Schimb / vanzare de carte

Schimb / vanzare de carte | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

La multi ani 2013, dragi cititoare! Sa fie un an plin de lectura interesanta si pe sufletul vostru. Inspirata de un alt subiect, m-am gandit sa deschid aici un topic unde sa oferim spre vanzare /imprumut / schimb cartile care ne prisosesc sau le-am citit si nu intentiona sa le tine in biblioteca sau ... stiti voi.


Astept cu interes (am citit eu la alt subiect cineva care spunea ca vinde cam tot ce termina de citit) listele voastre, daca aveti.

Incep prin a muta aici lista lui Norbert2 de la alt subiect.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Norbert2

Carti in limba romana:

* Pachet "Cantec de gheata si foc" de George R. R. Martin (Hardcover) = 300 RON (Nemira)
* Reader's Digest - Misterele Terrei = 85 RON (Redear's Digest)
* Pachet carti (8 carti + 4 carti cadou) : William Dietrich - Piramidele lui Napoleon ; Alain Bauer, Roger Dachez - Misterele din Channel Row ; Jesus del Campo - Ultimele dorinte ale cavalerului Hawkins ; Francis Bacon - Noua Atlantida ; Stuart Kelly - Cartea cartilor pierdute ; Diane Wei Liang - Fluturele de hartie ; Andrea Calogero Camilleri - Cainele de teracota ; Mica Enciclopedie Larousse - Apa - batalia pentru viata + Cadou: Ernesto Sabato - Inainte de tacere ; Philip K. Dick - Jucatorii de pe Titan ; Catherine Siguret - Te iubesc ; Annick Geille - Sagan. Povestea unei iubiri = 80 lei (pretul normal fiind de 139 lei) (Nemira + RAO)
* Victor Hugo - Mizerabilii = 75 RON (ART)
* Stoichita Victor Ieronim - Efectul Pygmalion. De la Ovidiu la Hitchcock = 45 RON (Humanitas)
* F.M. Dostoyevski - Insemnari din subterana si alte microromane = 40 RON (Polirom)
* Robert Jordan - Ochiul Lumii + Cadou: Staton Rabin - Betsy si Napoleon = 40 RON (RAO)
* James D. Tabor - Dinastia Iisus + Cadou: Michael White - Leonardo Da Vinci, biografia unui geniu = 40 RON (RAO)
Margaret Starbird - Femeia cu vasul de alabastru + Cadou: Dan Burstein - Simbolul pierdut, secretele romanului = 40 RON (RAO)
* Neagu Djuvara - Amintiri din pribegie = 40 RON (Humanitas)
* Lucian Blaga - Trilogia culturii = 40 RON (Humanitas)
Sally Ride - Calatorii - Spatiul Cosmic = 30 RON (RAO)
* F.M. Dostoyevski - Umiliti si obiditi = 35 RON (ART)
* Christopher Knight si Robert Lomas - Secretul lui Hiram = 30 RON (Aquila)
* Robert Lomas - Dezvaluirea secretului lui Hiram = 30 RON (Aquila)
* Christopher Knight si Robert Lomas - Al doilea Mesia = 30 RON (Aquila)
* Ghid ortografic, ortoepic si de punctuatie = 25 RON (ART)
Julius Evola - Misterul Graalului = 25 RON (Humanitas)
* Emil Cioran - Tratat de descompunere = 23 RON (Humanitas)
* Dinu Sararu - Ciocoii noi cu Bodyguard = 20 RON (RAO)
* Otto Rahn - Cruciada impotriva Sf. Graal = 20 RON (Cartea Veche)
* Mariano F. Urresti - Chipul nestiut al lui Iisus = 15 RON (Litera)
* Bernard Schlink - Cititorul = 15 RON (Polirom)
* Kevin Crossley-Holland - Arthur si piatra magica = 10 RON (Nemira)
* Kevin Crossley-Holland - La rascruce = 10 RON (Nemira)
* Kevin Crossley-Holland - Arthur: Regele Taramului dintre hotare = 10 RON (Nemira)
* Stephen King - Shining = 10 RON (Nemira)
* Stephen King - Misery = 10 RON (Nemira)
* Stephen King - Misterul regelui despre scris = 10 RON (Nemira)
* Mircea Eliade - La tiganci = 10 RON (Cartex)

Carti in limba engleza:

* Bernard Cornwell: The Last Kingdom + The Pale Horseman = 50 RON (Harper Collins)(in mod normal 50 lei costa o carte, nu doua impreuna)
* Harry Potter and the Prisoner of Azkaban = 35 RON (Bloomsbury)
* Harry Potter and the Half-Blood Prince (Hardcover) = 50 RON (Bloomsbury)
* Harry Potter abd the Deathly Hallows (Hardcover) = 50 RON (Bloomsbury)
* Bram Stocker - Dracula = 15 RON (Penguin Readers)
* Charles Frazier - Cold Mountain = 10 RON (Penguin Readers)
* Mario Puzo - The Godfather = 10 RON (Penguin Readers)
* Dean Delvin - Stargate = 10 RON (Penguin Readers)
* John Grisham - The Street Lawyer = 10 RON (Penguin Readers)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Norbert2 spune:

In afara de "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban" de J. K. Rowling , "La tiganci" de Mircea Eliade (am citit o data cartea)si "Misterul Graalului" de Julius Evola (am citit cartea de doua ori, dar e bine ingrijita, nu prezinta urme de deteriorare, pagini lipsa sau patate) , toate celelalte carti sunt noi!! Unele le-am primit cu ocazia zilei de nastere, altele le-am primit de Craciun, unele chiar le-am castigat prin intermediul diferitor concursuri si mai sunt cele trei carti mentionate mai sus, pe care le-am achizitionat chiar eu. Problema cu cartile acestea e aceea ca, in afara de cele achizitionate de mine, cartile pe care le-am primit in dar sau le-am castigat (ma rog, saga "Cantec de gheta si foc" imi place dar as dori sa imi cumpar cartile in limba engleza, asa ca as dori sa le vand pe cele in limba romana. la fel e si in cazul cartilor Harry Potter. imi plac dar momentan as dori sa le inlocuiesc cu altele), nu sunt genul de carti care sa imi si placa. Recent am facut o asa-zisa "curatenie generala" in biblioteca personala si cartile respective am decis sa incerc sa le vand, sa le inlocuiesc cu unele care chiar sa imi placa! As mai mentiona si faptul ca taxele postale vor fi suportate de catre cumparator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am si eu cateva, sunt editii mai vechi, dar sunt in stare foarte buna.

Lista completa, cu date despre editura, an de aparitie etc. se gaseste aici: www.dealemele.webs.com

Preturile sunt ca pentru carti la second-hand, si ofer si reduceri daca luati mai multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui Norbert2

In afara de "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban" de J. K. Rowling , "La tiganci" de Mircea Eliade (am citit o data cartea)si "Misterul Graalului" de Julius Evola (am citit cartea de doua ori, dar e bine ingrijita, nu prezinta urme de deteriorare, pagini lipsa sau patate) , toate celelalte carti sunt noi!! Unele le-am primit cu ocazia zilei de nastere, altele le-am primit de Craciun, unele chiar le-am castigat prin intermediul diferitor concursuri si mai sunt cele trei carti mentionate mai sus, pe care le-am achizitionat chiar eu. Problema cu cartile acestea e aceea ca, in afara de cele achizitionate de mine, cartile pe care le-am primit in dar sau le-am castigat (ma rog, saga "Cantec de gheta si foc" imi place dar as dori sa imi cumpar cartile in limba engleza, asa ca as dori sa le vand pe cele in limba romana. la fel e si in cazul cartilor Harry Potter. imi plac dar momentan as dori sa le inlocuiesc cu altele), nu sunt genul de carti care sa imi si placa. Recent am facut o asa-zisa "curatenie generala" in biblioteca personala si cartile respective am decis sa incerc sa le vand, sa le inlocuiesc cu unele care chiar sa imi placa! As mai mentiona si faptul ca taxele postale vor fi suportate de catre cumparator!


Norbert din ce an sunt cartile "Cantec de gheata si foc" de George R. R. Martin (Hardcover) = 300 RON (Nemira)?



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Michael Palmer "A cincea fiola"-7 lei
Reginaldo Ustariz "Che Guevara:viata unui mit"- 7 lei
Giulietto Chiesa "Zero"- 7 lei
Honore de Balzac "Catherine de Medicis"- 6 lei
Jean Teule "Magazinul de sinucideri"- 15 lei
Herta Muller 'Inca de pe atunci vulpea era vanatorul'-10 lei
Herve Bazin 'Vipera sugrumata'- 3 lei
Francois Mauriac 'Therese Desqueyroux' – 3 lei
Louis Ferdinand Celine 'Moarte pe credit'- 8 lei
Colm Toibin – Maestrul- 8 lei
Bret Easton Ellis- Glamorama- 10 lei
Celine- Moarte pe credit- 9 lei
Vladimir Makanin -Spaima -10 lei
Erskine Caldwell – Jenny- 3 lei

Gregor von Rezzori-Memoriile unui antisemit-10 lei
Yasmina Khadra-Sirenele Bagdadului-5 lei
John braine-Drumul spre inalta societate-3 lei
Jason Brink-Daca-s fi o musca-8 lei
Absurdistan-Gary Shteyngard-4 lei
Cum traiesc mortii-Self Will-4 lei
Ministerul durerii-Dubravka Ugresic-10 lei

Contact aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Orhan Pamuk - "Ma numesc Rosu" - 20 lei (stare perfecta, citita doar de mine)
Orhan Pamuk - "Zapada" - 25 lei (stare perfecta, am citit-o doar pe jumatate )



- luate la pachet, platesc eu transportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana98

buna ziua,deoarece am ramas fara spatiu in biblioteca doresc sa vand sau sa schimb din cartile de mai jos. (pt mai multe carti se face si reducere)

1.la medeleni vol I,II,III - 10 lei/vol sau 25 lei toate
2.fram ursul polar de cezar petrescu 6 lei
3.tabara de louis Sacher 25 lei (foarte noua, are in jur de 2 saptamani vechime ;) )
4.narnia vol I->VII 15 lei vol sau 75 lei toate (30 lei reducere)
5.regina piratilor de diana norman 12 lei
5.inimi,maini,glasuri de ian mcdonald 15 lei
6.ali baba si cei 40 de hoti 5 lei
7.vrajitorul din oz 5 lei
8.GRU cenusa fara epoleti de viktor suvorov 30 lei
9.necroville de ian mcdonald 25 lei (f buna cartea)
10.mara (am in dublu exemplar) 12 lei
11.calatoriile lui gulliver 12 lei
12. gazeta matematica nr 10,11,3, toate la 20 lei
13. toate panzele sus de radu tudoran la 13 lei
14.silkie de A.E.Van Vogt la 16 lei
15.executorul de don pendleton la 20 lei
16.azincourt de bernard cornwell la 40 lei ,(chiar merita citita cartea)
17.marte-rosu de kim stanley robinson la 30 lei,si aceasta e o carte f frumoasa
18.marea cruda la 8 lei
19. admitere la liceu,culegere de probleme de mate clasele V-VIII,editura stigma de viorica si constantin carburaru,sau carbusaru 15 lei
20.salbaticiunea de dragos nisioiu la 8 lei
nimfa de argint de mircea deac la 8 lei
21.5 saptamani in balon de jules verne la 12 lei,stare exceptionala,perfecta
22.scoala robinsonilor raza verde tot de J.verne la 12 lei

as prefera daca se poate sa cumparati de la 30 de lei in sus
pt 5 carti - reducere 12%
pt 10 carti- 20% reducere



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Roxana98, vreau eu Narnia tot. Zi-mi cum te pot contacta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

eu caut stephanie mayer zor de zi .daca aveti varianta in spaniola perfect pt ca aici nu am gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Eu as dori sa recitesc "Caruta dracului",nu mai tin minte cine a scris-o,am cautat-o destul de mult dar nu am gasit-o pana acum.Daca este cineva amabil sa o imprumute/vanda as fi recunoscatoare.

Mergi la inceput