Italia

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

La multiii ani,Genziana!!!
Multa,multa sanatate,fericire si impliniri pe toate planurile!


Fetelor,eu ma chinui cu o masea de cateva zile nu imi da pace.
Ma tot durea si incepuse sa se umfle si am dat fuga la dentist,a zis ca am infectie si mi-a dat tratament pentru 10 zile(mai am 6),dar inca ma doare foarte,foarte tare orice as incerca(gheata,sare,ceaiuri,etc). E normal? Eu tin minte ca in Romania de fiecare data cand mergeam la dentist,ma durea pe moment,dar in 1-2 zile disparea durerea(adevarul e ca nu am fost decat de vreo 4- ori si niciodata pentru infectii).Acum nici macar nu se amelioreaza!

Ginger,multa sanatate tatalui tau!

Va pup pe toate si mai scriu cand ma lasa durerea asta insuportabila!

Seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Genziana ,La multi ani ,sa fi sanatoasa si sa te bucuri impreuna cu cei dragi tie de ziua importanta.

Mai Ginger cred ca acum cu criza asta a devenit un sentiment general faptul ca nu este de munca si ca vina este a strainului care a venit de la Hono LULU si a luat lucul de munca al celor de aici.
Bine ca nu mai alimenteaza si cei de la TV acest lucru cum faceau odata,destul l-au alimentat cu citiva ani in urma ,multi si-au dat seama ca nu era asa ,multi inca au ramas cu ideea asta si e greu sa-i faci sa inteleaga ca problema e alta ,ca politicienii si cei care pot sa fure au facut-o linistiti fara sa se gindeasca la omul care munceste si plateste taxe si au dus tara asta intr-o prapastie unde e tare greu sa mai gaseasca solutii acum.
Eu nici nu ma mai complic sa le raspund cind aud acele discutii despre straini ,pina la urma il mondo e grande si pot sa plece si ei unde vor doar nu-i tine nimeni legati aici unde sint nascuti.
Eu lucrez pt.mine si nu am luat locul nimanui ,nu am dat pe nimeni la o parte ,fiecare isi cauta si isi gaseste de munca asa cum poate .
mami-stefi ,cred ca daca este o infectie e normal sa-ti dea ceva pt.mai multe zile ,eu personal nu am avut asa ceva dar asa cred.
Stiu ca e tare greu de suportat durerea la dinti dar luind medicamente poate ca dupa citeva zile o sa dispara durerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Gentiana
Marumiha: intelept graiesti
MamiStefi: si eu zic ca dupa ina vreo 2 zile de antibiotic o sa-ti treaca.Doamne cat m-au chinuit si pe mine durerile de dinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Buna dimineata fetelor. Va multumesc frumos pentru urari

Aseara am ajuns mai devreme la prietena mea si le-am stricat surpriza. M-au asteptat cu flori, balonase, tort. Pe tort era scris Auguri si Pace. Ar fi trebuit sa fie Pace Interioara dar nu incapea .

Vom continua diseara si pe urma gata cu petrecerile pentru cateva luni.

Va pup si va doresc multa sanatate tuturor.

O zi buna!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Genziana-La Multi Ani !multa sanatate si implinirea tuturor dorintelor
cu intirziere ca nu am intrat dar iti urez azi
ce tort mare ai facut
Marumiha-asa deci l-ai trimis la aer racoros pe al tau sot?
mie mi-ar placea sa lucrez ceva de acasa da habar nu am ce as putea face...ceva idei aveti unde sa ma orientez?
Mami-stefi-care-i numele tau sau zi cum sa te chem sa nu scriu de fiecare data Mami-stefi-ca stiu ca esti mami de Stefanut
ce nasoale sint durerle de masele de te scot din minti
sa-ti revii repede
Ginger-sanatate tatalui tau
da e greu si dureros ca esti dearte si nu ai acolo nici un sprijin
bine ca ai reusit cu azilul asa esti mai linistita putin
nu pune la suflet ,stiu ca te deranjeaza,doare dar din pacate pt chestii deastea trebuie sa fim mereu pregatiti
numai ca niciodata nu esti si ramai dezamagit chiar si dupa atitia ani.....
in rest la noi toate bune,ieri au fost copiii la gradi imbracati de carnaval,eu i-am luat o rochita alba cu putin rosuu si cu fundite si inimioare rosii ,reginuta ,apoi am fost la un compleanno si a zburat ziua
mi-e ciuda pe asigurarile astea ...cu cit trece timpul scazi din clase dar tot mai mult platesti ca mereu aumenta...ogni anno
tre' sa platim asigurarea si decartez o gramada de bani
hmmmmm
in rest toate bune la noi,de luni a inceput gradi ca sapt trecuta am tinut-o acasa bolnavioara,nu mai stiu daca am scris si aici
o zi buna sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna fetelor,

