Frigarui!

Frigarui! | Autor: ancamak

Link direct la acest mesaj

De ziua sotului, as vrea sa fac niste frigarui cu carne de porc si de pui. Dar as vrea sa le "marinez" un pic si nu stiu cum. Ma gandeam sa le pun pe un platou sub forma de arici, dar din ce as putea sa fac acel suport suficient de rezistent?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Pai eu asa face asa: pregateste un amestec din sare, piper ,boia ,rozmarin,praf de usturoi sau condimete ce gasesti in comert, ungi carnea cu putin ulei si le tavalesti prin condimente, le lasi la rece cam 2 ore.
Infigi carne porc, ardei , ciuperci proaspete,slaninuta, carne pui pana umpli batzul si le pui pe gratar.cand sunt gata in varf pui o rosie cherry.
De suport as face o painica rotunda proaspata si as infige in ea daca vrei sa faci un arici,nu?
La multi ani sotzului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hi,

Suport din ceva rotund : o varza, un bostan..le imbraci in staniol inainte...sau o forma din scart de gasesti pe undeva...l

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

POrcu l-as marina cu miere si mustar. Iese o bunatate.
Puiu cu lamaie si ulei de masline mmmmmm
bine, sare si piper in prealabil :)


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu condimentez carnea cu sare,piper,boia,thymian(imi scapa numele-n romaneste acum),amestec cu 2 linguri d eulei si le las la marinat peste noapte.Asta pentru pui.

Pentru carnea d eporc,la cele de mai sus potzi sa pui si putzina miere de albine.

Cred ca marinada e la fantezia fiecaruia,se poate face dupa gustul fiecaruia.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Inca ceva ca am uitat,alterneaz carnea cu diverse legume,rondele de ceapa,zuchinni,ciuperci ,ardei gras ,rosii si aici cred ca e la libera imaginatzie.

Despre suport cred ca o varza asa cum a spus cristina anterior ar merge foarte bine.Una mai nemtzeasca asa...adica tare,tzapana!!!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Cea mai buna carne marinata am mancat-o cu ceva timp in urma facuta de niste baieti din rep. Moldova. Ii spunea shashlik. Stiu ca era pusa cu o zi inainte la marinat cu ceapa si bere si inca ceva ingrediente pe care nu le stiu.

Chiar m-ar interesa si pe mine o marinatura buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui genziana

Cea mai buna carne marinata am mancat-o cu ceva timp in urma facuta de niste baieti din rep. Moldova. Ii spunea shashlik. Stiu ca era pusa cu o zi inainte la marinat cu ceapa si bere si inca ceva ingrediente pe care nu le stiu.

Chiar m-ar interesa si pe mine o marinatura buna.


Pai eu una stiu ca d efapt shashlikul e traducerea pentru frigaruile noastre.

Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Shashlik

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Anca,voiam sa mai adaug ca,daca vrei sa infigi frigaruile-n ceva sa arate frumos,va trebui sa le faci micutze,pe betze de lemn.Ia in calcul ca se pot scurge,sucul din carne sau legume.

Eu as face citeva pentru aspect si restul le-as pune frumos pe platou,asa cum am spus as alterna cu legume,divers colorate,pe foi de salata...in ariciul ala oricum nu-tzi vor incapea multe,deci el tot esteic va ramine.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Eu marinez atat carnea de porc cat si de pui cu sos de soia. Nu adauga sare, ca e sarat. Uneori mai adaug zeama de lamaie, iese foarte frageda carnea.
Petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

La porc eu as pune: miez din rosie(partea de coaja pui pe frigaruie),ulei de masline,sare,piper,boia dulce si ceapa rasa prin razatoarea mica
La pui : iaurt ,putin ulei,ceapa rasa ,boia dule,sare ,piper



"Pastreaza-ti iluziile; dupa ce ti s-au spulberat mai poti sa existi, dar nu sa traiesti" - Mark Twain

Mergi la inceput