Recoltare sange la copil 6.5 ani

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Vreau totusi sa-i intreb pe Marius si Madalina: nu considerati utile (justificate) analize de rutina la copil de 6 ani jumate?

Nu, eu nu le consider utile. Fetele mele de 17 si 10 ani nu au facut niciodata analize de sange. Evident ca daca exista o necesitate medicala, le faceam.


Necesitatea medicala intervine numai atunci cand exista simptome bine definite?
Intreb pentru ca inteleg ca lucrezi in domeniul medical.
Nu exista boli asimptomatice (chiar si la copii) pe care, depistandu-le din timp, ai sansa sa le vindeci in proportie de 100%? Sau, ma rog, sa previi o cronicizare ulterioara.
Chiar sunt curioasa cum sta treaba.

Eu va spun cu mana pe inima ca in NL preventia e ca si inexistenta. Si culmea, oamenii sunt "educati" in acest spirit... de ce sa ma controlez eu o data la 1-2 ani, care e rostul..?! Cu alte cuvinte societatile de asigurare si-au cam atins scopul... costurile se minimizeaza, bolile sunt descoperite in stadii avansate, asa ca na... treaba merge intru imbogatirea asiguratorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Daca sistemul de sanatate de prin alte tari nu deconteaza analizele decat cand mai ai un pic si mori iar la noi le poti face la cerere contra cost, nu vad de ce sa nu le fac, anual....

Nu e vorba de adulti, acolo vad importanta analizelor de rutina. E vorba de copii. La copii nu vad ce importanta au aceste analize. De fapt ce analize sunt?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Necesitatea medicala intervine numai atunci cand exista simptome bine definite?

Da. Aici ma refer strict la copii.

La adulti e alta poveste. De exemplu sotul meu are probleme cu colesterolul in familie. Isi verifica colesterolul regulat. A discutat cu GP-ul istoricul familiei si ii da trimitere o data la cateva luni. Nu plateste nimic.

Citat:
Cu alte cuvinte societatile de asigurare si-au cam atins scopul... costurile se minimizeaza, bolile sunt descoperite in stadii avansate, asa ca na... treaba merge intru imbogatirea asiguratorilor.

Nu cred ca asigurarile si-au atins scopul. Preventia este mult mai ieftina si o boala luata in fata incipienta costa mai putin decat una in faza avansata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

eu aici ca adult daca vreau analize de sange complete , fara sa am vreun motiv, ci asa ca sa stiu cum stau pot face o data pe an.Merg la doctorul de familie si acolo recolteaza sangele si trimite la analize .Dar eu am cu tiroida si ica analizele ar fi pe acest motiv, doar ca le face complet , nu doar cele specifice.
La copii , doctorita lor nu imi da trimitere pentru analize de sange doar asa ca vreau eu, ci doar daca este vreun motiv precis.Pentru ca mi-a spus ca daca fac azi analiza va da niste valori (specific pentru un copil sanatos, fara vreo boala anume), iar peste cateva zile va da alte valori, in functie de multi factori...ce ai mancat in zilele alea, multi alt factori .Corpul se regleaza singur daca copilul e sanatos, iar daca nu e, sunt alti indicatori ce ne semnalizeaza ca ceva nu e in ordine , ca altfel am face analize saptamanale.
Este daca vrem ...pastrand proportiile... acea cantarire obsesiva a copilului mic nascut cu greutate mica...si vezi ca azi a luat un gram, iar maine a scazut doua grame, poimaine iar creste 5 grame si tot asa ...per ansamblu el e ok, dar noi ne stresam .Asa si analizele preventive la copii.Parerea mea fireste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Desi aparent totul este ok, unii parinti vor sa le faca preventiv analize copiilor. Sa vada ei negru pe alb ca nu sunt probleme pentru ca numai asa se pot linisti.

Deci facem analize de sange la copii (o actiune invaziva si eventual traumatizanta) ca sa linistim anxietatile parintilor? Nu ar fi mai bine sa isi trateze adultii anxietatea si sa lase copiii in pace?




Este putin cam dura opinia. Echivalentul ar fi sa-ti spun ca te cam doare-n cot de copii tai ca nu le-ai facut analize pana la varsta asta.
N-as zice ca grija pentru sanatatea copiluli este o anxietate, dar daca asa vrei sa-i spui, asa sa fie.
Ma gandesc daca ar fi mai bine sa-i dau copiluli suplimente cu calciu sau fier, pentru ca asa recomanda medicul, desi poate n-are nevoie de ele, sa-i dau tratament cu antibiotic pentru ca unii copii duc in stare latenta un streptococ si poate duce si al meu, eventual un tratament antiparaziti intestinali, desi n-am nici un semn, dar stiu ca la copil, care nu se spala pe maini, etc, sunt posibile asfel de cazuri. Am dat cateva exemple, insa sunt multe.
Eu chiar cunosc lume in jurul meu care procedeaza ca mine, am crezut ca asta-i normal, vad ca la altii e altfel si ma intereseaza subiectul. Dar in nici un caz nu as zice ceva rau altuia care nu face ca mine.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Rufus,asa gindeam si eu cind eram in Romania,unde(habar n-am de ce)se incurajeaza chiar chestia asta cu analizele la copii si sa fim sinceri ca sunt multzi care apeleaza la analize la doua raceli repetate!

Sistemele de sanatate din alte tzari nu incurajeaza genul asta de gindire,si eu eram revoltata cind imi trimitea doctorul copilul acasa cu paracetamol!(intzelegi tu ideea)

Un copil sanataos ,fara probleme grave de sanatate,n-are(in gindirea sistemului nemtzesc)de ce sa faca analize la singe.

Repete,sunt sigura ca daca exista probleme de sanatate(altele decit racelule repetate)cu sigurantza se fac analize specifice.Sunt sigura ca si lui fii mio i-au facut la spital analizele la singe,inaintea operatziei de polipi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dana, inteleg ce spui.
Intrebarea mea era (dar stiu ca nu musai trebuie gasit raspunsul exact aici si nici nu stiu daca raspunsul corect este ala sau alalalt) care ar fi conduita optima vis a vis de analize, excluzand extreme de genul analize dupa fiecare raceala. Si nici nu stiu daca sistemul german e mai bun ca cel romanesc, inteleg ca-s diferite, dar nu ma intereseaza comparatiile, ci rezultatul.
Dar cred ca m-am spus punctul de vedere, mai urmaresc parerile altora.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Rufus, cel mai bun sistem e ala cu care esti obisnuit :). Glumesc

Aici se merge f mult pe preventie, totusi, cum spuneam la copii nu se fac analize de rutina : nici la intrarea in colectivitate, niciodata. Sa-ti spun ca Maya, 4,5 ani nu a facut in viata ei un exudat, un copro? Dar, la cea mai mica suspiciune de ceva, pleci cu lista de analize ...

Coracora, in Olanda e un sistem destul de diferit de restul Europei. Am o prietena care a nascut in Fr, si are pediatrul in Fr ...
Bref, revin la postul tau cu 130€ analizele pt alergii. Mie nu mi se pare mult, raportat la salariu. Sa nu uitam ca in Ro, 90% dintre analize nu sunt rambursate, iar costul lor este ca cel din vest, iar salariile vai si amar.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Eu una sunt de parere ca e mai bine sa previn (sau sa aflu la timp daca e vreo problema) decat sa combat.

Si la concluzia asta am ajuns din cauza baietelului nostru :).

Daca nu ne-ar fi cerut acele analize obligatorii la inceperea gradinitei, probabil ca nu as fi aflat ca tanarul domn are giardia, de exemplu. La urmatoarele analize (ni le cer din 6 in 6 luni) am aflat ca avea stafilococ auriu.
Jur ca in ambele situatii nu a avut nici unul din simptomele pe care le-am citit eu pe net dupa aceea.
De asemenea, la un control pe care eu l-am numit "de rutina", la medicul de familie, juniorul a fost diagnosticat cu bronsita (in conditiile in care nu facise nici macar o zi febra, singurele simptome fiind cele specifice unei banaleraceli, adica ceva munci si un pic de tuse).
Asa mi-am dat seama ca odorul e oleaca "fara simptome",daca pot spune asa.
La fel,daca nu as fi fost suficient de "paranoica" sa-i fac analize la sange, ma intreb cand as fi aflat ca are lipsa mare de fier si calciu (si cand spun mare ma refer la valori sub limita inferioara). Pentru ca pustiul nu dadea nici un semn ca ar fi ceva in neregula (se juca normal,manca normal, dormea normal, avea aceeasi energie, etc).

Asa ca eu una patita fiind, sunt de acord cu analizele de rutina,macar o data la doi ani.

In ceea ce priveste asa zisele traume pe care le sufera copilul la recoltarea analizelor,cred ca de fapt mai traumatizati ne simtim noi parintii decat copii. Pana la urma e doar o intepatura nu o operatie. Noi i-am explicat de fiecare data baiatului ca mergem la analize la dna doctor ca o sa-l intepe un pic dar ca nu doare foarte tare si chair nu au fost probleme (mentionez ca are 3 ani si zece luni si ultima data i-am facut analize la inceputul lui decembrie). Ceea ce l-a incantat peste masura a fost plasturele aplicat dupa recoltare.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Mcoca, 130 de euro echivala acum 3 ani cu 10% din salariul minim pe economie, mie mi se pare enorm.

Mergi la inceput