Buburuze de mart-apr2013(12)!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

La multi ani burticile mele dragi!

Va doresc la toate (si mie) nasteri usoare, bebei sanatosi, papaciosi si cumintei! Si multa sanatatate, rabdare, impliniri si tot ce v-ati mai pus in gand sa duceti la bun sfarsit!

Io am profitat din plin de sarbatori...mai sunt libera pana pe 7 si parca totul a fost asa rapid, pe fuga...am fost la parinti, in vizite si primit vizite...inca mai avem de treaba...vine si ziua Piscoatei de nume si de anisori asa ca ma asteapta o perioada plina ochi...plus alte pregatiri de bebe, dar parca sunt mai aeriana decat la prima nastere...acum parca nici nu am implinit 28 de saptamani...ma gandesc la bebe de parca as mai avea inca noua luni pana nasc:))

Bebica e din ce in ce mai activ, picioare primesc la greu, ma misc din ce in ce mai greu, noaptea ma rotesc in pat din ce in ce mai lent, am luat vreo 13 kile si sper sa nu depasesc 20:)) dar cu sarbatorile astea am cam exagerat...abia astept sa-mi intru intr-un ritm normal cu mancat mai sanatos ca de porcarii m-am saturat si parca nu se mai termina odata perioada lor.

Am de facut un set de analize acum la inceput de an sa vad cum mai stau cu toate cele, pe 24 morfologia de trimestru 3, abia astept sa-mi vad bebicul din nou, desi sunt constienta ca asta apropie din ce in ce mai mult nasterea si parca nici nu stiu cand au trecut lunile astea de asrcina, ca sa nu mai zic ca ma apuca nostalgia cand ma gandesc ca astea sunt ultimele mele "simtiri" de bortosica ptr ca de bebe 3 nu cred ca va mai veni...si e asa ciudat si totusi placut cand ma uit la Piscoata mea si-mi dau seama cat a crescut de la un bot de carne, iar acum e asa mare de-mi vine sa o smotocesc toata ziua:)

Va poop si revin cu forte proaspete de luni incolo sper!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si25+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Am actualizat si semnatura...suntem oficial in trimestrul 3...Doamne ajuta!Nu-mi vine sa cred ca mai sunt doar vreo 10 saptamani si-mi voi tine in brate minunea nr. 2.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si28+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La multi ani burticute!
Piscotel sa dea Dumnezeu sa se implineasca tot ce ai spus tu.Si mie mi se pare ca parca prea repede au trecut aceste luni. Cred ca e din cauza ca suntem la a doua sarcina si nu avem atata timp de alintat burtica ca la primul.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
28 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Dragele mele,
La multi ani! Va doresc si eu un 2013 cu bucuria aducerii pe lume de copilasi sanatosi, nasteri usoare, recuperari rapide, laptic pentru bebei si tot ce va mai doriti!
Noi am fost la munte cateva zile, acum ne-am intors dar din fericire mai am concediu pana luni.
Va pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna burtici,

Va doresc in 2013 bebici sanatosi,frumosi si mancaciosi!
Sa dea Dumnezeu sa avem nasteri usoare si recuperare rapida sa ne putem bucura de minunile noastre.
Fetelor v-ati gandit cum o sa nasteti ?
Eu as vrea natural dar nu stiu daca o sa pot din cauza trombofiliei.
Eu mai am 8 saptamani si deja ma iau emotiile . Ma gandesc cum o sa fie marea intalnire cu sufletelul meu ,de abia astept.



31+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Aruam curaj ! O sa fie bine. Ar fi bine sa ai un medic care este pro nastere naturala.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
28 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor, la multi ani tuturor si un an perfect va doresc!

Aruam, trombofilia nu te impiedica in mod clar sa nasti natural daca asta iti doresti. Singurul lucru de care trebuie sa tii cont este ca ultima injectie de Clexane este de preferat sa fie la 12-24 ore de nastere (de regula se merge pe declansarea nasterii cu perfuzii cu occitocina) altfel vei sangera mai mult si vei avea o nastere 100% naturala (adica fara epidurala ca nici un medic intreg la cap nu iti va face injectie in coloana pentru ca riscul sa ramai paralizata este foarte mare si daca cumva medicul cu care nasti nu stie sau uita asta sa-i amintesti tu neaparat).

Eu vreau cezariana pentru ca in afara de trombofilie am si un lob suplimentar placentar care in majoritatea cazurilor are o aderenta la peretele uterin mai mare si exista riscul sa se desprinda de placenta (adica sa se rupa vasul de sange care il leaga de placenta) si sa nu se elimine, sa ramana acolo in uter. Mai am si placenta foarte joasa (la 1-2 cm de col) si nu vreau sa risc sa iasa placenta inaintea copilului si sa se intample o mare nenorocire sau sa nu pot naste din cauza ca placenta e cam in drumul lui bebe spre "libertate".
Practic, in cazul meu, sansele sa ajung la cezariana de urgenta sunt destul de mari si chiar nu are rost sa ma incapatanez sa nasc natural in aceste conditii, mai bine aleg cezariana din prima si stiu o treaba clara.

25+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enhorabuena spune:

Mie imi este cam frica de nasterea naturala, mai exact de durerile de atunci. Stiu ca ar fi mai sanatoasa, mai fiziologica, dar asta nu ma impiedica sa imi fie frica. In orice caz, ncerc sa lupt cu frica asta.

Am un ginecolog care este pro nastere naturala, asa ca nu stiu daca o sa am posibilitatea de a negocia. Ca argumente medicale in favoarea cezarienei am un fibrom destul de mare (5x6 cm) si o miopie mica. Ca argumente personale, eu am fost nascuta prin cezariana, si asta a fost norocul meu, pentru ca aveam dubla circulara de cordon ombilical, iar pe vremea aceea neonatologia nu era la standardele actuale, in sensul ca hipoxia de la nastere ar fi lasat , probabil, urme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Capitol Nou



Cosmi 25+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput