Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

mami.ilinca, la sectorul 6 pe site stiu ca nu scrie. Adica nu trebuie sa se deplaseze mama sa isi ia adeverinta aia de la primarie sau ce o fi.
Dar am auzit azi de la o prietena de o alta mamica ce s-a dus azi sa depuna la sectorul 3 si au trimis-o la primarie sa isi aduca dovada ca are platile facute....

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai ca astia ai mei o tin lant! M-a sunat maica-mea ca a venit nepotelul mai devreme de la scoala ca si-a rupt mana dreapta la ora de sport. Acum se duce sotul la el ca sa-l duca la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

of Doamne,OLI, sanatate multa nepotelului!

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

mami.ilinca, la sectorul 6 pe site stiu ca nu scrie. Adica nu trebuie sa se deplaseze mama sa isi ia adeverinta aia de la primarie sau ce o fi.
Dar am auzit azi de la o prietena de o alta mamica ce s-a dus azi sa depuna la sectorul 3 si au trimis-o la primarie sa isi aduca dovada ca are platile facute....

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso


linkul e de la pag sectorului 6.
sa vezi ce o sa ma distrez eu , la sect 2 , cand o sa depun pe 7 ianuarie.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

bun gasit in casuta noua!
scrisesem aseara un mesaj lung, vreo ora, l-am pierdut..mi s-a inchis calculatorul inainte sa-l trimit..
neuronul meu obosit nu mai stie ce-am scris..
oricum merci mult de raspunsurile legate de alocatie
eu sunt terminata...david plange de aseara, n-a facut kk de ieri dimineata si se tot screme si-ncovoaie si urla..da afara ce mananca, toata noaptea s-a foit..azi i-am dat iar ceai de musetel, nu s-a linistit nici dupa ce-a facut kk, continua sa se screama..reusesc sa-l adorm, cand vreau sa-l las jos se trezeste si plange..nu vrea in pat, in leagan, in carucior, doar in brate...ce-i baiu'? kk sau colicii?
azi nici n-am spalat vasele, mana dreapta mi-o tin bandajata cu fasa elastica, spatele ma omoara...
sper ca sunteti toate mai bine..
va pup

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

La sectorul 4 nu iti cere. Si tind sa cred ca daca cere pe undeva e doar un moft pt ca nu e nicaieri specificat in lege asa ceva. cand te duci poti cere sa-ti arate legea pe baza careia iti cere asa ceva... Indemnizatia de crestere copil si alocatia nu tin de primarie. E un drept constitutional.
revin.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Ela, e drept constitutional dar e obligatie sa iti platesti taxele si impozitele.Si daca nu o faci nu iti platesc...
Am gasit la sectorul 6 pe site asta :
"Īncepānd cu anul 2012, pentru mentinerea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, beneficiarii care au drepturi stabilite de cel putin 6 luni au obligatia sa īsi achite impozitele si taxele locale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detin īn proprietate. Īn cazul persoanelor singure care se ocupa de cresterea si īngrijirea unuia sau a mai multor copii, mentinerea drepturilor la indemnizatie, respectiv stimulent de insertie nu este conditionata de aceasta obligatie."

Deci eu deduc ca si daca nu te pun ei pe drumuri sa le duci adeverinta ca ti-ai platit tot la zi, daca te prind dupa aia cand te cauta ei, nu iti aproba dosarul/platesc.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Stau cu o mana pe tastatura si cu cealalta misc o zornaitoare de care e fascinat de vreo jhuma de ora:)))
Olivette...la mine zice sotul...ca o simti piciul ca-i miroase gura d-aia o intoarce capul :)))cu pompa n-am "lucrat" azi...sunt singurica si mi-e cam greu ca eu nu pot cu o mana...masez pun comprese...mai ales reci dp supt...acum seara a supt bine si din sanul dureros in timpul zilei dp 5-10 min il scuipa si plangea si iar il lua iar il scuipa...
Mirabelac si eu mananc destule...deci e bun lapticul din congelator ...si eu sunt rea de somn.....si nu ma las eu inca sper in fiecare noapte c-o sa-mi iasa si-o sa dormim....de ceva zile de cand cu lp dormim mai bine ca se umple stomacelul ca na era cam gol l-a calit ma-sa saracul...vrea-nu vrea......
Stella ma tot tin sa-ti spun ca de la tine am preluat ideea si acum asa il linistesc/adorm...in brate p umar shsshait si topait...il topaiam miscandu-ma di sold...m-a luat durerea :) si m-am desteptat il topai din mani acum:)))Cu ceiutul cum faci la cat inainte de 2 ore il cere...e agitat?la mine i apuca la unele mese cu juma de ora inainte...dar uite pana acu n-am facut ceiut...tre sa-mi iau un termos ca sa am apa pregatita...ca pt lp mi-e ok fierb cat alaptez dar la ceiut m-ar ajuta sa fie in termos ca nu urla la acelasi interval...apoi ma gandesc ca plange ca-i e somn ca dp ssit/plimbat adoarme un pic...inca nu stiu sa- inteleg plansul
Fetelor bb isi baga manutele in gura si le suge/linge de foame doar sau si sa le cunoasca...sau ca suzeta?poate suna a intrebare de duda da na intreb si eu...
offf Oli sanatate multa nepoteului!
Mami.Ilinca mrci de link chiar voiam sa vad dc bb meu poate beneficia de alocatie...eu pe asaport inca am domiciliul in Ro si o sa-l declar si pe bb la consulat ca sa aiba cetatenia...si dc putem lua alocatia dc nu?!ar fi biletul de avion al lui Giorgos in fiecare an spre bunici ...voi mai stiti cazuri ca mine?dc pot lua?ma bag sa citesc link-ul.
Bob am uitat sa-ti zic...sa porti sanatoasa cizmele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Tzitziri, nu stiu sa-ti spun exact. Nici nu e pe domeniul meu si parca de cand am nascut am o exprimare mult mai greoaie, imi fug ideiile, zici ca sunt adormita in permanenta. Nu ca altfel as fi vreun geniu
Din ce ai citat tu vad reiese ca " Īn cazul persoanelor singure care se ocupa de cresterea si īngrijirea unuia sau a mai multor copii, mentinerea drepturilor la indemnizatie, respectiv stimulent de insertie nu este conditionata de aceasta obligatie."
Deci numai familiile mononoparentale nu sunt obligate sa fie cu plata la zi.
Stiu ca s-a discutat la un moment dat la legislatie si a explicat Marius ce si cum...dar zau ca nu imi mai aduc aminte ca noi suntem mereu cu taxele si amenzile la zi ...

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Ela, chestia aia e aberanta .Ca si cum toti sunt datori sa plateasca la zi, ca altfel se taie indemnizatia, dar cei din familii monoparentale nu.
Gasisem undeva apropo de acea a 12a luna cand mama se intoarce la munca si sta tatal cu copilul.In cazul familiilor monoparentale sau citat "in cazul nou nascutului provenit din concubinaj', poate sa stea mama cu copilul pana face un an.
Daca a doua situatie poate fi discutabila, ca poate parintii nu mai stau impreuna si nu are atunci cine sa aiba grija de copil, in prima situatia - adica sa nu platesc impozite daca sunt familie monoparentala, mi se pare aberant.
Eu legal sunt familie monoparentala cred.Adica nu suntem casatoriti. Chiar am alt domiciliu de resedinta decat al meu.Dar nu mi se pare oricum normal ca se sugereaza ca pot sa nu imi platesc impozitele.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput