Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Multumim inca o data pentru urari,fetelor...ELENO,de urari iti arde tie cu febra?Stai cumintica acolo cu un ceiut si niste paracetamol...are cine sa-ti faca o frectie,ceva?Puiucu mic cum e?
EVA,regret sa te dezamagesc cu dintii de sus...e posibil dar putin probabil sa iasa simultan sus cu jos...dar nu-i exclus sa-l doara si sus din cauza ca a inceput procesul de eruptie si la maxilar.De obicei exista un decalaj de macar 2 luni de zile intre primii doi de jos si cei de sus,care ca tot veni vorba, am constatat ca din ce in ce mai frecvent erup toti cei 4 incisivi simultan(a fost si cazul nostru) si nu neaparat in ordinea cunoscuta cu centralii intai si apoi lateralii ,ci chiar invers(la cei superiori ma refer).
La noi n-a durat nici macar o saptamana linistea de dupa eruptia celor 4 de sus si acum de 2 nopti benganim cu tot cu el si nu vad alt motiv decat ca a inceput procesul de eruptie la lateralii inferiori.Asa ca ma pregatesc psihic(desi am senzatia ca nu ma mai pot pregati pt nimic,is la limita de jos cu energia)pt cel putin o luna de frecus .Si sa mor eu ,ma jur tiganeste,daca ma duc maine la servici daca nu ma lasa piticul sa dorm la noapte
MAMITU,,multa sanatate si sarbatori cu liniste!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

MIHA,da ,eu am folosit Calgel exact cand era dintisorul chiar sub gingie,gata sa erupa si il ajuta pe pui,dar pt putin timp.In rest am folosit si homeopatele Camilia(luate de pe okazii.ro) si uneori si nurofen,ca-l durea de nu se potolea cu nimic.Biscuiti eu i-am dat lui Lucas,acum la 8 luni,de la Hipp in piureul de mar facut la abur si se topesc f bine,eventual si cu branzica.Nu-i masor niciodata cantitatea de mancare pe care i-o dau,are un bolisor in care ii pun cam 100-150 grame de papa,si ii dau cat are chef(de obicei are chef de tot).Orele de masa sunt absolut aleatorii,are una de fructe cu branza,fructe simple sau fructe cu orez dimineata si una de legume,legume cu ou,sau cu carne,seara.Singurul lucru constant in programul lui de papa ,sunt mesele de lapte, care de cand era mic mic,sunt tot la 3 ore si tot 120 ml.Nu vrea apa si nici ceai....Azi,la 8 luni, l-am cantarit,nu-l mai cantarisem de la vaccinul de 6 luni,are 9 kile in cap si vreo 78 de cm.Si 6 dintzi.Suntem mai mult decat multumiti de bilant....Atat ca nu vrea sa zica mama,tata,nik ,ci ma enerveaza....doar cand il dureau gingiile noaptea,mai mormaia cate un ma-ma...dar vreau sa ma strige odata.A inceput de curand sa mearga de-a busilea si sa-si perfectioneze statul in fund...f puturos fatza de sorsa care la varsta asta mergea copacel pe langa pat singurik(si bineinteles zicea si mama de pe la 6 luni neimplinite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna dimineata!
Va multumesc mult mult pentru urarile de ziua mea! Am petrecut foarte frumos, a venit Mosu' pentru ca au fost copiii cuminti, a adus 4 saci mari de jucarii (pt 4 copii), voi pune poze pe picasa. Am avut un mos extraordinar, si amuzant si volubil si costumat excelent, doar ca pt ca l-am luat tarziu nu avea loc decat la 10 seara. A zis ca la anul trebuie sa rezervam cu o luna inainte de Craciun ca sa putem alege o ora decenta.
Joana si Stefulici, la multi ani si aici, sa vi se indeplineasca dorintele una cate una si sa va bucurati maxim de baieteii vostri!!!
Virginescule, felicitari pentru bilant! Al meu nici nu se intoarce, nici nu sta ca lumea in fund, nici nu are dinti :)) S-a intors acum vreo 10 zile pe burta, vreo 3 zile tot a facut miscarea, apoi parca a uitat, nici nu mai incearca, e un lenes
Fii-mea la 7 luni avea primul dinte, apoi pana la 8 luni ii avea si pe cei de sus, deci se poate.
Miha, eu nu stiu sa raspund la intrebarile tale pentru ca al meu e pe autodiversificare si e altfel procesul. Pot doar sa-ti zic ca Osanit e excelent contra durerilor produse de eruptia dentara. La fii-mea a mers bine si Gengigelul.
Mamitule, multa, multa sanatate, sa va faceti repede bine iar M sa scape de febra!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Vad ca nu suntem singurii bolnaviori de pe aici - sa se faca toata lumea bine si sa chefuim cu totii sanatosi de Rev!..si tot anul!alcool]
Virgi, sa-ti traiasca pruncii frumosi si sanatosi! Multu' de gandul bun si fortzaaaaa, mami!

Andra,multu iubita!
Am ajuns aseara la urgenta cu M..dupa ce indianul a stat nu mai putin de o ora jumate afra ca sa scoata masina de sub zapada!! M avea febra 40 si va dati seama ca am fugit intr-un suflet, ma rog..atat cat s-a putut cu furtuna noastra de zapada! Cand am ajuns acolo avea 40.2, au intors-o pe toate partile si au examinat-o, am facut radiografie pt o eventuala pneumonie ( nu a fost nimic din fericire), si concluzia a fost aceeasi ca intotdeauna : e UN VIRUS, mergeti acasa si administrati solutie nazala si Tempra ( pt febra), reveniti daca febra nu dispare in 3 zile sau daca ajunge la 42 sau +! Sincer nu stiu de ce ma mai duc, de fiecare data primsc acelasi raspuns..de fapt de aceea nici nu m-am agitat, am stat acasuca 24 de h cu febra de la 39.5 in sus, dar cand am vazut ca a ajuns la 40 m-am speriat clar! Dar cica nu e ingrijorator decat de la 42 in sus, atunci e de mrs la urgenta....
In fine, in noaptea asta n-a mai facut febra asa mare, max 39.5, sper ca maine sa fie mai bine!

Mai am de citit vreo 4 pagini, fug sa vad ce reusesc si apoi ma bag un pic la nani ca e 4 dimi! Va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza mamici si pitici,
Piciul meu este un pic mai bine astazi si azi noapte a dormit destul de bine, da Doamne sa il tina asa macar cateva zile pana imi incarc si eu putin bateriile
Pai Virgi, multumesc mult pentru clarificare si am inteles ca asta este DOAR inceputul heh ?
Sper ca ai reusit sa dormi si tu putin aseara si ai ajuns si la munca
Elena, Mammita, voi cum sunteti astazi dragelor ? Pup dulce dulce sa va faceti repede bine , si puii la fel
Din fericire, eu nici macar nu imi mai amintesc cand am racit ultima data, cred ca acum multiiiii ani cand eram prin facultate si sper ca piciul sa semene cu mine si cu tac-su in sensul asta
Miha, noi suntem inarmati cu tot tacamul pentru dintisori : jucarii si inele gingivale care se tin la frigider dar in ultimul timp nu le mai suporta si asta pentru ca probabil a trecut de stadiul de mancarimi la cel de durere, gel gingival Bonjela pe care l-am comandat special din UK care este fff bun ( l-am incercat pe mine si amorteste locul imediat) dar care cica trebuie administrat la fiecare 3 ore( eu am dat si mai des de atat), Camillia, care este ff eficienta in sensul ca il blegojeste de tot ( cica se pot da 3 doze pe zi dar mie mi-a fost frica sa ii dau mai mult de doua ca as avea o leguma in loc de copil )!
In legatura cu biscuitii nu stiu ce sfat sa iti dau . Eu i-am mai dat cate un strop de miez de paine de secara ( si noi facem tot autodiversificare )dar biscuiti nu ii voi da deloc, cel putin pana nu descopar unii FARA zahar . Daca glutenul il pot baga de la 7-8 luni, de zahar as vrea sa il tin departe cel putin 2 ani ...acum sper sa si reusesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Pfff Mammitule, te cred ca te-ai panicat cu temperatura aia asa ridicata a piticei M
Al meu, a avut cel mai mult 39,3 de era leguma leguma ( nici la vaccinuri nu a facut asa de mult) acum 3 zile de la dintisori, dar i-am bagat un supozitor de Novocalmin si din fericire a cedat dupa aproape o ora ca altfel eram croita sa fugim si noi la Urgente asa ca incerc sa imi imaginez cum era M si voi toti pe langa ea, mititica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza trupa!
Sunt aici pe baricade, tot cobza, dar asta e, ii dau inainte.
Am trimis baietii mari (iubi si tata) sa vizite castelul de la Malbork, ca doar nu o sa tin omul legat de casa ca suntem noi raciti. Sper sa se intoarca in vreo 3 ore ca mai mult nu ma mai tin bateriile cu E de cand sunt racita.
Astazi i-am dat puiului piure de mar la aburi... mama ce s-a mai strambat, era acrisor, dar a ras 50 ml. Ma declar multumita. In 3 saptamani i-am bagat 7 legume si astazi primul fruct, mai am inca 5 legume si fructe. Apoi o sa-i bag iaurtel si branzica, apoi carnita si la urma cerealele.
Eu pt dinti i-am dat o singura data sau de 2 ori Camilia, nu a fost asa grav de geluri sau, cine stie, sunt eu obisnuita cu el urlacios si nu ma stresez asa tare.
Fug ca s-a treit scandal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Mamitule, saraca fata!!! Cum s anu te sperii la asa temperatura?
Elena, si tu esti racita? Ofof , sanatate multa!!!
Eva, uite ce am gasit despre Organix, ce parere ai? "Biscuitii bio pentru bebelusi sunt o masa hranitoare īn orice moment al zilei si fiind īndulciti cu suc de struguri īn loc de zahar pot fi serviti ca atare sau dizolvati īn fructe. Au o textura fina, se topesc īn gura si sunt delicati cu gingiile fragile ale micutilor. Au o forma adecvata pentru manutele mici si ii incurajeaza pe bebelusi sa manance singuri pe masura ce se dezvolta."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Bun, sunt si eu in rand cu lumea - am terminat de citit.

La muuuulti ani frumosi tuturor piticilor ce s-au sarbatorit cat am lipsit, sa creasca voiosi si sanatosi!

La multi ani Andra si Joana, mamicute frumoase!

Mamaaaa, da' ce de cadouri a mai adus Mosul pe la voi! Tare cuminti trebuie sa fi fost!

La noi I. a fost cea mai cadorisita, M. a primit un Elmo care canta si danseaza, un compleu de fas si hainute..oricum ea cam are de toate...nu ca I. n-ar avea gramezi de jucarii de dau afara din camera si nu mai stim ce sa facem cu ele. Culmea e ca se joaca cu ziare, cutii, recipiente din plastic, iar M. - cu etichete. Voi nu patiti la fel? Sincer cred ca iubitii nostri copilasi sunt plictisiti de atatea jucarii, pai eu nici nu indrazneam sa visez la atatea cand eram copil!
Chiar zilele astea imi povestea sora mea de fetita unor prieteni care a venit plangand acasa ca prietena ei de la gradi a primit nush ce fel de tableta ( de aia "pe bune", nu de jucarie), si ca are nush ce jocuri si ca si ea vrea!Pai in ritmul asta pe la 8 ani iti cer avion personal, frateeee!

Ma duc sa mananc ceva, sunt lesinata de foame...partea buna cu toata boala asta a fost ca am slabit de Craciun, nu m-am ingrasat!

Pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Andra, Belissima

Fetelor cica aici s-a inregistrat un nou record cu furtuna de zapada de ieri : 45 de cm de zapada intr-o singura zi! Brrrr

Tot zic ca fug si-mi mai tot amintesc cate ceva - acum chiar ca fug, poate reusesc sa iau si eu un mic dejun ca oamenii, dat fiind ca toti dorm pe aici.

Azi pun ceva poze pe Picasa, am vazut ca nh prea e nimic nou - unde-s pozeleeeee, fetelor?!

Mergi la inceput