Piersicute de iulie august (18)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Carmen si eu am luat cu prune de la hipp , ohoooo ft bun , i-a placut maxim .
Cu morcovul si pastarnacul la abur nu am avut succes , a fost un mare bleah si cahhh in toata regula cu sila si stare de voma a luat 5 lingurite . Plangea cu gura inchisa nu care cumva sa bag lingurita

Buuuun si daca nu ii plac legumele , ce o sa manance copilul asta ?!
Eu nu mai am nici o idee ce sa mai combin si cum sa-i mai dau ca sa manace si el legume .
Pot sa-i dau doar fructe si cereale ? Atat ii place

Ma scoate din toti pepenii cu mancarea lui . De la atata sila ce-si face cred si eu ca se umple de pete pe el

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Fleur nu ma gandeam o secunda ca de ce ne ai scris informatia.mersi frumos ptr ea .eu ziceam asa in genaral ca daca e sa ne luam dupa tot se face o mare alandala in capul nostru de nici nu mai ce si cum procedam.normal ca e bine sa stim ce nu e ok mai ales ptr ei care sunt asa fragili.noi primim informatiile si apoi alegem ce credem noi ca e mai bine ptr ei .la fel a fost si cu banana...undeva scrie ca e buna altundeva scrie ca nu.eu am ales sa ii dau ca alte fructe nu vroia.la fel e si cu portocala si marul...unii le recomanda de la inceput.eu am ales sa nu le dau ptr ca si mie mare imi fac acid dapai lui asa mititel.sper ca s a inteles ce vroiam sa zic
Mai revin
Pupici la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele. Eu sunt pe baricade la birou.Sunt in ceata cu o gramada de chestii si trebuie sa ma ajutati.
Pot sa-i pun lui Nectarel pentru inceput o masura de fulgi de orez in 180 ml lapte? si peste 2 zile sa-i pun 2 masuri sau cum fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

colacul de bebe - eu il folosesc de 2 ori pe saptamana, cand le fac baie amandurora in cada mare. In rest o spal scurt la chiuveta.
Si a mea se roteste cu colacul, pe burta, pe spate inapoi, recunosc ca a luat si vreo 2 inghitituri de apa ce intra pe langa colac.
Cada am spalat-o cu detergent de bebe (sano sensitive)

fleur - nici Bianca mea nu a mancat legume pana pe la 8 luni cand i-am pus si iaurt in piure


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Laura, nu ai incercat sa-i pui lapte de al tau in piureul de legume. Nu mai stiu unde am citit asta.,,

Maria, nu ti-ai gasit alta reteta mai buna de slabit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Hola fetelor,

Noi de-abia am facut ochi.

Ada, nu stiu sa-ti raspund. Aici cerealele se prepara lingurita pe lingurita, cu apa sau lm/lp, apoi se mai pot subtia daca vrei, si se dau cu lingurita si nu in biberon. Carmen si alte fete care dau bb-ilor cereale la biberon iti vor raspunde sigur. Oricum, pt prima zi, prepara-i si tu cum scrie acolo pe cutie. Pofta buna, Nectarel! succes cu diversificarea.

Ali, am inteles. Cred ca marul copt nu da aciditate, poti incerca sa-i dai, putin cate putin. Portocala e alta poveste. Am zis ca lui Eric ii plac la nebunie mandarinele? Dar nu-i dau cat ar vrea el, tot de frica de aciditate.

Laura, suntem in aceeasi situatie cu legumele si in plus si cu carnea. I-am luat ieri piure de pui bio din comert (de la farmacie mai bine zis) si e super-super gustos, mai bun decat ce i-am facut eu din curcan. Si fin ca o pasta, cremos. I-am amestecat f putin cu piure de cartof dulce. L-a respins de parca ii dadeam otrava, a papat piureul de pere si cu asa gata masa de seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow! ms de raspunsuri cu cantitatea de supitza revin si cu intrebarea legata de formula de lapte - voi ati trecut la nr 2? ma refer la bebeii peste 6 luni
eu am primit 2 vesti super bune atat nasha mea cat si prietena mea sunt gravide ma bucur f tare pt ele dar in special pt nasha k tare mult isi doreau si ei un BB mai ales dp ce au tot intractionat cu finutza imi tot zicea ea de pe la Craciun k ar manca intr-una, k s-a cam ingrasat, de reve se mandrea k de cd a mai pus carnitza pe ea i-au crescut si sanii si uite minunea aseara topaiam prin casa de zici k eram eu gravida o sa nasca la inc lui septembrie si ma bucur mult k va fi BB apropiat de varsta cu Antonik
in ceea ce o priveste pe prietena mea - ea e deja la a doua sarcina, mai are un baietel de 3 ani si de data asta e posib sa aibe gemeni n-a vaz dr f bine la echo si a zis k fie e un hematom fie sarcina gemelara. abia astept sa vina dr din conce sa vdm cum sta treaba! si ca sa vedeti cum e viata asta - sotul ei e super mega suparat si nu mai vrea inca un copil imi venea sa-l strang de gat de reve cd l-am auzit cum se plangea asa k are toate sansele sa-l "pedepseasca" soarta si sa aibe parte de gemeni

