Buna de la Daisy, Gracie si mamica lor Diana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Giulia, esti intr-adevar o mare iubitoare de pisici si animalute si sunt atat de fericita sa citesc ca iti educi copilasul/copilasii la fel, sa le iubeasca si sa le respecte

Intr-adevar, "oamenii" pot deveni cu usurinta demoni...Mai ales cand vine vorba de animale ca ele sunt mici si neajutorate Ahhh, tare as vrea eu sa se mute animalele salbatice din Africa in Europa, in Romania in special, sa vina grupurile de lei pe strazile Romaniei, leoparzii, gheparzii, hienele, sa vina lupii si ursii din padurile Romaniei, sa se mute cu totii la oras si sat si sa terorizeze oamenii ca sa vada si oamenii cum este sa fii vanat si nu doar vanator! Chiar am citit o carte de curand, fictiune era din pacate in care toate animalele se intorc importiva oamenilor si oamenii devin din vanatori, vanat, am adorat acea carte, imi venea sa strig in gura mare si sa incurajez animalele sa continue tortura oamenilor Hahaha, par cruda si nebuna cand vorbesc asa dar acum serios, multi oameni chiar ar merita asta ca prea cred ei ca suntem noi un fel de Dumnezei cu drept de viata si moarte asupra tuturor...

Ahhh, si ce am spus mai sus imi aminteste de cineva care isi batea joc si lovea niste caini fara stapan si cand am intervenit eu spunand ca nu are drept de viata si moarte asupra acelui caine si nici asupra oricarui alt animal, atunci acel inapoiat intelectual mi-a trantit un citat din Biblie in fara spunand ca Dumnezeu i-a dat omului Pamantul in stapanire cu toate vietatile sale si atunci pe moment mi-a inchis gura, nu am stiut ce sa ii mai zic ca practic zicea ca Dumnezeu ne-a dat dreptul sa facem ce vrem cu lumea asta oricat de oribil. Si e adevarat ca acel citat exista in Biblie in Geneza.
Asa ca am stat eu si m-am gandit mult si bine, am cautat raspunsuri si m-am intrebat cum poate Dumnezeu sa fie atat de rece, crud, nepasator...Si tot Dumnezeu mi-a ghidat pasii spre Facultatea de Traducere si Interpretare unde am invatat o gramada de lucruri despre traduceri, adaptari si interpretari. Studiind pentru facultate si examene am inceput sa realizez un imens, imens adevar.
Mi-am dat seama ca Biblia pe care o cunoastem noi astazi nu este cuvantul lui Dumnezeu! Dovezi? Simplu. Cuvantul initial al lui Dumnezeu, poruncile, legile si toata povestea lui Dumnezeu au fost scrise la inceputul timpurilor intr-o singura limba, ebraica veche daca nu ma insel. Dar, aici vine socul...Biblia a fost apoi tradusa in sute de limbi si dialecte si chiar si in aceeasi limba a fost tradusa de zeci si sute de ori. Limbile de asemenea au evoluat in timp si la fel si traducerile. Iar adevarul dictat de Dumnezeu profetilor a fost demult pierdut in traduceri. Ba mai mult, preotii si liderii maselor au schimbat Biblia pentru a controla masele de populatii. Pentru a induce frica, teama, groaza de un Dumnezeu razbunator si un Diavol oribil. Oamenii trebuiau controlati intr-un fel sau altul si cea mai buna metoda era sa faci apel la fricile lor interioare, la lipsa lor de educatie si cunoastere spirituala. Oamenii sunt ca oile, au nevoie de lideri pe care sa ii urmeze fara sa gandeasca. Exista normal exceptii si exista oamenii asa de rai care nici macar cu frica de Dumnezeu nu pot fi controlati, dar aia sunt exceptiile.Biserica intotdeauna a avut un rol crucial in istoria omenirii si nu este asa pura cum isi inchipuie orbii. Datorita faptului ca traduceam eu cu mana si creierul meu, am realizat aceste lucruri.
Cum? Pai un exemplu: o profesoara ne-a dat un text in limba franceza sa il traducem si adaptam in romana, fiecare dintre noi. O saptamana mai tarziu, ne-am adunat cu totii la seminarul acela fiecare cu propria lui traducere asa cum cerese profesoara. Dar surpriza, surpriza: fiecare din noi (30 de studenti) aveam o versiune FOARTE diferita a ACELUIASI text si asta fara ca limba romana sa se modifice/modernizeze intre timp, daca s-ar fi si modernizat, atunci diferentele intre traducerile noastre ar fi fost si mai multe. Dar chiar si asa cu totii aveam traduceri foarte diferite desi primesem toti acelasi text. Explicatie? Pai, in traducere omul nu doar traduce cuvant cu cuvant. Omul ia o propozitie intreaga, chiar un fragment intreg si incearca sa inteleaga ce a vrut autorul sa transmita. FIECARE fiinta umana poate sa inteleaga ACELASI mesaj foarte diferit. Ceea ce da nastere traducerilor extrem de diferite ale aceluiasi text intr-un interval extrem de scurt si neexpus modificarilor limbii, mediului inconjurator, societatii, etc. Deci, revenind la Biblia noastra, adevarul pur lasat de bunul Dumnezeu a fost demult pierdut si modificat. Poate o mica samanta din el tot mai ramane dar nu suficient. Aceste realizari m-au facut sa inteleg ca acel citat aruncat in fata mea nu inseamna nimic de fapt, nu este cuvantul si dorinta lui Dumnezeu. Este dorinta OMULUI de a controla tot ce considera OMUL inferior si da vina pe Dumnezeu pentru ca masele oarbe de oameni sa creada si sa faca la fel ceea ce se si intampla.
Asa ca nici macar citate din Biblie nu ma mai sperie cand imi sunt aruncate in fata pentru a justifica o CRIMA impotriva unui biet animal.

Asa cum a spus un mare om,ganditor, filozof si spiritual, Mahatma Gandhi, "Progresul moral si spiritual al unei natiuni poate fi judecat dupa cum animalele din acea natiune sunt vazute si tratate." Si daca este sa judecam Romania dupa asta...Crede ca e limpede raspunsul.

Aaa, voiam sa te intreb Giulia, daca imi permiti
Ai scris ca ai avut doua pisici pe care le-ai dat spre adoptie in familie atunci cand ai ramas insarcinata. Daca este ok sa te intreb, cum de le-ai dat spre adoptie cand ai ramas insarcinata, ce te-a determinat sa faci asta? Sunt si eu curioasa, sper sa nu supar

O seara placuta si toate cele bune, pe mai tarziu



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

sunt de acord cu tot ce ai scris referitor la biblie...

am dat pisicile spre adoptie pt ca citisem/auzisem ca o femeie insarcinata ar trebui sa evite contactul cu ele... acum stiu ca nu era cazul, dar acum mai bine de 10 ani nu stiam...insa sunt tot in familie,le mai vad din cand in cand...desi din comportamentul lor imi dau seama ca nu m-au iertat


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Giulia, ! Bine macar ca ai gasit stapani pentru pisicute si nu le-ai abandonat (oricum, sunt sigura ca nu te-ar fi lasat inima sa faci asta)! De asemenea, ma bucur ca ai ajuns la concluzia ca pisicutele nu ar fi reprezentat nici un pericol, asa ca poti transmite ideea aceasta si altor persoane in situatii asemanatoare. E lucru mare, crede-ma!

Kitty, la partea cu Biblia nu ma pronunt, fiindca eu sunt atee. A fost un moment in viata mea cand am ajuns la concluzia ca Dumnezeu ori nu exista, ori e crud si razbunator, iar eu nu vreau sa cred intr-un asemenea Dumnezeu. (Nu vreau o dezbatere pe tema asta, deoarece discutia este cu totul alta.) Iti dau, insa, dreptate 100% cand spui ca ar fi bine ca oamenii sa experimenteze pe propria piele tratamentul pe care il aplica ei animalelor si naturii, in general. Eu una cred ca fiinta mai diabolica decat omul nu exista, caci omul chinuie si strica tot in jur: animale, flora, mediu in general etc.

