Italia

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Buna dimineata Mihaela!

ce frumos la zapada! Cred si eu ca fiul tau s-a bucurat de zapada. Pe la noi a nins o singura data, inainte de craciun, si fiul meu se trantea in zapada, era ceva nou pentru el.

Voi pe unde mergeti la munte?

Noi, suntem in lombardia, mergeam la Piani di Bobbio sau la Madesimo, poate reusim sa mergem si noi o zi la munte. Ne-am dori sa refacem calatoria cu trenul rosso di bernina, poate prin februarie de acum. Este super aceasta calatorie cu trenul. Noi am fost anul trecut in februarie si am prins zapada. Desi am zis ca vom merge vara, nu mi-ar displace sa o refacem tot iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna genziana ,noi am fost in Soraga si prin imprejurimi(Trentino),
peisaje stupende ,muuuulti copii mititei care sint la primele experiente de ski ,bucurosi si fericiti ,la fel ca si parintii.
E asa de frumos sa-i vezi cum skiaza ,era si un trenulet care ii plimba pe toti ,in grup ,stiti voi ca cei din zonele de munte sint f.bine organizati stiu bine cum sa-i primeasca pe turisti si sa-i multumeasca.
Alta mentalitate decit la noi unde eu am ramas cu un gust amar.
Cel putin aici platesti si esti tratat bine ,la noi dai banii si de cele mai multe ori nu-ti doresti sa revii .
Mie asa mi sa intimplat .
La hotel am intilnit si romani care lucrau acolo,tare de treaba ,copii care erau in hotel s-au simtit minunat ,a venit si Fefana.Toata lumea multumita.Pacat ca ce e frumos se termina repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Gentiana - you hit the point , la asta ma gandeam cand am deschis subiectul, sunt si persoane care poate nu au copii si se simt fuori luogo in Odisee...
Noi nu am mers aici la munte, doar la mare cate o zi , doua.In vacante mergem in tara si acolo cam rar ca am avut mereu treaba ba cu construitul , ba cu arredarea , ba cu probleme...
Sunt sincera...nu tare avem ultimamente viata sociala aici...nu tare avem timp.Sotzul ajunge de multe ori acasa cu noaptea-n cap, eu intre servici ,casa si copii e cam greu cu timpul liber.Dar sunt multumita pentru ca am copii pe care i-am dorit si un sot minunat(cu cate-o toana cateodata da' nu ma plang).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Nafi- eu nu am intrat niciodata la subiectul mamicilor din It.pt.ca ma simteam in plus ,neavind norocul sa trec prin toate etapele prin care trece o mamica ,asa ca am evitat.
Poate ca aici se discuta si altceva, nu decit despre copii.
Si pina la urma fiecare face cum simte si cum vrea ,nu cred ca un subiect exclude altul.
Sint convinsa ca sint multe fete care loocuiesc in IT.care nu au inca copii si care doresc sa discute si despre altceva .
Ginger -noua ne place tare mult sa stam cu prietenii si sa avem prieteni ,sa cunoastem persoane noi ,sa plecam de acasa cind putem ,sa vizitam orice se poate si aici si oriunde putem.Cind mergem in tara ,dupa 2 zile de stat la mama ,sotul ma intreaba daca am facut programul...unde mergem?
Si eu sint multumita de sotul meu asa cum e, cu defectele si calitatile lui ca oricare dintre noi ,nimeni nu este perfect ,sotului meu nu prea-i place sa stea pe acasa ,cind are un pic de timp ori pleaca cu bicicleta ,ori la piscina sau in orice loc unde poate sa faca miscare.Ia placut de mic sa faca sport si sa calatoreasca.
Dorinta noastra e sa muncim mai putin si sa ne mai si distram pt.ca o viata avem si trebuie sa ne mai si bucuram de ea si de ce este in jurul nostru.
Nu invidiem in nici si nu dorim sa facem cum fac cei care lucreaza mult si nu gasesc timp pt.ei si pt.familia lor ,aleargand de dimineata pina seara .
Dorinta mea e sa stau cit de mult cu copilul nostru ,sa ne bucuram impreuna ,sa-si aminteasca de momentele pe care le-am petrecut cu el cind era mititel .
Vrem sa-l facem sa inteleaga de mititel ca sportul e important si cu cit incearca sa faca mai multe sporturi cu atit e mai bine pt.el.
Cine stie daca vom reusi insa incercam sa facem ce putem pt.el la fel ca orice parinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Si noua ne place sa stam in companie. Cum facem parte dintro asociatie de pescari, barbatu-meu merge la pescuit, eu ba un joc de carte, ba un curs de paine. In noiembrie am facut un curs de paine. Am avut 8 participanti si am facut in total noua paini. Cata distractie. In ajunul craciunului am facut din nou paine. Eu 2 si tipa inca 2. Mergea in vizita de craciun si a dus in dar painea floarea soarelui. Si tot mai am cerinte sa facem paine impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Gentiana,paine de casaaaaa .De cand mi-am luat masina de paine numai din aia fac macar simt ca pap pituca.Am incercat multe retete dar m-am oprit la una pe care o fac la cam 4 zile (cat e soacra la mine fac la 2 zile una ca ea e obisnuita sa manance de 2 ori pe zi paine).

Si mie imi place in companie doar sa ai pe cea buna,altfel nu e nici un farmec.Acasa avem prieteni multi si o luna cat stam acasa avem mereu casa plina.Aici din pacate pot sa zic ca am cunostinte ,capita si sa iesim dar rar.Primavara si vara facem plimbari mai lungi ,anul acesta o sa incepem sa facem percursuri cu bicicleta daca sunt si copii mai marisori.
Mie imi place sa fac shopping si sunt extrem de stressata daca imi pun in cap ca vreau ceva si nu reusesc sa-l iau imediat.Pacat ca daca merg cu sotzul me fugareste ca zice ca pierd prea multa vreme si asta ma enerveaza la culme.
Siiii, cum ziceam sunt stressata ca pana acu' n-am fost desi sunt salduri , pentru ca preacinstitii mei sefi inca nu mi-au dat salariul(sau -ile ca sunt 3 deja...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Buna seara!


Ginger00, am avut si eu masina de maine, insa nu o foloseam, asa ca am dato cadou. Eu framant cu mana, imi place sa simt aluatul la framantat. Acum sunt farą bucatarie, sper sa-mi ajunga in timpul stabilit. Inca putin si voi simti si eu miros de paine in casa.

Astazi mi-am luat o zi libera. A fost prima zi de scoala pt. Fiul meu. De curand ne-am mutat si a trebuit sa schimbam si scoala. Am profitat si mi-am mai rezolvat si cu rezidenta si permisul de conducere. De maine intram in regim normal si la noua scoala. Imi place noua scoala, este curata, frumos colorata. Mi-a placut si noua invatatoare. Sper sa avem un bun raport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna fetelor!
Nu am mai scris ptr ca am fost ocupata nu ptr ca as avea ceva cu forumul deschis de Ginger. Asa cum am mai spus , a fost o idee f buna. la odisee se discuta de de toate ptr toti nu numai despre copii de asta am spus ca poate era deajuns sa fi schimbat numele si locul forumului vechi si evitam deschiderea unui forum nou pentru a ne putea strange toate fetele intr-un loc.

Acum insa odata facut forumul va scrie fiecare cum si unde vrea fara vreo problema.

Eu ca mereu pe fuga asa ca va pupacesc si data viitoare cand voi scrie mai pe indelete o voi face si cu o mica prezentare ptr fetele care nu ma cunosc inca si pe care le salut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Gentiana- sper ca fiul tau sa se acomodeze repede cu noii colegi, cand sunt mici leaga imediat prietenii.
Eu am un nod in gat ca peste 2 saptamani ii inscriu la scoala pe prichindei, mi se par inca mici...am inceput sa-i invat sa scrie alfabetul ,unul e stangaci si unul dreptacimi faccio un culo...
Marumiha - esti o mama deosebita nu are importanta cum, esti tot mama , nu toata lumea are curaj si suflet sa faca ce ai facut tu , te admir
Nafi- am deschis aici un subiect din 3 motive:
1. mie personal mi se pare incomod sa rasfoiesc atatea file-uri ca sa intru in Mamici de Italia prin Odisee la a 2,3 pagina iar noile venite care nu sunt obisnuite cu acest forum nu o sa-l gaseasca repede.
2. am trecut de aproape 6 ani prin odisea sarcini(daca e posibil o si uit cat a fost de groaznica) iar acum ma simt fuori logo.
3. cum a zis si Marumiha ea nefiind trecuta prin maternitate se simtea stinghera sa intre in Odisee.
Am fost propusa sa se mute Mamici de Italia aici in Diaspora dar nu a avut ecou asa ca fiecare scrie unde vrea, nessun rancore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ginger00-Nu stiam ca se face inscriere copiilor pt.scoala asa devreme.
Si baietelul nostru o sa mearga la scoala anul viitor dar inca nu ni sa spus nimic.O sa intreb ,sa vedem ce ne spun doamnele.
Si eu sint preocupata ,cine stie cum o sa fie primul an de scoala ,e ceva nou atit pt.noi parintii care nu avem alti copii la scoala cit si pt.copii.Speram ca o sa fie bine si ca o sa se descurce.
Copii tai in ce luna sint nascuti? Al meu in august face 6 ani,ne uimeste cit a crescut in ultimi 2 ani.Poate ca ai tai fiind gemeni sint mai mititei dar e tare frumos sa ai gemeni.Mi-ar fi placut si mie ,stiu bine cum e pt.ca in fam.avem 2 gemeni (fata si baiat),erau micut si ei in comparatie cu altii ,sora mea isi face multe griji pt.ei mai ales ca fetita era mult sub nivelul altora si o sfatuiau educatoarele sa nu-i dea impreuna la scoala.
Pina la urma au mers impreuna ,baietelul era tare inteligent ,pe parcurs sa mai pierdut ,si-a cam luat-o in cap,insa surioara dupa 2 -3 ani l-a depasit si era prima din clasa la mate.
Le-a surprins si pe educatoare si pe invatatoare .
Cred ca e important sa ne ocupam muuult de ei din primul an .
Multumesc pt.complimenti ,nu ma simt in nici un caz mai altfel decit alte mamici care-si iubesc ,cresc si educa copii naturali,important e ca avem un copil pe care-l iubim nespus la fel cum ne iubeste el pe noi si ne face sa ne simtim niste parinti norocosi ca-l avem.
Faptul ca este adoptat este un mic detaliu ,a fost dorit mult ,stie ca e nascut din inima si ca barza a fost tare obosita incit nu a putut sa-l aduca acasa.Asa ca a trebuit sa mergem sa-l aducem cu masina.
Sint sigura ca daca-l nasteam eu nu era asa .
Gentiana-sint sigura ca copii au o capacitate impresionanta de a se imprieteni si de a se acomoda cu alti copii chiar daca nu vorbesc aceeasi limba.
Noi a trebuit sa facem muuulte schimbari ,nu cred ca ne-au provocat mari probleme ,sint sigura ca nu toti sint capabili si dispusi la schimbari insa in viata e bine sa fi pregatit pt.orice .
Copii au mare nevoie sa fie incurajati ,cel putin asa e in situatia noastra ,fiind destul de sensibil trebuie mereu incurajat si asigurat ca noi sintem alaturi .
Noi adultii ne facem mii de probleme in relationarizare cu alte persoane ,copii nu-si fac probleme.
Nafi -te asteptam cu prezentarea ....doar sintem in campanie electorala ,nu.Sper ca nu te-ai suparat ,glumesc
Va doresc o zi buna !

Mergi la inceput