Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Lali, a mea face ca ninja..cat de denaturata pot fi:d

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


Oana,deci eu vreau sa o vad cum face ca ninja,neaparat sa o filmezi... Eu am filmat-o pe a mea ,si imi vine sa mananc teefonul cand ii vad moaca mirata. Acum doua seri l-a emotionat pe tac'su cand a inceput sa ii arate nasul,mainile,picioarele,urechile... Eu nu am invatat-o "naaasu',hai zi nasu'!" , ci pur si simplu le-a invatat din "da sa pup un nasuc,da sa pup o manuta,hai sa punem soseta pe piciorus "... La Paul nu s-a prins asa pana dupa doi ani .

Athosika, din cate stiu eu nu se face nimic special. Daca nu mai lucreaza deloc merge la fostul loc de munca si ia hartiuta aia prin care se suspenda decizia de suspendare a contractului de munca pe perioada cic,cred.Daca merge la alt loc de munca,tot trebuie sa mearga acolo ca sa se incheie suspendarea si sa ii inchida contractul de munca,sa ii dea decizia de incetare a contractului de munca. Nu e obligata sa se intoarca acolo. Eu stiu ca am fost si am luat suspendare suspendarii pentru 1 octombrie,si am facut alta suspendare a contractului pentru concediul nou. Dar mai bine pui intrebarea tot pe forum, la partea juridica, iti bva raspunde MArius cu siguranta .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

mai da ce va mai place sa va contrati
si eu il laud pe T pt orice face (ca toate mamele cred) , fiind la primul copil , mi se pare fantastic tot ce face , si cand da partzuri mi se pare minunat
il laud lui taica su , lui mamaie , surorilor mele si atat
altora mai mult il critic , poate si aici s a observat asta

in alta ordine de idei , copiii vostri au perioade de regresie ?
acum vreo 2 luni , T spunea mai multe cuvinte decat acum , lui mamaie ii spunea mamaie , verisorilor le spunea pe nume etc
acum spune la toata lumea mami ,de ex , cand vrea apa nu mai spune 'apa' dar stie sa o ceara prin anumite gesturi , sau se duce singur si o ia de unde ii este locul
vb mult pe limba lui , prin gesturi si multe 'iiuri' 'gghuri' , noi am inceput sa l intelegem si sa facem ce ne cere si am impresia ca el s a obisnuit asa si din cauza asta nu vrea sa mai vorbeasca (sa spuna cuvintele care le stia sau carora le stie semnificatia)
ce parere aveti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

mai da ce va mai place sa va contrati
si eu il laud pe T pt orice face (ca toate mamele cred) , fiind la primul copil , mi se pare fantastic tot ce face , si cand da partzuri mi se pare minunat
il laud lui taica su , lui mamaie , surorilor mele si atat
altora mai mult il critic , poate si aici s a observat asta

in alta ordine de idei , copiii vostri au perioade de regresie ?
acum vreo 2 luni , T spunea mai multe cuvinte decat acum , lui mamaie ii spunea mamaie , verisorilor le spunea pe nume etc
acum spune la toata lumea mami ,de ex , cand vrea apa nu mai spune 'apa' dar stie sa o ceara prin anumite gesturi , sau se duce singur si o ia de unde ii este locul
vb mult pe limba lui , prin gesturi si multe 'iiuri' 'gghuri' , noi am inceput sa l intelegem si sa facem ce ne cere si am impresia ca el s a obisnuit asa si din cauza asta nu vrea sa mai vorbeasca (sa spuna cuvintele care le stia sau carora le stie semnificatia)
ce parere aveti ?

_


de T 1+





da Jade au perioade de regresie, dupa care ne vor soca iar cu o explozie de cunoastere.. eu stiu ca in asa zisele perioade de regresie, de fapt stau si acumuleaza...

Si noi avem multe minusuri fata de acu 2 luni de ex.. cand becu era becu.. animalele le stia pe toate cum fac, etc..

LALI.. nici eu nu i-am zis unde e nasul, capu, mana, ochiu, limba, dinti, mainile, buricu, titi, fundul.. etc.. si le stie pe toate.. la o jucarie noua prima data face inventarul la ce are... lucrurile firesti ei le prind din mers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali, eu da mi-ar spune asa as spune: super tare !
Daca m-ar intreba daca face si Maia as raspunde sec NU :D
Din punctul meu de vedere lucrurile fiziologice, gen mersul la olita, si mancarea nu sunt laudabile, daca facem din asta o lauda o sa manance doar cu lauda.
Laudabile sunt toate restul, Laudam specific (adica imi place mult cum ai combinat cuburile, ai facut foarte repede si bine puzzle-ul), nu general (bravo). laudand specific le crestem increderea in sine si ii invatam sa se aprecieze mai bine si mai corect, in plus sa inteleaga de ce sunt laudati :)
Ce nu imi place la mine, si simt ca e gresit si nu pot scapa este ca atunci cand ii pun o clamita, sau o rochita mai deosebita ii spun: vai ce frumoasa esti?
si ma gandesc ca din cauza asta ajungem noi femeile sa credem ca doar machiajul, o rochie sau o coafura ne fac frumoase.
deci tb sa ii spun mai mult ca e frumoasa cand nu are nimic special pe ea, si mai putin cand are ceva special :D nu spun ca deloc, dar tb sa intorc putin balanta


Sei CE dulce e Ela cu tzitzi
Maia dupa tati al doilea cuvand a fost titi, e asa dulce cum imi spune titi si zambeste.
Acum spune si mama :D.


Oana, iti spun eu ca nu. Ca l-am auzit cantand, o ia rau pe campii :))))
Pai fa colegiu, daca le lasi asa, ca o sa fac...
stii vreun kinetoterapeut bun?

Lali, vreau si eu sa vad fata mirata. Mi se duce gurala urechi cand ma gandesc la fata mirata si la ninja. Oana astept si ninja :P



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Fetelor, eu sunt suparata tare. Ieri i-am descoperit fetei (de fapt sotul a descoperit) un mic nodul pe picior, undeva sub genunchi pe fluierul piciorului, para asa se numeste. Este cam de dimensiunea unei boabe de porumb, tare, mobil ( nu este fixat pe os, nici nu pare prins de piele). Am fost aseara la medicul de familie, a palpat-o, a spus ca nu este nimic ingrijorator, este mobil, pare a fi un lipom sau un hematom aparut de la vreo lovitura. Adevarul este ca ea a avut multe vanatai pe picioare, in zonele alea. Ne-a recomandat sa o supraveghem cateva saptamani, sa fim atenti daca isi mareste dimensiunile. Ne-a mai spus ca bine ar fi ca dupa aceea sa il scoatem. Eu una sunt disperata. Pe de o parte ma gandesc cum sa o opereze asa mica, pe de alta parte nu imi iese din minte cazul Iuliei de la ghiocei, care de la un lipom din nastere a ajuns la cancer la 3 ani.
In orasul asta de 2 bani nici nu stiu unde sa ma duc, sunt numai incompetenti, serios plus ca in spital daca o duc, risc sa mai ia niste boli de acolo, e dezastru. Fetele din Bucuresti, mi-ai putea recomanda ceva, unde ar trebui sa merg? La chirurgie? Ortopedie? In alta parte? Si la ce clinica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Am filmulet numai ca nu il pot pune de pe telefon pe strugurasi. lena, ti l trimit tie si il pui tu? Multu:*

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mikka, nu o lua in tragic asa din prima. bine ca l ati gasit, il tineti sub observatie si gata. in general, sau cel putin in iasi, chirurgii pediatri au supraspecializare si in ortopedie. un chirurg ortoped reputat e dr. burnei din bucuresti. eu totusi cred ca nu ai nevoie de ortoped ci doar de chirurg.daca e superficial se poate exciza si cu anestezie locala. maria ,fiin mica , e mai dificil doar cu locala, probabil ar trebui generala.

mama, are de o viata lipoame. multe. fiind mai plinuta au avut teren prielnic.si uite ca nu s a intamplat nimic cu ea.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Help Lena! :)
Am luat oua de prepelita si i-am dat azi unul. Dar am un mare semn de intrebare: nu se poate 4 oua la 2 zile? Trebuie 2 in fiecare zi? Ca nu mai ajung sa-i dau si carne asa o luna si nu-mi place. Da-mi o idee. Nu am decat o masa la care i le pot da. Ca o masa e de fructe, o masa de legume si una cu lapte cu cereale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mihaela, daca nu faci cura poti sa dai 4 la 2 zile. Cura este strict pt oua crude baute pe nemancate.
Sa ii dau galbenusul cu ceva vitaminca c. 5 galb de prepelita = 1 de gaina.
sper ca te-am lamurit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Mikka nu stiu ce sa iti spun , nu cunosc nici cazul de la Ghiocei . Mergi la un chirurg ortoped, si vezi ce iti zice,altfel nu te linistesti,sunt sigura.

Am pus cateva poze pe grup .

Mergi la inceput