Frigarui!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Merci de inspiratie, azi am facut frigarui din carne de porc asa:
Aveam 4 felii de ceafa, am decupat carnea de grasime, asa incat am facut-o bucati potrivite. Am facut o marinada din sos de soia, otet balsamic, o lingurita de miere, 4 catei mari de usturoi taiat felii, sare si piper si am turnat-o peste bucati.
Am dat-o la frigider cam 6 ore, timp in care am mai invartit-o de vreo 2 ori.
Am pus pe frigarui de bambus bucatile de carne alternate cu ceapa de apa si ardei rosu si le-am dat la cuptor, pe care il incalzisem bine inainte. Am lasat cam 20 de minute pe o parte, le-am intors, le-am mai lasat 10 minute si le-am scos.
Au iesit o nebunie! Am mancat cu salata verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Multumesc fetelor pentru ajutor.
Meniul oferit ieri colegilor a avut mare succes. Salata de naut este senzationala.
Puiul l-am marinat cu lamaie, ghimbir, usturoi si ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

J G, la ce temperatura ai incalzit cuptorul ?

E super sa mananci frigari in mijlocul iernii, noi le facem numai vara pe gratar afara.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Am facut si eu frigaruile marca JG. Delicioase! Am incalzit cuptorul la 180 grade cu caldura circulanta. S-au copt f repede, inclusiv ardeii.

Acum, pe seara, am facut salata de naut despre care s-a vorbit mai sus. Si ea delicioasa. Am mancat-o goala, fara nimic ca masa de seara.

Multumesc pentu retete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Cam asa, la 180 de grade, cuptorul incins bine inainte sa le bagi. Eu le-am mai facut o data deja, suntem fani.

Cred ca o sa-mi cumpar pentru asta o tava care are gratar deasupra, asa incat lichidul sa se scurga dedesubt, ar iesi si mai bune.

Mergi la inceput