Povestea primei mele pisici.

Povestea primei mele pisici. | Autor: KittyMummy

Link direct la acest mesaj

Cum am creat un subiect cu povestea primului meu caine, am vrut sa fac un subiect si despre povestea primei mele pisici pentru ca iubitorii de pisici, stapanii de pisici sa poata sa scrie povestile pisicilor lor

Care este/a fost numele ei/lui?

A fost/este de rasa pura sau metis? Ce rasa? Ce combinatii de rase in cazul metisilor?

Este/a fost mascul sau femela?

Care a fost/este varsta la care ati luat-o/l-ati luat?

Cum/de unde l-ati/ati luat-o?

Care sunt/au fost culorile blanitei? Cat este/a fost de lunga/scurta?

Are/a avut nume de alint?

Ce ii place sa manance?

Ce tip/brand de mancare folositi/ati folosit pentru el/ea?

Sarbatoriti Craciunul impreuna cu pisica voastra? Daca da, cum?

Ce fel de temperament, personalitate, comportament are?

Ce va place cel mai mult la el/ea?

Ce va amuza cel mai mult la el/ea?

Cum se intelege/s-a inteles cu alte pisici/caini/alte animalute?

Miauna mult/putin/deloc?

Toarce mult/putin/deloc?

Va zgarie/zgarie mult/putin/deloc?

Se joaca mult/putin/deloc?

Ce ati invatat/invatati din experientele traite alaturi de pisica voastra?

Ce v-a impresionant/ce va impresioneaza cel mai mult la pisica voastra?

Cum v-a schimbat/va schimba viata pisica voastra?

V-a ajutat/va ajuta la sanatate/imbunatatirea sanatatii faptul ca aveti/ati avut o pisica?

Povestiti tot ce doriti despre pisicutele voastre, dati glas amintirilor si intamplarilor actuale/de zi cu zi, faceti cunoscuta povestea pisicii voastre, fericita sau trista, orice poveste a unei pisici si a oricarui animalut merita povestita si stiuta Prin extindere puteti sa scrieti si despre alte pisici, oricare, chiar daca nu au fost/sunt primele dar incepeti cu prima pisicuta/motanel

Voi reveni si eu mai tarziu cu povestile pisicilor mele


"Animalele sunt copii cu blanita si mustati, cu pene si ciocuri."





Mamica fericita de pisicute alintate, fericite, mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

prima? pai nu stiu cum sa-ti spun, unele nu suntem chiar atat de tinerele, si chestia asta s-a petrecut cu cateva decenii in urma la intrebarile astea ti-as fi putut raspunde daca era vorba de cele actuale (pisici, nu intrebari).

despre prima - era portocalie, luata la cateva saptamani, plina de purici cand am luat-o - "deparazitata" manual dupa o baie de catre mama, manca ce mancam si noi ca nu exista altceva, de sterilizare nu se auzise, asa ca dupa vreo 2-3 crize de calduri cu mult scandal a fost data la cineva la curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

M-am intorscu povestile pisicilor mele

Prima mea pisica se numeste Casey si are 11 ani si traieste foarte bine, fiind foarte rasfatata si iubita. Am luat-o cand avea doar 3 saptamani si de atunci a devenit mica printesa a familiei. Este alba cu negru, cu blanita semi-lunga, foarte matasoasa si stufoasa. Mama ei a fost birmaneza pura iar tatal ei a fost de rasa comuna/europeana. Casey a fost singura femela, a mai avut 4 frati care din pacate au fost omorati cu cruzime de proprietari la 3-4 saptamani de viata. Deci practic daca nu o luam pe Casey, ar fi fost si ea ucisa impreuna cu fratii ei.
In prezent, Casey traieste in Romania cu parintii mei, fiind in grija mamei mele care o adora. Casey a crescut/trait majoritatea timpului ca singurul animal/pisica din casa noastra. Este hranita cu cele mai de calitate mancaruri precum Royal Canin hrana uscata si umeda pentru pisici, Sheba hrana umeda pentru pisici, Gourmet hrana umeda pentru pisici, etc. A fost sterilizata la varsta de 1 an si 6 luni, nu a avut niciodata pui/nu a fost niciodata in preajma vreunui motan in perioada caldurilor si este deparazitata intern si extern o data la 3 luni si sta numai in casa unde are o multime de jucarii si stalpi/casute pentru pisici de ascutit gherute, catarat si ascuns.
Ca personalitate, este foarte rasfatata, destul de mofturoasa, destul de sensibila, iubitoare, afectuoasa, jucausa, ii place sa alerge prin toata casa, este si timida mai ales in prejma strainilor, este foarte posesiva si geloasa, nu accepta cu usurinta alte pisici pe teritoriul ei. Este de asemenea foarte inteligenta, fiind capabila sa deschida singura usi/dulapuri inchise, intelege destul de multe cuvinte si asculta de comenzi de baza precum "haide/vino", "jos"(sari jos), "sus"(sari sus), "stai" (nu te misca), "prinde" (pentru jucarii care ii sunt aruncate), "adu" (aduce jucaria inapoi), etc.
Inaintea ei, eu nu am avut un animal "in toata regula" sa spun asa. Am avut pestisori, hamsteri, canari, pasari si broscute testoase dar pe nici unele nu le-am tinut mai mult de cateva luni fiecare, din pacate.
Pe scurt, Casey face dovada unui animal de companie extrem de frumos, iubitor, afectuos, recunoscator, foarte inteligent si adesea viclean in sensul bun al cuvantului.

O alta pisica, pe care am avut-o pentru mai mult timp, a fost Marie. Marie a fost numita dupa fecioara Maria ca sa o ajute si sa o protejeze. Marie era de rasa comuna, europeana. Era tarcata, avea blanita maro cu dungi negre si cu ceva alb. Blanita ei era scurta dar fina si moale si ochii ei erau blanzi si buni. Ea a fost o pisica a nimanui, a strazii. Am intalnit-o la blocul meu la scurt timp dupa ce am luat-o pe Casey si am inceput sa ii dau de mancare. Cand am intalnit-o pe Marie, ea era inca foarte mica, puiut si era cu mama ei pe care am numit-o Mama Buna pentru ca avea o personalitate foarte blanda si buna. Din pacate nu am putut sa le iau pe Marie si pe Mama Buna in casa la mine deoarece o aveam deja pe Casey si tatal meu era impotriva, el avand alte conceptii despre animale, foarte diferite de ale mele. In orice caz, am continuat sa le hranesc pe amandoua timp de mai multi ani. Apoi, intr-o zi, Marie traversa o straduta si o masina venea cu viteza mica si deodata masina a accelerat in timp ce Marie inca traversa strada (si pana in zi de azi cred ca a accelerat cu intentia de a o omori pe Marie, deorace nu era nici o alta masina in spatele acelei masini, deci nici un motiv evident)si a lovit-o/calcat-o iar apoi a continuat sa conduca. Eu eram la geam si am vazut totul si atunci am fugit jos, am luat-o din strada si am fugit cu ea la veterinar sa o salveze. Dupa aceea a urmat un adevarat cosmar. Marie a avut nevoie de operatie la un picior din spate, dar cateva zile mai tarziu operatia i s-a infectat si a avut nevoie de o a doua operatie in care i s-a amputat acel picior din spate. In tot acest timp statea la mine in casa deoarece afara nu ar fi supravietuit. Dupa cea de-a doua operatie, si-a revenit multumitor. Eu am continuat sa o tin la mine in casa si mai tarziu a inceput sa intre in calduri. Tatal meu nu suporta sa o auda mieunand asa ca mi-a spus ca ori sa o arunc in strada ori sa fac ceva. Singura solutie a fost sa o duc la veterinar sa ii dea injectii de inhibare a caldurilor. Cealalta optiune ar fi fost sa fie sterilizata dar veterinarul a spus ca nu ar fi suportat o alta operatie si ar fi fost un risc extrem de mare sa moara in timpul operatiei de sterilizare asa ca am ales injectiile. Injectiile i-au inhibat caldurile dar cateva luni mai tarziu a intrat din nou in calduri si din nou a fost nevoie de injectii. Cateva luni mai tarziu dupa cea de-a doua tura de injectii, Marie a inceput sa se simta din ce in ce mai rau si veterinarul a tot dat diferite diagnostice si tratamente fara rezultate timp in care starea ei s-a agravat, ca in cele din urma sa fie diagnosticata cu infectie la uter care s-a spart si raspandit in tot corpul. Vestea a fost zdrobitoare pentru mine si mama mea, am incercat sa o ducem la Timisoara sa o salveze acolo dar tatal meu a refuzat sa conduca iar eu si mama nu avem permise. Am apelat la alti membri de familie si prieteni sa ne ajute sa o salvam ducand-o la Timisoara de urgenta dar toti ne-au refuzat spunand ca:"e doar o mata maidaneza, da-o naibii". Marie a suferit cateva zile si nopti, ultima noapte din viata ei atat de scurta fiind de cosmar, Marie avand convulsii, spasme, vomitand, facand pe ea si mieunand/tipand de durere. Eu si mama o tineam pe rand in brate, ii vorbeam, ii dadeam apa, incercam sa ii dam putina mancare dar totul era in zadar...A doua zi Marie inca mai era in viata, dar era foarte rau, nu mai avea nici voce sa miaune asa ca, de comun acord, eu si mama am decis ca ar fi mai bine sa ii alungam suferinta si durerea odata pentru totdeauna, asa ca am ales sa o eutanasiem...A fost o zi cumplita ziua in care am pierdut-o pe Marie. Dupa ce a murit, am luat-o acasa si i-am facut sicriu dintr-o cutie de lemn, i-am pus paturi in ea, jucarii, mancare, chiar si o poza cu noi toate impreuna (eu, mama, Casey si Marie)si am plans-o cateva ore dupa care am luat-o in cutie si am ingropat-o departe intr-o padure si i-am pus flori si o cruce improvizata la mormant.
Mama ei, Mama Buna, a murit cateva saptamani mai tarziu, calcata de o masina, a murit pe loc. Am inmormantat-o langa Marie, langa fetita ei.
Marie a fost foarte umila si recunoscatoare cand a trait in casa noastra, dar chiar si afara cand o hraneam. A fost timida, tacuta, buna, blanda si foarte afectuoasa si iubitoare. A suferit mult, s-a nascut afara si a trait afara multi ani facand pui in fiecare an si a murit in chinuri groaznice, oribile. Singura noastra consolare care ne mai ramane este gandul ca Marie a murit in bratele noastre, a murit simtind iubirea si durerea noastra pentru ea, a murit intr-un camin cald, a murit stiind ca macar la final a avut o familie si a fost iubita.
Mama ei din pacate a murit singura in strada dar macar a murit pe loc, repede. Macar acum sunt impreuna.

O alta pisica pe care am avut-o a fost un motanel negru pe nume Tanu. Tanu a fost complet negru cu foarte putin alb pe piept si era inca un pui cand l-am luat tot de afara. Tanu a fost aruncat de cineva la scara blocului meu deoarece de prima data cand l-am vazut a venit la mine si a stat sa il mangai semn ca era obisnuit cu oamenii, plus ca nu il mai vazusem inainte. Tanu avea obiceiul de a sari in bratele mele, efectiv sarea la mine in brate, atat de iubitor era. Avand in vedere cat era de iubitor si afectuos si avand in vedere ca nu ii era frica de nici un om, m-am temut sa il las afara deorece aveam vecini foarte rai si cruzi carora le facea placere sa omoare, otraveasca si tortureze pisicile strazii. Asa ca l-am luat in casa la mine unde a fost foarte indragit de pisica mea Casey si si el a indragit-o pe ea. Dar tatalui meu nu ii placea ca eu sa am mai mult de o pisica asa ca mi-a cerut sa aleg intre Casey si Tanu. Am ales-o pe Casey cu promisiunea de a gasi stapani buni pentru Tanu. Dupa multe luni de cautari si sute de persoane intrebate, am gasit o familie buna care l-a vrut pe Tanu si l-am dat lor. Din pacate, cativa ani mai tarziu am aflat ca Tanu a plecat de la ei din curte si nu s-a mai intors niciodata ceea ce m-a intristat extrem de tare.
Tanu a fost cea mai afectuoasa pisica pe care am cunoscut-o vreodata, dormea in pat cu mine si torcea toata noaptea, era foarte iubitor si afectuos si torcator si foarte jucaus si istet. A fost un motanel minunat.
Apoi am mai avut multe alte pisici dar toate celelalte nu au stat la mine in casa mai mult de cateva zile/saptamani dupa care le gaseam stapani.

In prezent, m-am mutat in Australia si Casey a ramas cu parintii mei, fiind in grija mamei. Mama mea si Casey se inteleg foarte bine si sunt foarte atasate una de cealalta. Aici in Australia, impreuna cu sotul meu aveam doua pisicute adoptate de la adapostul RSPCA. Amandoua sunt fetite, sterilizate.
Una se numeste Daisy, are 12 luni si este alba cu negru ca Casey mea din Romania. Are blanita scurta dar fina si este de rasa comuna. Este foarte iubitoare, afectuoasa, torcatoare, miauna mult, viseaza mult, este foarte jucausa si comica si este foarte atasata in special de sotul meu.
Cealalta se numeste Gracie, are 10 luni si este neagra cu galben cu alb si cu maro, nu este tarcata. Gracie are blanita semi-lunga, foarte fina si matasoasa si este de rasa comuna. Este extrem de torcatoare, toarce la cea mai mica atingere, nu miauna aproape niciodata dar in schimb emite niste sunete din gat de zici ca este pasare nu pisica. Este foarte iubitoare si afectuoasa, jucausa si comica si adora ca eu sa ii arunc mingi si ea sa le ia in gura si sa mi le aduca inapoi ca eu sa ii le arunc din nou. Face acest lucru zilnic, de mai multe ori pe zi. Gracie este foarte atasata in special de mine.
Eu si sotul glumim spunand ca fiecare are fetita lui, sotul o are pe Daisy iar eu o am pe Gracie.
Iar Daisy si Gracie se inteleg perfect. Cand le-am vazut la RSPCA erau amandoua in aceeasi cusca si in acelasi pat, dormind imbratisate si ni s-a spus ca desi nu sunt surori se inteleg extrem de bine ca si cum ar fi. Intentia noastra a fost sa adoptam o singura pisicuta dar cand le-am vazut impreuna asa nu am avut inima sa le separam si sa alegem doar una asa ca le-am luat pe amandoua, decizie pe care nu o regretam deloc deoarece se inteleg perfect, se joaca impreuna, se spala una pe alta, mananca impreuna, dorm impreuna, le luam afara impreuna, fac totul impreuna.

In viitorul apropriat, daca va fi posibil, vom adauga si un/o catelus/catelusa familiei noastre si in viitorul mai indepartat, vom adauga si mai multe pisicute si catelusi si alte animalute. Abia astept

Pe curand

Mamica fericita de pisicute alintate, fericite, mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput