Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ooka , pai am pregatit o , ca avea carticica care spunea ce trebuie sa facem , asa cum spui si tu am facut
n am renuntat din prima , i am mai dat o sansa , dar a ruginit si mai mult , asa ca am aruncat o
eu stiu ca fonta cu cat o folosesti mai des cu atat devine mai buna , nu a fost cazul si cu craticioara mea

si despre statia de calcat nu mi zici nimic ? :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

fetele, ai vostrii au facut vreodata caca acida?

Noi de 3 zile ne luptam cu ea, a trecut de la 8/zi la 4, insa curul e praf la ea. am schimbat deja 3 creme, una chiar cu corticoizi, tot degeaba. pana nu dregem stomacul... azi am fost la pediatru, cica-i ceva viric, gastrointestinal, noroc ca nu vomita si mananca. ii dau mai de regim, lapte fara lactoza, cereal de orez 100%, mancarica cu morocvi...si asa a redus numarul depozitiilor. insa caca are consistenta moale si acida. luam si echivalentul enterolului. 4/zi. am primit si Clotrimazol, crema fungica, preventiv sa nu dezvolte ceva micoza la fundulet...

may cum e bona? cumpara-i o ciocolata mare mare si oblig-o s-o manance in fata ta la mine functioneaza contra depresiei...

marryan imi pare rau de sarcina pierduta. a fost o sarcina surpriza? sau sunteti in cautare de bb2? succes cu intarcatul...

sei deci va puneti cu burta pe treaba, nu va mai jucati de-a mama si tata. gluma-i gluma, dar tu-ti ´simti´ ovulatia?

michella am centru dala de vreo...9 ani, l-am folosit odata doar, la cat calc eu... niciodata n-am priceput de ce calca lumea cearceafurile?? s-asa le sifonezi dupa o ora de somn Felicitari Teodorei!

lena ce mai papa Maia? cate oua de prepelita papa pe saptamana?

camady ai zis f bine, inevitabil mai si comparam. eu eram stresata ca la 7 luni nu sprijina macar talpa pe jos, acum la 15 luni fuge ca oricare altul...sincer, atunci eram nitel preocupata, banuiesc ca la fel ar fi si mamale al carui copil la 18 luni nu vb nimic nimic...deh, toate la timpul lor. Ai tai copii sunt bine? nu aduce virusi cel mare de la scoala?


si mie-mi suradea idea unui aparat de facut paine, nu prea-mi place framantatul, dar pana la urma am zis pas. aici se vorbeste bine de masina de facut paine de la Lidl...calitate-pret excelent.

jade ma bucur ca ai revenit printre noi. Pupam frumuselul si-mi pare rau ca inca aveti probleme cu mancatul.

lali si pe mine m-ai exclus de pe autostrada???

sanatate puisorilor bolnavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

DBunny: Al meu are acum fundul rosu-rosu. Caca face de 2-3 ori pe zi. Nu moale, nu urat. Ce il mai ajuta cand avea fundul rosu era bepanthen-ul. Recunosc ca nici nu i-am dat cu asa ceva zilele astea ci cu crema de galbenele ca mi se terminase unguentul. Trebuie sa cumpar. A mai patit asa si i-a trecut. Noi pentru orice probleme cu burtica ii dam protectis (picaturi probiotice). Si enterolul tot probiotice contine. Doar ca... sa stii ca eu am o mare rezerva legata de majoritatea probioticelor de pe piata. Am citit mai demult un articol care zicea ca multe din probiotice nu sunt cele din tranzitul intestinal uman ci sunt modificate din diferite motive. Unul din chestiile care mie mi se par evidente e ca sa reziste mai mult, sa poata fi "livrat" ca prafulet, etc. Deci nu zic ca protectisul e unicul bun, dar din ce stiu, asta chiar contine bacterii nemodificate. Faptul ca expira in 30 zile de la deschidere flacon, ca se tine la rece, etc, mie de fapt imi da o doza sporita de incredere. Si sunt sigura de tot ca mai sunt si altele care sunt ok. Dar nu toate. Am mai zis-o ca Dani se strica la burta de la toate nestle-urile cu bifidus. Ca sunt lapte praf sau orez, tot la fel e pentru el. Evident nu-s nici medic, nici chimist si nu am nici probe ca e ceva in neregula. E doar ce am citit demult si feelingul meu de mama si-atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Jade mea culpa. Deci, am avut doua statii, prima una refurbished Morphy Richards era marca, ca nu stiam cum ii, cu bazin de plastic exterior a tinut vreo doi ani si a costat 220 ron dar a facut toti banii a doua bosch vreo 450 ron daca nu mai mult cu bazin interior din inox, partea proasta e ca daca nu stii sa calci si o lalai tre' sa-l umpli de mai multe ori (bazinul are 1l) si ca sa poti sa il umpli trebuie sa astepti sa se raceasca (e ca oala cu presiune) si stai vreo 40 de minute sa se raceasca. Deci observ ca statiile de calcat cu bazin interior nedetasabil sunt bune pt cele care stiu cum e cu calcatu' . La noi vine o tanti la calcat si calca pentru toti patru o singura data pe saptamana (am cam doua cutii samla de la ikea din cele mijlocii de 80cm lungime si vreo 70 adancime) in cam 3-4 ore, inclusiv camasi si toate astea cu un singur bazin de apa alimentat cu apa de la uscator care cica e fara calcar.

Bun la statie e ca are flux de abur neintrerupt, ca e mai puternic aburul ca poti calca un cearceaf impaturit ca il calci cu abur si calci o optime si se calca tot, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Legat de vase de gatit la cuptor: parerea mea e ca cea mai buna solutie sunt cele de sticla (gen iena, nu stiu cum se scrie).
Gratar am si eu unul de fonta (si atat). Il folosim. E in regula.
Am tigaie de fonta. Am renuntat la tefalurile pe care le aveam. Pentru ca stratul antiaderent e cancerigen. Nu mai am decat tigaia aia de fonta care cantareste o tona si se lipeste totul de ea. Prin urmare o folosesc mai rar ca e greu de spalat.
De calcat nu prea mai calc. Sotul poarta tricouri. Eu mi-am cumparat camasi care nu se calca, chiar daca mai demult eram doar pro-bumbac si-atat. Nu mai am timp asa ca fac rabaturi in ce ma priveste. Lui Dani ii iau bumbacuri si lane pe cat posibil.
Rufele le uscam in balcon. Nu avem nici spatiu pentru masina de uscat nici nu am simtit nevoia.
Masina de spalat vase ne dorim dar nu ne mai facem odata vant sa ne ocupam de asta. Pentru ca sotul spala mai mult vase ca mine, e foarte motivat. Eu am probleme cu mainile, mi se fac tot o rana de la foarte putin spalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Ce marca e gratarul de fonta? Si cum arata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Gratarul de fonta e romanesc, luat din Carrefour acum vreo 4 ani. E patrat, cu ridicaturi alungite (nu stiu cum sa explic altfel) si cu coada. Nu mai stiu producatorul, nu mai am nici cutia dupa atata timp. O sa o intreb pe mama poate mai tine ea minte ca ea mi l-a recomandat la vremea respectiva.
Nu am avut nici o problema cu el vreodata (in afara de faptul ca e greu).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Gata , am priceput care e masina de uscat insa e cam scumpa.... asa ca o sa le usuc tot pe terasa afara .

Ce preocupate sunteti voi de tigai, cratite...... eu nu tin atata cont din ce sunt confectionate atata timp cat nu lipesc ca altfel le arunc direct. De fel folosesc vase de sticla pentru ca gatesc mai mult la cuptor. De fonta nu am avut niciodata ca sa-mi dau cu parerea insa nu e grea?

Dbunny sa nu fie de la dinti, el meu facea asa cand ii ieseau dintii si-l spalam de fiecare data si-i dadeam cu Sudocrem si-i trecea iritatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola,

am luat si eu un grill de la kaufland, de fonta, 20 ron. bai da bun! Am facut niste gratare de porc pe el si am mancat ca toanta..nu ma puteam opri.:D

despre laudat copilu: eu as lauda o non stop dar mi e greu cu scrisul de pe telefon. azi am invatat o sa faca ninja cu piciorul ridicat in sus si sa tipe ca ei.:)))) doamne, e bestiala cand face asa!:x

lena, tu din cauza cartilor antilauda si antibravo nu rei sa ne o lauzi pe maia:p. acum , mai in gluma mai in serios si mama a fost si este o tipa nelaudaroasa. n prea m a laudat nici face2face nici la altii. consecintele?! Devastatoare pt mine:(. Poate o sa ne intanim vreodata si o sa iti povestesc. deja simt ca am zis prea multe despre mine mine, public, si pe fb. de asta tot iti scriu pe acolo ce iti scriu, la articolele despre bravo & co..


Eu nu am rabdare sa stau sa o invat pe fii mea sa numere, zau. tre sa ma corectez.

jade, gata casa? Poze nu ne arati cu ea? Tre sa ma duc si eu sa il vad pe T ca nu am apucat.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

La multi ani dragele mele

Va scriu si eu dupa o lunga absenta ....

Sarbatorile le-am petrecut acasa cu bebe Robert si restul familiei si Revelionul tot acasa cu sotul si bunicii lui Robert(parintii mei si mama sotului)....deci nu am facut nimic extraordinar ...noroc ca avem ceva prieteni sarbi si poate ne petrecem cu ei de revelionul lor ...

Ma bucur foarte mult sa citesc cate lucruri noi si frumoase ...chiar daca sunt prostioare ... fac strugurasii ...pentru k oarecum ma regasesc si eu prin descrierile voastre prin lucrurile pe care le face Robert.

Despre bebe Robert pot sa va spun k este ok cu nopti nedormite k posibil ne ies caninii,este un copil foarte activ nu il poti lasa o secunda singur k odata face ceva ...

Va pupacesc pe fiecare in parte si sa aveti un an nou plin de impliniri pe toate fronturile!!!

P.S:se vorbea de o posibila intalnire a noastra ... sa ma anuntati si pe mine daca e cumva in apropiere de Timisoara!

Mergi la inceput