Retrospectiva de cititor

Retrospectiva de cititor | Autor: galisia

Link direct la acest mesaj

Fetelor,bun regasit.
Desi nu am mai postat de mult,v-am citit mereu.
Va propun sa taifasuim un pic ( mai mult!) despre experientele de lectura ale anului pe care il incheiem.

Care din cartile citite in 2012 v-a placut cel mai mult ? Vreo "descoperire" ? Un nou autor preferat,un gen care v-a surprins si incantat ? Care considerati ca a fost aparitia /aparitiile anului in plan editorial ? Care din editurile noastre considerati ca e mai aproape de ceea ce se intampla notabil pe piata de carte internationala si vine cu titluri care sa ne satisfaca ? Ce scriitori romani ati citit ? Merita sa le luam cartile ? Mai investiti in biblioteca personala ? Ce va influenteaza decizia de a alege o carte sau alta ?
Stiu - sunt o groaza de intrebari,dar eu zic ca merita sa mai schimbam pareri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

imi place subiectul, ma gandeam sa deschid si eu unul de genul asta, dar sunt intr-o perioada extrem de lenesa... si mai fac si un curs on-line foarte interesant (dar foarte mancator de timp - imi ia cam 2 ore pe zi parcurgerea lui, ca l-am luat din saptamana a treia si am de recuperat)


pentru vara m-am inscris la asta - il popularizez ca poate se mai baga cineva (de-asta am nevoie de acrtea lui vesaas)

asa, si dupa asa o introducere aiuristica, sa revenim la oile noastre.

"revelatia" - cred ca mi-am dat seama ca-mi place f mult literatura feminina. si imi place virginia woolf. si dintre cei "alive & kikin'", zeruya shalev, (pe care mi-a recomandat-o mihaelka, acu osutademiideani)

:( tre sa fug la trebi, revin...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Bun gasit!

Greu de raspuns la ce intrebi tu. Eu incerc sa evit scriitori la moda (ca si hainele de altfel ) si nu ma avant sa citesc noutatile. Cred ca in 2012 cel mai des au fost pomenite Cele 50 de umbre intunecate si Jocurile Foamei. Am facut rost de ele in format electronic si daca in 6-8 luni inca se mai discuta de ele poate le citesc .

Pentru mine recomandarea personala conteaza foarte mult. Si pentru ca nu suntem robotei, sau gemeni bokanovskificati, ca sa ramanem in tonul subiectului , ca sa avem fix aceleasi preferinte se poate sa imi placa sau nu cartile respective. Cer recomandari de la persoanele despre care am o parere avansata de bine si sunt convinsa ca sunt date cu buna-credinta. Am chiar cateva forumiste pe care le pandesc cand mai scriu despre carti .

Un nou autor preferat este Saramago, pe care l-am reluat dupa mai bine de 2 ani de la prima lectura (atunci Intermitentele mortii, acum Pestera, Omul duplicat, Toate numele) si pentru ca l-am prins la o oferta am mai luat cateva, deci 1-2 luni sunt acoperita . Mi se pare extraordinar felul natural in care spune niste adevaruri care te fac sa cugeti muuult la cate o fraza.

Am avut placerea sa descopar lucrarile memorialistice ale domnului Neagu Djuvara, pe care il cunosteam doar in postura de istoric. Povestile deocheate... le citisem anul trecut si anul asta am continuat cu Georges Milesco. Ma asteapta Amintirile din pribegie. Asta intra si la intrebarea referitoare la autorii romani, unde o mentionez si pe Ioana Parvulescu.

La capitolul cartea anului 2012 mi-e greu sa ma pronunt - vezi si prejudecvata mea legata de mondenitati de mai sus . Aici e preferinta fiecaruia. La fel cu editura, pentru ca si cele cu oferta generalizata au anumite inclinatii si daca se nimeresc pe preferintele tale atunci evident devine editura preferata. Daca ma uit in biblioteca mea predomina Polirom si Humanitas. Nu cred ca e relevant decat pentru mine, nu?

Da, da, da, cartile sunt o constanta in viata noastra. Pe masura ce nu mai am loc in biblioteca le mai transfer la parinti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Galisia, eu am revelatii si in fiecarea an aleg (in sinea mea) cartea cea mai faina citita.

Insa, nu sunt capabila sa citesc ultimele aparatii, chiar daca le cumpar sau le primesc cadou.

Cartea cea mai faina a anului "Viejo Gringo" de C. Fuentes. Un pic in urma "Culoarea sentimentelor" si Hanna Krall "Le roi de Coeur". Revelatie : proza scurta a lui Carlos Fuentes.

Cartea pentru copii care mi-a placut cel mai tare : Francisco Coloane "El último grumete de la Baquedano" (Ultimul mus).

Cartea cea mai ciudata pe care mi-a parut rau ca am citit-o : un politist de Carol Higgings Clark (fiica celebrei scriitoare). Nu era decit un roman politist prost.

Cartea pe care n-am putut-o citi : "Rauyela" in spaniola. Am rezolvat dilema si am cumparat-o in franceza, insa sta frumos pe raft si isi asteapta rindul.

Da, continui sa-mi cumpar carti. Si noi, si editii de buzunar (asta e majoritatea), si carti de la anticariat.

In Romania nu stiu ce se (mai) publica, deci nu poci sa-mi dau cu parerea.

Corap, mie imi sunt foarte dragi scriitoarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:


Subscriu la capitolulu - SCRIITOARE.
Oricat s-ar vorbi ca "arta si talentul nu au gen",eu simt ca au,pentru ca feelingul are gen,prin urmare si ceea ce rezulta din el.Altfel de ce m-as regasi mai complet,mai precis ,in aceasta zona?
Chiar recent am parcurs din nou subiectul "scriitoare" care a mai fost comentat aici,la clubul cartilor.Mi-am notat sa fac cunostiinta cu Katherine Mansfield.Ati citit-o ?

Desi nu e literatura chiar cu majuscule ,mi-a placut "Pavilionul femeilor" de Pearl S.Buck ( ideea de fond,splendida : dreptul la viata personala).
Pe aceeasi lista a scriiturii feminine as pune pentru cele care gusta genul - cartea de memorii a Ninei Berberova ("C'est moi qui souligne")
Printre placerile anului literar la mine se numara naghib mahfuz(mare povestitor),dar si un volum marunt ,dar exotic si captivant- "In numele printesei moarte"/kenize mourad.
cat despre investitii : da,cumpar mereu carti,simt nevoia ...sa fie ale mele;mai nou- iau multe carti care ma intereseaza de pe okazii.ro la preturi superOK.
nu citesc cartile noi imeidiat,dar ard de nerabdare sa stiu ce mai apare,care sunt titlurile "in trend,si mai ales "de ce".
Acum vreau sa citesc :Laptele negru " al lui Elif Safak si (poate ) "Camera" emmei donoghue.
in alegerile de lectura ma inspira cel mai mult parerile cititorilor cu care simt eu ca rezonez,subiectul tratat,stilul ( de preferinta fresh,clasic,fara artificii obositoare).Vreau sa ma consume povestea,emotia ,nu efortul de a ma lupta cu texte super sofisticate.
ma gandesc chiar daca nu cumva,evolutia mea ca cititor s-a oprit,in sensul ca mi-am pierdut disponibilitatea de a aborda chestii noi,mai putin confortabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Bun gasit !
Foarte frumos subiect , Galisia !

Retrospectiva mea 2012 (ce mi-a placut) :
- noutati editoriale: pentru oameni mari:) doar captivantul Eroticon-Tratat de fictiune amoroasa al Mihaelei Ursa (teorie-critica-istorie literara), pentru copii , Ce poti face cu doua cuvinte-juniorii(povesti scrise si ilustrate de copii intre 8-15 ani)si Magia Realitatii de Richard Dawkins (uimitoarele aventuri ale vietii intre mituri si stiinta)
- editii noi sau prime editari in romana ale unor titluri din alti ani : Fotografie de grup cu scriitoare uitate a Biancai Burta-Cernat (multumesc pt. recomandare ), Lucrari in verde sau pledoaria mea pentru poezie a Simonei Popescu, Serafimul si Zambezi-integrala prozei scurte - Muriel Spark, Garden Party - Katherine Mansfield , Orasele invizibile - Italo Calvino, Integrala prozei scurte a lui Truman Capote, Sensul vietii intr-un pahar cu apa - Alan Alda si Sindrom de panica in Orasul Luminilor - Matei Visniec .

Imi plac librariile bucurestene din zona centrala, intru si ma plimb si admir peisajul (stau sa rasfoiesc-citesc) ca in parc, caut initial cartile despre care am citit cronici in Dilemateca sau Dilema Veche sau pe site-urile editurilor, si apoi cercetez orice titlu care imi atrage atentia .
Autorii romani cred ca au avantajul de (si merita) a fi cunoscuti la lansarile de carte de la festivaluri si "receptii" literare pe diverse teme organizate in librariile centrale . Mie imi plac (in special) Ioana Parvulescu , Gabriel Liiceanu , Radu Paraschivescu si Marius Chivu , dar am in plan sa "cunosc" si altii .

In privinta investitiilor in carti, presupun ca fiecare procedeaza in functie de placerea personala si de utilitatea culturala, devenite cu timpul o necesitate psihologica .
De asemenea, cred ca si obiectul carte ca forma fizica de hartie, in anumite conceptii artistice, este o necesitate estetica .

M-am lungit cu raspunsul exagerat, dar parca nu-mi vine sa pun punct . Asa ca o sa continui cu niste intrebari in spiritul magic-literar al sarbatorilor :) , ce titlu i s-ar potrivi acestui an din viata voastra (dupa titluri celebre sau preferate) , ce carti v-au acompaniat in momente speciale ale vietii si care ar fi titlul anului urmator ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

mie mi-a placut mult "suflet tatuat" http://www.humanitas.ro/humanitas/suflet-tatuat

de ceva vreme am chef numai de jurnale, memorii - "joseph anton" de salman rushdie si imi place mult si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Pentru mine cartea anului a fost Carnetul auriu... nu din cauza dimensiunii , prin care am si descoperit-o pe Doris Lessing cu mare incantare.

De cativa ani am inceput sa simt si eu diferenta de gen in scrieri, mult mai pregnant. Am nevoie sa alternez vocile masculine cu cele feminine, in care gasesc un univers emotional mult mai nuantat, mai fin delimitat si, implicit, mai bogat.

Urmaresc noile aparitii, dar nu noutatea e un criteriu pentru alegerea lecturilor. Ma vad oricum nevoita sa aleg din greu, din cauza putinului timp disponibil cititului.
Le aleg de cele mai multe ori intuitiv, dar si dupa recomandari (ale voastre fiind importante pentru mine) sau recenzii.
Ca editura, votez Poliromul.

Investesc cu mare drag in biblioteca, nu ma vad altfel. Imi plac cartile si ca obiect, imi place sa le vad cotoarele colorate pe raft, imi place sa le fosnesc paginile, sa le miros, sa le simt greutatea in maini si sa cantaresc cam pe unde am ajuns cu cititul si cat mai am. Mica placere conservatoare.


Galisia, Monixy ma bucur sa va citesc aici din nou



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Doar atat? Ma asteptam sa fie un suboect 'viral' :)

Daca ar fi sa dau un titlu anului 2012 ar fi... Conjuratia Imbecililor (titlul, nu continutul cartii). Am avut de-a face cu situatii urate si multe la munca create de persoane din categoria de mai sus, si eu si Balaurul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

cartea anului pt mine:la umbra rodiului
editura de suflet: polirom
scriitori de suflet : catalin dorian florescu, filip florian, gabriela adamesteanu si daniela zeca, ii ador pe fiecare in parte si ma bucur ca sunt de-ai mei!
investesc destul (dar nu pe cat as vrea, dupa criteriile bani si timp), construiesc din greu si biblioteca pt piticii de la 6,5 ani, la 9 si 14 ani, greu nu?

spor la citit si descoperit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

De cateva zile ma invart in jurul subiectului pentru ca mi-e rusine sa spun ca si anul asta am citit ingrozitor de putin (literatura, adica. Am citit carti profesionale si nenumarate carti de bucate)

Anul asta e pentru mine "anul Doris Lessing", si sunt fericita ca am descoperit-o. Si daca stau sa ma gandesc, ultimii ani am pus pe primele locuri scriitoarele in detrimentul scriitorilor. Mi se par mult mai complexe si mai profunde.

Am ales cartile dupa recomandari (cred ca DC e cel mai important loc de cules recomandari, pentru stiu deja din experienta cu care dintre colegele de forum ma potrivesc la gusturi). Mai citesc si best-seller, dar doar daca-s fantastice/aventuri/SF (The Hunger Games) dar nu erotico blabla (50 Shades).
Anul viitor as vrea sa citesc mai mult SF.

Si mie imi place sa citesc cartea carte, nu electronic... insa nu pastrez decat cartile care-mi plac foarte mult, adica aprox 20% din ce cumpar. Pe restul le vand sau fac cadou :).

Titlul care se potriveste anului pe care l-am avut este "Memoriile unei supravietuitoare" pt ca a fost un mic infern. Sper sa dau un titlu mai vesel anului care vine...

Mergi la inceput