Ne mutam la Gorjului in Militari.Cum este zona?

Ne mutam la Gorjului in Militari.Cum este zona? | Autor: deea772

Link direct la acest mesaj

Bun gasit,La multi ani tuturor membrilor DC!
Am si eu o framantare.Ne mutam in Bucuresti si vom locui la Gorjului,zona Dezrobirii.Cine ma ajuta si pe mine cu ceva info despre zona?
Ne-am orientat sa fim aproape de metrou,de RATB,masina personala nefiind o optiune prea serioasa de deplasare din cate inteleg din motive de aglomeratie.
Mi-a placut ca avem Piata Gorjului aproape,insa parc nu cred ca avem.
Nu stiu nimic altceva despre zona asta si tare as vrea sa cunosc mai multe despre ea.Und pot duce un baietel de 7 ani sa se joace in zona?Nu am vazut nicio bisericuta pe acolo.Noi mai mergem duminica . Ma ajutati va rog cu ceva info?Multumesc!

Deea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Mie mi-a placut foarte mult cand am locuit acolo si mi-a parut rau ca ne-am mutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Exista parculete mici printre blocuri, daca mergi pe Moinesti de exemplu era unul destul de dragul, dar si in spatele bulevardului pe partea cu pietele.
Pietele foarte bune amandoua... de biserici nu stiu sa-ti spun.
Am stat multi ani in zona si nu am avut probleme de genul sa-mi fie frica sa ies noaptea pe strada (dar ma rog nici lume fina bizantina nu e).
Ai si mallul aproape si Cora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Este o zona destul de aglomerata, insa ai acces usor atat catre centru cat si-n afara orasului, spre autostrada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

E balamuc, lume de toate felurile, si oameni ok si infractori, dar ai produse bune in piata si multe magazine, preturi accesibile. De parc poti sa uiti daca vrei sa duci copilul in parc si sa-l lasi singur, eu n-as lasa copilul meu de 8 ani in zona singur. Pentru parc, intri in metrou si iesi la Aviatorilor la intrarea in Herastrau. Incearca sa eviti purtatul de bijuterii la vedere (ma rog asta e valabil pentru multe cartiere in Bucuresti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea772 spune:

Andries,chiar asa stau lucrurile?Stii situatii in zona de smuls bijuterii?
Odata pe saptamana voi veni tarziu acasa,12-1 noaptea.Sunt "gascute" de noapte?
Stam de 2 luni la Mall Vitan si aici nu am avut nicio problema.Cat despre parcuri,asa ma gandisem si eu,Herastrau sau Gradina Botanica.
Intentionez sa inscriu baiatul la Brancusi si ma tot andesc daca nu e mai bine sa aleg o scoala din centru,scoala 19 de ex.
Of,tare nu-mi plac schimbarile astea catre necunoscut!

Va multumesc mult pentru info!

Deea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Am locuit intre Gorjului si actuala Lujerului acum vreo 10 ani
Parc prin zona - Politehnica,2 statii metrou
Biserica - da, este fix pe langa Gorjului una.
Infractionalitate - medie. Am vazut furturi in plina zi (telefon mobil si lantisor). N-as recomanda fluturat de telefoane si altele, dar de altfel uite eu stau in Aviatiei unde ma gandeam ca e zona buna si tocmai ce au spart niste banci si niste locuinte fix pe langa noi. Dar poate s-aschimbat ceva de atunci. Mai putini minoritari ca in Baiclui, mai putini spargatori de seminte si halbe ca in Dristor, mai putine seringi ca in zona Gara de Nord dar oricum nu e chiar suburbie zona. Sunt gasculitele clasice de frecatori de menta insa e relativ ok.
Exista scoli, ai vreo 2 piete bune - Veteranilor si Gorjului, ai Cora parca pe langa, acces rapid la Auchan, etc. Ajungi relativ ok unde ai treaba folosind metroul. 336 pe vremea mea era infernal de plin.Cu masina tre sa recunosc ca simt ca mor incet pe Iuliu Maniu.
Overall, 6 / 10 pe scala proprie de chirias care se tot fatzaie prin Bucuresti. Unde 1 ar fi Gara de Nord si 10 ar fi Cartierul Francez :D

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

bunica a stat in zona 20 de ani (intre veteranilor si gorjului), pe urma am preluat eu stafeta vreo 7, iar de 3 m-am "repatriat" in Dr Taberei.
ca plusuri: piata si magazinele - in drum spre casa de la servici faceam si aprovizionarea. ai Cora la 1 statie de metrou distanta si putin mai departe Plaza. pt amenajari (ob sanitare, faianta, suruburi etc) ai Valea Cascadelor, Dedeman, iar spre autostradata: Parcul comercial miltari, Hornbach s.a
metroul ! fara el as fi fost moarta, mai ales iarna cand nu aveai cum sa scoti masina de pe stradute.
minusuri: aglomeratie si trafic de cosmar. daca veneam mai tarziu seara faceam cateva ture prin zona pana gaseam un locusor sa indes masina, sotului i-au si ridicat-o o data. am gasit-o vandalizata, zgariata cu cuiul/cheia de nenumarate ori, ultima "opera de arta pe toata lungimea nici nu am mai reparat-o.
populatie pestrita si in bloc si pe strada. mi-au auzit urechile fel de fel - de la scandaluri pana la manele. gasculite care stau si toaca seminte pe scara blocului. seara trebuia sa ma strecor printre ei, dimineata sa sar peste coji, cutii de bere etc, plus ce mai gaseam pe masina. vara cam greu de dormit cu geamul deschis (et 3) din cauza lor, trancaneau toata noaptea si scoteau fel de fel de onomatopee direct proportionale cu cantitatea de alcool ingerata.
am avut mereu un sentiment de nesiguranata sa merg singura noaptea pe strazi, dar de nevoie am facut-o si nu am patit nimic. ah, sa nu uitam de maidanezi, dar asta e problema generala.
am auzit de spargeri de masini in parcare, dar nu si in bloc (cel putin nu la noi)

bisericuta e pe Dreptatii, paralela cu Dezrobirii, cum vii dinspre Gorjului spre Veteranilor (e semafor la intersectie). pe partea cu piata, aproape de iuliu maniu. mai e una parca ceva mai mare pe partea cealalata a bulevardului, de la Grojului spre autostrada, parca la urmatorul semafor de la Gorjului.
parcuri in adevaratul inteles al cuvantului nu am identificat in zona. cel mai apropiat e Mogioros (sau cum i-o zice acum). zona verde e si la Politehnica.
un cartier dormitor, aglomerat si pestrit, am supravietuit acolo, dar daca am de ales nu m-as mai intoarce.

Mergi la inceput