test de sarcina pozitiv inainte+ menstruatie

test de sarcina pozitiv inainte+ menstruatie | Autor: Asoka

Link direct la acest mesaj


Buna !Sunt noua pe acest site si as dori sa va intreb ceva.Am vazut ca aceste subiecte sunt in discutie si de aceea indraznesc sa va adresez si eu o intrebare pentru cele care au trecut poate prin asa ceva. Eu si sotul meu incercam de ceva timp sa avem un bebe.Acum cateva zile 25.12.2012 am facut un test de sarcina ca urmare a intarzierii CM 13 zile si a iesit pozitiv, a 2-a liniuta clar vizibila (simptome : sani sensibili,mariti,durerosi,dureri de burta,somolenta + inchiderea la culoare si cojirea mamelonului).La 3 zile dupa mia venit CM (28.12.2012). Azi fiind f suparata si neintelegand ce se intampla am mai facut un test de sarcina si surpriza mare a fost ca si acesta a iesit tot pozitiv, a 2-a liniuta clar vizibila .
Intrebarea: voi ce credeti, sunt insarcinata sau ce poate fi?
Poate sa fie vorba de menstruatie peste sarcina ?
Astept sa treaca si o sa incerc sa fac un test de sange este cel mai preciz si un control la ginecolog...insa nu stiu ce sa cred pana atunci .
Va multumesc frumos .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Pai analize de sange poti sa faci si acum, nu e nevoie sa stai sa treaca. Si nici la ginecolog nu amana sa mergi, daca e sarcina si sunt probleme, poate iti da un tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asoka spune:

Asa o sa fac...Luni o sa ma duc sa mi fac analiza de sange beta hcg sa vedem daca este vb de sarcina.
Iti multumesc frumos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sigur e sarcina ca si testele de sarcina din farmacie tot hcg depisteaza. Daca vrei sa te asiguri ca e sarcina in evolutie trebuie recoltata beta hcg de 2 ori cu un interval de 72 ore intre recoltari si comparate valorile (a 2-a sa fie cam dublul primei valori e ideal). Sangerarea poate fi de la lipsa de progesteron asa ca recolteaza si progesteronul odata cu prima beta hcg. Stai in pat cat mai mult, ia magne B6 si No-spa mai ales daca ai crampe/dureri si mergi la medic.

25+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asoka spune:


Iti multumesc frumos pt sfaturi..ma ajuta enorm, mai ales ca este prima data si nu am experienta necesara...multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cum mai e menstra?
Eu am avut menstra peste sarcina la primul copil. A durat doar 3 zile si a fost mai putin cantitativ, asta m-a pus pe gamduri, asa ca la cateva zile dupa mi-am facut un test de sarcina care, surpriza, a iesit poztiv. Sarcina a mers bine mersi pana la capat, fara sa stau in pat, fara sa iau no-spa, progesteron, absolut nimic in afara de acid folic si o perioada, vitamine. Am mai avut si cateva mici sangerari in primul trimestru, de fapt la toate cele 3 sarcini am avut dar le-am tratat cu ignore si totul a fost bine. Adica am fost la medic, mi-a zis, dupa caz, ca a fost un micut hematom sau ceva, a vazut sarcina ca e OK si gata, mi-a dat drumul acasa, linistita. Unele gravide sunt mult prea stresate dupa parera mea si din acest motiv nici nu apuca sa se bucure de sarcini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu am avut ciclu 3 luni peste prima sarcina. A durat numai vreo 2-3 zile si putin cantitativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asoka spune:


Este a 3 zi de menstra si inca e...nici mai putin nici mai multa...normala cum o aveam mereu..insa astazi dupa ce am ridicat cateva scaune a inceput sa ma doara burtica si dupa cateva minute cand am aj la baie am gasit o bucatica de cheag de sange cam cat un deget..sunt putin speriata...am cerut parearea unui medic si raspunsul este o mica raceala..inca nu se vede sarcina mia spus si in cazul in care ar fi fost vb de o pierdere a sarcinii durerile erau mari si nu puteam sa ma tin pe picioare...insa nu stiu ce sa cred...ma asteapta dupa 03 sa facem un set de analize...o sa mi pastrez calmul si optimismul .
Va urez un nou an fericit si sa auzim numai de bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asoka spune:


6 saptamani , avort spontan, investigatii recomandate: beta hcg in dinamica (2 dozari la interval de 48 ore)+tratament corespunzator si cu o noua incercare dupa 3 luni :((( . Momentan nimeni nu imi intra in voie..sper sa mi treaca aceasta stare.
Va multumesc frumos pt sfaturi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Vai, ce rau imi pare :(( Si eu am avut sangerari in sarcina dar nu abundente, nu sa le confund cu menstra. Pai atunci ai grija, relaxeaza-te putin, fa investigatiile, tratamentul necesar si mergi mai departe! Curaj!

Mergi la inceput