Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Multumesc dragelor, ser ii puneam dar a cumparat sotul si apa de mare. am aspirat seara asta, febra nu avea. Voi i-ati scos afara cand erau muciosi? Nu la plimbare, doar din casa in masina si din masina in casa. Tare nu as sta maine numai in casa. Multumesc de urari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, eu am mai scos-o si mucioasa, ca de obicei o tineau mucii 10-14 zile si doar n-o tineam atata in casa. Dar avea doar muci, nu febra, nu risu in gat si tuse usoara dar de la muci (ii ajungeau in gat si se ineca cu ei).

Ela, mi se pare aiurea sa-ti dea antibiotic doar pentru muci. Maya pana acum a fost mucioasa de vreo 3 ori incepand cu 6 saptamani si de fiecare data a luat raceala de la mine, nu ca am scos-o afara. Insa ea a facut forme mult mult mai uaoare. Cand eu am avut febra si frisoane 2 zile de nu ma mai tineam pe picioare, ea a facut doar muci si putin rosu in gat, fara febra. Si mucii doar transparenti, nu verzi. Eu expectoram si suflam verzi la greu. Am mai zis atunci, de 5 ani nu am mai fost atat de racita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu de Craciun am sa ma duc la mama. desi inca mai are muci. si am scoso la dr de vreo cateva ori.
Dar in alta casa e cam cu 2 taisuri... poate sa fie ok...chiar sa o mai lase sau poate sa-ti faca si febra... e periculos ca poate cineva sa fie purtator de vreun virus fara simptome, o camera mai rece etc etc.
Daca nu e asa grav sa nu poata respira sau sa se inece de la ei ... si nu sunt copii unde merg as merge.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Olivette, ea avea muci de la maternitate...in ultimele sapt incepuse sa fie seriosi iar in ultimele zile chiar grav. Numai putea nici sa suga ca se ineca. O lasam sa traga de 2-3 ori iar apoi ii trageam sanul sa poata respira. pt ca nu se mai auzea respiratia. Sau se auzea un zgomot groaznic si incepea sa urle.
Au fost chiar bune spalaturile alea nazale. Ii ies mucii fara sa-i trag cu aspiratorul. Si sarea aia din ser e buna.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, mamici

Eu sunt pasare de noapte, ca de obicei. V-am tot citit de pe tel, dar adormeam si nu mai apucam sa va scriu nimic. Acum am stat sa vad un film pana la ora asta si am mai si citit de pe forum (n-am inteles cum s-a terminat filmul).

Kytana, ma bucur ca ai ajuns cu bine. Eu, daca ai timp si nu suntem off topic, as fi tare curioasa cum vezi noua tara, cum te acomodezi, unde stai, chestii din astea. Sunt foarte interesata de diferentele culturale si-mi place f mult sa aud lucruri despre alte popoare, ce fac altii diferit de noi, ce fac ca noi, ce mananca, cum se distreaza, chestii din astea.

Cat despre bb, nici a mea nu adoarme decat cu tzitzi si daca cumva sunt cu ea in brate si nu stau intinsa pe pat, langa ea, asa trebuie sa raman, pentru ca altfel se trezeste la orice miscare.

Am cantarit-o in seara asta si am vazut ca are 5,520 si pe 28 face 3 luni. Mi se pare cam putin, la ce varsta trebuia sa-si dubleze greutatea de la nastere? Ea papa lm si cate 2-3 biberoane de lp completare, ma tot bazez pe ea ca nu sta flamanda fara sa planga, dar eu stiu?

Si mucisori avem de pe la 2-3 saptamani. I-am pus si Colargol, si Pivalone, dar trebuie sa recunosc ca nu am fost foarte consecventa. In schimb apa de mare sau ser fiziologic i-am pus cam in fiecare zi, de cateva ori chiar. Sincer, cred ca in momentul in care o voi vedea fara mucisori voi zice ca e o minune, ca mi-am cam pierdut speranta ca vom mai scapa de ei pana la primavara.

Am facut si noi bradul, l-a impodobit mai mult fetita cea mare (daca 3 ani poate fi "mare"), ca eu trebuia sa o hranesc pe Ilinca, asa ca majoritatea globurilor sunt la poalele bradului, pe unde a ajuns ea. Dar este un brad deosebit, mai ales din cauza ca-i impodobit si de ea.

Nu mai stiu ce vroiam sa va scriu, dar va doresc ca Dumnezeu sa va ocroteasca pe toate impreuna cu sotii si bebelusii, sa aveti niste sarbatori minunate.

P.S. La Profesionistii vad ca e invitat Stefan Hrusca, asa ca va pun si eu un link cu cateva colinde de-ale lui, sa asteptam frumos Craciunul.
http://www.trilulilu.ro/video-muzica/30-de-colinde-stefan-hrusca


Mami de Maria-Parascheva (29.09.2009) si Ilinca-Teodora(28.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Fetelor, HELP !!!
Imi merge burta de ieri, am avut si 38 temperatura azi noapte, acum e sub 37. M-am muls si am aruncat 200 ml de lapte matern si i-am dat lapte praf - la naiba. Nu stiu ce sa fac in continuare. V-ati mai confruntat cu aceasta situatie?????
Sarbatori fericite si linistite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
noi plecam azi la ai mei, ne-ntalnim acolo cu mosu' :)

va uram s-aveti un Craciun fericit, Sarbatori feerice alaturi de cei dragi, sanatate multa voua si copilasilor vostri si fie ca toate visele sa devina realitate!...fie ca acest prim Craciun sa fie de neuitat!


_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Norma nu inteleg expresia "imi merge burta". Daca te-ai stricat la stomac si ai diaree nu trebuie sa arunci laptele... eu am fost constipata cateva zile dar fata doar la un kk a ffost mai tare apoi tot pasta aia a facut.
A mea mandra pe la 3 i-am scos mucii si numai vroia sa doarma. M-a tinut pana la 4. Cred ca e prima data cand nu se culca la loc.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Scuze, e o expresie de pe la noi: am diaree, da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Norma, eu stiu ca se poate continua alaptarea. Acum problema e ca tu avand febra, ma gandesc ca diareea sa nu fi avut o cauza infectioasa si sa nu trebuiasca tratata altfel decat cu regim alimentar. Sau febra o fi fost o coincidenta....

Kytna, ma simt bine, de fapt daca e sa o luam ad literam nu m-am simtit niciodata rau si ma bucur de sarbatorile astea cum nu cred ca m-am mai bucurat de altele pana acum. Deh, trebuie sa trecem prin lucruri urate uneori ca sa pretuim mai mult calmul si linistea si sanatatea dinainte.

Olivia, daca vrei iti trimit poza cu David la 4 luni. Era...balon . Asa ca ma indoiesc ca ar trebui sa isi faca cineva griji cu greutatea Mayei.

Ma bag sa fac capitol nou.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput