Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna si de la noi,

BELLISSIMA, fetelor, nu vreau sa va dezamagesc, dar sa stiti ca va mai dura un pic pina vor dormi mai multe ore legate si implicit toata noaptea, Este un proces care se intimpla lent si pe etape, pina cind sunt ei pregatiti fizic si emotional sa o faca. Sigur ca depinde de la copil la copil, la mine de ex, cu Bryce pe la 2 ani jumate a inceput sa doarma cit de cit legat si chiar daca se mai trezea, se culca la loc, iar acum la 3 ani si 4 luni, deja nu-mi mai fac probleme. Dar, Bellissima, ai intuit bine, nu are nici o legatura somnul legat cu dormitul lui in pat cu tine sau nu. Eu l-am mutat pe Kaeden din co-sleeper in patut si tot la 2 ore se trezeste.:) Iar cind doarme linga mine mai mult se foieste, cred ca-i place sa aiba mai mult spatiu. De asta zic ca e nevoie de rabdare, se intimpla, dar usor, usor, in timp.

GYAN - ei se trezesc mai des ca inainte pentru ca se si intimpla mai multe lucruri in viata lor: merg de-a busilea, stau in fund, se ridica in picioare, descopera lumea din jurul lor si e foarte interesant pentru ei. :) Asta fireste, dupa ce s-au eliminat toate celelalte situatii cu iesitul dintilor, febra, foame, discomfort etc.

Va pupam si spor la treaba,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan mi-a spus sa-i fac hormonii pt ca sta mult timp cu limba pe afara si din alte cateva mici motive gen: are ca un fel de gusa - eu sper ca e grasime, e grasunel desi papa putin cantitativ si s-a nascut cu fontanela f mica 0,5x0,5 si acum o are aproape inchisa.
Despre diversificare, eu i-am spus pediatrei ca am inceput cu legumele, o s aintroduc fructele, cereale o sa-i dau f putin si rar si apoi carnita si lactate. I-am spus ca ii prepar la abur si a fost f incantata. I-am spus ca varsa in continuare si ea mi-a spus ca o sa mai tina ceva vreme, cand o sa pape mai multe mese de solide si o sa aiba constant ceva in stomacel o sa fie mai bine. Problema mea e ca se ineaca cu ce ii vine inapoi, si daca inainte era laptic si branzica, acum mai sunt si legumele, asa ca mai aman sa-i dau finger food.
Va is prastie de obosita, tot ma chinui sa vad clipul Mirelei, dar mereu cand sunt mai libera doarme Eric, deci adio sunet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Am scris un mesaj luung si nu stiu ce s-a intamplat cu el..I-am dat Trimite raspuns..si am constatat ca nu s-a postat

Oricum, haideti la cafeluta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Elena, multumesc pt raspuns!Am citit acum de dimineata si incepusem de aseara cu Sudocrem! sa vedem ce spune azi dermatologul.
Eva, Multumim pt grija! Si Rares se trezeste des noaptea, are doua mese batute in cuie 12.30-1 si 5.30-6. Uneori se trezeste plangand, alteori are chef de joaca, alteori nu stim motivul. L-am mai luat cu noi in pat, dara sa cum spunea si Clara se foieste pt ca are nevoie de spatiu. Azi-noapte nu s-a mai trezit intre mese, insa nicio noapte nu e ca precedenta

Ylari, tot cu vampirii?
Anitta, Virgi ce faceti? V-ati apucat de pregatiri?
Addya si Shosho ce fac puitii?
Elly si Deea, cum mai stati la capitolul mancare?

LML pt ciresele, Alma!

LML pt Matei de Tigruta si Paul-Filip de Miha81!

trimit sa nu pierd iar raspunsul..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata, domnitelor! Cafelute, lapte cu cacao, apa minerala si smoothie pentru toati fetili!
Uh, in sfarsit apuc si eu 10 minute de net, ca in rest is zapacita de cap. M-am apucat sa deretic prin casa acum, ca nu mai iesim asa de des pe-afara, asa ca ciuciu calculator, ca sa nu ma prinda virusul si sa nu-l mai las din mana vreo 2 ore.
Vineri seara am fost deci la sezatoare, am alaptat-o pe Iulia la 17:15, ea a adormit apoi. Cica s-a trezit la 17:45, deci somn nema. Am stat pana la 21:30, o multime de timp minunat pentru mine. A incercat sa-i dea laptele meu din congelator, dar cica avea un gust nasol, probabil a prins ceva arome de pe la congelator lunile astea, asa ca fata n-a vrut nici macar o lingurita sa bea. Biberon nici nu m-am mai obosit sa cumpar, intuiam ca n-o sa vrea din el, si-mi mai spusese si Clara sa nu ma bazez... A ciugulit minuscule bucatele de mar, de legume nu s-a atins. Deci fata mea a stat nemancata 4 ore, ceea ce e foarte mult pentru ea, mananca la 2 ore de obicei. Si nici n-a plans, dar cand m-a vazut si-a inceput scancetele de dorinta de laptic, draga de ea!
La sezatoare a fost foarte foarte foarte frumos!!!! Nu iesisem singura de cand am nascut decat sa ma tund, o singura data in 6 luni! Mai e cineva ca mine? Cunosteam doar pe doua dintre participante, am fost 13 persoane. Oricine poate organiza asa ceva, daca are spatiu sa primeasca atatea gagici, disponibilitate si drag de asa ceva. Gazda a pus la dispozitie diverse materiale (capsator, hartie, foarfeci, tot felul de lipiciuri, sclipici, acuarele, carioci, perforatoare cu forme faine, etc, etc) si am avut timp o ora sa facem cate 3 obiecte. In timpul asta am fost si 'ingerasul pazitor' al unei persoane din grup, am avut grija din umbra de ea. Apoi am asezat lucrarile pe o masa, la expozitie cu vanzare. Fiecare am vandut/cumparat, banii vor fi folositi pentru a cumpara dulciuri copiilor unei scoli dintr-un sat de pe aici. Am impodobit, simbolic, un brad desenat pe un perete cu stelute din hartie, pe care am scris cu ce incarcatura sufleteasca si cu ce asteptari am venit la intalnire, iar ultima parte, cea mai incarcata emotional, a fost atunci cand fiecare a impartasit dorinta de a spune Sarbatori fericite unei persoane dragi pe care am vrea sa o imbratisam dar nu mai putem: fie e departe, fie nu mai e in viata...
Mi-a facut atat de bine iesirea asta!... Pe langa faptul ca mi-am facut prietene noi, seara a avut o incarcatura speciala, magica, calda, le simteam pe fetele alea ca si cand ne cunosteam de multa vreme si vibram pe aceeasi lungime de unda.
Fantastic!


De vreo doua zile m-am apucat si eu de Cinzeci de umbre, deocamdata mi se pare o carte usurica, ma asteptam un pic la altceva, dar merge.

Altceva: aproape i-a trecut Iuliei pe fata iritatia, multumesc mult de sugestia cu sprayul cu apa termala. Nu mai cumpar si crema pt ger, suntem ok asa deocamdata. I-au cam trecut si mucii, i-a pescuit de la tatal ei, care a fost foarte racit. Cat despre somn, are vreo saptamana in care se trezeste numai de 2 sau de 3 ori pe noapte deci se poate. (ea se trezea foarte des)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Vorbeati de cadouri de la Mos: I va primi asa ceva http://www.noriel.ro/jucarii_copii_Jucarii_infant_0-3_ani/jucarie_Cutiuta_cu_activitati_cu_sunete_si_lumini_Kiddieland
si ceva de genul (inca nu l-am vazut, e de la matusa ei)
http://www.pro-baby.ro/cumpara/premergator-antemergator-primii-pasi-v-tech-1934030

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor am pus filmuletul pe picassa.

Dupa ce 2 zile a fost mamamama mereu , acum nu prea mai spune. Deh sa nu imi iau lumea in cap.
Anitta ma bucur ca te ai simtit bine. Si eu ieri am fot plecata de acasa de la 12 pana la 8 seara. Asa m am relaxat la suc/mancare/vin fiert cu pirtenele mele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Scriu cu o mana deci scuzati greselile.
Albinuta. multumim pt grija, suntem foarte rau. Am fost ieri la vaccin- mama lui de vaccin ca imi vine sa ii bat pe toti care ne pun sa ne intepam iubirile noaastre mici- si a facut febra ieri, toata noaptea si povestea continua si azi. Dimineata avea 39,4, ii dau ba panadol, ba ibalgin, ba supozitor paracetamol, pun comprese...ii arde capul , pieptul e caldut iar restul corpului e normal. Am o ciuda si nervi pe desteptii astia cu vaccinurile...uite cum imi chinui eu dragostea asta, de abia scot un zambet de la el, papa tzitzi putin, se uita gales la mine si se tie bine, nu cummva sa ii las jos. Doarme in brate, lipit de tzitzi lui...off, cat mai dureaza? cate medicamente mai bag in el? Recuperez tot ce nu i-am dat in 7 luni , acum. Pana nu zgarii pe cineva nu ma linistesc, mai bine imi tai unghiile k devin pericol.
Nici la spital nu vreau sa merg k sigur plec cu alti crocobauri de acolo, dar daca mai face febra in continuare sun iar dr si ii zic sa vina sa il vada. Si locul unde l-a intepat e invinetit putin. Pana acum nu a fost asa, nu avea nimic, doar putin mofturos si atat.
Dragostea mamii, ma uit la el cum doarme si ma topesc dar mi-e si ciuda ca puiul meu sufera si nu pot sa il ajut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Oooof, ma Shosho... Mi-e tare mila de voi... Stii, eu am vazut un regres la fata mea cand i-am facut vaccinul de 4 luni, n-am zis nimanui, dar eu am vazut ca nu mai zambea ca pana atunci, nu se mai tara, nu mai statea in fundulet asa de bine... Ea a inceput sa stea in fund la 4 luni jumate, si de tarat la fel. Acum nu se mai taraste deloc. In fund sta, e chiar ok, dar de unde incepuse asa de frumos sa se dezvolte, a avut o perioada tristutza rau... Maine mergem si noi la vaccin, tare mi-e mila de bombardamentul de care va avea parte organismul ei delicat. Si deja ma gandesc cu sufletul bucatele la ce va urma. Nu la durerea in sine, ci la ce va urma dupa aia, la fatuca trista care va suferi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

La multe Lunite Matei de Tigruta si Paul de Miha !!
Shosho si Anitta, si noi suntem in aceeasi situatie
Am facut vaccinul de aproape o saptamana si inca se resimte . Nu plange dar parca ar fi in permananta morocanos , agitat si nimic nu ii intra in voie, a facut vanataie la intepatura si da .. a fost cel mai pacatos vaccin de pana acum , in 7 luni de zile
In abilitatile motorii, nu am observat regrese , ba din potriva a inceput sa stea in genunchi si se agata de masa si canapea sa se ridice in picioare dar la proasta dispozitie nu il mai intrece nimeni
Clara nu m-ai dezamagit cu raspunsul tau ba din potriva a fost foarte apreciat.. mai bine crudul adevar, sa stiu la ce sa ma astept decat o minciuna frumoasa .
Joanna, dulce rau Cristianul tau cum zice el mamamam si se rusineaza cand e vorba de tata

Anitta, ce frumoasa si emotionanta trebuie sa fi fost sezatoarea voastra ! Bravo doamnelor, sunteti de admirat

Mergi la inceput