Tot pentru Kitty: nu te supara ca te intreb, dar unde ai locuit tu in Romania? (Nu-i bai daca nu vrei sa raspunzi!) Intreb asta fiindca ma uimeste inversunarea mesajelor tale, cand descrii atata cruzime omeneasca la adresa animalutelor, caci eu - sincer - nu am vazut asa ceva in jurul meu. Da, am vazut oameni nepasatori, dar asa de rai si nemilosi cum descrii tu, nu! Repet, daca nu vrei sa raspunzi, nici o problema. E doar o chestiune de curiozitate personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Carra, ai pus punctul pe i. Si eu sunt usor uimita de atata inversunare. Nici eu nu am intalnit asemenea cazuri, cum scrie Kitty acolo... In nici un caz nu intr-o asemenea concentratie.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Giulia, Intr-adevar a fost foarte nobil din partea ta cand nu ai abandonat pisicutele ci le-ai gasit stapani in propria familie De asemenea, ma bucur ca mai tarziu ai realizat ca animalutele nu reprezinta un pericol in sarcina sau pentru bebelusi/copilasii mici Sper ca din ce in ce mai multe persoane sa inteleaga acest lucru. In orice caz, jos palaria pentru tine Giulia, pentru nobletea ta Hehe, ma bucur sa stiu ca esti romanca

Carra, sunt de acord cu tine complet. Fiinta mai diabolica si nemiloasa (adaug eu) decat omul nu exista pe fata Pamantului.

In Romania eu am locuit in Banat, in judetul Caras-Severin, orasul Resita. In Resita am locuit la bloc, la etaj (nu parter) in centrul orasului Resita. Acolo in Resita, in centrul orasului, pe la blocuri am fost martora la zeci, poate sute de acte de cruzime importiva pisicilor mai ales dar si impotriva cainilor si chiar pasarilor salbatice. Nu voi uita niciodata ce mi-au vazut ochii si mi-au auzit urechile. Si credeti-ma ca nu exagerez. Daca ati fi vazut si voi v-ati fi cutremurat... Am intrat in depresie din cauza asta si credeti-ma ca intrarea in depresie nu a fost un scop sau ceva ce mi-as fi dorit sau ceva de care sa fiu mandra sau fericita. Dar ceea ce am vazut si auzit m-a aruncat direct in depresie.

De asemenea, bunicii din partea tatlui sunt olteni si locuiesc in judetul Dolj, intr-o comuna langa Dunare/orasul Calafat/orasul Craiova. In acea comuna mi-am petrecut eu vacantele de vara mai mult de dragul animalelor decat al bunicilor. Bunicii mei din partea tatalui, in special bunica au fost extrem de cruzi si nemilosi. Bunica m-a insultat de mic copil deoarece iubeam si pretreceam mult timp cu animalele. Bunicul m-a lovit in repetate randuri pentru ca indrazneam sa hranesc pisicile si cainii lor. Ei tineau pisici doar pentru sobolani si soareci si nu le dadeau nimic de mancare spunand ca pisicile mananca soareci si sobolani si aia le este mancarea. Eu le dadeam mancarea din farfuria mea, carnita si atunci bunica ma insulta, tipa, ameninta iar bunicul ma lovea. Tot ei isi tineau si inca tin cainii in lanturi legati de gaturi. Ei considera ca scopul cainilor este acela de a latra cand cineva intra pe proprietatea lor. Le dadeau extrem de putin de mancare, numai oase, paine tare tare si mancare expirata. Imi amintesc clar cum o data bunicul a trecut pe langa unul din cainii lor in lanturi si cainele s-a dus sa il miroasa si atunci bunicul, sub ochii mei, a apucat lantul, a ridicat cainele in aer care atarna de lant si l-a trantit de un zid de cateva ori, asa brusc, fara nici un motiv aparent. Apoi bunicul a plecat mai departe si niciodata nu mi-a spus de ce. Iar eu priveam in soc. O alta amintire despre ei este legata de un motan. Cum ei nu hraneau pisicile deloc, pisicile lor erau mai mereu flamande si piele si os. Asa ca intr-o zi, un motan de-al lor a vanat un pui de gaina, l-a ucis si vroia sa il manance. Bunicii l-au prins in fapt si sub ochii mei bunicul a luat o furca mare si a fugarit motanul in timp ce eu tipam si urlam sa se opreasca. Pana la urma l-a prins, si l-a omorat cu furca si apoi a trecut pe langa mine cu motanul mort in furca. Alte amintiri legate de bunicii mei este cum loveau cainii adesea cu picioarele in boticuri si la cap si cum loveau pisicile pe tot corpul cand veneau sub masa sa ceara de mancare. Oh si va rog sa nu imi spuneti ca dieta naturala a pisicilor sunt soarecii si sobolanii. Soarecii si sobolanii sunt dieta naturala a PISICILOR SALBATICE DIN PADURE! Pisicile domesticite de pe langa casa omului au nevoie de mai mult. De fapt, de cele mai multe ori pisicile nici nu mananca sobolanii, ii omoara si atat. Si dovada clara era ca pisicile bunicilor, toate, femele sau motani, erau piele si os, le numarai coastele. Dovada era ca veneau sub masa noastra cand mancam si mieunau si cereau mancare. Dovada era ca nici una nu traia mai mult de 2-3 ani. Da, 2-3 ani! Asa ca nici nu vreau sa aud cum ca soarecii si sobolanii ar fi de ajuns pentru o pisica domesticita dependenta de omul care el cu mana lui a domesticit-o!
Alte amintiri din copilarie legate de tatal meu: cand aveam 10 ani si am luat-o pe Casey, Casey pui find s-a catarat cu ghearele pe un sacou al tatlui meu si i-a scos cateva fire desirate. Tatal meu a vazut si a vrut sa o prinda pe Casey si atunci eu am luat-o in bratele mele si tata a continuat sa vina spre mine si eu panicata, m-am retras intr-un colt, m-am intors cu spatele la tata si o strangeam pe Casey in brate si el m-a batut cu pumnii in spate pentru ca nu putea ajunge la Casey ma batea pe mine. Loviturile lui au fost atat de puternice incat au lasat urme si mama mea le-a auzit din bucatarie si a venit in fuga sa vada ce se intampla si l-a oprit tipand la el. Alta data, tata statea intins pe pat, se uita la televizor si Casey tot pui find a sarit pe pat sa vada cine este acolo si atunci tata a apucat-o imediat de blana si a aruncat-o spre perete si ea s-a lovit de perete si a urlat/mieunat de durere. Propriul meu tata, da.
Cand am luat-o pe Casey, am luat-o pe gratis de la un coleg din clasa mea. Dupa ce am luat-o, cand m-am dus la scoala l-am intrebat pe acel coleg ce a facut cu fratii lui Casey, cine i-a luat, ca au fost 5 pui, Casey fetita si inca 4 fratiori. Colegul mi-a raspuns foarte calm: "Nu am gasit stapani pentru restul. Parintii mei i-au pus pe toti puii intr-un sac, l-au legat la gura si l-au aruncat in rau." Puii erau inca in viata in acel sac. Puii aveau doar 3 saptamani. Pe Casey am luat-o la 3 saptamani de viata si fratii ei au fost UCISI la 3 saptamani.
Asta mi-a fost copilaria in Romania. Astea imi sunt amintirile din Romania. Eram copil, eram mica si incercam sa protejez animalele, nici nu va inchipuiti cat de mult am plans, cat am suferit, cate insulte si batai am indurat eu pentru ele, in mod repetat. Doar mama si bunica din partea mamei m-au ajutat si sprijinit. In rest...
Iar acum sunt adultul care sunt si sunt mandra de cine sunt. Nu regret ca sunt dura cand vine vorba de animale. Am vazut prea multe, am plans prea mult, de mic copil, de mic copil. Acum este mult prea tarziu ca sa fiu blanda, rabdatoare, iertatoare cu adultii, mult prea tarziu.
Asa ca inainte sa ma judecati, cititi cu atentie, imaginati-va un copil de doar 5 ani care isi vede bunicul omorand un motan flamand cu o furca, care plange si urla ca bunicul sa se opreasca...Si acel copil devine adultul de azi...
As putea scrie o carte cu toate torturile si uciderile de animale la care am fost martora. Altii poate mi-ar spune "aaa nu fi traumatizata, sunt doar animale." Da, doar animale...Asta e explicatia. Ele sunt doar niste animale asa ca nu conteaza cum le tratam, ce le facem...
Verisoara mea de gradul intai, de aceeasi varsta cu mine, a locuit intr-o comuna langa bunicii mei din partea tatalui si ea mi-a spus ca animalele nu au suflete. Ca profesorii lor la scoala asa le-au spus. Eram copil atunci dar tot am ramas socata...
In Resita, odata in spatele blocului am vazut un grup de copii, cu varste intre 5-10 ani maxim, prinsesera un pui de pisica al nimanui si ii bagasera un bat enorm pe gura si atata au impins acel bat in acel biet pui de pisica pana i-a iesit batul prin fundulet. Puiul de pisica a murit si ei, copiii radeau...
Alta data, salvasem un pui de pisica de pe strada, o fetita pisicuta. Si era racita asa ca m-am dus la veterinar cu ea pe banii mei. Asistenta doctorului i-a facut o injectie in spate la gat despre care spunea ea ca este pentru raceala. Apoi m-am dus inapoi acasa cu puiuta. Cateva ore mai tarziu pisicuta paralizase de brau in jos...Isi tara picioarele din spate dupa ea. Am sperat si m-am rugat sa isi revina. Nu si-a mai revenit niciodata. M-am dus inapoi la doctor, la asistenta sa ii spun la care ea a dat din umeri si a spus "asta e, e doar o pisica, vor mai fi altetle." Asta a fost raspunsul unei asistente de doctor veterinar! Daca asta i s-ar fi intamplat unui copil toata lumea ar fi explodat. Dar pentru o pisica...Raspunsul este ca este doar o pisica...

Apoi am mers in Timisoara la facultate. Dar si acolo am fost dezamagita si batjocorita... In cele din urma am plecat in Australia si nu ma voi mai intoarce niciodata sa locuiesc in Romania, doar in vizita.
Daca nu era sotul meu in Australia, planul meu initial a fost sa termin facultatea si apoi sa ma mut in Canada pe cont propriu. Stiam si engleza si franceza la perfectie deci mutarea in Canada nu ar fi fost o problema. Dorinta de a pleca din Romania pentru totdeauna mi-a incoltit in minte la o varsta la care multi copii nici nu stiau ca exista alte tari in afara de Romania... Si unul dintre principalele motive care m-au determinat sa imi caut fericirea in alta parte a fost tortura si uciderea animalelor pe care le vedeam atat de des. Apoi in timp, s-au mai adaugat multe alte motive dorintei de a pleca precum de exemplu, bunica mea materna a suferit un infarct, a fost internata de urgenta in Resita si doctorul ei de inima le-a spus parintilor mei ca bunica mea avea nevoie urgenta de operatie pe inima care se putea face numai in Timisoara, dar le-a dat de inteles ca nu o va trimite pe bunica la Timisoara fara spaga...parintii mei nu aveau bani pe loc asa ca au inceput sa umble pe la banci dupa bani, bancile se miscau incet si intre timp bunica a murit asteptand un miracol...A murit pentru ca nu au fost sufiecienti bani de spaga pentru doctor ca doctorul sa ii faca trimiterea...

Asta e povestea vietii mele de pana acum, in Romania.

Sa nu imi ceara nici o fiinta umana adulta sa fiu buna, rabdatoare, iertatoare cu alti adulti daca sunt rai/profita/tortureaza/chinuie/ucid animale. Nu exista prezumtie de nevinovatie. Exista doar cruzime si nepasare pentru ca sunt doar niste animale...

Michael Jackson a spus odata "Daca toti copiii din lumea asta ar muri/disparea, eu mi-as lua viata in secunda urmatoare."

Eu voi spune: "Daca toate animalele si toti copiii din lumea asta ar muri/disparea, eu mi-as lua viata fara ezitare in secunda urmatoare."

Eu iubesc si copiii pentru ca ei sunt inca puri si inca ii poti invata sa iubeasca si sa respecte animalele si natura, ei sunt speranta. Adultii nu pot fi schimbati. Ori sunt buni ori sunt rai. Adultii sunt o cauza pierduta.

Toate cele bune,



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

kitty, eu te vad o persoana extrem de sensibila...semeni foarte mult cu mine
stiu ca tot ceea ce povestesti e real, majoritatea oamenilor au vazut/auzit cel putin o data in viata lor despre un asemenea act de cruzime impotriva animalelor. cati sunt care pun puii nou nascuti de pisica sau caine in pungi si ii arunca in apa? la tara este ceva normal, in loc sa se gandeasca sa sterilizeze animalul pt a evita puii nedoriti.
cati nu isi tin cainii in lanturi hranindu-i cu resturi si lovindu-i ca sa fie caini buni adica rai? pisici infometate crezand ca ele se vor hrani cu soareci? caz concret: am avut o pisica care mi-a facut doi pui (eram copil, nu stiam de sterilizare etc). parintii mei au dat puii la o vecina de bloc impreuna cu mama spunandu-mi ca nu o pot desparti de pui bla bla...in fine au dat pisica vecinei cand eu nu eram acasa...pisica era un vanator innascut, vecina se lauda ca in primele zile dupa ce a dus-o la tara i-a aliniat soarecii morti in fata casei, desi a fost o pisica nascuta si crescuta la bloc. dupa cateva sapt o intreb ce mai face Frixie, iar raspunsul: "ah, matza nu mai este, e moarta... a dus-o tata in padure ca i-a ros cativa carnati in pod, iar afurisita s-a intors acasal; atunci a luat-o si a pus-o intr-o punga si a aruncat-o in rau...asa ca e moarta" am ramas socata....nu au hranit-o fiind convinsi ca va manca soareci, desi ea ii adusese in fata casei ca trofeu, dar nu ii manca. normal ca infometata fiind a rontzait din carnatii din pod...iar pt asta a fost ucisa intr-un mod deosebit de brutalam intrebat-o de ce nu mi-a adus-o inapoi. "pai nu era sa car afurisita de matza de la tara pana in cj din nou, da-o-ncolo ca mai sunt pisici pe lume".
astea sunt doar cateva cazuri...si sunt multe care nu sunt povestite...
am putea povesti la nesfarsit...problema e ca nu se ia nici o masura...
asa ca eu o inteleg perfect pe kitty ca e atat de inversunata pe oamenii care tortureaza/ucid animalele. nici eu nu pot sa le doresc decat sa treaca si ei prin aceleasi chinuri ca bietele animale.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Giulia,

Giulia, iti multumesc sincer din toata inima si din tot sufletul meu pentru suportul tau moral, pentru cuvintele tale bune si frumoase, pentru intelegerea, bunatatea si nobletea ta Mesajul tau intelegator m-a facut foarte fericita si il apreciez enorm, iti multumesc din nou

Da, sunt extrem de emotiva si sensibila cand vine vorba de animale ca stiu ca ele nu pot sa ne vorbeasca, ele sunt mici si neajutorate si au nevoie de protectia noastra. In opinia mea si din ceea ce eu am vazut, sunt mai multi cei care iubesc si ajuta copiii, decat animalele si de aceea ma zbat eu atat de mult. Ca sa nu mai mentionez de cati copii am vazut torturand si omorand animale si nu am vazut niciodata un animal torturand sau omorand un copil. Unul dintre motivele pentru care imi doresc sa devin profesoara/invatatoare/educatoare este si ca sa educ copiii in a iubi si respecta animalele si natura Adultii rar mai pot fi educati/influentati si foarte greu, dar copilasii mici sunt usor de modelat, nerabdatori sa invete, sa stie, sa afle, sa experimenteze si abia astept sa lucrez cu ei

Imi pare nespus de rau pentru experienta ta trista cu acea pisicuta Lipsa de educatie (in general, cu exceptiile de rigoare), incapatanarea si mintea inchisa creaza monstri ingrozitori Dar tare ma bucur ca nu ai fost influentata si ca esti o mare, mare iubitoare de animale

Observ totodata ca intelegi enorm de multe despre pisicute, ai tot respectul si admiratia mea pentru asta, jos palaria, ma aplec in fata ta

Din moment ce iubesti pisicutele, daca imi permiti sa iti recomand niste emisiuni despre ele

My Cat From Hell, emisiune despre psihologia pisicilor si cum sa le intelgi mai bine, desi tu deja le intelegi extrem de bine Dar tot este foarte informativa si pisicutele sunt adorabile

si

Must Love Cats, emisiune despre "pisicopati", despre marii iubitori de pisici si povestile lor si ale felinelor lor

Daca iubesti lectura, iti recomand cu respect si bucurie:

Cleo, autor Helen Brown

After Cleo: Came Jonah, autor Helen Brown

A Street Cat Named Bob, autor James Bowen

Tilly, autor Celia Haddon

I Am a Cat, autor Soseki Natsume (fictiune, carte foarte comica)

cartile de mai sus sunt povesti adevarate despre pisicute

Ti-as mai recomanda de asemenea si:

A Dog's Purpose, autor W. Bruce Cameron

A Dog's Journey, autor W. Bruce Cameron

Marley & Me, autor John Grogan

Hachiko: The True Story of a Loyal Dog, autor Pamela S. Turner

Hachiko Waits, autor Leslea Newman

Stargazing Dog, autor Takashi Murakami

The Dog Who Danced, autor Susan Wilson

One Good Dog, autor Susan Wilson

Thunder Dog, autor Michael Hingson impreuna cu Susy Flory

Sophie Dog Overboard, autor Emma Pearse

cartile de mai sus sunt despre caini

Toate cartile mentionate de mine sunt de asemenea perfecte pentru copiii iubitori de animale si lectura

Un website perfect de unde poti sa comanzi carti online este:
http://www.bookdepository.co.uk/ le are la preturi foarte bune (eu am comparat cu preturile din magazine si sunt mult mai ieftine la ei, plus ca nu iau bani pe livrare, eu folosesc numai acel website asa ca nu stiu sa iti recomand altele)

Daca iti plac filmele despre animale, ti-as recomanda cu respect:

Stargazing Dog, an 2011

Hachi: A Dog's Tale, an 2009

Marley & Me, an 2008

Eight Below, an 2006

Homeward Bound: The Incredible Journey, an 1993

Cats & Dogs, an 2001

Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore, an 2010

filmele pot fi vizionate impreuna cu copiii

Si ti-as recomanda de asemenea niste scriitori care au multe carti despre animale, fictiune si non-fictiune:

Michael Morpurgo
James Herriot

Eu una ii iubesc pe acesti doi scriitori, au niste carti superbe care sunt si pentru adulti si pentru copii, nu am cuvinte sa descriu cat sunt de minunate cartile lor, cel putin dupa parerea mea

Iti recomand cu caldura aceste titluri in special tie, Giulia, si familiei tale

Dar le recomand si celorlalti, iubitori de animale, lectura si filme/tv-showuri si si copilasilor lor

Initial am vrut doar sa recomand cele doua emisiuni dar apoi mi-am amintit de toate celelalte, toate superbe si nu am putut rezista, chiar merita vazute/citite

Inca o data iti multumesc, Giulia, pentru bunatatea ta sufleteasca si pentru intelegerea ta blanda

Va doresc o seara minunata si toate cele bune,



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

multumesc, kitty, pentru recomandarile tale. o sa incerc sa gasesc cartile acestea eventual in lb romana sau maghiara, mi-ar fi maiusor sa le inteleg
cat despre filme le-am vazut
Eight Below, an 2006 - cred ca e despre cateii lasati in frig, husky, dupa care se intoarce stapanul dupa mult mult timp

Homeward Bound: The Incredible Journey, an 1993 - e despre 2 catei si o pisica(,) care isi cauta stapanii si drumul spre casa - pisica e extrem de fitzoasa

Cats & Dogs, an 2001 - asta l-am vazut la cinema cu Alex (fiul meu)

cu siguranta voi cauta si celelalte filme mentionate de tine, mai ales ca peste doua zile soseste si fiul meu la noi in Be, ne vom delecta cu ele.

multumesc din suflet



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Giulia, cu placere!

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_about_animals Lista de filme despre animale

Dintre acelea, cele pe care le-am vizionat si indragit eu si le recomand:

- The Adventures of Milo and Otis
- The Bear/Bear (1988)
- Brother Bear (animat, pentru copii si pentru cei cu suflete de copii, este o poveste induiositoare si minunata daca reusesti sa treci peste faptul ca este animat/prejudecata ca filmele animate sunt doar pentru copii)
- Brother Bear 2 (animat, continuarea)
- Charlotte's Web (2006)
- Dr.Dolittle (toate filmele, sunt 5 filme)
- Homeward Bound 2: Lost in San Francisco
- The Lion King 1, 2 si 3, toate animate dar povestea e frumoasa
- March of the Penguins (2005, film impresionant)
- Happy Feet 1 si 2, animate dar frumoase
- Old Yeller (1957)
- Paulie
- Two Brothers (poveste impresionanta a doi tigri frati)
- We Bought a Zoo (traducere: Am cumparat o Gradina Zoologica, titlul spune totul)
- Where the Red Fern Grows
- White Fang 1 si 2
- The Wild Parrots of Telegraph Hill (2005)
- Greyfriars Bobby (1961)
- The Adventures of Greyfriars Bobby (2006)

Si multe, multe, multe altele

Sper sa nu te superi ca iti recomand asa multe Ma gandeam ca poate ti-ar folosi daca te decizi sa faci un maraton de filme impreuna cu fiul tau Daca nu, ma gandesc ca iti foloseste sa stii ca sa te uiti in timp la ele Sper ca nu te-am suparat

Daca/cand te uiti la ele si daca/cand ai timp si doresti, poti sa imi scrii ce ai crezut despre ele, ce ti-a placut/nu ti-a placut

Vizionare placuta si momente magice alaturi de fiul tau, iti doresc!

Toate cele bune tie, fiului tau si familiei tale si pe mai tarziu,


Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput