Ceasca de punch - 2

Ceasca de punch - 2 | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



sa vedeti cu ce-mi pierd eu timpul acum,
tocmai am facut o scrisoare despre William, o depun aici langa noi la primarie si va primi o scrisoare de la Santa....
so,cool!
deja imi imaginez ce fatza o sa faca.



michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Noi muncim mult zilele astea, de saptamana viitoare intram in concediu, gata. Plecam in tara in cateva ore, pentru vreo 3 zile, si toti cu care am vorbit au spus ca suntem nebuni ca ne hazardam pe asa o vreme, cu zapada si huhu, mai ales ca mergem si cu copiii. Pai, bineinteles ca mergem si cu copiii, cui si unde sa-i las!? ca oricum nu as vrea, chiar de-as avea...

Cu ocazia plecatului in tara, trimit si eu darul de SS, va ajunge la timp,sper.

Michelle, shame on u.Ce mi-ai facut cu Celtic Thunder!? azi am muncit mult la comp,hartii peste hartii, si am ascultat mereu pe domnii astia cu fusta. Dar cel mai cel e urmatorul : Brothers in Arms. Mai oameni buni si mai ales scumpe doamne, nenea asta are o voce...si niste ochi, si o prezenta scenica de te baga in boale. Mi-a placut grozav si timbrul vocal, foarte jos si totusi poate duce melodia, care nu e chiar usoara...si isi controleaza fiecare expresie, privire si grimasa...Si v-am mai spus de ochii lui, da!?
Daca stau bine si ma gandesc, seamana foarte mult cu sotul meu. :)) doar ca al meu nu stie canta asa frumos... doar eu cant in casa. A nu se intelege ca la noi in batatura gaina canta, nu, nu...
Si...v-o placut interpretarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Julia- superbi ochi, cute guy too, good music!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ziua buna doamnelor, Ruf
care cred ca e sub zapada ca pinguinii adevarati de nu a zis nimic
buflea, Pat are 8 si, Eva are aproape 4. cred ca cel mare al tau e un pic mai mare ca Pat? eu situ de unde vine simtul asta de posesie, ca de obicei e rugat sa mai renunte la tableta in favoarea sora-sii... si-l roade ingrozitor ce imi place forma bradului tau! super dragut! si accesoriile de sub el

is foarte misto masinariile alea de facut diverse de la playdoh, au si masina de torturi, acu aia de bomboane....si o asteapta inca una "diner cafe"
n-ai un aparat foto mai vechi? sa le dai de test . Patrick are un sony din ala "tabachera" care a costat acu vreo 8 ani o avere dar e depasit, deci e al lui. il ia cu el in excursii, la biblioteca... ii place . si-si pozeaza constructiile de lego [:)))]

ce imi faceti cu vimeo si iutub, ca n-am la munca

aqai, moama ce bine ca te-ai pus cu gura pe ai de la scoala. mi se pare tare "lasa-ma sa te las" atitudinea de anul trecut!

Denisa, stai ca anul asta vreau sa fac reteta mea ultra-incercata de biscuiti cu faina integrala! sunt sigura ca se preteaza de numa'. si am un aluat fantastic de tarte sau biscuiti sarat cu faina integrala si faina de naut.. o minune! nu trebe sa stea nici la frigider si e buuun si crocant de mori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

tot io, daca intru doar odata pe zi..

Aqai: e dragut jocul ala cu maimutele, merci. il descarc si eu pentru iepuri - cred ca il ajuta pe Pat sa fie independent cu engleza.

tre sa il laud sa va zic ca aveam impresia ca e indaratnic si timid si nu vrea sa zica doua vorbe in engleza, dar anul asta in vara am avut doua serii de prieteni din state si a vorbit lejer (la nivel basic, bineinteles) cu copiii si, cu ajutorul limbajului universal = lego, bakugani si alte nebunii, s-a descurcat de minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

roxanaz, nu pot sa te citez. ai scris: Ioana ce reteta vrei tu sa faci cu faina integrala? zi detalii si ajut cum pot ca eu briose as face cu integrala, dar brownies nu. mai bine cu faina de migdale.

Am facut gogosi dospite care au iesit foarte tzepene (ca si cum asi fi pus multa faina). Am facut prajitura stil brownie - cumva ramanea cruda la mijloc. Am facut pumpkin flan - era ciudata rau consistenta.
Cumva, mi se pare ca e mai usoara si pun mai mult decat as pune daca ar fi alba. Sau trage mai mult lichid. Oricum, trebuie sa ma dumiresc cat sa pun (mai putin).

Orice sfat e bine-venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Rufus, uite ce ai scris tu: Ha ha Rox stii eu am facut armata (maaaama parca sunt bunicu'...) la Topraisar, stii tu unde-i aia.

Uite ce am citit eu: eu am facut armata la Topraisar = Top Raiser, chiar ma gandeam ca e o unitate speciala cam Top Gun, asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ioana, ia uita, is ne-citabila . glumesc, habar nu am de ce nu merje.
deci, ce zic eu (poate mi-o iau acu de la doamne ca iar o dau pe bucatareli ): brownies trebuie sa fie ne-coapte in mijloc! adica nu umflate si crescute, ci dense si "chewy". mie imi plac exact ca aici. si daca nu vrei sa pui alea 140 de grame de faina simpla, poti pune faina de migdale sau integrala. oricum nu creste. in mod clar aluatul cu faina integrala - mai ales daca vrei sa fie numai integrala si deloc alba, este mult mai greu - deci trebuie marita cantitatea de agent de crestere, fie ea drojdie, praf de copt, amoniac, etc.
la gogosi musai trebuia mai multa drojdie si nu pot fi la fel de pufoase ca cele cu faina traditionala, tocmai ca asta alba e afanata si mai usoara (cea integrala e mult mai umeda si ingreuneaza aluatul). uite si la painea adevarata integrala - e batuta si mai umeda, nu pufoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Ioana, ia uita, is ne-citabila . glumesc, habar nu am de ce nu merje.


Era subiectul inchis, de-aia :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ioana, nu este mai usoara dar creste mai greu decat faina alba si nimic din ce faci cu ea nu iese la fel de fraged si pufos. Nu prea poti inlocui total faina alba decat daca ai masele de dinozaur. Eu fac paine cu faina jumi juma, dar folosesc de secara mai des decat integrala de grau.
Stiu ca exista o formula ca sa iasa pufos si cu faina integrala dar trebuie adaugata faina de soia si faina de gluten. Daca dibui formula asta sa mi-o scrii si mie aici si mai ales daca gasesti faina de gluten sa-mi spui si mie unde.
Uite aici o reteta de paine: http://www.spufi.com/paine-din-faina-integrala-si-tarate/

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Uite ce am citit eu: eu am facut armata la Topraisar = Top Raiser, chiar ma gandeam ca e o unitate speciala cam Top Gun, asa.



Bine v-am gasit, doamnelor cu pene de pinguin!

Ioana, faina anagrama cu Topraisar. Da, era o unitate speciala, pentru ca era batalion disciplinar pentru cadre, adica toti ofiterii care calcau pe bec in toata tara, veneau acolo sa "ispaseasca". N-a fost chiar iadul de pe pamant, teoretic noi de la TR nu aveam tangenta cu ei.

Saptamana asta-s bona cu norma intreaga. Titulara e in spital, cu ceva probleme la picioare. Iar Tora vine acasa doar seara, ca au de lucru la servici. Nici nu-i asa rau...e chiar fun. Astazi Ana mi-a zis ca nu mai vorbeste niciodata cu colegu' David. De ce Ana? Pentru ca-i ofticos, eu i-am dat tot universul, iar el mi-a dat trei pasi de furnica. Iar prietenilor lui le-a dat ce au vrut. Nu joaca cinstit. N-am zis nimic, ca doar nu era sa zic ca nu stiu despre ce e vorba...Mai, zic, nu trebuie sa nu mai vorbesti cu el, cand va mai jucati, da-i si tu ceva naspa, sa vada cum este. Daaaaa....o sa-i dau pasi de cangur. Zilele viitoare o sa o trag de limba sa vad si eu ce joaca, sa nu par asa ignorant

Si mai raportez ca zapada-i frumos stransa in curte, masinile curatate...ce mai, pinguin gospodar! Si am platit si revelionul, anul asta o sa fim mexicani la cumpana anilor

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput