Prejudecati culinare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Foarte interesant topic. Chiar m-am gandit niste minute indelungate sa imi colectionez si eu pasaricile culinare :))

- imi place doar mamaliga moale :)
- nu cumpar niciodata peste pangasius
- nu pun niciodata in supe sau ciorbe prafuri de la plic
- nu suport zahar in cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu-mi plac cozonacii, ciocolata si pizza.
nu mananc nici eu pangasius din ala.
nu pot intelege ciocolata amara. mi se pare o tortura in folie. aia si ciocolata cu chilli.
detest laptele cu sare sau zahar.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_25

Rufus eu sincer nici nu am auzit de asa dulceata nu e iute?


Ba da. E versiunea romaneasca a sosului iute chinezesc. Eu o am pe masa... la fiecare masa Reteta: http://delabogdana.wordpress.com/2011/08/29/dulceata-de-ardei-iuti/

In rest, nici eu nu am nici o prejudecata.
In general mananc 'curat' (adica nu folosesc supe la plic, monoglutamat de sodiu, incerc ca ceea ce cumpar procesat sa fie de buna calitate [de ex. inghetata, ciocolata etc]) insa nu patesc nimic daca ma si abat de la regulile astea.

Gandaci n-am mancat inca insa probabil in locul si cu compania potrivita, as incerca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu nu maninc:
- viermi, gindaci, melci, reptile, lacuste, paienjeni, ciini, pisici, soareci , sobolani si ce s-o mai minca exotic
- lapte (dar asta din cauza intolerantei)
- piftie (nu am idee de ce nu maninc, pur si simplu)
- piftie lichida ca in Oltenia (si mai brrrr decit piftia gelatina)
- mincare de gutui si de prune uscate
- supe dulci de tot sau reci
- fructe de mare , garnele (in schimb imi place caracatita)
- spanac (urmare din copilarie )
- pepene murat
- sosuri rintas ca pe la Tirgul Mures
- carne cruda si peste crud
- fudulii
- varza de Bruxelles
- oua care sunt fierte fara coaja

Cind eram copil si gustul era prea fin nu suportam nici macar sos de rosii sau usturoi. 2 lucruri favorite acum, asa ca cine stie cum se va schimba lista in viitor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Vad ca mai sint persoane cam ca si mine cu mofturi...credeam ca sint unica, dar probabil ca sint unica la urmatoarele:
nu maninc:
-carne de porc, pui, si alte animalute...
singura carne care o maninc e de vita si mai nou am incercat ceva sunca de curcan;am ramas cu amintiri extrem de neplacute din ro din perioada craciunului pt mine era perioada teroarii toti vecinii isi taiau porcu in fata blocului si eram terorizata de guitatul sinistru pe moarte a porcului de citeva ori pe zi, si de putoarea afumatului si resturile de singe si altele care ramineau pe asfalt sau in zapada...noroc cu ciinii vagabonzi care lingeau tot...oribil! nu am mincat niciodata nici un fel de caltabos singerete si alte scirbosenii de genul...
Nici nu m-as putea duce la cineva invitata de craciun pt ca nu maninc nimic de porc si probabil s-ar supara cine ma invita ca nu as minca nimica...
la fel de scirboase mi se par si mincarile exotice asiatice, mai ales ca acum stau printre ei (asiatici) care isi fac mincare de "picioare puturoase" exact asa mi se pare ca pute orezul facut de ei si peste imputit/putrezit (mie personal mi se pare ca miroase a vomatura-scuzati libajul da nu am cu altceva cu ce sa il compar...)

gustul dulce-sarat l-am descoperit cind am fost in europa de nord si imi placeau muraturile lor dulci, si salata de ton si salata de makrel nu am vazut asa ceva pe aici...
iar preferinta de scortisoara de cind am venit aici unde este tara scortisoarei...f multe au gust de scortisoara de la guma de mestecat, piine la pasta de dinti...la inceput m-a deranjat tare ca nu eram obisnuita acum imi chiar place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Rufus ai manca si porcariile ce le-am scris eu???



Am mancat deja tot ce ai spus, mai putin gandaci, sarpe sau caine (de asta nu sunt sigur, pe la chinezii aia parca stii ce-ti pune in blid). Sarpe as manca in secunda doi daca as avea ocazia, iar gandaci, viermi, scorpioni, etc, probabil ca, asa cum zice rall, in locul potrivit si gatiti crocanti, cum vad pe la Tv, sunt sigur ca as manca.
Da, dulceata aia e dulce si iute, am ales s-o mananc ca un sos la friptura, nu pe paine cu unt. Nu stiam ca are corespondent la chinezi, dar nu ma mira.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dar nutrie ati mancat?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Dragut subiect!

Eu sund deschisa la chestii exotice, am si mancat melci, pui de balta, furnici , dar nu cred ca as manca gandaci/scorpioni si caini sau pisici... peste asta nu pot trece.

Ca idee, nu mananc carne de porc proaspat taiat...imi miroase taare urat. O spal bine si o congelez cateva zile inainte sa o gatesc. Si tot in categoria asta, nu mananc maios (caltabos?) daca e facut in matzul porcului atunci taiat. Mi se pare scarbos...
Nu mananc creier sau carne de oaie/miel.

Nutrie nu am mancat, dar as manca. Bunicul meu era fan.


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

zahar nu mananc de 22 de ani. exceptand lung alista de interdictii alimentare de natura medicala, sunt cateva chestii pe care pur si simplu nu le mananc:

pepene galben
zahar
pui de balta
cornulete,desi ies delicioase,asa zic cei care le papa.
pui din comert
cicolata
dulceata,dulciuri in general.nu suport gustul.

am mancat, in absoluta necunostinta de cauza, sobolan.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Dar nutrie ati mancat?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Da, din productie proprie e drept cu ceva timp in urma. Au carnea buna.

Mergi la inceput