M-am trezit brusc mama unui copil de 3 ani :)

M-am trezit brusc mama unui copil de 3 ani :) | Autor: Laurino76

Link direct la acest mesaj

Buna.
M-am trezit ca sunt mamica unui copil de 3 ani. Deodata. L-am intalnit pe Andrei la o casa de copii si ne-am indragostit instant de el. Acum suntem in proces de adoptie. Stim ca dureaza mult dar suntem optimisti.
Si evident, imi este teama ca nu voi fi o mama buna. Nu imi doresc sa fiu perfecta dar vreau sa il invat tot ceea ce trebuie sa stie. Mi-as dori sa nu gresesc desi stiu ca o voi face. Astept sfaturi de la mamici cu copii de 3 ani. Trebuie sa invat totul foarte repede.

In plus, copilul meu este un pic special. A trait intr-o casa de copii. Partea buna este ca stie sa isi stranga jucariile si sa ceara mancare cand ii e foame. Partea rea este ca ascunde bomboane.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

felicitari!

iubeste-l neconditionat. trateaza-l ca pe un egal. incearca sa te pui in pielea lui.

si inca o data felicitari si calatorie frumoasa impreuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Bine ai venit!
Va doresc sa aveti zile frumoase impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Felicitari!
Iubeste-l mult si nu te gandi niciodata ”e mic, nu stie”. Vei fi surprinsa zi de zi de el, si e placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laurino76 spune:

Va multumesc mult de incurajari. Am observat ca stie multe si imi place asta.
Il iubim deja foarte mult si ne-a cam acaparat tot sufletul. Nici macar nu ma asteptam ca sotul meu sa fie un tata atat de bun :)) E surprinator sa il vad cum il invata sa numere si sa recunoasca animalele. Si tot felul de alte nebunii.
Iar Andrei...e de vis. Este cel mai frumos si mai destept copil pe care l-am vazut vreodata.
Acum suntem in faza de cumparat scaun de masina si un nou patut in camera lui. E foarte frumos sa fii mama si nu ma asteptam sa imi placa asa mult, desi ma sperie un pic, dar stiu ca ma voi descurca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Felicitari ! Iubiti-l si aratati-i continuu ca il iubiti.
Nicio mama nu este perfecta, toate mai gresim. Conteaza sa-i iubim si sa fim alaturi de ei, atunci cand au nevoie.

Cunosc o familie care a adoptat 2 copilasi, inca de cand erau nou nascuti. Acum, sunt de scoala primara. Deja le-au spus ca sunt adoptati. Si mama si tatal sunt afectuosi cu amandoi copiii, in mod egal.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Bun venit, Laurino! Pe Forum si, mai ales, intre familiile adoptive.

Nu te ingrijora, veti fi parinti minunati! Si ca toti parintii veti mai face si greseli uneori... Secretul succesului este dragostea pe care i-o aratati si pe care o vede zi de zi in jurul sau.

Noi suntem parintii unei fetite minunate de 3 ani si 5 luni. Cand ne-am cunoscut avea 2 ani si 7 luni, acasa a venit la 2 ani si aproape 9 luni. A fost, cum se spune, dragoste la prima vedere... din ambele parti: am placut-o si ne-a placut.

Ne-am intrebat si noi daca vom gresi, daca nu ii vom oferi ceea ce are ea nevoie, atunci cand are nevoie, daca... daca... Nu am dormit multe nopti, stand pur si simplu langa patutul ei si intrebandu-ma daca ii este bine cu noi. Raspunsul vine zi de zi, crestem un copilas fericit, care zambeste si rade din tot sufletul, care creste, se joaca, este un copil minunat! O iubim si ne iubeste! A intrat in viata noastra intr-o buna zi si ne-a umplut sufletele!

Micuta noastra a stat cu familia unei asistente maternale. Stia cate ceva, nu atat cat ar fi trebuit pentru varsta ei, dar promitea :) Acum este chiar avansata fata de copilasii de varsta ei, sau macar la nivelul lor (stiu ca toti parintii vad in copilul lor cel mai special copil din lume si acesta este adevarul!).

Copiii invata extrem de repede, mediul ii formeaza in mod natural, ei imita si vor sa faca exact ca mama si ca tata. Iar obiceiurile vechi cu care nu suntem poate de acord se uita repede.

Stabiliti reguli simple, explicati-i-le, fiti consecventi in aplicarea lor si... micutul va fi fericit! Copiii, oricat de mici, inteleg mult mai multe decat putem noi crede.

Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Buna Laurino! Si Bine ai venit!
Nu te ingrijora, totul va veni de la sine, totul va fi ceva normal, natural. Zic eu, care inca nu am copilasul meu, care isi pune aceleasi intrebari ca si Tine, dar vorbind cu alte familii care au copii, naturali sau adoptati, m-au linistit.
Dar cum l-ti cunoscut pe Andrei in orfelinat, si cum de ati reusit sa il adoptati????? Pentru ca dupa cum stiu eu, toate potrivirile vin de la ORA. Mi se pare putin ciudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anemona11 spune:

Bine ai venit Laurino so felicitari pentru ca ai primit o steluta in viata.
Faptul ca esti aici si scrii cu emotie despre ce ti-a schimbat viata, inseamna ca destinului micutului a facut o alegere buna. Sa va aduca numai bucurii Andrei!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_mohi spune:

Bine ai venit Laurino,ma bucur mult pentru voi,sunteti norocosi ca l-ati gasit pe Andrei si a fost dragoste la prima vedere.
Va doresc din suflet mult succes cu adoptia si sa ne mai impartasesti si noua cat de dulce si de destept poate fi fiul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

felicitari pentru ca acum sunteti cu adevarat o familie . fiti voi insiva , aratati dragoste in tot ceea ce faceti . restul va veni de la sine . vei fi o mama foarte buna . faptul ca ai indoieli arata dorinta ta ca lucrurile sa fie facute bine si lui andrei sa-i fie bine .

pastreaza un jurnal cu toate nazabatiile lui si cu toate intrebarile/ framantarile pe care le ai pentru atunci cand va deveni parinte / matur . va fi de mare efect .



Mergi la inceput