Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

NEATZA TRUPA!
As noapte am dormit si noi dupa muuuuulta vreme!...bine,el oricum s-a trezit de vreo doua ori,dar nu i-am auzit gura,doar tzocaiala din biberon..Si ne-am trezit pe la 10.30
ANITTA,parca stii ca aseara am mai facut o incercare sa=l punem pe Lucas in patutz,care a esuat in 30 de secunde,evident.De obicei adoarme la biberonul de la 9 jumate,alteori stam unul langa altul si ”vorbim”pana vad ca i se inchid ochii si atunci il pun un pic pe perna si adoarme sau cand nu are chef de ”conversatie” il ia tacso in brate si da-i traseu prin casa pana adoarme.Dar aseara nu i-a convenit nici una din variante,se zbatea intr-un fel si in brate si pe perna....si am zis ca poate vrea in patul lui.Evident ca a facut niste ochi mari cat cepele si a inceput sa planga cu sunet sfasietor(exact a disperare,nu durere,nu foame...nu l-am auzit asa niciodata)si clar ca l-am cules la foc automat si nu stiam cum sa-l lipesc mai repede ,sa-l fac una cu mine,doamne ca tare mi-i drag.Iar tacso bineinteles ca s-a prapadit de ras de incercarea mea de a ”izola” copkilu...Evident ne-am adunat toti 3 pe langa el si am stat de ”vorba”pan la urma ,am cantat si cand a ”amortit”bine l-am pus pe perna si gata.Tot asa ,nici eu n-am de gand sa ma stresez pe tema asta,vreau sa ii ofer linistea ,caldura si siguranta de care are nevoie si sunt convinsa ca asta il va ajuta sa-si ceara singur ,cand va fi momentul ”separarea”
EVA,imi pare rau ca te-ai speriat cu cazatura puiului...eu zic ca s-a strecurat pe sub ”gard”.Mare atlet ai tu acolo!.
Si tu ANITTA,mare ”zburatoare” ai si tu...dar nu aveti cum sa dati patul de tot la un perete si la cealalalta margine esti tu,iar la picioare perne si pe pat, si langa pat ?
ROXANA,buna atitudinea cu ”nestresatul”!
ELLY,pe mine nu ma doare deloc operatia...poate la tine nu-i nici ovarul,nici operatia,poate te doare spatele de la cum te munceste Mihnea?si iradiaza durerea?apendicele il mai ai ?in caz ca pe partea dreapta e durerea...intreb si eu,ca sa coperim o gama cat mai larga de”bube” si sa poti elucida mai repede misterul.Si KEEP CALM,mami!
Azi e Boboteaza,de sfintesc apele si cica o saptamana nu mai tre sa facem ”zoaie”......da cine poa sa stea o saptamana nespalat,cu rufe nespalate,cu vase nespalate si copkiii inacriti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Hello!

Elena ce stiu de la ecografistul care a vazut refluxul la Octavian este ca ar trebui sa aibe cat mai multe mese si cu ceva solid(in cazul lui Octavian incerc de cateva zile si a 3 a masa) ca sa nu mai verse. Cand am intrebat de ordine, mi-a zis ca nu conteaza, dar nu cred ca stia foarte sigur.
Eu ii dau solidele intai, apoi daca mi se pare ca i-ar mai fi foame ii fac si lp, daca nu, ii dau lp dupa max o ora. Nu stiu daca e corect asa, dar lui ii e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Stef, imi pare rau. Stiu ca esti ingrijorata de situatia puiului tau. Fierul este Haussman, cel recomandat de dr? Am inteles ca asta e cel mai bun. I-am luat si eu lui Mihnea, il am in casa, astept sa facem intai analizele sa vedem cum sta.
Oricum, am inteles ca e indicat sa se administreze suplimente de Fe in anotimpul rece, atunci se asimileaza mai bine.

Nu fii ingrijorata, ai sa vezi ca o sa se corecteze repede deficitul mineral. In plus, puiul tau arata ff bine, deci nu cred ca e profunda problema.

Sunt curioasa cum ii vor iesi si lui Mihnea analizele. O sa le facem sapt viitoare sau cealalta, sa ajungem intai la dr.

Eva ms, o sa merg azi in Auchan si o sa-i iau iaurt, asa stiam si eu ca trebuie mai gras pt pui.
Pe mine cusatura operatiei, ca sa zic asa, nu ma doare. Nici nu mai am pielea amortita acolo.
Ma doare in interior, de asta nu-mi dau seama dc e de la taietura uterului sau ovar.

Virgi zau dc nu mi-a zis si Cata aseara, de apendicita.
Nu am apendicul scos.
Asta mi-ar mai trebui!
Sper sa ajung la dr gineco, dar mai intai sa rezolv cu analizele puiului.


