Buburuze de mart-apr2013(12)!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela87 spune:

Buna burtici! M-am consultat si cu alt medic cu privire la ovulele macmiror si mi-a zis ca le pot folosi pt ca nu il afecteaza pe bebe..sunt linistita acum si sper sa fie bine si la urmatorul control sa nu mai avem nici o problema.
Eu nu o sa pot lua indemnizatia de crestere pentru ca am facut un an pauza intre facultate si master si nu am continuitate..:(..sa speram ca o sa poata lua sotul stimulentul de insertie..nu era o suma mare dar sunt bine veniti... pt bebe trebuie o gramada de lucruri.
28+ David Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Veve, cu durerea de spate nu prea ai ce face.
Poti lua No-Spa si Uscosin dar sunt apa de ploaie.
Te mai ajuta statul un pat si sa eviti statul pe scaun si in picioare.
Asa ca baga repede concediu si la caldurica cu tine.
Te vor lamuri fetele cum e cu concediul.



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Veve, nu iti era mai ok sa iti faci program de 6 ore/zi in loc de 8 ore? Pe mine m-a ajutat mult ca nu ma mai trezeam la 5.30 dimineata.
Despre concediul pre/postnatal s-a tot discutat, cel mai bine e sa vorbesti si cu medicul tau sau cu cei de la Resurse Umane, daca sunt persoane ok.

Sarind la alt subiect, va dau un link foarte dragut cu o baie de relaxare pentru bebe. Nu stiu daca ati vazut clipul, dar e minunat!

http://www.youtube.com/watch?v=OPSAgs-exfQ

23+ Bebe Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele!
Va pup sa aveti o zi buna

De astazi sunt in concediu

Veve concediu pre si post natal este de 126 de zile.Trebuie sa pastrezi cel putin 42 de zile pentru postnatal iar restul le poti lua inainte. Eu am pastrat mai multe pentru posnatal in caz ca vine buburuza mai tarziu.Eu cred ca in cazul tau te incadrezi pentru prenatal cam pe 7 ian.Roaga medicul tau de familie sa iti calculeze dar sa stii ca multi recomanda intrarea in prenatal la 32s dar tu ai dreptul sa intri mai devreme de ex la 30s.
Eu intru pe 15 ian tot la 30s. Sper ca ai inteles ceva din ce am scris

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 26+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:


Am uitat sa spun ca prenatal si postnatal este de fapt concediu medical care se plateste cu 85% ,iar dupa terminarea celor 126 de zile se face cerere de suspendarea CIM pentru intrarea in CIC. Cat timp suntem in pre si postnatal suntem angajate cu toate drepturile(de ex eu voi lua in mai prima de paste asa cum este prevazut in CIM)

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 26+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Nicole super videoclipul, impresionant cat de bine s-a simtit in apita ca a si adormitexact ca in burtica

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 26+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Gabriela cat iti va lipsi de la 12 luni de stagiu? Daca iti lipsesc sub doua luni te sfatuiesc sa-ti gasesti pe cineva la materninatate si sa-ti dea hartie ca ai nascut prematur. Se pricep ei la asa ceva, numai sa le dai bani. Mie mi-a lipsit 1 luna jumatate si n-am stiut de asta , dupa aia o cunostinta de la maternitate mi-a spus ca ma putea rezolva.
Si eu am fost cu stimulentul sotului, dar nu e tot una. Banii sunt aproape la fel, dar tie nu iti merge vechime si daca ramai gravida intre timp cum am patit eu nu vei avea din nou CIC, daca intrerupi studiile. Eu am avut inspiratia de a ma angaja inainte cu 4 ore pe zi la o firma in primavara, iar acum o sa beneficiez de CIC.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
26 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, nu era azi sfarsitul lumii?
V-am zis eu ca nu mor caii cand vor cainii (si nici romanii cand vor mayasii)
Va pup!

24+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Buna burtici si buburuzi miscaciosi

Am fost cam lenesa la scris zilele astea,nu cu un motiv anume ci numai nu am avut "inspiratie"

Eu sunt inca la servici,deja in atmosfera de Craciun,ascultam cu bebe colinde si muzica de bebelusi
Diseara avem cheful de Craciun la firma,sa vad cum rezist

Joia viitoare avem programare la 4d
Maine ne-am programat cu sotul pt o mica curatenie de Craciun,musai sa spalam geamurile si perdele

Puisorilo bolnaviori le doresc multa sanatate!

Va pupic pe toate si a doresc o zi frumoasa!



Cosmi 24+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela87 spune:

felicitas o sa vad ce pot face dar imi lipsesc mai multe luni pentru ca am inceput abea in octombrie primul an de master, daca eram anul 2 altfel stateau lucrurile..nici sotul nu poate lua pentru ca nu are un an in firma la care este acum..sa vedem poate facem vreo asigurare ceva..
28+ David Gabriel

Mergi la inceput