*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008( 1 )*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ma, nici ale mele fete nu au plans la Bambi, sau la Alba ca Zapada, sau la alte personaje care mor.
Nici eu nu le-am prezentat moartea ca pe ceva ingrozitor, de speriat, le-am prezentat-o ca pe ceva ce se intampla la un moment dat, in general la batranete. Asa sigur ca le pare rau, dar nu plang...

Ti-am zis, n-am vrut sa le sperii, le-am mai spus ca X nu mai traieste, a murit ca era in vartsa (de ex bunicul meu, sau alte persoane de le mai vad prin poze, in special si intreaba cine sunt)
Ba chiar faceau socoteala ca la batranete Andreea va muri cu 1 an si ceva inaintea Anei Maria (ca e mai mare cu 1 an si 4 luni), ele au luat-o mot-a mot ca se moare in ordinea varstei, cand el le-am explicat asa, ca generatii bunici, parinti (cand imbatranesc), apoi ei cand la fel imbatranesc, copii lor, nepotii etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Nici Cristi nu a plans vreodata la povesti. Si nici eu nu-mi amintesc sa fi fost afectata de disparitia vre-unui personaj in copilarie.

Cum sunteti in sapt altfel?
La noi e ok ca toate evenimentele au loc in gradi, dar mi-ar fi placut totusi sa viziteze diverse locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Ce inseamna saptamana altfel? Se organizeaza ceva special?


Nici fimea nu plange cand moare un personal din poveste. Este tacuta doar, dar nu imi spune de ce. Da, fiecare copil are manifestarilor lui.

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Nici Cristi nu a plans vreodata la povesti. Si nici eu nu-mi amintesc sa fi fost afectata de disparitia vre-unui personaj in copilarie.

Cum sunteti in sapt altfel?
La noi e ok ca toate evenimentele au loc in gradi, dar mi-ar fi placut totusi sa viziteze diverse locuri.


Monica, mamica fericita de Ana (15.12.2008)
21+

Printesa dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

La noi la "saptamana altfel" se umbla, merg prin diverse locuri, sa speram ca va tine vremea buna!
Ieri au fost la o pizzerie si au modelat pizza, dupa aceea au iesit in parc, azi se duceau in gradina botanica, maine prin herastrau/muzeul satului, joi la olarit, si vineri in gradinita, modeleaza prajituri.

E bine sa mai fie si "altfel" , e o mica evadare de la activitatilor lor specifice de gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Monicus , draga mea , te pupam dulce FELICITARI pentru bebita, sarcina usoara si la termen.Esti o mamica minunata, va veti descurca de minune, mai ales cu un ajutor de nadejde ca Ana.
Tati ce zice,o sa fie singurel intre 3 fete
Va pupam si ne bucuram mult de vestile minunate.In vara sper sa primesc si eu ok pentru bebe 2 ca se face un an de la operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:


Superb, o sa le placa la nebunie, atunci fetelor. Le va prinde bine tot ce vor invata prin diversele locuri pe care le vor vizita.
Idee buna pentru toti. Tinem pumnii sa fie vremea buna pana la capat.

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

La noi la "saptamana altfel" se umbla, merg prin diverse locuri, sa speram ca va tine vremea buna!
Ieri au fost la o pizzerie si au modelat pizza, dupa aceea au iesit in parc, azi se duceau in gradina botanica, maine prin herastrau/muzeul satului, joi la olarit, si vineri in gradinita, modeleaza prajituri.

E bine sa mai fie si "altfel" , e o mica evadare de la activitatilor lor specifice de gradi.


Monica, mamica fericita de Ana (15.12.2008)
21+

Printesa dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Buna mamica draga Ralukutzza. Multumesc frumos pentru gandurile frumoase. Doamne ajuta ! sa fie bine. Tati nu mai spuen nimic este constient ca numai fete are pe lnaga el. Se bucura ca va fi si mai multa culoare.
Ma rog sa fie bine si sa poti sa ai permisiunea pentru BB2. Bafta multa si sa fie cu vesti bune la vara. Abia astept sa vii cu vesti extraordinare. Tinem pumnisorii sa fie asa cum iti doresti.
Va pupam dulce.

Monica, mamica fericita de Ana (15.12.2008)
21+

Printesa dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Buna seara, venim cu vesti noi si frumoase. Noi crestem frumos si chiar f bine, dar am venit cu o surpriza frumoasa. Vom avea un fratior si nu surioara cum am spus. Deci schimbam culoarea. Acum sunt in cautare de nume.. dupa e stabilisem cateva pentru fata... asa ca lucram la asta acum Suntem bine si ne "jucam" pe toate partile la mami. Este tare jucaus si nu are stare deloc. Ceea ce pe mine ma incanta extrem de mult. Va urez o seara frumoas.

Monica, mamica fericita de Ana (15.12.2008)
23+

Fratior dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

monicus,felicitari pt sarcina. Sa dea DD sa ai parte de o sarcina usoara si in continurea si de un bebe sanatos.

otiliav, ce frumuseti ai tu acolo. Frumoase sunt toate. pupici

noi suntem cu varicela. Asta este ziua a treia. Se pare ca i s-a suprainfectat unua dintre bubite si nu stiu sa fac :(. In rest are o stare f buna, e vesel, mananca, are chef de joaca. Nu a facut febra si are bube putine. Statul in casa insa ne omoara :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
Ma roade ceva. Domnisoara E nu plange la povestile triste Ii citeam aseara Bambi si cand si-a pierdut mama ea nu a aratat pic de empatie. La acele pagini copila cea mare isi lua batista. E devine in schimb foarte curioasa si intreaba ce a patit mama, de ce a luat-o omul. Tot felul de intrebari. Nu ca as vrea sa boceasca asa ca A dar nu pot sa nu ma mir cat de putin i-a pasat de personaj. Asa ca-s cam debusolata.


Otilia, eu cred ca nu constientizeaza adevarul, nu cred ca e vorba e nepasare. Si Thea reactioneaza la fel, in plus noi am pierdut-o pe mama acum un an jumatate si tot nu isi da seama de realitate. Adica, intreaba unde e mamaie, cand se intoarce, mai spune cateodata ca e sus la Doamne, Doamne si ne priveste de acolo, la cimitir mergem sa ducem flori si lumanari pentru mamaie, dar nu realizeaza cu adevarat ce este acolo.
Probabil ca unii copii nu inteleg adevarul mortii si eternitatea ei, mai degraba ar plange daca le-am citi ca personajele s-au lovit sau sunt bolnave, ca aici sigur au termen de comparatie si stiu ce inseamna.
Eu zic ca nu ar trebui sa ne facem probleme.
Pupam trupa de fete frumoase!


Mergi la inceput