Piersicute de iulie august (17)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna mamici ,

LMA tuturor sarbatoritilor . Dau si eu un suc si-o prajitura pt ziua sotului

Eu am suport asa http://idealbebe.ro/ok-baby-suport-ergonomic-buddy-p-3406.html
Andrei face baie in cada mare de la 3 luni , stam ft bine in fund eu l-am lasat in ritmul lui , nu oblig sa stea culcat daca nu vrea dar nici nu-l fortez ca asa vreau eu

Sanatate multa piersicutelor bolnavioare

A fost sotul liber si am stat prin plimbari si vizite , am profitat de moment , am fost si singuri in mall , a fost ft bine

Va transmit multi

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Balanta acum mi am amintit ca mai trebuia sa scriu ceva.nu il pune singur pe scaun.ori il tine cineva in brate ori sotul la #539;inut lateral cu mâinile sa nu se vada si el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Mi-am amintit..

Carmen, cum e cu faptul ca te-ai "lasat" de pompa noaptea si de atata ceai?

Roxypuy, esti f luminoasa in pozele de pe FB. Se vede ca a fost cel mai frumos Craciun. Am vazut biberonul Vital baby, si Vlad il prefera, clar (celui de la Medela). L-am luat cam tarziu, si mi-a placut ca scria pe cutie ca poti lua adaptor (pt pompa medela) gratis de la ei de pe site, cand colo n-am gasit nimic in sensul asta. Pe tine te-a interesat, sau ai alta pompa?

Intru si pe Picasa sa vad ce mai fac piersicutele acolo, si mai pun si eu, acum ma ocup de pozele facute zilele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Vera, intradevar Onuta a avut la un moment dat muci mai multi. Atunci a cam luat-o de la mine ... I-am dat cu Coralgol in nasuc (e foarte bun produsul, insa noi nu prea ne@-am inteles cu el pt ca Onuta avea multi muci, iar coralgolul nu facea fata el avand rol de a usca mucii. Asa ca i-a pus pivalone care are si un pic de cortizon, insa cu el nu mai producea asa multi muci. Am mai testat niste picaturi care au niste amtibiotic, se numeau ... uf, am uitat, caut maine si iti spun...sper sa gasesc.
In perioada asta, ii curatam nasucul cu ser si cu batista bebelusului la greu. Cum vedeam ca nu respira bine, sau inainte de masa o aspitam. I i era frica ca se fuc mucii spre plamani.
In paralel, ii dadeam si paracetamol care are si rol antiinflamator, chiar daca nu facea febra. Ii dadeam de 2 ori pe zi, dimineata Panadol baby (cantitatea e in functie de greutate) pe care nu mi-l prea lua ca e dulce... si seara jumatate de supozitor cu paracetamol.
Poti sa-i mai dai jumatate de doza de oscilococcinum dizolvat in 10-20 ml de apa, inainte de masa.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Porumbita, multumesc!

Eric a papat azi biscuiti speciali pt bebelusi (Mum-Mum, din orez, i-a molfait cu multa placere.

La multi ani Stefanilor (nu mai stiu daca am spus)!

Ada, succes cu diversificarea. Nu stiu sa-ti raspund, ca noi avem alta schema, dar oricum se incepe cu cantitati mici si se creste gradual, dar pana la cat, nu stiu. Eric papa acum 70-80g de solide la o masa (piureuri), am inceput cu 1-2 lingurite (din fiecare aliment nou).

Iiuli, voi ati inceput, cum merge diversificarea?

Nycosia, multa sanatate puiutului. In nici un caz nu-l lasa deshidratat, da-i ceiut, orice. Exista si o solutie speciala pt rehidratare.

Sanatate tuturor piersicutelor racite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Gata, am trecut si pe la pozele de pe Picasa, f faine toate cele de Craciun!

Am pus si eu, am schimbat si coperta albumului meu (ca "semn" ca sunt poze noi), si mi-am dat seama ca partea buna a faptului ca avem contul refacut, e ca acum sunt 5GB spatiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna seara si de la noi!
dupa 3 zile de primit musafiri, imi trag sufletul...
LMA de SF. Stefan si LML bebeilor!
R este bine, a acceptat cu bine musafirii, cuminte, vesel. suge in continuare si noaptea de cateva ori. acum ca am trecut de 5 luni am hotarat sa i dau seara la culcare un biberon de lp ca sa l satur... eu ii dadeam lp doar cu lingurita. sa vedem daca "indopat" asa se va ma trezii...

peste 3 sapt vom incepe si noi diversificarea; la 6 luni fara 1 saptamana, ca mai apoi, peste vreo alte 2 sapt sa facem vaccinul de 6 luni. schema va fi cea postata aici (piure de legume, apoi cereale, apoi fructe preparate, apoi fructe crude, etc). se incepe cu 1-2 lingurite din alimentul nou si se creste treptat pana la cateva lingurite.

el nu a facut febra dupa vaccinari si nu i am dat nimic preventiv.

cand a avut mucei ii puneam apa de mare, aspiram cu batista bebelusului, apoi ii puneam Pivalone (daca muceii erau transparenti sau albi) sau Tobrex (daca muceii erau galbeni, verzui). si am incercat sa i ofer cat mai des tzitzi, ptr imunitate.

multa sanatate bolnaviorilor!

cand vomita sau au diaree, pe langa regimul respectiv (inca nu e cazul la noi), trebuie hidratat bine, se schimba lp cu unul fara lactoza (special ptr diarei), si se dau saruri de rehidratatre orala (electroliti de la Humana sau deja facute sucuri, de la Hipp; se gasesc in farmacii) si bacili lactici, bifidus (gen Biotics, Linex, etc). fontanela sa nu se deprime, sa nu devina somnolenti, sunt semne de deshidratare.

----------------------------------------------
M si R
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger

Roxypuy, esti f luminoasa in pozele de pe FB. Se vede ca a fost cel mai frumos Craciun. Am vazut biberonul Vital baby, si Vlad il prefera, clar (celui de la Medela). L-am luat cam tarziu, si mi-a placut ca scria pe cutie ca poti lua adaptor (pt pompa medela) gratis de la ei de pe site, cand colo n-am gasit nimic in sensul asta. Pe tine te-a interesat, sau ai alta pompa?

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)


Ms mult dragutza a fost intr-adevar cel mai frumos Craciun biberonul este Tommee Tippee, eu de la ei am luat tot - pompa, bibi, suzy etc. Cu astea le dadeau si in maternitate la Medlife si am auzit multe opinii pozitive. Antonia se impaca f bine cu ele, nu refuza sanul, trece de la bibi la san si invers la aceeasi masa fara probleme, pompa e super, am si recipiente de stocare tot de la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy



Ms mult dragutza a fost intr-adevar cel mai frumos Craciun biberonul este Tommee Tippee, eu de la ei am luat tot - pompa, bibi, suzy etc. Cu astea le dadeau si in maternitate la Medlife si am auzit multe opinii pozitive. Antonia se impaca f bine cu ele, nu refuza sanul, trece de la bibi la san si invers la aceeasi masa fara probleme, pompa e super, am si recipiente de stocare tot de la ei.

Roxy
mami fericita de Antonia


Ha ha, puteam sa jur ca sunt la fel, chiar m-am uitat bine sa fiu sigura. Oricum, tot asa de mare ("lat") e si cel pe care l-am luat eu.

La mine "problema" cu biberonul e ca daca nu ii e foame tare, se joaca cu el, in momente in care sanul nu l-ar refuza.

Apropo de biberoane, Fleur, Eric s-a reobisnuit cu biberonul, nu mai stiu in ce stadiu erati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

fetelor, noi suntem inzapeziti! s-a batut recordul la montreal, 50cm in 24h, record din 1971!!
acum a stat un pic ninsoarea si a intrat plugul in parcare, barbata-miu a iesit sa deszapezeasca cele 2 masini, uf, saracul! eu am deszapezit balconul mai devreme.
sper sa se termine de maine furtuna asta de zapada. urasc iarna si aici e tara iernii: mon pays, c,est l,hiver...

Mergi la inceput