Delfinasi jucausi de iulie-august (97)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Hello, ladies!

Acum il culc pe v. Ioi, atata vorbeste!!! Turuie toata ziua! La culcare e ca o moara stricata. Daca casca, incepe: "am cascat. Cred ca imi e somn. Tie ti-e somn?" apoi iar incepe " mai stii cand...." si nu se mai opreste. Nici nu mai stiu ce sa zic sa il opresc. Dimineata sau la amiaza, chiar dupa trezire, primul lucru :" mama, stii ce m-am gandit? Sa ne trezim, sa mergem in living si sa..." si iar povestesteeeeee. Si nu ne lasa sa vb intre noi. Vine sotul acasa, as mai schimba si eu o vorba cu un adult, sare Vlad " nu povesteste!!!" si gata, facem liniste. Pe masina la fel striga sa nu povestim. Eu stau in masina in spate, cu v. Si daca ma aplec in fata, spre vasi sa ii zic ceva, iar sare iedutzul " nu povesteste, tata conduce!" cand conduc eu mereu ma atentioneaza sanu merg tare, iar daca mai calc pedala ( la o depasire) ma cearta si imi spune ca nu ii place sa merg tare. Concluzia: ne cam pune la punct copilul :) noi ne distram, mai ascultam de el, mai asculta el de noi, si uite asa.

De gradi si mie imi e o groaza!!!! Bleah! Ca nu astept momentul. Ba mai mult, realizez ca odata cu gradi el isi incepe cursul normal, de gradi, de indragit educatore, de scoala, de liceu. Si eu ce fac???? A cui raman? :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Hello, ladies!

Acum il culc pe v. Ioi, atata vorbeste!!! Turuie toata ziua! La culcare e ca o moara stricata. Daca casca, incepe: "am cascat. Cred ca imi e somn. Tie ti-e somn?" apoi iar incepe " mai stii cand...." si nu se mai opreste. Nici nu mai stiu ce sa zic sa il opresc. Dimineata sau la amiaza, chiar dupa trezire, primul lucru :" mama, stii ce m-am gandit? Sa ne trezim, sa mergem in living si sa..." si iar povestesteeeeee. Si nu ne lasa sa vb intre noi. Vine sotul acasa, as mai schimba si eu o vorba cu un adult, sare Vlad " nu povesteste!!!" si gata, facem liniste. Pe masina la fel striga sa nu povestim. Eu stau in masina in spate, cu v. Si daca ma aplec in fata, spre vasi sa ii zic ceva, iar sare iedutzul " nu povesteste, tata conduce!" cand conduc eu mereu ma atentioneaza sanu merg tare, iar daca mai calc pedala ( la o depasire) ma cearta si imi spune ca nu ii place sa merg tare. Concluzia: ne cam pune la punct copilul :) noi ne distram, mai ascultam de el, mai asculta el de noi, si uite asa.

De gradi si mie imi e o groaza!!!! Bleah! Ca nu astept momentul. Ba mai mult, realizez ca odata cu gradi el isi incepe cursul normal, de gradi, de indragit educatore, de scoala, de liceu. Si eu ce fac???? A cui raman? :(

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze


Vesnic a lui iubitoare si unica mama!
Vladut e de o sensibilitate deosebita si relatia voastra va fi f frumoasa in toate stadiile ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Stati asa ca suntem pe drumul cel bun. Azi a inceput sa povesteasca cum e la cresa :
eu : ce-ai facut azi la cresa?
Raul : am pans!!
eu : si tanti nina ce a zis?
Raul : Gata, Aul!! Ma doale papul!!
eu: si tu ce ai zis? Ce ai facut? Nu ai mai plans?
Raul :zis: vleau acasa!!!

Azi a ramas Cosmin cu Raul ca eu am mers la dentist!! si stiti care a fost primul lucru pe care mi l-a zis Cosmin cand am ajuns? Vai cat vb copilul asta! Si el e brailean, care vb mult, mult...
Apropo de dentist, mi s-a rupt o masea dar, de fapt, s-a crapat pe diagonala, si a tb sa-mi dea injectie cu anestezie...am sunat ginecologul si mi-a zis ca e ok, dar asa nu sunt de impacata.

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 13+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

crispro, hihihi; si Rebeca face la fel. Ea e mai brutala, daca vorbesc cu ta'su ne spune direct "taci! eu vorbesc" SI legat de "si tu a cui ramai", uite o solutie: mai fa un bebe mic

paula, nasol cu dantura. Si mie imi era groaza in sarcina sa nu ma ia vreo masea. Eu nu pot sa te ajut cu info.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Paula eu mi-am facut o masea in sarcina. Doct mea a zis ca e ook daa nu sunt in ultimul trim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imaya spune:

Paula, Andrei a plans in fiecare zi si la plecare si la venire 2 saptamani fara o zi. Il duceam doar luni-joi, vinerea il lasam acasa. Brusc s-a oprit. De atunci nu mai plans. Am slabit 4 kg in alea 2 saptamani.
Avem rutina dimineata, deja stie toti pasii pe care trebuie sa-i faca de la trezire pana la cresa.
Iti trebuie multa putere sa-i rezisti, daca treceti cu bine de o saptamana-doua eu zic ca dupa aia e ca pe roate. Probabil ca exista si exceptii, cand cei mici nu se adapteaza, vreau sa cred ca raman exceptii.
Iti urez succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Eu vreau sa cred ca asta e una din calitatile oricarui om : adaptabilitatea.
Sunt sigura ca se va adapta intr-un sfarsit...deja azi a fost mai bine, e adevarat ca a plans acasa, nu vleau la chesa, de ne-a auzit tot blocul, dar educatoarea a zis ca nu a mai plans inauntru asa mult ca pana acum...sper ca sapt viitoare sa fie mai bine si tot asa...si e si o parte buna, inca nu au aparut mucii
V-am innebunit cu cresa, dar daca alte pb nu avem...o dezbatem pe a mea

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 13+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Paula, bravo! Ma bucur ca deja da semne noi, imbucuratoare. Acum na, poate avea zile mai bune, zile mai putin bune. Va doresc cat mai bune!! Tu nu te-ai plans de greturi, pofte (prea putin), dar incepe sa se vada gagiul mic?

Azi am vazut-o si pe doamna care ne va ajuta pe Victor. E simpla, nu am lucruri obiective de reprosat, dar nu sunt incantata.. Dar pt moment incercam asa, pentru ca in termen asa de scurt nu gasesc pe cineva de incredere (iar ea e testata la acest capitol), ca iar intru intr-o transa din aia stresanta si nu cred ca mai sunt f limpede.Victor o stie si a acceptat-o f usor, e drept ca el se ataseaza f usor de orice persoana amabila.
As tine-o doar pt menaj, desi nici la asta nu m-a dat pe spate, dar stiu ca sunt f cacaita si meticuloasa si ma gandesc ca si ea a avut emotii. Ca de altfel se vede ca e un suflet bun, si chinuit..
Pana la urma ea trebuie doar sa-mi duca puiul in parc si sa-l aduca acasa..

Luni pe la 12 ma duc la sediu si cred ca incepem, imi iau masina in primire si portofoliul. O diva pe sosea. Trebuie sa ma bucur, dar acum ma pondereaza f tare emotiile.
Taaare stresata mai sunt, zau daca pot face ceva fara sa ma gandesc de 1000 de ori..
Trebuie sa-mi iau si o pereche de ghete.

Oricum, anul asta se pare ca voi munci pt nunti si cumetrii. Stiam ca vom cununa, dar acum m-a anuntat sotul ca inca un cuplu ne bate la usa pt nasit , plus inca 2 nunti si 3 cumetrii .
Tare prost e la romani cu atatia bani la petreceri, atatea haine, uff, cum sa ma ia somnnul cand mie nu-mi da matematic rezultate bune cu banii astia. ioiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

bumblebee distractie placuta si felicitari inca o data

Paula si eu ca si fetele impartasesc aceasi experienta cu cresa..cam 2-3 sapatamani a bocit Sebi. Din pacate si noi incepusem luni cresa si seara mi-a facut febra..si ete asa iar a stat acasa. mai rau este ca am facut si eu febra.2 zile non stop..cu dureri de cap, de muschi, fara a putea tine ochii deschis, de fapt"gripa. sunt pe antibiotice in concediu medical...naspaa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Salutare!

Bumblebee, ce ma ditrezi! Sper sa mai ai timp sa ne scrii, ca tare imi plac mesajele tale! Si ma amuza Victor cat e de scump!

Paula, se vede burtica? Ne arati o poza? Cum stai cu kilele?

Of, io am pus un kil, doua de sarbatori si nu ma mai pot abtine de la mancare de atunci. Nici vorba sa il dau jos. Toata ziua stau numai in casa!!! Si mananc non stop!

Lala, sanatate si tie si lui Sebi!

Coteasca, voi ati inceput cresa? ce faceti?

Mergi la inceput