Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

din pacate eu in Galati n-am Auchan. am inteles ca vor sa ajunga si la noi dar momentan nik.

32 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

buna seara!! dam si noi cateva bomboane de ciocolta am fost la control, marmota are 900 gr si e tare jucausa.
am fost prin mall si am constatat ca nu stiu ca cumpar haine de fetitesunt asa de frumoase am ajuns acasa cu mana goala, poate maine imi va fi mai usor sa ma decid. eu sincer, cred ca exista diferenta intre hainute, difera materialul, mie nu-mi place bumbacul ala gros, care se scamoseaza repede si se largeste imediat, insa fiecare isi stie bugetul si incearca sa se incadreze in el.
dupa ce am dat o tura prin magazine, cred ca cel mai bun pret l-am gasit la h&m. de acolo o sa-i cumpar hainutele de spital si body-urile.
noi la tudor am avut patut de la ikea, modelul mammut pe albastru, a fost foarte dragut si as vrea sa-l folosesc si la marmotica, insa vreau sa-l vopsesc in alb sau mov pal. trebuie sa caut vopsea speciala pt copii si o saltea noua, desi pe asta o avem de 2 ani si 3 luni si am dat 400 de lei, nu vreau s-o foloseasca si Ioana, deci o alta investitie
inca nu am carucior dar mai avem timp sa ne decidem

aura, mami lui tudor 09.09.2010 si Ioana 27 saptamani + 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata burtici!
Pity felicitari pentru bebebita sanatoasa!
Da, intr-adevar h&m au lucruri bune si de calitate. Bumbacuk gros si care se scamoseaza de care zici, nu e bumbac 100%. Bumbacul 100% oricat de gros ar fi nu se scamoseaza. Eu am o gramada de articole sportive groase de bumbac, mai ales din SUA, si nu sunt scamosate cu toate ca nu sunt chiar noi. Vai cand imi amintesc ce magazine cu hainute de copii aveau, imi vine sa iau un bilet pana la NY sa-mi iau un vagon si sa vin acasa.
Tot lucruri frumoase si de calitate pt bebe sunt la C&A si la Debenhams care dupa parerea mea is mai sus cu o stacheta. La Zara sunt lucruri frumoase, dar foarte scumpe, eventual sa le iei la reducere.
O zi frumoasa sa aveti!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

eu de la c&a ii cumpar lui tudor body-uri,cred ca sunt singurii care mai au masura 98, hainele de baietei nu-mi prea plac pt ca pantalonii sunt ori prea largi, iar eu sunt genul slimori au niste buzunare pe lungimea pantalonului pe care nu suport. tudor e mare fan zara, insa cu un copil erau si alte cheltuieli si nu mi se pareau chiar foarte scumpe, cu 2 cred ca ii mai ia mama si de prin alte parti
debenham uite ca uitasem, la tudor am avut foarte multe salopete de casa cu niste culori..yamiii...abia astept sa le scot din saci, pt ca fiind colorate merg si la domnisoara Ioana si pulovere am avt de la astia. mi se face dor de-un mall
eu de saptamana asta stau acasa. luni si marti am avut chestii administrative de rezolvat, dar de azi pana voi naste nu stiu ce sa fac sa-mi umplu timpul.

aura, mami lui tudor 09.09.2010 si Ioana 27 saptamani + 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Buna,

Ma bucur de liste si ma bucur de ponturile despre magazine online cu lucruri de bebelusi facute in Romania.
Ca sa contribui si eu, va spun ca am gasit in Bucuresti, in Fashion House un magazin care avea si lucrusoare de bebei din bumbac bun, romanesc si cu preturi f bune: http://www.magazinsofiaman.ro/catalog/articole-baby-105175
Au si magazin online, dar sunt si in cateva locatii din tara.
Eu as vrea sa vad pe viu cateva lucruri de la unele magazine, iar mai tarziu, sa pot sa comand si online lucruri daca-mi plac.

