Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Al meu s-a nascut cu ea jumate decalotata, dar mai mult nu am sange sa fac. Am incercat dar mi-e mila rau. Doar curat bine la fiecare spalare si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Sunt speriata maxim. Imi vine sa mooor. Octavian a cazut din carut direct in cap, apoi pe spate. A plans rau de tot 2-3 min apoi a inceput sa-l faca Andrei sa rada si s-a pus pe ras. Am vrut sa-l duc imediat la spital, dar toata fam mi-a zis s-o las pe dimineata. Are ditamai roseata deasupra sprancenei stangi, banuiesc ca se va invineti. Ce sa fac?

I-am dat panadol ca asa aveam in plan pentru dinti si 37.8, sper sa-l ajute paracetamolul si la cucui ca am citit ca e antiinflamator.
Am in ochi numai filmul cum a cazut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea_Deeutza

Sunt speriata maxim. Imi vine sa mooor. Octavian a cazut din carut direct in cap, apoi pe spate. A plans rau de tot 2-3 min apoi a inceput sa-l faca Andrei sa rada si s-a pus pe ras. Am vrut sa-l duc imediat la spital, dar toata fam mi-a zis s-o las pe dimineata. Are ditamai roseata deasupra sprancenei stangi, banuiesc ca se va invineti. Ce sa fac?

I-am dat panadol ca asa aveam in plan pentru dinti si 37.8, sper sa-l ajute paracetamolul si la cucui ca am citit ca e antiinflamator.
Am in ochi numai filmul cum a cazut

Deea, mami si plina de iubire pentru Octavian Andrei (30.05.2012)!



Of Doamne, Deea!!!
Pupam cucuiatul mic. Unguentul cu arnica e grozav impotriva cucuielor, Arnigel or something, nu mai stiu sigur cum se numeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Bine v-am regasit! Cred ca m-ati cam dat disparuta, mai ales ca lipsisem si pe facebook o perioada, nu mai stia nimeni de mine.

Acum o sa ma cam repet pentru fetele de pe facebook, scriu doar pentru cele care intra doar aici. Ieri seara a aparut un "varf" de incisiv inferior central drept. Ma gandeam ca azi o sa fie tot dintisorul iesit,dar inca nu. Aseara i-am dat Panadol si a dormit bine, pana la prima trezire vreo 5 ore. De vreo 3-4 nopti doarme ceva mai bine, o fi si laptele praf pe care i-l indes seara, o fi doar coincidenta. Ma disperase ca de 2 luni jumate se trezea din ora in ora, uneori la 2 ore si rar de tot avea cate un somn de 3-4 ore. Ce sa mai...dormea prost de tot fata de cum dormea el la o luna-doua. Dorm cu el a doua parte a noptii, uneori chiar de la inceput l-am luat cu mine pentru ca pur si simplu picam de oboseala. Cu nervii eram la pamant, nu mai aveam rabdare nici cu el, nici cu mine nici cu altii. Acum de cand e mai bine noaptea parca e altceva, intrezaresc vremuri luminoase.
E diversificat de o luna, la inceput nu manca legumele dar s-a imprietenit cu ele pana la urma. Acum are o masa de fructe pe la 10 dimineata si una de legume pe la 14, uneori 15, depinde cum ne organizam. Fructe papa doar mar si para in care i-am adaugat la un moment dat un pic de piure de piersica de la Hipp. Recent am pus in piure si un pic de cereale simple de orez, dar nu a devenit inca un obicei. Legume a mancat: morcov, pastarnac, dovlecel, dovleac, telina, cartof dulce, radacina de patrunjel(doar o data). In rest lapte de la tzatza cat doreste si seara din cand in cand i-am facut 120ml lapte praf din care bea 90-100ml. Seara il apuca suptul mult si des si dupa ce se culca are o faza de treziri din jumate in jumate de ora si se enerveaza daca n-are ce sa bea. Si uite asa am inceput intai cu ceai, apoi cu lapte praf ca am zis ca poate nu se satura.
Motor se dezvolta mai lent decat ma asteptam, nu are nici un chef sa incerce macar sa se tarasca. La cum incepuse el dezvoltarea credeam ca deja o sa mearga in 4 labe. In fund sta foarte bine de la 5 luni, acum se tine destul de bine si pe picioare si a avut momente cand s-a ridicat escaladandu-ma sau escaladand antepremergatorul. In fund nu se ridica singur, practic nu prea vrea sa faca nimic singur, doar se rostogoleste singur dar si acolo are momente cand il apuca nervii, se blocheaza si plange sa-l iau din pozitia in care s-a blocat. Chiar daca stiu sigur ca ar putea sa iasa singur din situatia in care este. Tot fac exercitii cu el pentru tarat dar nu avem nici o imbunatatire, desi eu sunt convinsa ca ar putea macar daca ar incerca un pic. Problema e ca nu pot insista foarte mult pentru se supara si incepe sa planga. Pana la urma trebuie sa cedez si sa-l ajut eu si ma tem ca n-o sa faca nimic singur mult timp pentru ca mereu e ajutat in cele din urma. Aici se vede foarte clar temperamentul copilului. Nu e deloc genul ambitios, pana la urma era de asteptat la ce parinti are.

Cam atat de la noi. N-am reusit sa citesc deloc deloc din urma, deja la cat am pierdut nici nu cred ca mai are sens sa redeschid subiecte de mult inchise.

Aaa!!!Uitasem sa va spun cum am trecut in noul an. A fost o mica petrecere la noi acasa, cu vecini si prieteni, am fost 10 adulti si 4 copii intre 6 luni si 2 ani+3 luni. Nu-mi imaginam ca o sa fie atata lume la noi in casa. A fost multa veselie, multa galagie si o petrecere destul de scurta pentru ca toata lumea a plecat pe la 1 sa culce copiii si sa se odihneasca. Mihai a fost treaz la 12, am iesit afara sa ciocnim sampanie si sa vedem artificiile. Nu s-a speriat deloc desi nu reusea sa le vada prea bine ca din cauza zgomotului avea un reflex de clipire. Dar frica nu i-a fost deloc. Pe la 1 s-a culcat si el. Cine credeti ca se trezea la 2:30? Da...exact. Mihaita. Speram sa doarma mai mult tinand cont ca se obosise bine, dar...nu. Si pana la trezirea finala de la 6:30 s-a mai trezit de vreo 2 ori. Bine ca si-a mai revenit, simteam ca o iau razna cu programul lui de noapte.

Va las acum ca iar m-am intins mai mult decat era cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Aaa, acum am vazut ca s-a revenit la subiectul putza! Pe al meu l-a decalotat odata pediatrul desi nu vroiam...nu de tot, evident, dar suficient cat sa nu dorm vreo 2 nopti intrebandu-ma ce sa fac. Si in final n-am mai facut nimic, am lasat copilul in pace si n-a facut nici o infectie, totul arata normal. Insa nu se decaloteaza. Incerc foarte usor atat cat coboara pielea fara sa fortez si nu se decaloteaza mai deloc. Eu consider ca e normal cat merge, nu pare o fimoza patologica(sa zic asa) Si el se apuca de putza, prima oara a descoperit-o la baie si apoi la fiecare baie se lua de ea si tragea. Uneori o mai verifica si la schimbat, dar nu mereu. Nu strange tare si nu trage tare cat sa ma sperii. Ce nu-mi place acum e ca dupa ce ii schimb scutecul trage de aricii aia sa-l desfaca. Si evident, chiar il desface. Nu ma gandeam ca se va prinde asa repede cum se desfac scutecele. Si legat de baita, am observat ca sta cam cuminte la baie si i-am aratat ca se poate stropi cu apa. A fost mirat, sceptic, se uita la mine de parca intreba daca are voie. A stropit un pic, a dat sa se sperie, s-a uitat sa vada ce zic, l-am incurajat si a inceput sa rada si iar a stropit, iar a ras. Acum va intreb, ati mai auzit parinti nebuni care sa invete copilul sa stropeasca tot la baie? Cred ca nu-s pe treaba mea ca-l invat de-astea. Totusi mi s-a parut ca facand asta il ajut si incurajez sa exploreze ceva din lumea asta, ii arat ce lucruri interesante si amuzante poata sa faca singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna!
Fetelor sunt praf... citesc de zor la Grey, am terminat primul volum..acum deja sunt pe la jumatata celui de-al doilea...am treaba serios nu gluma.
In alta ordine de idei... astazi i-am dat carnita lui bbsteric, piept de curcan, i-am pus putina in piure ca sa nu refuze, a mancat ca de obicei 70 ml.
Pff s-a trezit...iar, fug sa-l adorm si sper sa revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

back...
Ylari eu am negociat cu sotul sa nu mai plece in delegatii decat pe proiectele lui, ca se ingrosase gluma cu munca pentru altii si chiar nu ma pot descurca singura iarna aici cu bb asa mic. Are deja programata o plecare de vreo 7-10 zile la jumatatea lui februarie...abia astept .
Aever in ceea ce priveste dezvoltarea motorie chiar nu mi-as face griji, uite de ex. tu stii cat m-am chinuit si stresat eu cu E sa stea in fundulet, ei efectiv de pe 3 ianuarie a inceput sa stea singurel si nu cade decat rar, am ramas si eu socata cum a evoluat asa de pe o zi pe alta, cred ca e chestie de vointa bebeluseasca. Si apoi Mihaita e smecher mare, privirea lui seducatoare spune ca el face ce vrea si cand vrea mami. Despre baitza ca il inveti sa se joace cu apa e chiar f bine pt el, pt tine e de treaba . Si eu i-am aratat lui E cum sa puna mana pe mouse-ul de la laptop si acum numai cu asta se preocupa. Mie imi place teribil cand ii arat ceva si el baga la cap, cred ca e tot defect profesional si asta.
In rest imi fac curaj sa incep sa-i dau finger food, dar sunt terorizata la gandul ca s-ar putea ineca, o sa incerc cand e sotul acasa.
Noapte buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Seara buna!
Fetelor sunt praf... citesc de zor la Grey, am terminat primul volum..acum deja sunt pe la jumatata celui de-al doilea...am treaba serios nu gluma.
Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


Go, mamma, go!!!
Vezi nu citi cand e sotu in delegatie sa nu te apuce nebuneala :))))

Eu mi-am gasit alt vampir, ma uit la true blood cat mai sunt in vacanta astia de la vampire diaries ;) aoleo misto e si alexander skarsgard asta, iuuuu, si cica (si asta, ca si somerhalder - celalalt vampir iubit de mine) e propus pt rolul lui Christian Grey! Totusi parca mai potrivit mi se pare somerhalder desi NU as vrea sa accepte rolul pt ca pana la urma cartea ca si actiune (nesexuala) mi se pare bullshit. Sa joace Bomer, ala e gay :)))

Mda azi a plecat sotul! Doua saptamani ma urc pe pereti sa ma vedeti!

Incepusem sa fac electrostimulare (am primit aparat de Craciun) dar cred ca nu o sa mai am timp sa fac, dureaza mult pana pun electrozii, si programul in sine e de 30 min... Nu cred ca o sa am timp

Va pup vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata, Gagici!
Va poftesc la o Kfea cu lapte tare, aromata si dulce!
Ylary, curaj , tu te descurci admirabil in orice situatie!
M-a tampit asta micu' cu burta si chelie azi noapte... Se vede un colt prin gingie, inca nu a trecut prin ea si asa-l cantaaaaaaa... of, of mai, mai!
La ora 5 dimin am cedat si l-am luat cu mine in pat... Smecher piticu... uneori tacea numai cand isi dedea seama ca-s langa el! De cele mai multe ori iunsa ma vroia drept tetina...Gata: mi-am gasit vocatia: prelungire de biberon !
Elena, ce mai face 'd-na de la mezanin'? Tot te mai doare?
Pupalai somnorosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Stefulici sar'na de cafea! Buuuna!

Dupa multe zile si nopti planse si nedormite, a aparut si al 4 lea dintisor! Doar un coltisor din el defapt, banuiesc ca pana iese tot, mai tinem dintoteca deschisa.

S-o fi intamplat ceva cu Virgi, ori cu Anitta, dar Elly? Cate un pupic sa mai treaca si pe la noi!

Mergi la inceput