ma duc sa pregatesc masa k a venit si sotzulache. poate mai intru mai pe seara

PS: LML sarbatoritilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Salutare fetelor.
Sa raspund repede pana nu se plictiseste pitica.

Balanta, dupa parerea mea ar fi bine sa pui mancarea lui bebe in bagajul de cala. Nu de alta dar sa nu dai de cine stie ce politist la filtru care sa fie mai catolic decat papa. Cand cumperi biletul de avion sa ceri si mancare pentru bebe. O sa iti aduca borcanele. Nu stiu daca vor fi chiar adaptate nevoilor bebelusului. Un termos cu apa calda ( dar nu fierbinte ca te pune sa gusti din el la filtru ) pentru laptele bebelusului ar fi bine sa ai la tine deoarece dureaza mult sa in calzesti apa in avion. Nu sunt cuptoare cu microunde ci cu aer cald asa ca facem artificii sa incalzim apa pentru bebelusi si dureaza.

Legat de manduca sau carucior...dupa cum te simti tu mai bine. Caruciorul il lasi la usa avionului urmand sa il iei tot de la usa dar e posibil sa nu ti-l aduca la usa la destinatie si atunci trebuie sa mergi cu el in brate pana la banda de bagaje. Stiu ca sunt aeroporturi care duc carucioarele direct la banda desi au eticheta de delivery at aircraft. Nu mai stiu daca Viena este un astfel de aeroport.

Laura, greu cu puiul tau. Poate totusi o sa ii placa la un moment dat. Dar nu am idee ce sa iti recomand. ai incercat si cartof dulce?

Iuli, poate pur si simplu nu ii mai place laptele si prefera mancarea solida. Alte lichide bea? Apa, ceai?
Ai incercat sa ii dai cu lingurita chiar si laptele? A mea, de exemplu, apa si ceai bea cu lingurita. In biberon refuza dar cu lingurita bea cu placere.

Eu am inceput mesajul acum o ora si abia acum l-am terminat.

Ps: Balanta daca mai ai intrebari, am numarul de telefon pe facebook. Da-mi un mesaj si iti raspund mai repede decat pe forum ca nu mai am timp sa intru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

vaccinul de 2 luni l-am facut la 2 luni si 3 saptamani, iar cel de 4 luni nu l-am facut inca si avem 5 luni. Dupa ce ne trec tusea si mucii o sa i-l fac

ali - eu pastrez mancarea in recipientele www.amazon.co.uk/Avent-Food-Storage-Cups-x20/dp/B004IYL9UO/ref=sr_1_6?s=baby&ie=UTF8&qid=1357311799&sr=1-6" target="_blank">astea de la Avent, se inchid cu filet. Si pun borcanelul in apa calduta, ca Fleur.

Fleur - cum ii dai coryzalia?

Carmen eu am baut cafea decof. pana acum vreo 2 saptamani, cand am inceput sa imi pun o lgta de cafea decof si una cu cofeina. Incet-incet o sa renunt si eu la decof.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Mai nou si noi ne agitam la mancare.nu stiu ce o fi...poate ii creste vreun dintisor.se agita de foame si cand ii dau intoarce capul si nu vrea sa manance.am incercat toate alim ce le manca el cel mai bine.face asta de vreo 3 4 zile. Ii dau mai mult fortat ca altfel e stresat ca ii e foame.laptele nu il mai satura.
Fleur tu ce ii mai dai in safe fedeer?i am luat si eu ieri... I am pus mar si a morsocat pe el chiar daca nu ii plac merele.am inteles ca ii mai pui mandarina si banana parca.ii mai pui altceva?leg de ex?mandarina o cureti de pielita?hai ca te am ametit cu atatea intrebari...
Delia tu spuneai ca o sa ii dai doar legume-fructe nepaserate?adica banuiesc ca in safe feder?dar mananca destul cantitativ asa?(ai inceput deja?)ii dai in loc de o masa sa manance asa?scuze dar eu nu pricep insa mi se pare interesant.pana acum nici nu stiam ca exista asa ceva
Si salata era doar ptr poza??????sau chiar ii dai asa?(ceea ce nu as crede)

Mergi la inceput