Mi-au placut si mie si H&M, dar sunt destul de scumpute. Poate la reduceri ar avea ceva...Faini sunt si la C&A si acolo am gasit chiar variante de pret bune. Mai e magazinul Z, unde daca prinzi reduceri sunt faine lucrurile. Voi incerca Debenhams cu siguranta si mai caut si alte surse romanesti.

Am vazut ca lucrusoarele pe care ar trebui sa le iau de la farmacie insumeaza detsul de mult, adica, suzetele de la Avent/Nuk/Tommy sunt cam 25 lei, un biberon 35, daca vrei saucleti sau recipiente de pastrat lapticul la congelator: 85 lei, peria, forfecuta si tot asa...

As vrea sa va intreb despre scutece, ce parere aveti? Aveti preferinte, mai ales mamicile care au mai folosit?
Eu tind cel putin pt primele luni spre Huggies, pt ca au acel strat de bumbac si mai lasa pielea sa respire. La Pamapers(premium, new born) stratul este cotton like. Huggies cica au si delimitare pt buricut...n-am idee la ce sa ma uit. La pret sunt le fel, 1 leu/scutec.

Am fost aseara la primul curs Lamaze. Daca e cineva interesat, pot
sa scanez informatiile si sa dau share cu mare drag.

Va pup!

28 saptamani cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Te rog Elena incanta-ne cu niste secrete lamaze. Eu nu am fost la curs de lamaze, dar moasa cu care am nascut este instructoare lamaze. Am fost super incantata sa am asa o moasa super la maternitate de stat. Ar fi prea frumos tot la ea sa nimeresc, este o bomboana, iti vine sa o mananci. Cat de mult s-ar schimba atitudinea mamicilor fata de nastere naturala, daca toate moasele ar face cursuri lamaze. Asta ne lipseste la romani si la privat si la stat educatia nasterii ca un proces natural si firesc.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eu folosesc scutece lavabile la pitica mea de la 7 luni si sunt dependenta deja. Am crezut ca se glumeste pe bloguri, site-uri atunci cand se spune ca da dependenta, dar chiar sunt. Sunt asa de frumoase, sanatoase si economice mai ales daca folosesti de la inceput si mai ai si al doilea copil, ca nu iti mai vine sa pui din astea de unica folosinta.
Cum totusi si scutecul de unica folosinta are avantajele lui, mai ales in calatorii, cresa, maternitate mai folosesc si din astea, dar putine. Eu am folosit imediat dupa nastere pampers premium new born. Este foarte bun copilul nu face iritatii si in plus are un fel de situta care tine caca moale la distanta de fundulet. Foarte bun este si Huggies, as spune chiar mai bun numai ca astia din cate stiu eu nu au aceasi situta, dar nu stiu sigur ca eu nu am folosit huggies new born.
Ce nu imi plac la pampers, huggies, mai ales pampers ca sunt pline de geluri si substante, de aia acasa, si la plimbari sub 4 ore prefer scutece lavabile.
Mai este de la huggies varianta cu bumbac bio, care sunt foarte bune. De astea folosim noi la cresa. Tot scutece bune cu bumbac neinalbit sunt Dm . Au scutece bune DM si ieftine. Pentru bugetele reduse sau cand mai cresc copilasii sunt foarte bune si scutecele toujours( se gasesc la LIDL, tot aici au si servetele umede toujours ft bune si ieftine), iar servetelele umede nu luati pampers premium. Eu tot de alea luam ca na deh mai scumpe, mai bune pana cand am plecat in calatorie si sotul foloseste uneori dupa toaleta. Si mi-a spus ca irita rau, si ca toujours sunt mult mai bune, ca nu se irita.
Sincer eu cred ca la pampers mai multa este reclama. Sunt multe firme care ofera scutece mai bune sau la fel de bune, doar ca nu sunt asa cunoscute.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna burtici,hop si noi cu vesti bune>am fost ieri la eco si colul e ok,nu s-a mai scurtat,motata are aprox 750 g si e tare vioaie,aproape toata ziua topaie ca sa nu mai zic noaptea,daca adopt vreo pozitie care nu-i place..cine stie cum va fi mai incolo :) Am primit cadou de la niste prieteni un cosulet de bebe:http://patutbebe.ro/shop/cosuri-rachita/cos-bebe-din-rachita-3/(pe care il vom folosi in loc de patut pana la 3-4 luni asa incat am eliminat o problema si o cheltuiala momentan :),hainute vom mai lua si noi dar putine ca am de primit de la 3 prietene care au fetitele mici inca(norocul nostru),carucior am cumparat:http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-1202/carucior-rotativ-coletto-mateo-3-in-1/
mai raman produsele de la farmacie pe care intentionez sa incep sa le cumpar deja pentru a nu avea f multe cheltuieli odata,mai avem nevoie de lenjerie pt patut,ceva mobila pt bebe(un dulap sau o comoda).
Eu voi naste la privat si am inteles ca nu am nevoie de mare lucru pentru bagajul de spital(oricum in mare parte cam am tot ce am nevoie)
De acum ma rog ca totul sa fie ok pana la termen si colul sa ramana asa macar pana la 35 de saptamani.


25+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata fetele!

Eva, de cand am vazut pozele ma tot tine sa-ti spun ca sunteti tare frumosi, fericiti, impliniti...super poze!

Noi scutece am folosit pampers newborn ptr inceput, apoi am trecut la pufies pana am descoperit scutecele de la DM asta dupa vreo 10 luni. Imi plac ca nu au miros si tin pipi destul de bine si bineinteles si pretul e destul de ok...servetele am folosit in general tot de la dm cele verzi, si pe cele de la lidl si pe cele de la kaufland tot marca lor...nu am avut probleme de la ele...oricum servetelele mai mult la pipi...dupa caca o spal...la inceput o spalam la fiecare schimbat de pampers. Nu am incercat pampersul de la lidl sa vad cum e, dar mai am timp...

Ce bine ca ai scutece din cele lavabile Felicitas...daca luam si io de la Piscot imi prindeau bine acu, dar pe vremea aia nu stiam ca o sa mai vina un piscot, iar acum ca sa iau nu mai renteaza.

Maine ma duc la recoltat de analize...sper sa fie ok rezultatele ca am emotii...

Pupici!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si28+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pity27

buna seara!! dam si noi cateva bomboane de ciocolta am fost la control, marmota are 900 gr si e tare jucausa.
am fost prin mall si am constatat ca nu stiu ca cumpar haine de fetitesunt asa de frumoase am ajuns acasa cu mana goala, poate maine imi va fi mai usor sa ma decid. eu sincer, cred ca exista diferenta intre hainute, difera materialul, mie nu-mi place bumbacul ala gros, care se scamoseaza repede si se largeste imediat, insa fiecare isi stie bugetul si incearca sa se incadreze in el.
dupa ce am dat o tura prin magazine, cred ca cel mai bun pret l-am gasit la h&m. de acolo o sa-i cumpar hainutele de spital si body-urile.
noi la tudor am avut patut de la ikea, modelul mammut pe albastru, a fost foarte dragut si as vrea sa-l folosesc si la marmotica, insa vreau sa-l vopsesc in alb sau mov pal. trebuie sa caut vopsea speciala pt copii si o saltea noua, desi pe asta o avem de 2 ani si 3 luni si am dat 400 de lei, nu vreau s-o foloseasca si Ioana, deci o alta investitie
inca nu am carucior dar mai avem timp sa ne decidem

aura, mami lui tudor 09.09.2010 si Ioana 27 saptamani + 3 zile


felicitari pentru vestile bune de la eco. si eu merg abia joia viitoare:( dar ma amagesc ca mai e putin
nici eu n-am cumparat nici o hainuta...in schimb am primit multe, asa ca trebuie sa le sortez pe varste sa vad ce-mi mai trebuie si ce nu. Am zis ca am timp de cumparaturi dupa ce intru in prenatal. Sper sa ne ajute Dumnezeu sa fim sanatosi si sa vina bebele la timp ca sa avem timp sa ne organizam asa cum ne-am propus.

Mergi la inceput