Italia

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

La multi ani tuturor femeilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

La multi ani fetelor ,sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:



LA MULTI ANI FETELOR!

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

UN VOT VA ROG ! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Ciao,
eu n-am mai intrat decat foarte rar pentru ca am ramas fara net acasa pentru o perioada.Intru doar de la servici sa vad miscarile .
Aici ninge apos , e foarte urat timpul, speram sa vina primavara cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Sunt si eu in Italia de trei ani si sunt mamica de 2 fetite gemene,scriu la forumul cu gemeni.
Aici e o vreme tare capricioasa,fetitele sunt racite,asteptam primavara sa iesim la iarba verde sa zburdam si sa ne jucam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema86 spune:

Rox, felicitari pt fetite! Si la Venezia vremea e urata tare, chiar daca au inflorit copacii, e in continuare frig si ploua...cred ca o sa vina direct vara dupa tot frigul asta.
Fetele, ce mai faceti, nu aveti noutati sa impartasiti cu noi? Sunteti bine, copii ce va fac? Astept vesti de la voi.
Ca tot s-a discutat de asigurari la masini, vreau sa va spun ca noi avem de la inceputul lui martie Quality Drive Box instalat la masina de catre cei de la asigurari ( Genertel),e un fel de cutie neagra a masinii, cica e lege de anul trecut data si ca ar trebui sa fie montate pe toate masinile. Inregistreaza in ce intervale orare conduci, viteza, nr de acceleratii si daca esti sofer bun in urmatorul an e posibil sa platesti cu 25 % mai putin . Noi am devenit deja soferi exemplari, incercam sa respectam toate regulile, eu cu atat mai mult, k sunt neopatentata si nu am multa experienta.

O saptamana cat mai buna va doresc si va astept sa scrieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Hello ! Si noi pe-aici! Ploua si e un timp di kk ...primavara asta se face asteptata...Ieri am batuit pe la Ikea numai sa nu stam acasa.
Asaaaaaa, deci noi ne pregatim de Pasti,voi nu?Am decis sa fac meniu romanesc iar copii abia asteapta sa ciocneasca oua rosii(strang coji de ceapa rosie din toamna).
De joi suntem in vacanta de Paste la gradi asa ca facem pe bucatarii ca deja m-au intrebat daca ii las sa faca si ei de mancare .
Sper sa le placa sa faca de mancare si cand or creste,nu ca la tatal lor care nu stie nici sa friga un ou.
Deci,mai intru dar daca nu o sa ma timp va urez de pe acum un Paste fericit si imbelsugat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy2

Sunt si eu in Italia de trei ani si sunt mamica de 2 fetite gemene,scriu la forumul cu gemeni.
Aici e o vreme tare capricioasa,fetitele sunt racite,asteptam primavara sa iesim la iarba verde sa zburdam si sa ne jucam.

Sa-ti traiasca gemenele ! E o binecuvantare sa ai doi dintr-o data, eu sunt extrem de fericita si mandra de prichindeii mei!
Pupici si o gramada de imbratisari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Doamnelor, voiam sa va cer un sfat, celor care lucreaza in Milano. Tocmai am primit o oferta de munca acolo si nu stiu ce sa fac. Trebuie sa ma decid pana maine.
Cum este acolo, va descurcati este bine? Am auzit multe despre chiriile foarte mari (minim 600 euro), faptul ca italienii sunt destul de inchisi (desi aparenta e altfel) si ca mancarea este in anumite locuri chiar mai ieftina decat in RO. Cam care credeti ca ar fi un salariu decent acolo?
Mentionez ca m-as muta singura (jumatatea ramane in tara)si as avea contract pentru 1 an jumatate.

va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Multumesc mult de primire fetelor,
Ginger deci ai si tu gemeni,sa fie sanatosi si sa creasca mari.
Da,este o binecuvantare sa ai gemeni,mai ales ca am ramas pe cale naturala,fara FIV sau alte tratamente.

Ema am fost si eu o singura data la Venezia,exact inainte sa raman insarcinata,in 2011 de Paste.
Foarte frumoasa Venezia,am facut o gramada de poze si tare as vrea sa ma reintorc pe acolo cu fetitele.
Am luat si vaporasul pana la Murano,totul foarte frumos,nu credeam niciodata sa ajung sa vad Venetia,sa vad gondolierii.

Delyutz,eu stau la Milano,insa nu lucrez de un an jumate pentru ca stau cu fetitele acasa.
Chiriile sunt maricele,se gasesc si garsoniere cu 500 sau 550 euro/luna dar trebuie sa cauti pe net mult si bine,plus ca daca mai pui si cheltuielile de bloc pe care unii nu le specifica inainte ajungi cel putin la 600 euro/luna.
In privinta salariului depinde ceea ce ai gasit de lucru,un salariu decent aici cred ca inseamna cel putin 1000 euro/luna,dar repet,depinde ce ti-ai gasit de lucru.
Eu ca badante fixa(zi si noapte)la o femeie de aici in anul 2010 castigam 1000 de euro ca lucram si duminica si se plateau orele mai bine.
Cat despre italieni eu cred ca sunt destul de deschisi cu noi,cel putin cei pe care i-am cunoscut eu.
Eu nu am nici un roman prin apropiere dar vecinele mele de bloc imi suna mereu la usa si imi ofera ajutorul lor,mai ales de cand am fetitele(una dintre ele imi face saptamanal si cumparaturile in piata,mercato,cum se zice pe aici).
Hai ca m-am lungit,cum imi e obiceiul.
E mai mult mentalitatea noastra ca ne simtim priviti nu stiu cum sau inferiori,eu ii vad destul de cordiali cu romanii.
In privinta mancarii nu mai stiu care sunt preturile in tara caci n-am mai fost din 2010 insa sunt multe hipermarketuri unde poti gasi multe produse in oferta,doar ca trebuie sa iti faci un card la ei,e foarte simplu.

Sper sa te fi ajutat.

Mergi la inceput