Pata rosie si scortoasa pe fata si picior

Pata rosie si scortoasa pe fata si picior | Autor: coco_coco

Link direct la acest mesaj

buna ziua,am o veche problema cu piticu meu,cam de...6 luni de zile. initial a avut pe obrazul drept un punct mic si rosu,nu iam dat asa importanta la inceput,fiind vara ma gandeam ca poate e o mica alergie la ceva...dar trecand timpul punctuletul acela sa marit,in prezent e asemenea unui bob de strugure si e grunjos,scortos nu stiu sigur sa va spun,dar ia aparut si pe picior,aceeasi parte si e tot asa. mi sa recomandat advantan milk,de la dr de familie,dar ia aparut din nou si mi sa recomandat iar ketoconazol unguent.... ce am de facut,va rog mult sa-mi spuneti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

cel mai bun sfat este sa mergi cu el la dermatolog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Dermatita atopica. Are si copilul meu. Tradeaza o imunitate scazuta, un teren alergic, are si o componenta psihologica: un atasament prea mare fata de mama (uneori).
Tratamente clasice: cortizon. Naspa. Nu recomand, nu folosesc.
Tratament alternativ: medic homeopat (incerc sa ajung), apa termala Vichy (sau alta) pe pete, uns copilul cu unt de cocos/shea pentru hidratare, rabdare. Dispare/se amelioreaza pe la 3 ani. Se mai imbunatateste situatia in timpul verii (in general) si la mare (in special).
Ramane sensibilitatea, se poate ajunge la astm, deci copilul trebuie urmarit. Poate, de asemenea, sa nu mai aiba nicio problema dupa 3-4 ani.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

De acord cu Savvy. Advantanul e din grupa corticosteroizilor puternici. N-as da asa ceva copilului meu fara sa am motive extrem de puternice, in niciun caz la indicatia unui medic de familie.

Fetele mele nr 2 si nr 3 ambele au avut asa ceva, se numeste dermatita atopica. Le-am tratat cu apa termala (Vichy dar cred ca si de la alta firma e buna) urmat de Mustela Stellatopia, care e o crema emolienta special pentru atopici. Le dadeam cam de 2 ori pe zi, dimineata si seara, intai u apa termala, lasam sa actioneze si sa se usuce, apoi cu crema.
Pentru cea mica (pe la 3 luni a avut problema asta) a fost f f eficient sa-i fac baie cu un ulei/lapte de baie de la Mustela : http://www.mustela.ro/ro/main.html#/produse-pentru-copii/dermo-pediatrie/crema-emolienta/ulei-baie-copii
asta a fost genial: se pune in apa de baita care se coloreaza in alb, se face baie copilului in ea si nu se clateste.

Un amendament am la ce a zis Savvy: exista o asociere intre dermatita atopica si astm, e adevarat, dar majoritatea bebelusilor fac dermatita fara sa faca astm. Adica nu e de panica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Avand in vedere ca medicul i-a recomandat unguent cu ketoconazol, oare nu ar putea fi o dermatomicoza-o microsporie?Cred ca se impune vizita la dermatolog si aflarea unui diagnostic corect inainte de a incerca alte tratamente...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Asa e, cel mai binee de mers la dermatolog si aflat un diagnostic sigur.

Mergi la inceput