Italia

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Roxxy 2 - imi pare tare rau de situatia in care te afli. E intr-adevar foarte delicata. Acum nu stiu ce sfat sa iti dau pentru ca ( din fericire) nu m-am mai confruntat cu o asemenea situatie ca sa iti pot spune ceva din proprie experienta.

Important , cum spunea si Ginger , e sa nu ramai cu copii in strada. Si e foarte important sa iti faci rezidenta pentru ca te ajuta mult. daca tatal copiilor nu mai locuieste cu voi nu ai putea reface cererea de rezidenta acum ca aveti mai mult spatiu?

Daca ai rezidenta ai sanse mai mari sa iti fie copii acceptati la camin si odata intrati acolo poti si tu sa reincepi sa lucrezi un pic.

Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa te bazezi doar pe ce poti face tu pentru tine si nu pe ce pot face ceilalti . Si alt lucru important e sa tii cu dintii de sanatatea ta.

Ginger m-ai amuzat cu "neamo-foba" ta :-) Nu cred ca putem afirma ca italienii sau intr-un fel sau altul. te asigur ca de sitautii similare am auzit garla si in Romania intre romani. Diferenta este ca pentr o romanca venita in Italia ( sau orice alta tara) fara rezidenta, cetatenie etc...e musai casatoria ca sa ai unele dreptrui pe care altfel le obtii f greu. In Romania daca te lasa iubitul cu burta la gura sau dupa ce ai nascut , de voie de nevoie ai o mama, o bunica sau alta ruda care sa-ti dea un acoperis, esti cetatean in tara ta si ai niste drepturi recunoscute etc si de asta e mai greu sa ajungi in situatii atat de critice ca atunci cand esti al nimanui intr-o tara straina.

Bafta multa Roxxy si sa ne tii la curent cu situatia ta. daca gasesc vreo modalitate sa te ajut iti dau un semn pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Multumesc mult fetelor pentru raspunsuri.
Despre ce fel de camin vorbiti,ca nu inteleg?
Va referiti la nido,probabil?
pentru ca eu in alta parte nu le-as lasa in veci si nu ar fi nici el de acord.
Situatia casei cica a rezolvat-o el,nu mi-a explicat destul de clar,el vorbeste foarte putin,trebuie sa il descos eu,cica ne-ar gasi pana pe 18 aprilie o camera mica,momentan.Unde,nu stiu inca.
oricum e hotarat ca pana in 18 sa ne mutam de aici,sa nu ne gaseasca politia si sa ajungem in strada,de rasul lumii.
El si fetitele au rezidenta aici unde avem sfratto,mie nu mi s-a acceptat,acum oricum trebuie sa ne mutam de aici.
De muncit as vrea,dar mai intai trebuie sa dam fetitele la nido de stat,acum sa vedem ce se va intampla.
El nu sta cu noi de 3 luni,cred,insa ne asigura tot ce este necesar,nu sunt chiar lasata de izbeliste,sa zicem.
Numai ca eu ma simt tare obosita,nu pot dormi noaptea,sunt mai mereu stresata pentru viitorul meu si al fetitelor.
I-am propus sa imi dea iscalitura la notar si sa ma lase sa plec in tara cu fetitele,am casa mea.
Nu respinge ideea,insa il vad ca de facut nu face nimic.
In caz ca nu voi mai scrie de pe 18 inseamna ca ne-am mutat de aici si nu am acces la internet,caci si aici am internet wireless de la un bar de vis-a-vis.

Singurul lucru pe care nu l-as accepta ar fi sa pierd fetitele,sa nu le mai vad,sa le ia el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Nafi- ma refeream la italienii care au compagna sau sotie de alta nationalitate.Cunosc multe situatii asemanatoare lui Roxxy.Intr-adevar daca esti in Romania e altceva ...
Roxxy - pai cum fetele au rezidenta si tu ca mama nu...cum adika?eu de multe ori nu inteleg legile astea...
De camin: se refera la nido sau cresa i se zice la noi ca pentru ca sunt inca mici(dar costa ,nu cred ca sunt de stat).La camin care e obligatoriu(scuola materna) le iau de la 3 ani.
In orice caz trebuie sa insisti pt rezidenta, altfel nu ai drept la nici un ajutor social,e ca si cum n-ai exista pentru stat,si nu e corect avand in vedere ca fetele tale sunt de nazionalitate italiana (asa am inteles,nu?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Sunt si crese de stat, unde se plateste in baza veniturilor. Cererea trebuie sa o faca cine este rezident la Milano, deci tatal copiilor. Pentru anul 2013/2014 cererea trebuia facuta in perioada ianuarie-martie 2013.

Scoala materna nu este obligatorie in Italia. Doar de la 1 elementare este obligatorie. Chiar am o colega caruia i-a fost refuzata fetita la scoala materna pe motiv ca cererile au fost mai mari decat numarul de locuri, este in lista de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

cresa= nido

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Genziana, ai dreptate ,am citit ca pentru stat nu e obligatorie,desi personal cred ca ar trebuii sa fie.
De nido- probabil ca prin Milano exista de stat, aici unde stau eu (si nici in localitatile limitrofe, nu exista doar privat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00
In orice caz trebuie sa insisti pt rezidenta, altfel nu ai drept la nici un ajutor social,e ca si cum n-ai exista pentru stat,si nu e corect avand in vedere ca fetele tale sunt de nazionalitate italiana (asa am inteles,nu?)


exact, rezidenta este importanta daca ramai in Italia.

fetele fiind cetateni italieni, cum nu au venituri, tatal copiilor trebuie sa sa demonstreze ca au casa si veniturile necesare sa le intretina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Sunt si de stat, chiar eu l-am dat pe al meu la nido de la 13 luni.
Sunt nido si pt. lattanti, se primesc si pana la un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Fetitele au nationalitate italiana,numai eu nu.
Mie mi-au cerut pentru rezidenta contractul de munca,busta paga,nu am avut la momentul respectiv.
Am incercat apoi sa obtin rezidenta luandu-ma el in spatiu,nu stiu acum cum se numeste.
Nici asa nu am obtinut nimic,trebuia sa vina de la Primarie o hartie acasa,n-a venit nimic.
A venit numai o doamna intr-o dimineata si a intrebat daca aici stam toti 4,apoi a scris ceva pe o foaie si a plecat invartindu-se.
probabil respectiva a evaluat cererea mea si datorita spatiului foarte mic pentru 4 persoane nu mi-a acceptat rezidenta.
Ramane posibilitatea de a-mi gasi un serviciu cu contract sau de a ma lua el iar in spatiu in alta casa.
Stiam si eu ca nido inseamna cresa,nu stiam ce inseamna aici camin,pentru ca la noi are cu totul alta semnificatie.

Mie mi-au spus niste mame in parc ca inscrierile pentru nido se fac intotdeauna in aprilie,in fiecare an,pana pe 24,respectiv.
Am discutat cu el,dar nici nu vrea sa auda,zice ca acum avem alte probleme,trebuie sa rezolvam situatia casei.

Va doresc un weekend

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

va doresc un weekend placut si cu soare
la Milano s-au anuntat 18-24 grade,va fi frumos,vom iesi cu siguranta in parc.

Mergi la inceput