Cerazette si scurgeri maronii

Cerazette si scurgeri maronii | Autor: ionela_cora

Link direct la acest mesaj

buna ziua, am inceput cerzette de 16 zile si ieri am observat niste scurgeri maronii-rosiatice nu sunt abundente dar am dureri abdominale ca la ciclu menstrual desi ciclu am avut luna aceasta, ce poate fi?astept cu nerabdare un raspuns.multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ionela, se pare ca este vorba de spotting, o reactie adeversa foarte des intalnita in tratamentul cu anticonceptionale.

Trece de la sine, unii medici spun ca poate tine cateva saptamani.
Daca esti nelinistita, vorbeste cu medicul tau si iti va spune daca e nevoie sa schimbi pastilele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_cora spune:

El mi-a zis ca cerazette sunt cele mai indicate pe timpul alaptarii. am si aceste reactii:somnolenta,pofta de mancare,urinare frecventa,ameteli.sa fie tot de la ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Si eu am luat Cerazette o perioada, dar din cauza durerilor insuportabile de cap, am renuntat si am trecut la sterilet. Am inteles ca nu exista alternativa la Cerazette ca anticonceptional in timpul alaptarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ionela, nu stiu daca simptomele tale sunt datorate anticonceptionalelor. Probabil ca da. Citeste prospectul, vei vedea ca sangerarile tale sunt cea mai frecventa reactie adversa.
Despre celelalte simptome, vorbeste cu medicul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_cora spune:

O prietena mi-a zis ca e normal sa am astfel de reactii pentru ca organismul meu incepe sa se adapteze acestor pilule/acum am doar pete maronii foarte putin,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Am luat si eu din astea si am fost pe stop non stop Curgea mereu ceva si la un moment dat chiar sange nu doar ceva maroniu desi nu trebuia sa fiu pe stop. Vreo luna si ceva m-am chinuit asa si am renuntat (de fapt doctorita mi-a spus sa nu mai iau daca ma manifest asa). Am revenit la normal imediat ce le-am lasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_cora spune:

Acum sunt si eu in aceasi situatie ca tine,azi a venit CM desi cred ca a venit prea devreme nu am un CM regulat dar data trecuta a fost pe 11 dec,desi eu m-am gandit sa renunt la ele daca mai continua asa si sa incerc altceva cum ar fi injectia ce ziceti de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

vezi ca injectia o data ce ti-ai facut-o nu mai poti renunta la ea 3 luni minim...de ce nu folosesti plasture in loc?sau sterilet cu hormoni sau fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_cora spune:

Buna ideea cu plasture dar cu sterilet nu ma risc am auzit multe zvonuri urate despre aceasta si ginecologul le recomanda femeilor incepand cu varsta de 30-40.cum sa imi dau seama daca aceasta scurgere este CM sau scurgeri din cauza cerazett-ului?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionela_cora

Buna ideea cu plasture dar cu sterilet nu ma risc am auzit multe zvonuri urate despre aceasta si ginecologul le recomanda femeilor incepand cu varsta de 30-40.cum sa imi dau seama daca aceasta scurgere este CM sau scurgeri din cauza cerazett-ului?multumesc

zvonuri,zvonuri...nu ai de unde sa stii cum il suporti pina nu incerci; mie mi l-a recomandat pt mai multe chestii din pacate nu l-am suportat cel cu hormoni pt ca nu suport nici un fel de hormon in corp nici pastile nici altceva; altfel ar fi fost super pt mine....iar ca virsta nu are nimic de a face cu virsta....daca alaptezi esti limitata doar la un fel de contraceptiv hormonal si cred ca daca iei si sub alta forma tot asa se manifesta... vorbeste cu medicul(nu ala care tine la virsta ala are idei preconcepute!)

Mergi la inceput