Hello!

Hello! | Autor: laimony_taty

Link direct la acest mesaj

Buna,
sunt mamica unui minunat baietel de 10 luni, iar acum as avea nevoie sa ma consult cu voi intr-o problema...
Tudor, bebele meu, a fost diagnosticat cu bronsiolita acum aprox. 3 sapt, am urmat tratament cu aerosoli, cu adrenalina si flixotide, sinupret picaturi, Xyzal, colargol...l-am urmat, ne-a trecut partial, la modul ca ramasese cu o tuse, dar acum de ieri ne-au reaparut simptomele. V-ati confruntat cu asa ceva? Ce ati facut? acum am reluat tratamentul si...nu stiu ce sa mai fac. Please help!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Mergi la medic, se poate sa fie nevoie de un tratament mai puternic, nu lua nimik fara acordul medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Uneori dupa o raceala mai serioasa tusea ma tine si cate 2-3 sapt chiar o luna. Nu este motiv sa intri in panica. Pt linistea ta poti vb cu medicul copilului.
Si eu am patit asa si medicul a zis sa nu ii mai dau nimic ca va trece de la sine. E normala tusea.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probabil nu este tratamentul adecvat. Medicul de specialitate poate sa spuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laimony_taty spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Prima data cand a racit (a facut bronsiolita)am fost mai intai la doctorita care l-a vazut de la nastere pana acum si care ne-a dat vitamina c, iar apoi, cand am revenit, bronhovaxom - bineinteles ca nu i-a pus diagnosticul corect. Vazand ca nu-i trece cu tratamentul prescris de ea am mers la Medlife si de acolo ne-au dat schema de tratament de mai sus. Si la ei am fost de 2 ori...problema mea este ca nu prea mai am incredere in acesti pediatrii. Nu am de gand sa fiu doctorul copilului meu, dar stiu ca uneori experientele altora te pot ajuta mai mult decat orice doctorcare se grabeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

..
poate ca intre timp a luat iarasi virusul ,peste raceala care a avut-o,bronsiolita,si trebuie schimbat tratamentul ..
din punctul meu de vedere ,tratamentul care i l-a urmat e bun..si sincer ,parerea mea e daca nu face febra ,sa continui cu aerosolii si bronchovaxomul si poate un siropel de tuse,expectorant eventual si curatat nasul des

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Un medic homepopat bun te poate ajuta, cu siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

La noi au functionat foarte bine aerosolii facuti cu ser fiziologic si ampicilina. Dizolvi o ampicilina injectabila in 20 ml de ser si se fac aerosli de 2 ori pe zi cate 2 ml.Incredibil ce bine ne-au facut.Si eu am mai folosit seu de oaie, stiu ca unii zic ca e un leac babesc, incalzit si pus pe o batista apoi pusa pe piept.Daca ar putea sa doarma cu ea o noapte ar fi foarte bine. Si ceaiurile sunt foarte bune pentru ca fac secretiile sa fie mai fluide si sa fie eliminate mai usor. Toate tratamentele astea au fost recomandate de dr.
Multa sanatate.

Mergi la inceput