O dupa-amiaza placuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

He he he ne-au iesit 2 dintisori jos.Ii vazusem de ceva vreme ca 2 punctulete albe dar azi au spart gingiuta.Of of are mama un dintzos.Ma bucur ca nu a fost prea marait cu dintii astia.Sper sa nu fie nici la urmatorii.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly era sa ajung eu la urgenta acum vreo 2 luni ca ma durea in partea dreapta, iradia si in spate si pe picior... cand colo ovulam. Dupa 3 zile mi-a trecut. Mi-am dat seama ca asta e, pt ca pe mine ma dor si 2 dinti in perioada ovulatiei plus alte sensibilitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Roxana, felicitari ptr dintisori! Nici noi nu i-am simtit pe cei de jos cand au iesit... Dar pe urmatorii i-a cam cantat!
Elly, da, Fe Hausmann ii dau lui bb! Ms ptr incurajari,esti de pus pe rana! sper si eu sa se rezolve! Nu stiu de ce m-a ingrijorat asa tare chestia asta.. . Ati vazut ca in general nu-s prea stressat cu privire la copil!
Sper sa nu fie apendicita.
Apropos de regurcitat: niciodata nu a varsat mancare solida, doar lapte. Iar acum, ca recapitulez in minte, de cand am intrat mai tare cu mancarea in el nu a mai varsat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Hop si eu!
Va urez un an cat mai bun si cat mai linistit ,sanatate puilor si spor in toate.
Nu am mai avut timp de nici o postare nik:)) va citesc dar crucis,pe sarite ca na...uneori is aceleasi discutii alteori intuiesc :))
Sunt obosita dar fericita:) T are dinti,adoarme singur langa mine fara leganat,si bine tot mai e mofturos inca.:)
Elena ma bag si eu ca musca in discutie:)) Eram sigura ca o sa te stresezi cu greutatea cand incepi diverisficarea.e normal sa nu mai ia in greutate..e normal sa suga mai putin...ceea ce nu e normal e ca te stresezi prea mult.Eu lui T ii dau masa solide apoi lapte.La tzatza doar dim pe la 5 se umple si ii dau dar in curand nici pe ala.si ziua depinde cat manananca..de obicei accepta laptele cam pe la o ora dupa ce a mancat solide.Nu te mai stresa atat.
revin.ca se foieste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Roxana felicitari pt dintzoci!!!
Sa-i stapaniti sanatosi si sa-i folositi din plin si cu multa placere!

Elena uite la asta nu m-am gandit.
Acum, dc stau sa ma gandesc bine, m-a mai durut, tot cateva zile...si apoi mi-a trecut.
Aseara m-a durut destul de rau, iar azi deloc.
Poate chiar ovulez ca sunt chiar in perioada corespunzatoare.
Dar de ce ma doare numai pe dreapta?

Somnic usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Buna seara.
Ma prefac si eu in musca, daca imi permiti, Oana. Edward e alaptat la cerere, deci nu pot sa ii fac program de masa solida. Cand ii tuna, trage de haine si baga nasul in tzatza. Eu nu mai cantaresc mancarea, nu ma uit la ceas si nu ma stresez. El are toata ziua cate ceva de rontait in mana, am renuntat de tot la piureuri si suntem pe blw. Asa mananca de toata, kk face in fiecare zi si e fulllllll pampersul. La inceput ma uitam la ceas si incercam sa ii dau solide la o ora jumatate de la ultimul alaptat, insa daca el vrea tzitzi, pai tzitzi vrea. Pot sa ii dau eu mama pireurilor ca nu deschide gura. Si in prima luna, cand il prindeam bine dispus, manca maxim 50ml de pireu. Elena, tu ai putin timp de cand ai inceput. Ai rabdare, pana gasesti momentul potrivit, pana vezi ce ii place,....dureaza. Iar laptele...scade, dar nu il pierzi asa repede, doar se regleaza lactatia. Sunt sigura ca tu stii toate lucrurile astea, insa vorbeste panica din tine. Cand ma gandesc ca ai ditamai grasanul si esti asa de panicata, eu ce sa mai fac cu broasca mea de 7 luni si ceva si 7500g? Zi tu...
Si...felicitari dintosilorrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Multumim frumos.Acum urmeaza next level .
Maine cred ca ne vom duce la vaccinul de 6 luni,tre sa o sun pe dr dimineata sa vad daca e.Am ceva emotii cu maraiala de dupa.
Fetelor nu va mai stresati cu mancatul ca ei va simt nervoase si suparate si le transmiteti si lor starea si mai rau nu mananca.Acum e drept ca eu vorbesc din coltul meu linistit si fericit cu un grasi de 8,5 kg care mananca de cele mai multe ori tot ce ii dau,dar va zic si din experienta verisoarei sotului care s-a stresat rau tare ca la fel copilul nu manca si acum pe la 2 ani a renuntat si nu se mai streseaza.Copilul e foarte bine,mai slabut dar bine.Asa ca la ce folos 2 ani de stres si de dat cu capul de pereti?
Hai va pupacesc sa aveti o noapte linistita.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput