Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mai, mai, iar ati bufnitzat azi noapte, nu va lasa bobocii sa dormiti. Noi ca gainutzele, pe la 8 sarim in pijamale, iar pe la 9 se aud deja sforaituri prin casa... eu mai stau putin sa mai fac una alta si cad si eu...

Elfica eu folosesc bicarbonat de sodiu si pt candidoza, gargara in gat si pun in nas. La mine a dat rezultate f bune, bineinteles ca nu-l folosesc in exces. Eu sunt de parere ca orice folosit in exces dauneaza. Stiu ca este bun si in tratarea cancerului, ar fi o teorie care sustine ca, cancerul ar fi cauzat de catre Candida Albicans si s-ar trata cu bicarbonat in anumite doze (aici poate sa ma contrazica Oana daca stie mai multe). Am intrat pe fb si nu am gasit sa spuna de bicarbonat, spunea doar de uleiurile de peste. Pe mine ma intereseaza pt ca eu chiar il folosesc. Solutia cu apa, sare si bicarbonat a dat rezultate si la D, in masura in care ii puneam in nas tot felul de substante care ii distrugeau mucoasa.

Oana multumesc pt raspuns si pt link. M-am luminat si eu acum.

Ela noi n-am suferit prea mult de schimbarile astea de dupa copil pt ca am mai iesit doar eu cu sotul in oras asa la o pizza rapid... bineinteles ca nu ca inainte... apoi ne-am cautat prieteni de familie cu copii ca sa iesim impreuna, copiii se joaca si noi stam la taclale. De cand il avem pe D, am trecut printr-o perioada nasoala in care nu prea ne mai dadeam seama ce mai vrem unul de la altul, practic uitasem de noi si ce ne tine impreuna ca si cuplu, am vorbit mult pe tema asta si ne-am regasit. Mi-am dat seama singura ca sotul nu-si doreste sa ma gaseasca nearanjata, imbracata in haine lalai (si asa sunt grasa) si sa ma mai si plang toata ziua cat de greu mi-a fost cu copiii... nu mi-a cerut el asta, el m-a inteles tot timpul. Si s-au imbunatatit mult lucrurile, chiar si acum cu 2 copii. Tot vreau sa te intreb, ce varsta are baiatul tau?

Cum m-am schimbat eu? In primul rand mi-am schimbat multe conceptii care le aveam inainte, sunt mai toleranta cu cei din jur, mi-am inteles parintii din prima clipa in care l-am luat pe D in brate, pana atunci imi judecam parintii, pe mama care a mai facut niste greseli ca orice parinte care creste 4 copii singura, pe tata care ne-a parasit de mici si nici nu am vrut sa-l vad pana la nunta mea, cand ma tot gandeam sa ma duc la el sa-l invit macar asa de comprezenta si pana m-am foit eu, a murit saracu' intr-o buna zi si nu am mai apucat... atunci am invatat sa nu amani lucrurile ca poate fi prea tarziu... pur si simplu l-am iertat si m-am impacat si eu cu mine in privinta asta. Mi-am descoperit niste pasiuni pe care nici nu le stiam ca le am... sa fac dulciuri in forme hazlii pt copii, era doar D atunci, si sa ma bucur alaturi de ei, eu nu am avut o copilarie prea fericita si abia acum ma bucur de ea prin copiii mei. Am descoperit pescuitul, mergem impreuna cu alte familii cu copii si ne place f mult. Acum cu C mic nu o sa pupam noi prea repede asta dar om vedea. Am inteles ca tot timpul e nevoie sa fac ceva si pt mine sa-mi mentin creierii aerisiti, altfel eram nervoasa tot timpul si imi varsam nervii pe altii. Ar fi mai multe dar ma solicita pruncul acum.

Incerc sa revin.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Servustok dragelor

Noi am avut o noapte buna,a adormit piticotul pe la 9,am adormit si eu langa el la tv,pe la 10 m-a trezit sotiorul ca sa mergem in pat,ne-am luat catrafusele si am mers la somn.m-am trezit pe la 4 ca Roli tot scotea sunete de batranel si se tot foia si se strangea,am verificat pampersul care continea si pipi si kk,asa ca incetul l-am schimbat si de hainute si s-a trezit zambaret cu chef de vorba,l-am adus in living ca sa nu-l trezesc pe tati nostru cu shashalitul,am incercat sa-i dau sa pape ca zicea ca "neh",dar n-a vrut,am incercat si cu feonul,fara succes,apoi l-am infasat in paturica cea mai moale si pufoasa(in care adoarme cel mai repede)si cu leganat+shashalit am reusit sa-l adorm pe baietelul dulce,era ora 5 si 20,fuguta in pat inapoi langa tati,a papat pe la 7 fara sa se trezeasca si s-a trezit la 9,30
Acum doarme la mine-n brate,unde altundeva
As merge sa halesc si eu ceva si sa scot hainutele lui din masina si sa le-ntind pe calorifer
O sa incerc sa-l pun pe pat

Tare faza cu calul breaz,ce-am mai ras

Nici eu am mari asteptari de la o zii,sa fie cat de cat curat,vase spalate,pat facut si curat pe jos,mancare fac repede cand vine sotiorul de la serviciu,dus rapid dimineata,dat cu crema pe fata,pieptanat,deodorant subrat si spalat pe dinti si pot sa functionez la capacitate maxima.duminica am o ora si ceva doua,cand Roli doarme,il plasez la tati in brate cand eu fac baita cu spume,ma pensez si-mi vopsez sprancenele si degust un sfert de pahar de vin Lacrima lui Ovidiu

Na merg sa vad daca reusesc sa-l pun pe pat fara sa se trezeasca

Va pup
S-avem o zii faina si usoara

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Ehe, ne-am culcat si noi tarziu, pe la 0:30 dupa ce adormise pe la 22:00 atipit juma de ora apoi frichenala maxima iar eu aveamo durere de cap si gat de-mi venea sa imi iau zborul

Eh, acum sunt fresh, beau o cafea pt.ca m-am enervat, aseara am fost la vecina si ea mananca si bea de toate, inclusiv muraturi, o berica, cafea si multaaa ciocolata iar bebe care-i nascut in aceeasi sapt.cu Naty nu are colici, doarmeee... so, m-am apucat de prostii

So, sunt suparata putin, aseara am catarito la vecini si am vazut ca nu prea a luat in greutate. Am iesit din spital cu 3300gr. si acum are 5600 (deci 2,300 in 2 luni jumate ) Nu e cam putin???
De cateva zile face nazuri la san si am observat ca nu prea este lapte asa ca am inceput sa ii dau supriment de la frigider dar nu prea bea cu bibeonul decat daca-l bag inainte de tzitzi si imi este frica pe mai tarziu sa nu mai vrea san . Acum a adormit si i-am dat supliment prin somn, cred ca asa o sa procedez, mai greu e cand nu adoarme ca nu mai am lapte...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Asa , sa continui ... m-ati mobilizat, dupa ce termin cu mesajul si bautul cafelei ma epilez (pana nu ajunge parosenia pragul critic de 4 cm.) , ma pensez si ma imbrac in alte haine decat pijamale ... chiar daca nu are cine ma vedea, ma vede Stefan si mereu imi zice "esti mama mea cea frumoasa si buna, te iubec mult" , ce-o fi vazut el frumos, nu stiu...

Pana una alta am de facut pelerina lui pentru "om de zapada" si bejonul iar eu sunt varza la astfel de indeletniciri, cred ca ajung sa cersesc ajutorul cumnatei, ea este experta


Stefan e mai bine, nu a mai facut febra si l-am dus la gradinitza sa mai invete cantecele pentru serbarea de luni.
Mie mi s-a inflamat si cealalta amigdalita dar nu le mai bag in seama si e mai bine ...

Mai aveam ceva de spus dar s-a incalzit ceara

Pupppp !
Ma bucur ca existati chiar daca mai luati si cate un triunghi, poate imi da si mie pentru buna purtate sa fiu in ton cu sarbatorile, cat mai impodobita la nikname...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Fetelor,puiucul meu tot vrea sa se ridice de vreo 3 zile,cand sta in leagan sau cand e la careva dinte noi pe burta,el stand pe spate putin ridicat.
Ai vostri incearca sa se ridice?
ca nu mai retin daca a mai zis cineva
inca nu mi-a revenit memoria,nu ca as fii stat tare bine si inainte la capitolul asta

Ramonace dulce e Stefan,cum zice el ca esti cea mai frumoasa mamica,m-am topit toata cand am citit
ma bucur ca e mai bine acum

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Neata la pranz...bbic doarme de vreo juma de ora pe mine...asa amcitit si eu ce ati scris
Noi raportam o noapte super...in total vreo 8 ore dormite...cu pauze de cate o ora de mancat ...ca na 20 min cate un san plus bibe...dar am dormit!!cu lapticul nu stiu cum e ..cred ca ceva a venit...pt ca simt ca la un san iar se infunda ceva sau fac mastita iar...am bagat compresa calda/rece dp...ce sa zic...noaptea bb a baut mai putin din bibe...70-80 ml...dimi a baut 120..fie era foamea mai mare fie laptic la mine mai putin...noaptea mananca la 2-3-4 ore iar ziua cam la 2 rar la3
Si eu il las la carusel sau in patuts singurel cand e cuminte...dp masa cam o ora e cuminte...si dc sunt singura fug toilet/mancat si ce mai apuc...mancxare de cand am nascut n-am apucat sa fac..s-a trezit...trimit si sper sa mai apuc sa intru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ramona eu stiam ca 750 de grame este media in primele 3 luni, deci a luat destul.Noi de la 3400 am ajuns la aproape 3 luni la 5900kg...am avut o perioada cand a stagnat vreo 2 saptamani...Dar pediatru mi-a zis ieri ca e in grafic.In casa am inceput si eu sa ma imbrac in ceva mai frumusel, de obicei un colant si o bluza...si parca imi da o alta stare, desi sunt asa grasuta

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Gata, epilata peste tot , pensata si cu manichiura atanjata (eh, nu ca la salon dar merge)un pic de ruj pe buze . Parca altfel zambesc in oglinda
Toate astea le-am realizat deoarece Natalia doarme beton de la ora 11:00 , e incredibil, nu am miscat deloc de carucior (ziua acolo doarme), dupa tzitzi i-am dat un 30 ml. de lapte si cred ca si-a facut plinul... Doamne, oare copilul meu era flamand de se frichinea ziua ??? O sa mai testez..
Paula, o sa vezi cand or sa creasca astia mici cate declaratii si perle vor scoate .
Sunt si un pic santajisti , ii dau un desen animat imi zice "mami, esti asa buna si cumpatata " si ma pupa cu ventuza .

Cred ca au inceput soriceii in burtica Natalie (si la mine dar mai aman momentul ) , numai bine s-a uscat manichiura.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello,hello

Wow, Ela, cata treaba ai facut! Eu n-as fi in stare sa ma trezesc de la 5. De fapt ma trezeste pitica pt supt, dar abia astept sa adorm la loc.

Anda, in cont, pe bara de sus:Mai multe, photos, albume

Bob, ai fost dementiala cu fixativul :)))

Mami.ilinca, mie-mi da eroare linkul. :( cum se numeste jucaria sa o caut dupa nume pe siteul lor?

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Hello,

imi savurez cafeaua decofeinizata, Doamne , ce bine e....fata doarme in marsupiu, asta e mai nou metoda de adormeala rapida, decat sa ma plimb juma'de ora prin casa sasaind de zor , mai bine 5 min in marsupiu. Dezavantajul e ca tb sao tin asa pana se trezeste.

OLI:la ikea , jucaria e ''mula roller coaster'' e cam pt 1an jumate -2.
ANDA :sincer nici nu mai stiu ce jucarii sa-ti sugerez,, babu puzzle orchard au fost favoritele ei, sunt f bune calitativ , le-am ascuns acum pt cea mica.Am mai vazut din lemn, dar mi-a fost frica sa-i iau sa nu arunce din joaca cu ele si sa sparga ceva.

pup

Ana & Ilinca

Mergi la inceput