Fibrom uterin

Fibrom uterin | Autor: Crinutz

Link direct la acest mesaj

Ieri am fost la o eco abdominala pt niste pb legate de fiere, ficat, etc dar am descoperit ca am un fibrom de 30mm, situat intramural (nu prea stiu ce inseamna asat, doar ca e in peretele uterin, dar cat e de nasoala aceasta pozitionare?). E un fibrom considerat marisor ? se pare ca a aparut de curand pt ca ultima eco am facut-o pe la inceputul anului si nu era nimic. Ma voi duce evident la ginecolog insa as vrea sa stiu pana atunci cam ce prsupune un tratment, daca se reolva cu tratament...Eu n am copii, varsta deja e cam mare si ma tot gandesc ca poate asta imi va afecta o viitoare sarcina (desi sansele sunt mici deja :( )
Voi v-ati confruntat cu un fibrom ? Sa ma ingrijorez ?
Of, asta imi trebuia acum...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Am fost si la ginecolog si mi-a confirmat ca este un fibrom de 30 mm intramural. Pozitionarea e una buna daca pot spune asa, pt ca nu da multe simptome..inca. Eu una nu simt nimic in neregula doar ca el va continua sa creasca in ani. Mi-a spus ca acel firbrom trebuie sa fie de mai multa vreme pt ca astea cresc in ani. la toate eco abdominale de pana aum n-a iesit nimic (poate era prea mic). E drept ca n-am facut o transvaginala, doar control obisnuit.
Dr mi-a spus ca tratament nu exista, sigura metoda in afara de cea chirurgicala ar fi embolizarea. Cautand pe net ma incanta ideea de a o face pt ca e si o procedura simpla, fara urmari, fara riscuri. Doar ca e f scumpa la clinicile unde se practica. Costul e undeva intre 4000 si 5000 lei In spitale, (nu sunt f multe unde se face) se pare ca n-au ce le trebuie...cred ca si acolo costa ceva.
Am cautat si aici pe site, am gasit info despre embolizare uterina dar m-ar interesa daca stiti un spital unde se face bine si sa nu coste atat de mult si daca e prea mic sa fac asta. As vrea sa scap de el pt ca eu deja am 34 de ani, curand 35, nu am copii si nici sanse sa fac curand. ma tot gandesc ca varsta + acest fibrom care poate sa creasca imi pot da pb. Poate nu va da dar nu am timp sa astept, sa pierd vreo eventuala sarcina sau sa astept ani sa se prinda o sarcina. N-am nicio certitudine ca nu imi va face pb asa ca il vreau disparut din mine
Voi ce parare aveti ?
Ah si inca ceva, daca sunt din provincie cum fac sa obtin o programare la un doctor la sp univeristar, de ex (sau un spital din bucuresti) ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crinutz, embolizarea e o procedura controversata, se poate sa-ti blocheze mai mult sau mai putin si irigarea uterului si sa ai o problema cand vei dori sa ai copii. Studiaza mult, intreaba mai multi medici inainte sa faci ceva si -ti para rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Ca si tine, am descoperit intamplator la un control de rutina ca aveam un nodul fibromatos subseros de 4-5 cm si un altul intramural de aproape 2 cm si un ovar polichistic (of, cu varsta ne rablagim, ce sa faci - acum 3-4 ani n-aveam nici urma de asa ceva).

Mi s-a spus la fel, ca n-am ce sa le fac, sa incerc sa raman gravida cu ele si sa le supraveghez (pentru ca ele cresc in sarcina). Am citit despre embolizare dar cum niciunul din doctorii intrebati nu mi-au recomandat-o am preferat sa nu ma aventurez. Am reusit pana la urma sa raman gravida cu tot cu fibroame (nu imediat, dupa aproape un an + o sarcina oprita din evolutie, dar cred ca mai e si varsta de vina, 35+).

Eu zic sa ceri parerea mai multor doctori inainte de orice procedura, oricant de neinvaziva si sigura ar parea. Daca ei nu ti-o recomanda, poate exista un motiv intemeiat. In plus, 30 mm mi se pare un nodul foarte mic (ai mei au cm, nu mm)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Clar voi cere mai multe pareri, nu ma apuc sa fac asa de capul meu. Doar ca doctorii mereu spun ca e mic, ca sa incerci sa ramai gravida ca poate trec, poate, poate...dar nici ei nu stiu cat de multe pb iti va crea acel fibrom. Te iei dupa ei dar poti sa ai incredere ?
Si la mine vartsa va fi peste 35 din august :( Slabe sanse sa am o sarcina pana atunci. Voi trece cu brio de vartsa asta...

Mie 3 cm de nodul mi se pare mult...

Asta e, acum cum mi-o fi norocul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

Clar voi cere mai multe pareri, nu ma apuc sa fac asa de capul meu. Doar ca doctorii mereu spun ca e mic, ca sa incerci sa ramai gravida ca poate trec, poate, poate...dar nici ei nu stiu cat de multe pb iti va crea acel fibrom. Te iei dupa ei dar poti sa ai incredere ?
Si la mine vartsa va fi peste 35 din august :( Slabe sanse sa am o sarcina pana atunci. Voi trece cu brio de vartsa asta...

Mie 3 cm de nodul mi se pare mult...

Asta e, acum cum mi-o fi norocul...

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Bodrum Aegean Dream resort 2009
Canakkale
Grecia 2006/2007
Thassos 2009


Mie mi-au zis ca al meu la 4 cm nu e nici mic nici mare; e mediu (acum de ex are 6-7 cm). Si ca pozitia lui nu impiedica sarcina; doar trebuie supravegheat. Doar de la 8-9 cm incolo incep sa puna problema unei extirpari / embolizare etc.

Eu cred ca al tau e chiar mic si mai degraba concentreaza-te pe conceptie tinand cont si de varsta. Medicii nu prea stiu nici de ce apar fibroamele astea (la femeile intre 30 si 40 de ani in general) nici de ce se resorb uneori. Dar daca ei zic ca nu impiedica sarcina, asta e important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

M-as concentra dar n-am pe ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

M-as concentra dar n-am pe ce

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Bodrum Aegean Dream resort 2009
Canakkale
Grecia 2006/2007
Thassos 2009


Asta-i o problema mai grava decat nodulul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Da asa e, e mai important ca n-am pe ce sa ma concentrez...

Am vorbit si cu o prietena care locuieste in america si care si lucreaza in spital si a asi avut niste fibroame. E de varsta mea. Ea mi-a spus ca nicidecum embolizare acum pt ca dainfertilitate. Ei nu i-au recomandat asta inainte sa aiba copil. A facut operatii acum cativa ani si apoi a si nascut. Acolo nu se recomanda deloc aceasta procedura, nici cei de la fertilizare nu sunt de acord. Ea mi-a spus sa nu fac asa ceva. acum parerile sunt impartite. Probabil ca aici se recomanda pt ca e f scumpa si mai fac si eu ban.

Deocamdata nu o sa fac nimic. Poate incerc si niste naturiste ca pana la urma n-au ce sa faca rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladmonica78 spune:

ieri am fost diagnosticata cu fibrom uterin de 8 cm si mi s-a spus ca imi trebuie operatie daca ma mai gindesc sa am vreun copil. As mai vrea inca un bebe, dar mi-e frica de operatie. Doctorul mi-a zis ca inainte de operatie trebuie sa iau un medicament care e mai nou pe piata, dar cica e foarte bun si operatia o sa fie mai sigura daca il iau. vreau sa va intreb daca v-a mai recomandat cineva esmya. si daca da, cum a fost la operatie? pupici

Mergi la inceput