti... mmmmmmmmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

Mihaela, daca cel mic a avut intoleranta la lactoza cit a fost bebe sub un an inseamna ca si acum e intolerant si nu trebuie sa ii dai lapte de vaca, ci ceva fara lactoza. Zoe suge inca si in completare ii dau cereale cu roscove ca prefer sa evit soia. La adult, intoleranta la lactoza pare usor ameliorata dar totusi se mentine (eu mica am fost si acum mare, pot sa mananc ca nu-mi sar din mana, dar imi e rau si ma resimt).

Insa cel mai rau ma resimt dupa laptele dule si cel mai putin dupa branza dulce de vaci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Ooka: Eu nu am avut niciodata certitudinea ca e intoleranta la lactoza. Nu a fost diagnosticat. Povestea e urmatoarea: s-a nascut Dani un bebe gras si papacios. Prin cezariana la 40s 2 zile, desi as fi vrut sa nasc natural. Am nascut noaptea, cu doctorita de garda si anestezista de garda. Am umplut o punga cu sange, am avut dureri mari pentru ca n-a prins anestezia. I-am lasat sa-i dea lapte praf in maternitate pentru ca abia ma puteam intoarce pe o parte de durere. Acasa nu stia sa suga. Bea inca aptamil. Eu ma chinuiam cu pompa. Aveam lapte dar el nu sugea. Dupa vreo 4-5 zile a inceput sa nu mai doarma noaptea. Plangea toata noaptea. Ziua dormea maxim 5 ore per total. Eram capiata de oboseala. Sotul zicea ca o fi normal asa ca e mic. Cand a facut 3 saptamani si 2 zile l-am dus la spital la Sanador. Nu mai credeam ca e normal asa. Facea mult caca, sugea dar putin, nu lua bine in greutate. Ii dadeam si supliment dar tot prost mergea totul.
A avut klebsiella. 98% din flora lui intestinala era klebsiella. Eu zic ca din maternitate a luat-o. Am refuzat antibioticul. Am mers la o doctorita care ne-a dat un tratament cu biotics baby si enterol. Ii era mai bine. Dar cu nan fara lactoza pe durata tratamentului. Dupa o luna de tratament in care parea tot mai bine, a inceput sa faca caca cu mucozitati si sa fie mai rau. Am intrerupt tratamentul, si-a revenit. Tratamentul era cu probiotice. I-am dat protectis la sfatul altei doctorite. Si-a revenit. Dar nu am mai reusit sa-l trec pe lapte praf obisnuit. El a supt doar lapte de la mine intre 2 si 4 luni (fara completare), si i-a mers bine in perioada aia. Apoi dupa vaccin n-a vrut sa manance cateva zile mai deloc. Si mi-a scazut laptele. Mi s-au infundat canalele de vreo 30 de ori. Pana la 5 luni si jumatate, la o zi, la 2 zile aveam sanul rosu si tare si nu isi dadea drumul nici cu mana nici cu pompa. Si Dani nu vroia sa-l atinga macar. Unul din sani ii placea altul nu. Am luat in considerare si ideea de a renunta la lapte din sanul ala, sa il las sa se opreasca. N-am renuntat, dar a trebuit sa revin la supliment. Cu celalalt san nu aveam destul lapte. Si nu cu lactoza pentru ca nu ii mergea bine. Dar poate era de la probiotice. Prima cereala incercata era orez de la nestle si avea si ala nu stiu ce bifidus. Si cu ala i-a mers rau. Cand am schimbat cu unul fara adaosuri a fost bine.
Si-acum mai suge dar na, merg si la servici de la un an al lui, nu mai am asa mult lapte. Si bea lapte praf cu cana pentru completare. Tetina nu a mai vrut-o de pe la 7 luni. De nici un fel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

MIHAELA ...cu putina intarzaiere...LA MULTI ANI
LENA LA MULTI ANI

LA MULTI ANI SARBATORITILOR ACESTEI ZILE!!!!

Va doresc o saptamana minunata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata fetelor. Back to work

La multi ani sarbatoritilor de astazi.
Nu am apucat sa citesc inca capitolul anterior dar astazipromit ca-mi fac timp. Doamne fetelor, ma simt mai obosita dupa concediul acesta deact eram la munca, Edi parca e pe baterii, nu sta 5 secunde locului, e tare scump insa ne-a solicitat la maxim. Nu mai spun ca doarme fff prost noaptea de 2 saptamani, stau mai mult treaza. Abia ce-si mai revenise putin . Probabil si faptul ca am fost toti acasa, am avut si musafiri mai mereu si s-a agitat mult.
Ieri l-am cantarit si are 13 kg imbracat subtire.
In ultima perioada a inceput sa-si dea drumul mai bine la vorbit, spune "nu mege" la vreo jucarie stricata,tata, papa, pa pa, mamaie, tataie, "pis" la pipi, mau mau, cutu, "maile" la masline,canta "chu cha cha" melodia lui preferata de ne-a tampit cu ea pe toti, "la la la" de la alte melodii ..... nu-i tace gura deloc. Mai nou sare pat si trebuie sa-l pazesc sa nu cada.
De mancat mananca destul de bine insa din mers sau la calculator la muzica ca in scaunel nici vorba sa mai stea.

Zubi sunt super retetele cu linte. o sa le incerc si eu. Mie imi place tare mult lintea rosie insa ai mei nu mananca niciunul, nici hummus.... desi eu il ador.

Michaela ce mai face bebe?

Va pup pe toate si revin dupa ce mai citesc din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

La multi ani, Lena! Sa fii sanatoasa alaturi de familia ta.
La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

La multi ani sarbatoritilor de azi! Sa fie sanatosi, voiosi!

Mihaela, ptiu da complicata poveste aveti. Bietul bebic mic. Pai atunci daca e asa sensibilos cu atat mai mult nu i-as da lapte de vaca. Din cite stiu eu, proteina de lapte de vaca e f agresiva cu matele.

Of, sanatate multa va doresc si pofta de mancare. Eu i-am mai dat sofiei afine pentru mate si i-au prins f bine i-a crescut si fierul peste medie. Sunt niste borcane la organix care au, piureuri de fructe.



Mergi la inceput