La noi la gradi doamnele educatoare nu vor ca copiii sa mearga imbracati pt.carnaval de acasa asa ca eu facut impreuna cu copii maschere pt.baietei pinocchio iar pt.fetite fate turchine.
Pt.ca nu vor sa fie diversi intre ei,cred ca au procedat bine.
Al meu copil vroia vestito de principe pt.ca el are o printesa ,din pacate nu i-am gasit costumul preferat asa ca i-am luat costum de pirat.
Cind la vazut mi-a zis ca nu-l vrea sa-l scot din casa ,nu a vrut nici sa-l probeze ,pina la urma l-am convins si acum e indragostit de acest costum ,cind vine acasa vrea sa se imbrace cu el.
Sint culmea copii astia ,dupa ce le cumperi daca nu faci cum vor ei ,daca ar stii ei ca noi nu aveam mare lucru nici nu visam multe lucruri pe care le au ei.
Al meu copil e tare greu de convins are un caracter puternic ,pare diplomat si timid insa dupa ce se obisnuieste cu situatia in care e pus e altfel.
Toti cei care-l vad zic che bravo ,che bravo cu noi face ce vrea pt.ca stie ca il iubim enorm incearca sa faca cum vrea el ,la fel ca toti copii de virsta lui.E greu sa spui nu.
E greu sa gasesti un echilibru cu copii daca le iei prea mult nu e bine daca nu le iei la fel.Nu se multumesc cu nimic ,regulile e bine sa le respecte numai cei mari cind le promit ceva.
Eu cu educatoarele incerc sa vorbesc cit pot de des sint f.de treaba si doamna care este responsabila si care este un picut mai severa (per fortuna),imi zice cam tot ,pe Marco il are sub observatie si il intelege bine avind la rindul ei o fetita adoptata.
yoanag- nu stiu cit platiti voi la asigurare ,eu nu platesc f.mult dar de scazut nu mi-a scazut niciodata asigurarea chiar daca nu am facut nici un accident si am permis de vreo 15 ani.Tot se mareste asigurarea.
Eu platesc 320e pe an + 220 il bollo care mi se pare enorm de scump.
Mai Yoana (cred ca e numele tau)daca nu scuze,sotul meu isi doreste sa mearga odata in Siberia ,tare mult ii place frigul ,vrea sa-l simta ca-l arde la fel ca soarele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

SI noi stam acasa azi...asta noapte unul dintre copii mi-a facut febra 39 .Toata ziua azi a stat abatut, ieri la camin erau doua fetite cu febra , a primit si el influenta asta tampita.Spr ca celalalt sa reziste.
Eu ieri mi-am spart telefonul si-mi vine sa dau cu capul de pereti ca la assistenta mi-au zis ca ma costa mai mult reparatul decat sa-mi iau altul.Imaginati-va doar pentru sticla de pe el vor sa-mi schimbe tot aparatul.Cred ca vom merge la cinesi in Paolo Sarpi ca zice ca aia repara tot si la cost appropriat.
Yoanag- pe mine ianuarie m-a spennat de tot .Asigurarea pe 6 luni € 550 (in clasa 4 suntem) , bollo 340, Tv 113,Rata rifiuti 41, calatoria in Romania cu extra pentru tata cca €2000 cu indulgenta deci...ma-npusc ca salariul mie inca ioc! din decembrie...
Merg sa fac un poprikas de pui ca am adus 1 kil de smantana de la tarasi mi-e o pofta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna fetelor!

Hai ca pe aici nu mai reusisem sa intru!

GENZIANA La multi ani! Frumos ca ai avut petrecere surpriza!

Eu platesc la masina 490 e / an si bollo 123 e. Eu am facut asigurarea pe net la generali.

Ptr carnaval i-am dus lui Ricky costum de iepuras ( il aveam primit de la prieteni de familie caci altfel nu l-as fi cumparat caci e prea mic ptr chestiile astea si oricum la asilo nici macar nu a vrut sa se imbrace cu costumasul).

Sanatate puilor bolnavi!
Fug ca ma trage Ricky jos de pe scaun sa ma joc cu el!
Weekend placut!

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Am auzit ca o sa se mai scumpeasca cu vreo 20% rata rifiuti ,nu inteleg de ce la noi se plateste pe m2 nu pe persoana .
Pe noi ne usuca asta ,o platim in doua rata dar e ceva strigator la cer si mai vor sa si separam gunoiul.
Platim 740e pe an ,cea mai mare cheltuiala ,pt.mine e un furt sau o alta taxa nicidecum gunoi.
Ginger ,sper ca baietelul e bine ca anul asta tare urita e gripa asta si e greu sa te feresti.
Am uitat sa zic ca cozonacul a iesit super bun ,cind am chef de curatat si spart la nuci vreau sa-l repet.
Poate dai si reteta de poprikas ,eu habar nu am ce este ,imi sua ceva unguresc ,stiam de gulas ...doar nu le poti stii pe toate.
Paprika eu folosesc la paella care-mi iese f.bine,e un condiment pe care-l folosesc la rizo cu peste cum fac spaniolii.
O seara frumoasa si sanatate micutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Marumiha- 700 euro pe an gunoiul??? Ce nebunie! Scuza-ma dar acum nu-mi mai amintesc in ce oras stai...insa oricum e jaf la drumul mare! din cate stiu taxa asta difera de la oras la oras. spre exempli aici la Verona in 2012 am platit 170 euro/an. Un prieten la Bologna plateste un pic peste 400 euro/an ( si are casa cam cat a noastra..poate cu doar vreo 20-30 mp mai mare).

Nu stiu pe ce criterii stabilesc ei taxa asta si de ce difera asa de mult de la un oras la altul.

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput